Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyCo byste měli vědět o klíšťatech
co-byste-meli-vedet-o-klistatech.jpg

Co byste měli vědět o klíšťatech

Zveřejněno: 12.05.2014

Jaro, léto a začátek podzimu je doba, kdy jsou klíšťata nejvíc aktivní. Přezimují v jakémkoliv stavu stádiu vývoje - jako larvy, nymfy nebo jako dospělí jedinci. Když se teplota stabilně dostane nad 6°C začínají být klíšťata aktivní a hledají si vhodného hostitele. Kromě toho, že na něm pak parazitují a sají jeho krev, mohou na něj přenést i řadu nemocí. Přenosu nemoci ale můžete zabránit včasným a správným odstraněním klíštěte. Zapomeňte na potírání olejem a na otáčení parazitem proti směru hodinových ručiček! Tyhle metody odstraňování klíšťat vám mohou totiž mohou víc uškodit než pomoct.

Výskyt

Nejčastěji na klíště narazíte v listnatém nebo smíšeném lese, případně v městském parku, lesoparku, na louce nebo na zahradě se vzrostlejší vegetací a keři. Klíšťata se obvykle vyskytují v oblastech do 800 metrů nadmořské výšky. Navzdory rozšířenému mýtu klíšťata nevisí na stromech a nepadají na nás z větví. Klíšťata nejčastěji čekají na hostitele na stoncích trávy nebo v nízkých keřích ve výšce od 20 centimetrů do cca jednoho metru. Klíšťata jsou slepá, orientují se proto podle pachových vjemů a mechanických otřesů.

Odstranění

Důležité je odstranit klíště co nejdříve. Po příchodu domů se proto co nejrychleji prohlédněte. Přisáté klíště rozhodně nepotírejte alkoholem, olejem nebo vazelínou. Dosáhnete tím jen toho, že klíště přidusíte a to potom do rány vyvrhne obsah svých střev a sliny. Tím se značně zvýší riziko přenosu infekce. Parazita byste měli odstraňovat pinzetou, kleštičkami na klíště, popř. speciální kartou se zářezy z lékárny. Klíště pomalu vytáhněte mírně viklavými pohyby. Rozhodně s ním netočte po ani proti směru hodinových ručiček! Do kůže totiž není nijak zašroubované, ale zakouslé kusadly, které připomínají kleště. Místo, kde bylo klíště přisáté, vydezinfikujte.

Riziko infekce

Čím dřív přisáté klíště odstraníte, tím je riziko přenosu nemoci menší. Proti klíšťové encefalitidě je možné se nechat očkovat. Proti lymské borelióze ale očkování zatím neexistuje. Odstraněné klíště je možné nechat laboratorně vyšetřit, abyste zjistili, zda bylo či nebylo přenašečem daných chorob. Pokud se infekce v klíštěti potvrdí, může váš lékař zahájit preventivní opatření, která omezí rozvoj nemoci nebo případně zmírní její dopad. 

Doporučujeme


bylinka-kterou-si-nespletete-kontryhel.png

Bylinka, kterou si nespletete. Kontryhel!

08.06.2018Právě v tomto období je v rozkvětu kontryhel obecný, pro jehož anglický název „Our Lady's Mantle“ (plášť Panny Marie) byly inspirací listy, na nichž se třpytí kapky rosy či deště. Ve středověku se tyto malé drahokamy považovaly za „nebeskou vodu“ a využití nacházely v alchymii. Odtud pochází latinské jméno kontryhelu – Alchemilla. Tato tradiční léčivka je oblíbená hlavně u žen.
jak-promenit-prilohu-ve-skvely-hlavni-chod.png

Jak proměnit přílohu ve skvělý hlavní chod

16.02.2018Spousta lidí má zeleninu zažitou jako přílohu k masu nebo součást salátu. Přitom obzvlášť v zimě se s ní dá kouzlit na nejrůznější způsoby. Zaměřte se na druhy, které jsou u nás doma, jako je například růžičková kapusta, červená řepa, mrkev či celer. A protože bychom měli denně sníst kolem 400 gramů zeleniny, je skvělý nápad připravit si ji jako hlavní chod. Naše recepty zasytí, zahřejí a zároveň dodají potřebné živiny.
jak-se-chranit-pred-nemocemi-spinavych-rukou.png

Jak se chránit před nemocemi špinavých rukou

29.01.2018Vedli nás k tomu už od dětství: umyj si ruce před jídlem a po použití toalety. Pokud jste si tuto vštěpovanou radu vzali k srdci, dobře pro vás. Výrazně tím omezujete riziko řady vážných nemocí. Chřipka, žloutenka typu A, toxoplazmóza, listerióza, ale i běžnější rýma a nachlazení se vám můžou vyhnout, pokud věnujete pouhých 20 vteřin této základní hygieně.