Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyCo byste měli dodržovat, když máte v létě předepsaná antibiotika?
co-byste-meli-dodrzovat-kdyz-mate-v-lete-predepsana-antibiotika.jpg

Co byste měli dodržovat, když máte v létě předepsaná antibiotika?

Zveřejněno: 18.06.2014

I během prázdnin a dovolených se řadě z nás nevyhnou různá vážná bakteriální onemocnění, která se musí léčit pomocí antibiotik. Jaké zásady byste měli dodržovat, aby antibiotika správně působila a aby vám místo pomoci spíš neuškodila? 

Nechoďte na přímé slunce

Některé druhy antibiotik zcitlivují kůži. Při pobytu na sluníčku nebo v soláriu se tak může objevit tzv. fototoxická rekace – kůže zčervená a může na ní vyskákat nepříjemná vyrážka.

Berte antibiotika pravidelně

Antibiotika berte přesně ve stanovených časech. Rozhodně nevynechávejte žádnou dávku a ani se s jejich užitím nezpožďujte. Ke zničení bakterií je nutné, aby v těle byla určitá koncentrace antibiotik. Pokud se s jejich užitím zpozdíte, tato koncentrace klesá a vy poskytujete bakteriím šanci k zotavení a k dalšímu množení. Doberte celou dávku antibiotik, i když už je vám dobře I když už se subjektivně cítíte dobře, neznamená to, že jsou všechny bakterie ve vašem těle zničeny. Po několika dnech bez obtíží, se nemoc může opět vrátit. Proto i když už nepociťujete žádné zdravotní obtíže, doberte antibiotika tak, jak vám lékař předepsal.

Nepijte alkohol

V případě některých tipů antibiotik se v kombinaci s alkoholem mohou vyskytnout velmi závažné obtíže – závratě, zvracení, neschopnost popadnout dech. U všech antibiotik ale platí, že zatěžují játra a pokud játra ještě navíc zatížíme tím, že musí odbourávat alkohol, může dojít k jejich poškození.

Antibiotika a mléko

Vstřebávání a následná účinnost některých druhů antibiotik se může snížit, pokud současně s nimi konzumujeme větší množství mléčných výrobků nebo mléka. Zeptejte se svého lékaře, jaké zásady stravování dodržovat při používání antibiotik. Neužívejte antibiotika na virová onemocnění Antibiotika ničí pouze bakterie – nikoliv viry. Proto je vhodné, aby váš lékař zjistil – například laboratorním vyšetřením – zda je vaše nemoc bakteriálního původu a pak vám teprve nasadil antibiotika.

Vždy se řiďte pokyny lékaře

Nikdy si antibiotika neordinujte sami a nikdy nekonzumujte antibiotika, která byla původně předepsána pro někoho jiného. Různé druhy bakterií reagují na různé druhy antibiotik, váš lékař vám proto na základě vyšetření předepíše ta, která účinkují právě na bakterie, které způsobují vaše onemocnění. 

Doporučujeme


personalizovana-medicina-jako-pomocnik-v-onkologii.png

Personalizovaná medicína jako pomocník v onkologii

20.11.2018Každý člověk je jedinečný, a tak se může stát, že různí pacienti se stejnou nemocí reagují na shodnou léčbu jinak. Účinky léčby totiž značně ovlivňují individuální charakteristiky jednotlivých lidí, jako jsou genetické dispozice nebo celkový zdravotní stav. Personalizovaná medicína je obor, který se cíleně zaměřuje na jednotlivce a snaží se upravit léčebné a diagnostické postupy tak, aby byly ušity na míru konkrétnímu pacientovi, a tím pádem byly účinnější. Výrazně pomáhá zejména v onkologické terapii.
predstavujeme-nej-limonadu-letosniho-leta.png

Představujeme NEJ limonádu letošního léta!

22.06.2018Dulenka neboli levandule patří mezi oblíbené jedlé rostliny a poslední dobou čím dál častěji nachází své místo právě v kuchyni. Modrofialové květy se přidávají do dezertů, sušenek, marmelád, polévek nebo jako součást marinád k masu. Punc originality má levandulový drink z vlastnoručně vyrobeného sirupu, který potěší vaše smysly.
proc-je-patek-trinacteho-smolny.png

Proč je pátek třináctého smolný

13.04.2018Tento den je u mnoha lidí zažitý jako nešťastný. Očekávání katastrofy ji však možná ještě více přivolává, protože jak se říká, všechno začíná v hlavě. Obavy může následovat nervózní chování, které k neštěstí přispěje nebo ho způsobí.