Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyCo byste měli dodržovat, když máte v létě předepsaná antibiotika?
co-byste-meli-dodrzovat-kdyz-mate-v-lete-predepsana-antibiotika.jpg

Co byste měli dodržovat, když máte v létě předepsaná antibiotika?

Zveřejněno: 18.06.2014

I během prázdnin a dovolených se řadě z nás nevyhnou různá vážná bakteriální onemocnění, která se musí léčit pomocí antibiotik. Jaké zásady byste měli dodržovat, aby antibiotika správně působila a aby vám místo pomoci spíš neuškodila? 

Nechoďte na přímé slunce

Některé druhy antibiotik zcitlivují kůži. Při pobytu na sluníčku nebo v soláriu se tak může objevit tzv. fototoxická rekace – kůže zčervená a může na ní vyskákat nepříjemná vyrážka.

Berte antibiotika pravidelně

Antibiotika berte přesně ve stanovených časech. Rozhodně nevynechávejte žádnou dávku a ani se s jejich užitím nezpožďujte. Ke zničení bakterií je nutné, aby v těle byla určitá koncentrace antibiotik. Pokud se s jejich užitím zpozdíte, tato koncentrace klesá a vy poskytujete bakteriím šanci k zotavení a k dalšímu množení. Doberte celou dávku antibiotik, i když už je vám dobře I když už se subjektivně cítíte dobře, neznamená to, že jsou všechny bakterie ve vašem těle zničeny. Po několika dnech bez obtíží, se nemoc může opět vrátit. Proto i když už nepociťujete žádné zdravotní obtíže, doberte antibiotika tak, jak vám lékař předepsal.

Nepijte alkohol

V případě některých tipů antibiotik se v kombinaci s alkoholem mohou vyskytnout velmi závažné obtíže – závratě, zvracení, neschopnost popadnout dech. U všech antibiotik ale platí, že zatěžují játra a pokud játra ještě navíc zatížíme tím, že musí odbourávat alkohol, může dojít k jejich poškození.

Antibiotika a mléko

Vstřebávání a následná účinnost některých druhů antibiotik se může snížit, pokud současně s nimi konzumujeme větší množství mléčných výrobků nebo mléka. Zeptejte se svého lékaře, jaké zásady stravování dodržovat při používání antibiotik. Neužívejte antibiotika na virová onemocnění Antibiotika ničí pouze bakterie – nikoliv viry. Proto je vhodné, aby váš lékař zjistil – například laboratorním vyšetřením – zda je vaše nemoc bakteriálního původu a pak vám teprve nasadil antibiotika.

Vždy se řiďte pokyny lékaře

Nikdy si antibiotika neordinujte sami a nikdy nekonzumujte antibiotika, která byla původně předepsána pro někoho jiného. Různé druhy bakterií reagují na různé druhy antibiotik, váš lékař vám proto na základě vyšetření předepíše ta, která účinkují právě na bakterie, které způsobují vaše onemocnění. 

Doporučujeme


kocky-a-ledviny-proc-je-nutna-preventivni-pece.jpg

Kočky a ledviny – proč je nutná preventivní péče?

13.07.2018Kočky se nebojí žádné šarvátky a většinou z nich také vyváznou bez úhony, jako by doopravdy měly devět životů. Jednu neviditelnou slabinu ale sdílejí všechny z nich – ledviny, respektive závažné onemocnění ledvin, které může vyústit až v jejich kompletní selhání. Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá v tom, že jeho příznaky jsou viditelné až ve chvíli, kdy už je pozdě. Spolehlivým způsobem, jak toto onemocnění včas odhalit, je laboratorní test krve nebo moči.
co-vsechno-lze-zjistit-z-vysetreni-krve.jpg

Co všechno lze zjistit z vyšetření krve

05.04.2019Fungují vaše ledviny a játra správně? Máte v pořádku imunitu či zdravou hladinu cukrů a tuků v krvi? To vše se dozvíte z krevního rozboru. Výsledky mohou poukázat také na nedostatek vitamínů či minerálů v těle nebo upozornit na probíhající infekci. Kromě toho odhalí i závažné nemoci, které zajím mohou probíhat bez viditelných příznaků, nebo potenciální riziko dědičných chorob.
je-mozne-zjistit-zda-nam-hrozi-skryte-riziko-infarktu-ci-mozkove-mrtvice.png

Je možné zjistit, zda nám hrozí skryté riziko infarktu či mozkové mrtvice?

15.05.2018U infarktu myokardu i mozkové mrtvice platí, že se lékaři v praxi bohužel setkávají se stále mladšími pacienty s ischemickou atakou a že i minuty do okamžiku, než se lidé dostanou k odborníkům do nemocniční péče, hrají důležitou roli. Vlastně tu nejdůležitější. Proto je lepší těmto stavům předcházet. Zde o to více platí, že prevence je klíčová. Jedná se především o změnu životního stylu, která může zahrnovat dietu, zvýšení fyzické aktivity, omezení stresu a zejména také zákaz kouření. Pomoci ale může i moderní laboratorní test.