Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyCo byste měli vědět o klíšťatech
co-byste-meli-vedet-o-klistatech.jpg

Co byste měli vědět o klíšťatech

Zveřejněno: 12.05.2014

Jaro, léto a začátek podzimu je doba, kdy jsou klíšťata nejvíc aktivní. Přezimují v jakémkoliv stavu stádiu vývoje - jako larvy, nymfy nebo jako dospělí jedinci. Když se teplota stabilně dostane nad 6°C začínají být klíšťata aktivní a hledají si vhodného hostitele. Kromě toho, že na něm pak parazitují a sají jeho krev, mohou na něj přenést i řadu nemocí. Přenosu nemoci ale můžete zabránit včasným a správným odstraněním klíštěte. Zapomeňte na potírání olejem a na otáčení parazitem proti směru hodinových ručiček! Tyhle metody odstraňování klíšťat vám mohou totiž mohou víc uškodit než pomoct.

Výskyt

Nejčastěji na klíště narazíte v listnatém nebo smíšeném lese, případně v městském parku, lesoparku, na louce nebo na zahradě se vzrostlejší vegetací a keři. Klíšťata se obvykle vyskytují v oblastech do 800 metrů nadmořské výšky. Navzdory rozšířenému mýtu klíšťata nevisí na stromech a nepadají na nás z větví. Klíšťata nejčastěji čekají na hostitele na stoncích trávy nebo v nízkých keřích ve výšce od 20 centimetrů do cca jednoho metru. Klíšťata jsou slepá, orientují se proto podle pachových vjemů a mechanických otřesů.

Odstranění

Důležité je odstranit klíště co nejdříve. Po příchodu domů se proto co nejrychleji prohlédněte. Přisáté klíště rozhodně nepotírejte alkoholem, olejem nebo vazelínou. Dosáhnete tím jen toho, že klíště přidusíte a to potom do rány vyvrhne obsah svých střev a sliny. Tím se značně zvýší riziko přenosu infekce. Parazita byste měli odstraňovat pinzetou, kleštičkami na klíště, popř. speciální kartou se zářezy z lékárny. Klíště pomalu vytáhněte mírně viklavými pohyby. Rozhodně s ním netočte po ani proti směru hodinových ručiček! Do kůže totiž není nijak zašroubované, ale zakouslé kusadly, které připomínají kleště. Místo, kde bylo klíště přisáté, vydezinfikujte.

Riziko infekce

Čím dřív přisáté klíště odstraníte, tím je riziko přenosu nemoci menší. Proti klíšťové encefalitidě je možné se nechat očkovat. Proti lymské borelióze ale očkování zatím neexistuje. Odstraněné klíště je možné nechat laboratorně vyšetřit, abyste zjistili, zda bylo či nebylo přenašečem daných chorob. Pokud se infekce v klíštěti potvrdí, může váš lékař zahájit preventivní opatření, která omezí rozvoj nemoci nebo případně zmírní její dopad. 

Doporučujeme


nevite-ktere-pylove-alergeny-vas-trapi-zajdete-si-na-krevni-test.jpg

Nevíte, které pylové alergeny vás trápí? Zajděte si na krevní test.

03.06.2019Rok se s rokem sešel a opět tu máme bujaré jarní období. S probouzením přírody se vzduchem začíná šířit také velké množství alergenů, které dle údajů České společnosti alergologie a klinické imunologie negativně ovlivňuje zdraví až 2,5 milionu Čechů. Nejpočetnější skupina alergiků je citlivá na pyly trav a břízy, kterých je ovzduší plné v období od března do května. Trpíte-li na jaře častým kýcháním, rýmou, bolestmi hlavy či svěděním očí, pravděpodobně máte alergii na některé z pylů.
renatin-blog-poznejte-me-overene-pecovatele-o-zdravou-pokozku.png

Renatin blog: Poznejte mé ověřené pečovatele o zdravou pokožku

08.04.2018Atopický ekzém, akné, lupénka... Pokud máte štěstí, o těchto kožních problémech jste možná jen slyšeli. Kdo je zažil na vlastní kůži, ví, jak jsou úporné. Omezují nejen fyzicky, ale i psychicky. Člověk se za ně jednoduše stydí.
jak-spravne-vytahnout-kliste.jpg

Jak správně vytáhnout klíště?

06.05.2019S příchodem teplejších měsíců se po zimě probouzí klíšťata, a tím opět roste riziko nákazy některou ze závažných nemocí, jež přenášejí. Nejčastěji se jedná o lymeskou borreliózu a klíšťovou encefalitidu. Když na sobě přisáté klíště odhalíte, nejdůležitějšími faktory jsou čas a správný postup při odstranění parazita – nesprávnou manipulací si totiž můžete přivodit infekci. Klíštěte je nutné se zbavit co nejdříve, virem klíšťové encefalitidy se můžete nakazit již po dvou hodinách od přisátí. Při podezření na infekci případné onemocnění potvrdí, nebo vyvrátí laboratorní test krve.