Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyChřipka - 5 věcí, které jste o ní nevěděli
chripka-5-veci-ktere-jste-o-ni-nevedeli.jpg

Chřipka - 5 věcí, které jste o ní nevěděli

Zveřejněno: 24.03.2014

1. Chřipku nevyléčíte pomocí antibiotik. Antibiotika totiž pomáhají při bakteriálních infekcích. Jsou to léky, které zabíjejí mikroorganismy - tedy bakterie - nebo zabraňují jejich množení. Chřipka je ovšem onemocnění, které způsobují viry. Proti virům antibiotika nefungují, a proto jimi nelze žádné virové onemocnění včetně chřipky léčit.

 2. Chřipka se vyskytuje na celém světě. Ročně onemocní chřipkou 10 - 15% světové populace. Nejčastěji se vyskytuje mezi dětmi a dospívajícími, největší nebezpečí ale představuje pro generaci seniorů. U pacientů starších 65 let totiž existuje vyšší riziko vzniku dalších zdravotních komplikací, které někdy můžou vést až k úmrtí.

3. Složení očkovací vakcíny proti chřipce je každý rok jiné. Proti chřipce se můžete nechat očkovat. Je ale nezbytné nechat se každý rok znovu přeočkovat, protože chřipkový virus se neustále mění. I složení vakcíny je proto každý rok jiné.

4. Chřipku se v žádném případě nevyplácí přecházet. Riskujete tím totiž doživotní následky. V případě neléčení chřipky a zvýšené fyzické námahy během onemocnění totiž chřipkový virus může napadnout další orgány v těle. Například srdce. V krajním případě pak může jít až o zánět srdečního svalu - tzv. myokarditidu.

5. Chřipkový virus má schopnost přežít určitou dobu i mimo hostitelský organismus. Proto je možné nakazit se i z předmětů, které jsou potřísněny sekrety člověka chřipkou nakaženého. Jedná se například o madla v MHD, o společné hračky dětí v mateřské školce nebo o klávesnice u počítače, který používá víc lidí atd. 

Doporučujeme


rakytnik-je-zasobarna-vitaminu-a-posiluje-imunitu.png

Rakytník je zásobárna vitaminů a posiluje imunitu

11.09.2017Jeho latinský název Hippophae má původ ve staré řečtině a zjednodušeně znamená „třpytící se kůň“. Podle pověstí se prý koňům pasoucím se poblíž této dřeviny výborně dařilo a měli krásně lesklou srst. V Rusku mu přezdívají „sibiřský zázrak“ a v tradiční tibetské medicíně patří k oblíbeným prostředkům k regeneraci těla. Jeho plody si ale můžete natrhat i u nás. 
jake-bohatstvi-se-skryva-v-konopnem-seminku.png

Jaké bohatství se skrývá v konopném semínku

16.03.2018Konopí má možná pověst rostliny s omamnými účinky, ale nenechte se mýlit. V technickém konopí pro léčebné využití nenajdete prakticky žádné psychoaktivní THC. Oproti tomu obsahuje kanabidiol (CBD). Tato látka zpomaluje buněčné stárnutí, je vysoce protizánětlivá, působí na bolestivá onemocnění, například artritidu. Pomáhá také při epilepsii, problémech se spaním a depresích.
zloutenka-c-skryta-hrozba-kterou-je-nutne-vcas-odhalit.jpg

Žloutenka C – skrytá hrozba, kterou je nutné včas odhalit

07.09.2018Žloutenka je nebezpečným virovým onemocněním, které může skončit až smrtí. Nejznámější jsou typy A, B a C. Zejména u hepatitidy C se v posledních letech zjišťuje, že je mnohem rozšířenější, než se dosud předpokládalo. Není totiž podle vnějších příznaků snadno odhalitelná a vyskytuje se i mimo tradiční rizikové skupiny, jako jsou drogově závislí. Zpozornět by měli především lidé, kteří dostali darovanou krev před rokem 1992, kdy se žloutenka C teprve začala diagnostikovat. Pokud je dlouhou dobu neléčená, způsobuje vážné poškození jater, které může vést až k úmrtí. Spolehlivě ji lze odhalit jen pomocí krevních testů.