Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyČeská transplantologie má za sebou nejúspěšnější rok
ceska-transplantologie-ma-za-sebou-nejuspesnejsi-rok.jpg

Česká transplantologie má za sebou nejúspěšnější rok

Zveřejněno: 13.02.2015

V roce 2014 se na seznam čekatelů na transplantaci nově dostalo 808 pacientů a lékaři provedli 846 orgánových transplantací. Je to poprvé v naší historii, kdy se uskutečnilo víc transplantací, než kolik přibylo čekatelů. Podle aktuálních informací ministerstva zdravotnictví tak má česká transplantologie za sebou historicky nejúspěšnější rok. 

Ve většině okolních zemí čekají lidé na darovaný orgán dva až tři roky. V České republice je doba čekání okolo jednoho roku. Pro rychlý průběh transplantací a s ním související počet zachráněných lidských životů je logicky klíčový počet dárců orgánů. Vedle toho, že se mírně zvyšuje počet lidí, kteří se rozhodnou darovat orgán, získali lékaři orgány také od 263 dárců zesnulých. Na jeden milion obyvatel nyní statisticky připadá 26,3 dárce. To řadí Českou republiku z hlediska transplantací orgánů mezi pět nejaktivnějších zemí Evropy a mezi top světovou desítku.

Bohužel ani takto dobré výsledky nezaručují, že se orgánů dočkají všichni čekatelé. V roce 2014 zemřelo 75 čekajících pacientů. V České republice se v současné době provádí transplantace srdce, plic, jater, slinivky břišní, ledvin, Langerhansových ostrůvků a tenkého střeva.

Kromě orgánů od zesnulých dárců je v případě některých transplantací možné získat orgán taky od dárce žijícího. Žijícím dárcem orgánů se může stát osoba v příbuzenském nebo nepříbuzenském vztahu k příjemci, která se dobrovolně rozhodla darovat párový orgán nebo část orgánu, která zůstává v těle a dostačuje svojí funkcí. Lze darovat ledvinu, část jater a plic. Možnost darovat orgán k transplantaci jiné než osobě blízké, musí vždy schválit odborná etická komise.

Doporučujeme


cisla-nelzou-je-mene-infarktu-a-astmatu.png

Čísla nelžou! Je méně infarktů a astmatu

29.05.2018Negativní dopady kouření jsou v dnešní době všem dobře známé. Přesto rok od jeho zákazu v českých restauracích a dalších veřejných prostorách přetrvávají snahy o změkčení protikuřáckého zákona.
ktere-caje-muzete-pit-kazdy-den.png

Které čaje můžete pít každý den?

31.07.2018Možná někdy marně přemýšlíte, co by vám pomohlo zbavit se únavy, podrážděnosti nebo bolesti hlavy. Přitom řešení může být překvapivě snadné. Napít se. Na vodě totiž závisí fungování všech orgánových systémů. Proč neosvěžit pitný režim, abyste tekutiny doplňovali s chutí?
renatin-blog-6-tipu-pro-perfektni-piknik.png

Renatin blog: 6 tipů pro perfektní piknik

03.05.2018Podle mě se dá „rozbít deka“ téměř všude, kde je zeleň, dobrý výhled a čerstvý vzduch. S oblibou piknikuji klidně jen pár kroků od domu, nevadí mi ruch města, ale své kouzlo má i romantický zámecký park nebo louka v přírodě.