Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyChystáte se na exotickou dovolenou? Přemýšlejte o očkování včas
chystate-se-na-exotickou-dovolenou-premyslejte-o-ockovani-vcas.jpg

Chystáte se na exotickou dovolenou? Přemýšlejte o očkování včas

Zveřejněno: 05.03.2014

Jihoafrická republika, Thajsko nebo třeba Indie. Exotická dovolená je snem mnoha lidí. Co ale většinu z nás napadne ve spojení s takovou dovolenou je kromě slunce, pláží a moře také hrozba nakažení exotickými nemocemi. A samozřejmě ochrana proti nim – tedy očkování. Jak na něj? A kdy se nechat očkovat a co takové očkování obnáší?

Přemýšlet o očkování včas rozhodně není od věci. A kdy je včas? Minimálně měsíc před cestou byste se měli nechat očkovat. Je to také kvůli tomu, aby vaše tělo stačilo vakcínu „strávit“, a případně může také reagovat na některé očkování. Asi by nebylo úplně nejlepší odjíždět na dovolenou s tím, že vám není zrovna nejlépe. Navíc některá očkování se aplikují ve více dávkách, proto je měsíc před cestou doporučené minimum. A kam budete očkování stoprocentně potřebovat?

Určitě to bude do zemí střední Afriky a jihovýchodní Asie. Nezapomínejte ale ani na jižní Ameriku. Pokud si nejste jistí, zda a jaké očkování potřebujete na svou dovolenou, poraďte se se svým lékařem. Navíc některé státy vyžadují potvrzení o očkování při vstupu na jejich území, takže by vás na letišti mohlo čekat nemilé překvapení.

Očkováním se vyhnete hrozícím nemocem, jako jsou břišní tyfus, cholera, žlutá zimnice nebo hepatitidě typu C. Ta má mimo jiné nepříjemný dopad na naše játra, a tak připomínáme, že se stále můžete nechat otestovat zdarma v rámci projektu Zdraví národa.

Další věcí je váš návrat z exotické dovolené. Pokud se necítíte úplně dobře, rozhodně nic nepodceňujte. V zájmu vašeho zdraví rozhodně navštivte lékaře nebo zajděte na krevní testy. Můžete tak předejít vážným komplikacím, které mohou některé exotické choroby způsobit.

Doporučujeme


pali-vas-casto-zaha.png

Pálí vás často žáha?

05.10.2018Možná trpíte refluxní chorobou, při které se žaludeční šťávy dostávají do jícnu a úst. Nejste v tom sami, podobné problémy má přinejmenším každý desátý člověk. Nemocní přitom často vůbec netuší, že i jejich další zdravotní komplikace jako třeba chronický kašel či chrápání způsobuje právě reflux. Ještě nedávno byla diagnostika této choroby poměrně nepříjemná, dnes už je však k dispozici jednoduchý a bezbolestný test, který onemocnění a jeho závažnost spolehlivě odhalí ze vzorku slin.
uz-zadne-spalnicky-zachranme-spolecne-zdravi-naroda.jpg

Už žádné spalničky! Zachraňme společně zdraví národa!

21.06.2019Od začátku letošního roku bylo v ČR zaznamenáno přes 500 případů infekce spalničkami. Virus se přenáší vzduchem a nákaza je tak možná téměř všude. I přestože je většina lidí očkovaná, z aktuálních dat vyplývá, že nejméně 30 % české populace chybí protilátky. Ty totiž s věkem a prodělanými nemocemi postupně klesají. Jistotu ochrany mají pouze lidé, kteří již spalničky prodělali.
jarnim-uklidem-na-plisne.png

Jarním úklidem na plísně

02.03.2018Věřili byste tomu, že na houby nemusíte chodit jen do lesa? Možná rostou přímo ve vaší domácnosti. Jsou miniaturní a říká se jim plísně. Jarní úklid byste měli zaměřit i na ně. Jsou totiž hrozbou, kterou není radno podcenit.