Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyChystáte se na exotickou dovolenou? Přemýšlejte o očkování včas
chystate-se-na-exotickou-dovolenou-premyslejte-o-ockovani-vcas.jpg

Chystáte se na exotickou dovolenou? Přemýšlejte o očkování včas

Zveřejněno: 05.03.2014

Jihoafrická republika, Thajsko nebo třeba Indie. Exotická dovolená je snem mnoha lidí. Co ale většinu z nás napadne ve spojení s takovou dovolenou je kromě slunce, pláží a moře také hrozba nakažení exotickými nemocemi. A samozřejmě ochrana proti nim – tedy očkování. Jak na něj? A kdy se nechat očkovat a co takové očkování obnáší?

Přemýšlet o očkování včas rozhodně není od věci. A kdy je včas? Minimálně měsíc před cestou byste se měli nechat očkovat. Je to také kvůli tomu, aby vaše tělo stačilo vakcínu „strávit“, a případně může také reagovat na některé očkování. Asi by nebylo úplně nejlepší odjíždět na dovolenou s tím, že vám není zrovna nejlépe. Navíc některá očkování se aplikují ve více dávkách, proto je měsíc před cestou doporučené minimum. A kam budete očkování stoprocentně potřebovat?

Určitě to bude do zemí střední Afriky a jihovýchodní Asie. Nezapomínejte ale ani na jižní Ameriku. Pokud si nejste jistí, zda a jaké očkování potřebujete na svou dovolenou, poraďte se se svým lékařem. Navíc některé státy vyžadují potvrzení o očkování při vstupu na jejich území, takže by vás na letišti mohlo čekat nemilé překvapení.

Očkováním se vyhnete hrozícím nemocem, jako jsou břišní tyfus, cholera, žlutá zimnice nebo hepatitidě typu C. Ta má mimo jiné nepříjemný dopad na naše játra, a tak připomínáme, že se stále můžete nechat otestovat zdarma v rámci projektu Zdraví národa.

Další věcí je váš návrat z exotické dovolené. Pokud se necítíte úplně dobře, rozhodně nic nepodceňujte. V zájmu vašeho zdraví rozhodně navštivte lékaře nebo zajděte na krevní testy. Můžete tak předejít vážným komplikacím, které mohou některé exotické choroby způsobit.

Doporučujeme


renatin-blog-zkuste-plank-cviceni-pro-lenochy-s-vydrzi.png

Renatin blog: Zkuste plank – cvičení pro lenochy s výdrží

09.03.2018O nejrůznější výzvy není na Facebooku nouze. Tuhle mě zaujala jedna, slibující celkové zpevnění postavy, a především středu těla. Pouze jedním cvikem, který navíc vypadá naprosto jednoduše. A že v této pozici máte za měsíc umět vydržet kolem 2–5 minut? Proč ne... Však to je tolik času, kolik zabere ranní hygiena. Pohoda!
jaka-je-skupina-vaseho-srdce.png

Jaká je skupina vašeho srdce?

10.04.2018Kolik znáte hudebních skupin? Desítky? Stovky? A znáte skupinu, která vám může zachránit život? Podle průzkumu nezná svou krevní skupinu téměř každý druhý Čech.
renatin-blog-20-napadu-jak-si-uzit-jaro.png

Renatin blog: 20 nápadů, jak si užít jaro

20.04.2018Jarní období je plné možností. Tady je můj žebříček aktivit, které mám ráda. A co víc – dají se provádět pod širákem! Některé se řadí mezi starou dobrou klasiku, jiné jsou jen náhodné blázniviny. Spousta z nich se dá podnikat s dětmi, kterými občas neuškodí se zase stát...