Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyChřipka - 5 věcí, které jste o ní nevěděli
chripka-5-veci-ktere-jste-o-ni-nevedeli.jpg

Chřipka - 5 věcí, které jste o ní nevěděli

Zveřejněno: 24.03.2014

1. Chřipku nevyléčíte pomocí antibiotik. Antibiotika totiž pomáhají při bakteriálních infekcích. Jsou to léky, které zabíjejí mikroorganismy - tedy bakterie - nebo zabraňují jejich množení. Chřipka je ovšem onemocnění, které způsobují viry. Proti virům antibiotika nefungují, a proto jimi nelze žádné virové onemocnění včetně chřipky léčit.

 2. Chřipka se vyskytuje na celém světě. Ročně onemocní chřipkou 10 - 15% světové populace. Nejčastěji se vyskytuje mezi dětmi a dospívajícími, největší nebezpečí ale představuje pro generaci seniorů. U pacientů starších 65 let totiž existuje vyšší riziko vzniku dalších zdravotních komplikací, které někdy můžou vést až k úmrtí.

3. Složení očkovací vakcíny proti chřipce je každý rok jiné. Proti chřipce se můžete nechat očkovat. Je ale nezbytné nechat se každý rok znovu přeočkovat, protože chřipkový virus se neustále mění. I složení vakcíny je proto každý rok jiné.

4. Chřipku se v žádném případě nevyplácí přecházet. Riskujete tím totiž doživotní následky. V případě neléčení chřipky a zvýšené fyzické námahy během onemocnění totiž chřipkový virus může napadnout další orgány v těle. Například srdce. V krajním případě pak může jít až o zánět srdečního svalu - tzv. myokarditidu.

5. Chřipkový virus má schopnost přežít určitou dobu i mimo hostitelský organismus. Proto je možné nakazit se i z předmětů, které jsou potřísněny sekrety člověka chřipkou nakaženého. Jedná se například o madla v MHD, o společné hračky dětí v mateřské školce nebo o klávesnice u počítače, který používá víc lidí atd. 

Doporučujeme


bylinka-kterou-si-nespletete-kontryhel.png

Bylinka, kterou si nespletete. Kontryhel!

08.06.2018Právě v tomto období je v rozkvětu kontryhel obecný, pro jehož anglický název „Our Lady's Mantle“ (plášť Panny Marie) byly inspirací listy, na nichž se třpytí kapky rosy či deště. Ve středověku se tyto malé drahokamy považovaly za „nebeskou vodu“ a využití nacházely v alchymii. Odtud pochází latinské jméno kontryhelu – Alchemilla. Tato tradiční léčivka je oblíbená hlavně u žen.
renatin-blog-6-tipu-pro-perfektni-piknik.png

Renatin blog: 6 tipů pro perfektní piknik

03.05.2018Podle mě se dá „rozbít deka“ téměř všude, kde je zeleň, dobrý výhled a čerstvý vzduch. S oblibou piknikuji klidně jen pár kroků od domu, nevadí mi ruch města, ale své kouzlo má i romantický zámecký park nebo louka v přírodě.
stitna-zlaza-u-zvirat-nebezpecny-a-drahy-nepritel.png

Štítná žláza u zvířat – nebezpečný a drahý nepřítel

20.03.2018Ročně Češi vynaloží až dvě miliardy korun na zdravotní péči o domácí mazlíčky. Stejně jako u lidí přitom pouhý krevní rozbor napoví, co zvíře trápí, a lze tedy včas zahájit léčbu, která pak může být nejen účinnější, ale i levnější. Jak ukazují zjištění laboratoří synlab czech, velmi častým problémem psů i koček je onemocnění štítné žlázy. Často však u nich bývá odhaleno pozdě a o zvíře tak není adekvátně postaráno.