Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyChystáte se na exotickou dovolenou? Přemýšlejte o očkování včas
chystate-se-na-exotickou-dovolenou-premyslejte-o-ockovani-vcas.jpg

Chystáte se na exotickou dovolenou? Přemýšlejte o očkování včas

Zveřejněno: 05.03.2014

Jihoafrická republika, Thajsko nebo třeba Indie. Exotická dovolená je snem mnoha lidí. Co ale většinu z nás napadne ve spojení s takovou dovolenou je kromě slunce, pláží a moře také hrozba nakažení exotickými nemocemi. A samozřejmě ochrana proti nim – tedy očkování. Jak na něj? A kdy se nechat očkovat a co takové očkování obnáší?

Přemýšlet o očkování včas rozhodně není od věci. A kdy je včas? Minimálně měsíc před cestou byste se měli nechat očkovat. Je to také kvůli tomu, aby vaše tělo stačilo vakcínu „strávit“, a případně může také reagovat na některé očkování. Asi by nebylo úplně nejlepší odjíždět na dovolenou s tím, že vám není zrovna nejlépe. Navíc některá očkování se aplikují ve více dávkách, proto je měsíc před cestou doporučené minimum. A kam budete očkování stoprocentně potřebovat?

Určitě to bude do zemí střední Afriky a jihovýchodní Asie. Nezapomínejte ale ani na jižní Ameriku. Pokud si nejste jistí, zda a jaké očkování potřebujete na svou dovolenou, poraďte se se svým lékařem. Navíc některé státy vyžadují potvrzení o očkování při vstupu na jejich území, takže by vás na letišti mohlo čekat nemilé překvapení.

Očkováním se vyhnete hrozícím nemocem, jako jsou břišní tyfus, cholera, žlutá zimnice nebo hepatitidě typu C. Ta má mimo jiné nepříjemný dopad na naše játra, a tak připomínáme, že se stále můžete nechat otestovat zdarma v rámci projektu Zdraví národa.

Další věcí je váš návrat z exotické dovolené. Pokud se necítíte úplně dobře, rozhodně nic nepodceňujte. V zájmu vašeho zdraví rozhodně navštivte lékaře nebo zajděte na krevní testy. Můžete tak předejít vážným komplikacím, které mohou některé exotické choroby způsobit.

Doporučujeme


proc-nepodcenovat-spalnicky.png

Proč nepodceňovat spalničky

10.05.2018Spalničky patří mezi nejvíce nakažlivé infekce. Dříve je lékaři považovali za téměř vymýcené, v současné době však dochází k návratu této nemoci.
pohlidejte-si-zly-cholesterol.jpg

Pohlídejte si „zlý“ cholesterol

08.03.2019Téměř tři čtvrtiny Čechů mají vysokou hladinu cholesterolu v těle. Většina naší populace z toho důvodu čelí hrozbě vážných kardiovaskulárních chorob, jako je například srdeční infarkt. To potvrzují i smutné údaje Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku, podle kterých měly vloni tyto choroby v České republice na svědomí 40 % úmrtí. Abyste předešli vzniku takových zdravotních komplikací, je potřeba hlídat si hladiny „hodného“ HDL a „zlého“ LDL cholesterolu v krvi. Rozbor krve je vhodné podstoupit jednou ročně.
ktere-caje-muzete-pit-kazdy-den.png

Které čaje můžete pít každý den?

31.07.2018Možná někdy marně přemýšlíte, co by vám pomohlo zbavit se únavy, podrážděnosti nebo bolesti hlavy. Přitom řešení může být překvapivě snadné. Napít se. Na vodě totiž závisí fungování všech orgánových systémů. Proč neosvěžit pitný režim, abyste tekutiny doplňovali s chutí?