Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyCo byste měli dodržovat, když máte v létě předepsaná antibiotika?
co-byste-meli-dodrzovat-kdyz-mate-v-lete-predepsana-antibiotika.jpg

Co byste měli dodržovat, když máte v létě předepsaná antibiotika?

Zveřejněno: 18.06.2014

I během prázdnin a dovolených se řadě z nás nevyhnou různá vážná bakteriální onemocnění, která se musí léčit pomocí antibiotik. Jaké zásady byste měli dodržovat, aby antibiotika správně působila a aby vám místo pomoci spíš neuškodila? 

Nechoďte na přímé slunce

Některé druhy antibiotik zcitlivují kůži. Při pobytu na sluníčku nebo v soláriu se tak může objevit tzv. fototoxická rekace – kůže zčervená a může na ní vyskákat nepříjemná vyrážka.

Berte antibiotika pravidelně

Antibiotika berte přesně ve stanovených časech. Rozhodně nevynechávejte žádnou dávku a ani se s jejich užitím nezpožďujte. Ke zničení bakterií je nutné, aby v těle byla určitá koncentrace antibiotik. Pokud se s jejich užitím zpozdíte, tato koncentrace klesá a vy poskytujete bakteriím šanci k zotavení a k dalšímu množení. Doberte celou dávku antibiotik, i když už je vám dobře I když už se subjektivně cítíte dobře, neznamená to, že jsou všechny bakterie ve vašem těle zničeny. Po několika dnech bez obtíží, se nemoc může opět vrátit. Proto i když už nepociťujete žádné zdravotní obtíže, doberte antibiotika tak, jak vám lékař předepsal.

Nepijte alkohol

V případě některých tipů antibiotik se v kombinaci s alkoholem mohou vyskytnout velmi závažné obtíže – závratě, zvracení, neschopnost popadnout dech. U všech antibiotik ale platí, že zatěžují játra a pokud játra ještě navíc zatížíme tím, že musí odbourávat alkohol, může dojít k jejich poškození.

Antibiotika a mléko

Vstřebávání a následná účinnost některých druhů antibiotik se může snížit, pokud současně s nimi konzumujeme větší množství mléčných výrobků nebo mléka. Zeptejte se svého lékaře, jaké zásady stravování dodržovat při používání antibiotik. Neužívejte antibiotika na virová onemocnění Antibiotika ničí pouze bakterie – nikoliv viry. Proto je vhodné, aby váš lékař zjistil – například laboratorním vyšetřením – zda je vaše nemoc bakteriálního původu a pak vám teprve nasadil antibiotika.

Vždy se řiďte pokyny lékaře

Nikdy si antibiotika neordinujte sami a nikdy nekonzumujte antibiotika, která byla původně předepsána pro někoho jiného. Různé druhy bakterií reagují na různé druhy antibiotik, váš lékař vám proto na základě vyšetření předepíše ta, která účinkují právě na bakterie, které způsobují vaše onemocnění. 

Doporučujeme


co-vsechno-lze-zjistit-z-vysetreni-krve.jpg

Co všechno lze zjistit z vyšetření krve

05.04.2019Fungují vaše ledviny a játra správně? Máte v pořádku imunitu či zdravou hladinu cukrů a tuků v krvi? To vše se dozvíte z krevního rozboru. Výsledky mohou poukázat také na nedostatek vitamínů či minerálů v těle nebo upozornit na probíhající infekci. Kromě toho odhalí i závažné nemoci, které zajím mohou probíhat bez viditelných příznaků, nebo potenciální riziko dědičných chorob.
bylinka-kterou-si-nespletete-kontryhel.png

Bylinka, kterou si nespletete. Kontryhel!

08.06.2018Právě v tomto období je v rozkvětu kontryhel obecný, pro jehož anglický název „Our Lady's Mantle“ (plášť Panny Marie) byly inspirací listy, na nichž se třpytí kapky rosy či deště. Ve středověku se tyto malé drahokamy považovaly za „nebeskou vodu“ a využití nacházely v alchymii. Odtud pochází latinské jméno kontryhelu – Alchemilla. Tato tradiční léčivka je oblíbená hlavně u žen.
pohlidejte-si-zly-cholesterol.jpg

Pohlídejte si „zlý“ cholesterol

08.03.2019Téměř tři čtvrtiny Čechů mají vysokou hladinu cholesterolu v těle. Většina naší populace z toho důvodu čelí hrozbě vážných kardiovaskulárních chorob, jako je například srdeční infarkt. To potvrzují i smutné údaje Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku, podle kterých měly vloni tyto choroby v České republice na svědomí 40 % úmrtí. Abyste předešli vzniku takových zdravotních komplikací, je potřeba hlídat si hladiny „hodného“ HDL a „zlého“ LDL cholesterolu v krvi. Rozbor krve je vhodné podstoupit jednou ročně.