Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyCo dělat, když vás uštkne zmije? Málo se hýbat a jed rozhodně nevysávat
co-delat-kdyz-vas-ustkne-zmije-malo-se-hybat-a-jed-rozhodne-nevysavat.jpg

Co dělat, když vás uštkne zmije? Málo se hýbat a jed rozhodně nevysávat

Zveřejněno: 17.07.2015

To, že vás, vaše děti nebo domácí zvíře uštkne zmije, je sice málo pravděpodobné, ale určitě se hodí vědět, co v takovém případě dělat. Zvlášť pro malé děti, seniory a alergiky představuje zmijí jed nebezpečí, které není radno podceňovat. Abychom vás ale jenom nestrašili – ne každé uštknutí znamená, že se do těla dostane jed. Zmijovití hadi totiž vypouštění jedu regulují a při obranném nebo zastrašujícím kousnutí ho užijí asi v 50 % případů.

To, že vás, vaše děti nebo domácí zvíře uštkne zmije, je sice málo pravděpodobné, ale určitě se hodí vědět, co v takovém případě dělat. Zvlášť pro malé děti, seniory a alergiky představuje zmijí jed nebezpečí, které není radno podceňovat. Abychom vás ale jenom nestrašili – ne každé uštknutí znamená, že se do těla dostane jed.

Zmijovití hadi totiž vypouštění jedu regulují a při obranném nebo zastrašujícím kousnutí ho užijí asi v 50 % případů. Na zmije nejčastěji narazíte ve vyšších polohách. Na březích potoka, na kraji lesa, nebo u různých opuštěných zídek. Nejjednodušší prevence před zmijím kousnutím je dupání. Zmije totiž uštkne jen v případě, že ji domnělý útočník překvapí. Tento had neslyší, ale vnímá otřesy půdy. Křik a hluk tedy zmiji rozhodně nevyplaší. Větší vibrací pomůžou vytvořit i trekové hole nebo obyčejný klacek, o které se budete při chůzi opírat.

Pokud už zmije uštkne, zachovejte klid a nepanikařte. Postižený by neměl dělat prudké pohyby, které zbytečně rozproudí krev. Hlavní zásada po uštknutí zmijí tedy zní – co nejméně pohybu! Uštknutý by měl ležet nebo sedět a měli bychom ho co nejrychleji dopravit k lékaři nebo zavolat lékařskou pomoc přímo k němu. V případě dětí nebo seniorů vždy volejte záchrannou službu přímo k pacientovi.

Zapomeňte na babské rady typu vysávat jed ústy nebo místo kousnutí naříznout, aby jed „odtekl“! Stejně tak je nesmysl postiženou končetinu silně zaškrcovat, protože by to mohlo vést k poškození žil, nebo ránu vypalovat. Pokud je zmijí kousnutí na končetinách, měla by ta zasažená vždy držet směrem dolů, například viset z lehátka.

Kromě malých dětí a seniorů je zmijí uštknutí nebezpečné pro alergiky. U lidí, kteří jsou alergičtí na hmyzí jed, je vyšší pravděpodobnost těžké alergické reakce také v případě uštknutí. Pokud je postižený těžký alergik, který u sebe nosí léky obsahující kortikoidy, může jejich aplikace zmírnit průběh případné reakce.  

Doporučujeme


ledviny-se-samy-vcas-neozvou.jpg

Ledviny se samy včas neozvou

01.11.2018Zdravotními problémy s tímto nepostradatelným orgánem trpí každý desátý člověk, mnoho z nich o tom ale neví. Ledviny totiž téměř nikdy nebolí a první příznaky jejich onemocnění se začínají objevovat až s velkým zpožděním. O to důležitější je prevence, která spočívá ve zdravém životním stylu, pravidelných prohlídkách u lékaře a testech krve nebo moči.
renatin-blog-20-napadu-jak-si-uzit-jaro.png

Renatin blog: 20 nápadů, jak si užít jaro

20.04.2018Jarní období je plné možností. Tady je můj žebříček aktivit, které mám ráda. A co víc – dají se provádět pod širákem! Některé se řadí mezi starou dobrou klasiku, jiné jsou jen náhodné blázniviny. Spousta z nich se dá podnikat s dětmi, kterými občas neuškodí se zase stát...
planujete-cestu-do-zahranici-nezapomente-se-ockovat.jpg

Plánujete cestu do zahraničí? Nezapomeňte se očkovat!

31.07.2018Kdo by chtěl před odjezdem na dovolenou myslet na něco jiného než koupání, sluníčko, odpočinek a dobrodružství… Vysněný výlet se ale snadno může změnit v noční můru, když podceníte prevenci infekčních onemocnění. Nejrizikovější jsou země Afriky, Asie a Střední a Jižní Ameriky. Zcela bezpečné ale nejsou ani státy jižní Evropy. Přečtěte si, před kterými nemocemi je vhodné se nechat očkovat.