Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyCo byste měli vědět o klíšťatech
co-byste-meli-vedet-o-klistatech.jpg

Co byste měli vědět o klíšťatech

Zveřejněno: 12.05.2014

Jaro, léto a začátek podzimu je doba, kdy jsou klíšťata nejvíc aktivní. Přezimují v jakémkoliv stavu stádiu vývoje - jako larvy, nymfy nebo jako dospělí jedinci. Když se teplota stabilně dostane nad 6°C začínají být klíšťata aktivní a hledají si vhodného hostitele. Kromě toho, že na něm pak parazitují a sají jeho krev, mohou na něj přenést i řadu nemocí. Přenosu nemoci ale můžete zabránit včasným a správným odstraněním klíštěte. Zapomeňte na potírání olejem a na otáčení parazitem proti směru hodinových ručiček! Tyhle metody odstraňování klíšťat vám mohou totiž mohou víc uškodit než pomoct.

Výskyt

Nejčastěji na klíště narazíte v listnatém nebo smíšeném lese, případně v městském parku, lesoparku, na louce nebo na zahradě se vzrostlejší vegetací a keři. Klíšťata se obvykle vyskytují v oblastech do 800 metrů nadmořské výšky. Navzdory rozšířenému mýtu klíšťata nevisí na stromech a nepadají na nás z větví. Klíšťata nejčastěji čekají na hostitele na stoncích trávy nebo v nízkých keřích ve výšce od 20 centimetrů do cca jednoho metru. Klíšťata jsou slepá, orientují se proto podle pachových vjemů a mechanických otřesů.

Odstranění

Důležité je odstranit klíště co nejdříve. Po příchodu domů se proto co nejrychleji prohlédněte. Přisáté klíště rozhodně nepotírejte alkoholem, olejem nebo vazelínou. Dosáhnete tím jen toho, že klíště přidusíte a to potom do rány vyvrhne obsah svých střev a sliny. Tím se značně zvýší riziko přenosu infekce. Parazita byste měli odstraňovat pinzetou, kleštičkami na klíště, popř. speciální kartou se zářezy z lékárny. Klíště pomalu vytáhněte mírně viklavými pohyby. Rozhodně s ním netočte po ani proti směru hodinových ručiček! Do kůže totiž není nijak zašroubované, ale zakouslé kusadly, které připomínají kleště. Místo, kde bylo klíště přisáté, vydezinfikujte.

Riziko infekce

Čím dřív přisáté klíště odstraníte, tím je riziko přenosu nemoci menší. Proti klíšťové encefalitidě je možné se nechat očkovat. Proti lymské borelióze ale očkování zatím neexistuje. Odstraněné klíště je možné nechat laboratorně vyšetřit, abyste zjistili, zda bylo či nebylo přenašečem daných chorob. Pokud se infekce v klíštěti potvrdí, může váš lékař zahájit preventivní opatření, která omezí rozvoj nemoci nebo případně zmírní její dopad. 

Doporučujeme


nedostatkem-testosteronu-trpi-krome-padesatniku-i-cim-dal-vice-mladych-muzu.jpg

Nedostatkem testosteronu trpí kromě padesátníků i čím dál více mladých mužů

22.01.2019Syndrom nedostatku testosteronu neboli mužský „přechod“ je v mnohém podobný ženskému klimakteriu. K jeho nástupu dochází zpravidla mezi 45. a 60. rokem věku, kdy hladina tohoto hormonu může klesnout až o 70 %. Stále častěji však jeho nedostatkem trpí i mladší muži. Kromě přirozeného procesu stárnutí má na výši hladiny testosteronu v krvi vliv také řada externích faktorů, například stres nebo špatná strava. Právě zdravá životospráva je tak základní cestou, jak mohou muži množství tohoto hormonu pozitivně ovlivnit a snížit tím související zdravotní rizika, mezi která vedle pocitu únavy, ztráty síly či sklonům k přibírání v oblasti břicha patří i závažná onemocnění jako cukrovka či onemocnění srdce.
co-se-doopravdy-deje-behem-spanku.png

Co se doopravdy děje během spánku

22.02.2018Dobrý spánek je pro zdraví nezbytný. Osm hodin je podle odborníků optimální čas odpočinku pro dospělého člověka. Dlouhodobá spánková deprivace může zvyšovat riziko zdravotních problémů, jako je vysoký krevní tlak, srdeční choroby nebo cukrovka.
rakytnik-je-zasobarna-vitaminu-a-posiluje-imunitu.png

Rakytník je zásobárna vitaminů a posiluje imunitu

11.09.2017Jeho latinský název Hippophae má původ ve staré řečtině a zjednodušeně znamená „třpytící se kůň“. Podle pověstí se prý koňům pasoucím se poblíž této dřeviny výborně dařilo a měli krásně lesklou srst. V Rusku mu přezdívají „sibiřský zázrak“ a v tradiční tibetské medicíně patří k oblíbeným prostředkům k regeneraci těla. Jeho plody si ale můžete natrhat i u nás.