Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyČeská transplantologie má za sebou nejúspěšnější rok
ceska-transplantologie-ma-za-sebou-nejuspesnejsi-rok.jpg

Česká transplantologie má za sebou nejúspěšnější rok

Zveřejněno: 13.02.2015

V roce 2014 se na seznam čekatelů na transplantaci nově dostalo 808 pacientů a lékaři provedli 846 orgánových transplantací. Je to poprvé v naší historii, kdy se uskutečnilo víc transplantací, než kolik přibylo čekatelů. Podle aktuálních informací ministerstva zdravotnictví tak má česká transplantologie za sebou historicky nejúspěšnější rok. 

Ve většině okolních zemí čekají lidé na darovaný orgán dva až tři roky. V České republice je doba čekání okolo jednoho roku. Pro rychlý průběh transplantací a s ním související počet zachráněných lidských životů je logicky klíčový počet dárců orgánů. Vedle toho, že se mírně zvyšuje počet lidí, kteří se rozhodnou darovat orgán, získali lékaři orgány také od 263 dárců zesnulých. Na jeden milion obyvatel nyní statisticky připadá 26,3 dárce. To řadí Českou republiku z hlediska transplantací orgánů mezi pět nejaktivnějších zemí Evropy a mezi top světovou desítku.

Bohužel ani takto dobré výsledky nezaručují, že se orgánů dočkají všichni čekatelé. V roce 2014 zemřelo 75 čekajících pacientů. V České republice se v současné době provádí transplantace srdce, plic, jater, slinivky břišní, ledvin, Langerhansových ostrůvků a tenkého střeva.

Kromě orgánů od zesnulých dárců je v případě některých transplantací možné získat orgán taky od dárce žijícího. Žijícím dárcem orgánů se může stát osoba v příbuzenském nebo nepříbuzenském vztahu k příjemci, která se dobrovolně rozhodla darovat párový orgán nebo část orgánu, která zůstává v těle a dostačuje svojí funkcí. Lze darovat ledvinu, část jater a plic. Možnost darovat orgán k transplantaci jiné než osobě blízké, musí vždy schválit odborná etická komise.

Doporučujeme


jarnim-uklidem-na-plisne.png

Jarním úklidem na plísně

02.03.2018Věřili byste tomu, že na houby nemusíte chodit jen do lesa? Možná rostou přímo ve vaší domácnosti. Jsou miniaturní a říká se jim plísně. Jarní úklid byste měli zaměřit i na ně. Jsou totiž hrozbou, kterou není radno podcenit.
vymente-jarni-unavu-za-prival-energie.png

Vyměňte jarní únavu za příval energie!

13.03.2018Připadá vám jarní únava jen jako téma k postěžování si kamarádům u kafe? Nemyslete si, vyčerpání organismu po zimě může přepadnout i vás.
ledviny-se-samy-vcas-neozvou.jpg

Ledviny se samy včas neozvou

01.11.2018Zdravotními problémy s tímto nepostradatelným orgánem trpí každý desátý člověk, mnoho z nich o tom ale neví. Ledviny totiž téměř nikdy nebolí a první příznaky jejich onemocnění se začínají objevovat až s velkým zpožděním. O to důležitější je prevence, která spočívá ve zdravém životním stylu, pravidelných prohlídkách u lékaře a testech krve nebo moči.