Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyChystáte se na exotickou dovolenou? Přemýšlejte o očkování včas
chystate-se-na-exotickou-dovolenou-premyslejte-o-ockovani-vcas.jpg

Chystáte se na exotickou dovolenou? Přemýšlejte o očkování včas

Zveřejněno: 05.03.2014

Jihoafrická republika, Thajsko nebo třeba Indie. Exotická dovolená je snem mnoha lidí. Co ale většinu z nás napadne ve spojení s takovou dovolenou je kromě slunce, pláží a moře také hrozba nakažení exotickými nemocemi. A samozřejmě ochrana proti nim – tedy očkování. Jak na něj? A kdy se nechat očkovat a co takové očkování obnáší?

Přemýšlet o očkování včas rozhodně není od věci. A kdy je včas? Minimálně měsíc před cestou byste se měli nechat očkovat. Je to také kvůli tomu, aby vaše tělo stačilo vakcínu „strávit“, a případně může také reagovat na některé očkování. Asi by nebylo úplně nejlepší odjíždět na dovolenou s tím, že vám není zrovna nejlépe. Navíc některá očkování se aplikují ve více dávkách, proto je měsíc před cestou doporučené minimum. A kam budete očkování stoprocentně potřebovat?

Určitě to bude do zemí střední Afriky a jihovýchodní Asie. Nezapomínejte ale ani na jižní Ameriku. Pokud si nejste jistí, zda a jaké očkování potřebujete na svou dovolenou, poraďte se se svým lékařem. Navíc některé státy vyžadují potvrzení o očkování při vstupu na jejich území, takže by vás na letišti mohlo čekat nemilé překvapení.

Očkováním se vyhnete hrozícím nemocem, jako jsou břišní tyfus, cholera, žlutá zimnice nebo hepatitidě typu C. Ta má mimo jiné nepříjemný dopad na naše játra, a tak připomínáme, že se stále můžete nechat otestovat zdarma v rámci projektu Zdraví národa.

Další věcí je váš návrat z exotické dovolené. Pokud se necítíte úplně dobře, rozhodně nic nepodceňujte. V zájmu vašeho zdraví rozhodně navštivte lékaře nebo zajděte na krevní testy. Můžete tak předejít vážným komplikacím, které mohou některé exotické choroby způsobit.

Doporučujeme


nedostatkem-testosteronu-trpi-krome-padesatniku-i-cim-dal-vice-mladych-muzu.jpg

Nedostatkem testosteronu trpí kromě padesátníků i čím dál více mladých mužů

22.01.2019Syndrom nedostatku testosteronu neboli mužský „přechod“ je v mnohém podobný ženskému klimakteriu. K jeho nástupu dochází zpravidla mezi 45. a 60. rokem věku, kdy hladina tohoto hormonu může klesnout až o 70 %. Stále častěji však jeho nedostatkem trpí i mladší muži. Kromě přirozeného procesu stárnutí má na výši hladiny testosteronu v krvi vliv také řada externích faktorů, například stres nebo špatná strava. Právě zdravá životospráva je tak základní cestou, jak mohou muži množství tohoto hormonu pozitivně ovlivnit a snížit tím související zdravotní rizika, mezi která vedle pocitu únavy, ztráty síly či sklonům k přibírání v oblasti břicha patří i závažná onemocnění jako cukrovka či onemocnění srdce.
predstavujeme-nej-limonadu-letosniho-leta.png

Představujeme NEJ limonádu letošního léta!

22.06.2018Dulenka neboli levandule patří mezi oblíbené jedlé rostliny a poslední dobou čím dál častěji nachází své místo právě v kuchyni. Modrofialové květy se přidávají do dezertů, sušenek, marmelád, polévek nebo jako součást marinád k masu. Punc originality má levandulový drink z vlastnoručně vyrobeného sirupu, který potěší vaše smysly.
planujete-cestu-do-zahranici-nezapomente-se-ockovat.jpg

Plánujete cestu do zahraničí? Nezapomeňte se očkovat!

31.07.2018Kdo by chtěl před odjezdem na dovolenou myslet na něco jiného než koupání, sluníčko, odpočinek a dobrodružství… Vysněný výlet se ale snadno může změnit v noční můru, když podceníte prevenci infekčních onemocnění. Nejrizikovější jsou země Afriky, Asie a Střední a Jižní Ameriky. Zcela bezpečné ale nejsou ani státy jižní Evropy. Přečtěte si, před kterými nemocemi je vhodné se nechat očkovat.