Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyCo byste měli dodržovat, když máte v létě předepsaná antibiotika?
co-byste-meli-dodrzovat-kdyz-mate-v-lete-predepsana-antibiotika.jpg

Co byste měli dodržovat, když máte v létě předepsaná antibiotika?

Zveřejněno: 18.06.2014

I během prázdnin a dovolených se řadě z nás nevyhnou různá vážná bakteriální onemocnění, která se musí léčit pomocí antibiotik. Jaké zásady byste měli dodržovat, aby antibiotika správně působila a aby vám místo pomoci spíš neuškodila? 

Nechoďte na přímé slunce

Některé druhy antibiotik zcitlivují kůži. Při pobytu na sluníčku nebo v soláriu se tak může objevit tzv. fototoxická rekace – kůže zčervená a může na ní vyskákat nepříjemná vyrážka.

Berte antibiotika pravidelně

Antibiotika berte přesně ve stanovených časech. Rozhodně nevynechávejte žádnou dávku a ani se s jejich užitím nezpožďujte. Ke zničení bakterií je nutné, aby v těle byla určitá koncentrace antibiotik. Pokud se s jejich užitím zpozdíte, tato koncentrace klesá a vy poskytujete bakteriím šanci k zotavení a k dalšímu množení. Doberte celou dávku antibiotik, i když už je vám dobře I když už se subjektivně cítíte dobře, neznamená to, že jsou všechny bakterie ve vašem těle zničeny. Po několika dnech bez obtíží, se nemoc může opět vrátit. Proto i když už nepociťujete žádné zdravotní obtíže, doberte antibiotika tak, jak vám lékař předepsal.

Nepijte alkohol

V případě některých tipů antibiotik se v kombinaci s alkoholem mohou vyskytnout velmi závažné obtíže – závratě, zvracení, neschopnost popadnout dech. U všech antibiotik ale platí, že zatěžují játra a pokud játra ještě navíc zatížíme tím, že musí odbourávat alkohol, může dojít k jejich poškození.

Antibiotika a mléko

Vstřebávání a následná účinnost některých druhů antibiotik se může snížit, pokud současně s nimi konzumujeme větší množství mléčných výrobků nebo mléka. Zeptejte se svého lékaře, jaké zásady stravování dodržovat při používání antibiotik. Neužívejte antibiotika na virová onemocnění Antibiotika ničí pouze bakterie – nikoliv viry. Proto je vhodné, aby váš lékař zjistil – například laboratorním vyšetřením – zda je vaše nemoc bakteriálního původu a pak vám teprve nasadil antibiotika.

Vždy se řiďte pokyny lékaře

Nikdy si antibiotika neordinujte sami a nikdy nekonzumujte antibiotika, která byla původně předepsána pro někoho jiného. Různé druhy bakterií reagují na různé druhy antibiotik, váš lékař vám proto na základě vyšetření předepíše ta, která účinkují právě na bakterie, které způsobují vaše onemocnění. 

Doporučujeme


renatin-blog-co-jsem-se-naucila-pro-dobrou-naladu.png

Renatin blog: Co jsem se naučila pro dobrou náladu

09.02.2018Dlouhá léta jsem se profesně věnovala cílové skupině náctiletých, pro něž je ono magické „být sám sebou“ jedním z velkých úkolů, kterými mají v tomto ožehavém období projít. Člověk je stíhán myšlenkami, co by ne/měl, ne/chtěl a jak moc je jeho pravé já ovlivněno rodinou, kamarády a dalšími vzory.
proc-ma-pro-vas-laboratorni-vysetreni-smysl.png

Proč má pro vás laboratorní vyšetření smysl

10.08.2018Berete návštěvu lékaře spojenou s laboratorním vyšetřením jako nutnost nebo běžnou rutinu? Možná netušíte, jak cenné údaje o vašem těle může poskytnout, co se děje v zákulisí odběrového pracoviště a jak můžete výsledek vyšetření sami ovlivnit.
stitna-zlaza-u-zvirat-nebezpecny-a-drahy-nepritel.png

Štítná žláza u zvířat – nebezpečný a drahý nepřítel

20.03.2018Ročně Češi vynaloží až dvě miliardy korun na zdravotní péči o domácí mazlíčky. Stejně jako u lidí přitom pouhý krevní rozbor napoví, co zvíře trápí, a lze tedy včas zahájit léčbu, která pak může být nejen účinnější, ale i levnější. Jak ukazují zjištění laboratoří synlab czech, velmi častým problémem psů i koček je onemocnění štítné žlázy. Často však u nich bývá odhaleno pozdě a o zvíře tak není adekvátně postaráno.