Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyChřipka - 5 věcí, které jste o ní nevěděli
chripka-5-veci-ktere-jste-o-ni-nevedeli.jpg

Chřipka - 5 věcí, které jste o ní nevěděli

Zveřejněno: 24.03.2014

1. Chřipku nevyléčíte pomocí antibiotik. Antibiotika totiž pomáhají při bakteriálních infekcích. Jsou to léky, které zabíjejí mikroorganismy - tedy bakterie - nebo zabraňují jejich množení. Chřipka je ovšem onemocnění, které způsobují viry. Proti virům antibiotika nefungují, a proto jimi nelze žádné virové onemocnění včetně chřipky léčit.

 2. Chřipka se vyskytuje na celém světě. Ročně onemocní chřipkou 10 - 15% světové populace. Nejčastěji se vyskytuje mezi dětmi a dospívajícími, největší nebezpečí ale představuje pro generaci seniorů. U pacientů starších 65 let totiž existuje vyšší riziko vzniku dalších zdravotních komplikací, které někdy můžou vést až k úmrtí.

3. Složení očkovací vakcíny proti chřipce je každý rok jiné. Proti chřipce se můžete nechat očkovat. Je ale nezbytné nechat se každý rok znovu přeočkovat, protože chřipkový virus se neustále mění. I složení vakcíny je proto každý rok jiné.

4. Chřipku se v žádném případě nevyplácí přecházet. Riskujete tím totiž doživotní následky. V případě neléčení chřipky a zvýšené fyzické námahy během onemocnění totiž chřipkový virus může napadnout další orgány v těle. Například srdce. V krajním případě pak může jít až o zánět srdečního svalu - tzv. myokarditidu.

5. Chřipkový virus má schopnost přežít určitou dobu i mimo hostitelský organismus. Proto je možné nakazit se i z předmětů, které jsou potřísněny sekrety člověka chřipkou nakaženého. Jedná se například o madla v MHD, o společné hračky dětí v mateřské školce nebo o klávesnice u počítače, který používá víc lidí atd. 

Doporučujeme


renatin-blog-velikonoce-se-blizi-aneb-co-zaseju-to-sklizim.png

Renatin blog: Velikonoce se blíží aneb Co zaseju, to sklízím

23.03.2018Jasně že si můžete pořídit velikonoční výzdobu v obchodě. Ale není větší potěšení, když si vypěstujete a vyrobíte jarní dekorace po svém? Zvlášť s dětmi či vnoučaty pak můžete radost z vlastního díla znásobit. Já se tradičně pustím do těchto krás...
jak-promenit-prilohu-ve-skvely-hlavni-chod.png

Jak proměnit přílohu ve skvělý hlavní chod

16.02.2018Spousta lidí má zeleninu zažitou jako přílohu k masu nebo součást salátu. Přitom obzvlášť v zimě se s ní dá kouzlit na nejrůznější způsoby. Zaměřte se na druhy, které jsou u nás doma, jako je například růžičková kapusta, červená řepa, mrkev či celer. A protože bychom měli denně sníst kolem 400 gramů zeleniny, je skvělý nápad připravit si ji jako hlavní chod. Naše recepty zasytí, zahřejí a zároveň dodají potřebné živiny.
onemocneni-srdce-a-cev-mohou-dlouho-probihat-skryte-odhalte-ho-vcas.jpg

Onemocnění srdce a cév mohou dlouho probíhat skrytě, odhalte ho včas

03.06.2019Kardiovaskulární příhody patří mezi nejčastější příčiny úmrtí v Evropě i v České republice. Infarkt myokardu a mozková mrtvice se kvůli špatnému životnímu stylu vyskytují i u čím dál mladších lidí. Tyto nemoci nemusí být předem snadno odhadnutelné, ne vždy jsou totiž spojeny s typickými příznaky, jako je například vysoký krevní tlak nebo zvýšená hladina cholesterolu v těle. Skryté riziko vzniku závažných srdečních a cévních onemocnění lze ale odhalit speciální laboratorní metodou ze vzorku krve.