Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyČeská transplantologie má za sebou nejúspěšnější rok
ceska-transplantologie-ma-za-sebou-nejuspesnejsi-rok.jpg

Česká transplantologie má za sebou nejúspěšnější rok

Zveřejněno: 13.02.2015

V roce 2014 se na seznam čekatelů na transplantaci nově dostalo 808 pacientů a lékaři provedli 846 orgánových transplantací. Je to poprvé v naší historii, kdy se uskutečnilo víc transplantací, než kolik přibylo čekatelů. Podle aktuálních informací ministerstva zdravotnictví tak má česká transplantologie za sebou historicky nejúspěšnější rok. 

Ve většině okolních zemí čekají lidé na darovaný orgán dva až tři roky. V České republice je doba čekání okolo jednoho roku. Pro rychlý průběh transplantací a s ním související počet zachráněných lidských životů je logicky klíčový počet dárců orgánů. Vedle toho, že se mírně zvyšuje počet lidí, kteří se rozhodnou darovat orgán, získali lékaři orgány také od 263 dárců zesnulých. Na jeden milion obyvatel nyní statisticky připadá 26,3 dárce. To řadí Českou republiku z hlediska transplantací orgánů mezi pět nejaktivnějších zemí Evropy a mezi top světovou desítku.

Bohužel ani takto dobré výsledky nezaručují, že se orgánů dočkají všichni čekatelé. V roce 2014 zemřelo 75 čekajících pacientů. V České republice se v současné době provádí transplantace srdce, plic, jater, slinivky břišní, ledvin, Langerhansových ostrůvků a tenkého střeva.

Kromě orgánů od zesnulých dárců je v případě některých transplantací možné získat orgán taky od dárce žijícího. Žijícím dárcem orgánů se může stát osoba v příbuzenském nebo nepříbuzenském vztahu k příjemci, která se dobrovolně rozhodla darovat párový orgán nebo část orgánu, která zůstává v těle a dostačuje svojí funkcí. Lze darovat ledvinu, část jater a plic. Možnost darovat orgán k transplantaci jiné než osobě blízké, musí vždy schválit odborná etická komise.

Doporučujeme


personalizovana-medicina-jako-pomocnik-v-onkologii.png

Personalizovaná medicína jako pomocník v onkologii

20.11.2018Každý člověk je jedinečný, a tak se může stát, že různí pacienti se stejnou nemocí reagují na shodnou léčbu jinak. Účinky léčby totiž značně ovlivňují individuální charakteristiky jednotlivých lidí, jako jsou genetické dispozice nebo celkový zdravotní stav. Personalizovaná medicína je obor, který se cíleně zaměřuje na jednotlivce a snaží se upravit léčebné a diagnostické postupy tak, aby byly ušity na míru konkrétnímu pacientovi, a tím pádem byly účinnější. Výrazně pomáhá zejména v onkologické terapii.
osvojte-si-lasku-k-jidlu-a-neplytvani.png

Osvojte si lásku k jídlu a neplýtvání

18.04.2018Životní styl „zero waste“ neboli život bez odpadu je poslední dobou na vzestupu. Jak název této filozofie napovídá, ideálem je nulový odpad. Snaha o prevenci a omezení plýtvání má za cíl ovlivnit vyčerpávání přírodních zdrojů a alarmující znečištění planety, které ohrožuje zdraví lidí, zvířat a rostlin. Základem je opětovné využívání všech možných zdrojů, s nimiž se v životě potkáváme. Co to znamená v praxi?
alergici-vite-kterym-rostlinam-se-v-kvetnu-vyhnout.jpg

Alergici, víte, kterým rostlinám se v květnu vyhnout?

06.05.2019Květen je pro lidi citlivé na pylové alergeny jedním z nejkritičtějších měsíců. K dřevinám, které jsou v největším rozpuku v březnu a dubnu, se nyní hojně přidávají trávy a byliny. Pokud na sobě pozorujete typické alergické reakce, ale nevíte, které rostliny vám způsobují potíže, nebo se s alergií setkáváte poprvé, požádejte svého lékaře o diagnostiku alergenů z krve. Na základě výsledků se pak kritickým rostlinám můžete lépe vyhnout a krásných jarních dní si budete moct užívat bez nepříjemných komplikací.