Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyCo dělat, když vás uštkne zmije? Málo se hýbat a jed rozhodně nevysávat
co-delat-kdyz-vas-ustkne-zmije-malo-se-hybat-a-jed-rozhodne-nevysavat.jpg

Co dělat, když vás uštkne zmije? Málo se hýbat a jed rozhodně nevysávat

Zveřejněno: 17.07.2015

To, že vás, vaše děti nebo domácí zvíře uštkne zmije, je sice málo pravděpodobné, ale určitě se hodí vědět, co v takovém případě dělat. Zvlášť pro malé děti, seniory a alergiky představuje zmijí jed nebezpečí, které není radno podceňovat. Abychom vás ale jenom nestrašili – ne každé uštknutí znamená, že se do těla dostane jed. Zmijovití hadi totiž vypouštění jedu regulují a při obranném nebo zastrašujícím kousnutí ho užijí asi v 50 % případů.

To, že vás, vaše děti nebo domácí zvíře uštkne zmije, je sice málo pravděpodobné, ale určitě se hodí vědět, co v takovém případě dělat. Zvlášť pro malé děti, seniory a alergiky představuje zmijí jed nebezpečí, které není radno podceňovat. Abychom vás ale jenom nestrašili – ne každé uštknutí znamená, že se do těla dostane jed.

Zmijovití hadi totiž vypouštění jedu regulují a při obranném nebo zastrašujícím kousnutí ho užijí asi v 50 % případů. Na zmije nejčastěji narazíte ve vyšších polohách. Na březích potoka, na kraji lesa, nebo u různých opuštěných zídek. Nejjednodušší prevence před zmijím kousnutím je dupání. Zmije totiž uštkne jen v případě, že ji domnělý útočník překvapí. Tento had neslyší, ale vnímá otřesy půdy. Křik a hluk tedy zmiji rozhodně nevyplaší. Větší vibrací pomůžou vytvořit i trekové hole nebo obyčejný klacek, o které se budete při chůzi opírat.

Pokud už zmije uštkne, zachovejte klid a nepanikařte. Postižený by neměl dělat prudké pohyby, které zbytečně rozproudí krev. Hlavní zásada po uštknutí zmijí tedy zní – co nejméně pohybu! Uštknutý by měl ležet nebo sedět a měli bychom ho co nejrychleji dopravit k lékaři nebo zavolat lékařskou pomoc přímo k němu. V případě dětí nebo seniorů vždy volejte záchrannou službu přímo k pacientovi.

Zapomeňte na babské rady typu vysávat jed ústy nebo místo kousnutí naříznout, aby jed „odtekl“! Stejně tak je nesmysl postiženou končetinu silně zaškrcovat, protože by to mohlo vést k poškození žil, nebo ránu vypalovat. Pokud je zmijí kousnutí na končetinách, měla by ta zasažená vždy držet směrem dolů, například viset z lehátka.

Kromě malých dětí a seniorů je zmijí uštknutí nebezpečné pro alergiky. U lidí, kteří jsou alergičtí na hmyzí jed, je vyšší pravděpodobnost těžké alergické reakce také v případě uštknutí. Pokud je postižený těžký alergik, který u sebe nosí léky obsahující kortikoidy, může jejich aplikace zmírnit průběh případné reakce.  

Doporučujeme


co-se-doopravdy-deje-behem-spanku.png

Co se doopravdy děje během spánku

22.02.2018Dobrý spánek je pro zdraví nezbytný. Osm hodin je podle odborníků optimální čas odpočinku pro dospělého člověka. Dlouhodobá spánková deprivace může zvyšovat riziko zdravotních problémů, jako je vysoký krevní tlak, srdeční choroby nebo cukrovka.
podcenovany-supervitamin-d-nam-chybi-predevsim-v-zime.jpg

Podceňovaný supervitamín D nám chybí především v zimě

19.11.2018Podle výzkumu Státního zdravotního ústavu chybí vitamín D drtivé většině české populace. Přitom právě „déčko“ chrání naše tělo před infekcemi a běžnými i chronickými nemocemi. Dostatečné množství vitamínu D přispívá ke zdravé funkci srdce, mozku a k dobrému trávení. Nejnovější výzkumy navíc ukazují, že nízká hladina tohoto vitamínu může zvyšovat riziko infarktu a mít negativní vliv na plodnost.
dokonala-dvojice-jahody-a-rebarbora.png

Dokonalá dvojice? Jahody a rebarbora!

25.05.2018Zhruba od poloviny května začíná sezóna rebarbory – zeleniny pro fajnšmekry. Zajímavá je tím, že i když chutná nakysle a zpracovává se jako ovoce, jedná se ve skutečnosti o zeleninu. A ne ledajakou.