Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyČeši a léky – kterých spotřebujeme nejvíc a proč?
cesi-a-leky-kterych-spotrebujeme-nejvic-a-proc.jpg

Češi a léky – kterých spotřebujeme nejvíc a proč?

Zveřejněno: 26.01.2015

Spotřeba léků vzrostla v České republice za deset let o třetinu. Nejviditelnější je nárůst v oblasti antidepresiv. U těch se spotřeba dokonce ztrojnásobila. Jen loni distributoři dodali do lékáren a nemocnic přípravky proti depresím za 960 milionů korun. Ukázaly to podrobné statistiky datových žurnalistů Českého rozhlasu. Jaké další velké změny v konzumaci léků během deseti let proběhly? 

Do českých lékáren a nemocnic loni doputovaly léky za 55 miliard korun. V porovnání s rokem 2003 se tato částka (upravená o inflaci) zvýšila o 33 %. Jak zjistil průzkum Českého rozhlasu, o třetinu vzrostla nejen cena dodaných léků, ale i spotřeba. Předepsaných denních dávek léků bylo loni o 27 % víc než v roce 2003.

Nejvíc lékaři předepisují Čechům léky na srdce. Kardiovaskulární choroby totiž trápí čtvrtinu české populace. Kromě rapidního nárůstu v oblasti antidepresiv vzrostla během deseti let taky spotřeba léků proti demenci. To je s největší pravděpodobností dáno tím, že se lidé dožívají stále vyššího věku, a proto se zvyšuje šance, že budou léky proti projevům stařecké demence potřebovat. Bez zajímavosti není ani to, že Češi během uplynulých deseti let začali víc nakupovat homeopatické léky. Homeopatik loni Češi spotřebovali dokonce dvakrát víc než před deseti lety. 

Doporučujeme


je-mozne-zjistit-zda-nam-hrozi-skryte-riziko-infarktu-ci-mozkove-mrtvice.png

Je možné zjistit, zda nám hrozí skryté riziko infarktu či mozkové mrtvice?

15.05.2018U infarktu myokardu i mozkové mrtvice platí, že se lékaři v praxi bohužel setkávají se stále mladšími pacienty s ischemickou atakou a že i minuty do okamžiku, než se lidé dostanou k odborníkům do nemocniční péče, hrají důležitou roli. Vlastně tu nejdůležitější. Proto je lepší těmto stavům předcházet. Zde o to více platí, že prevence je klíčová. Jedná se především o změnu životního stylu, která může zahrnovat dietu, zvýšení fyzické aktivity, omezení stresu a zejména také zákaz kouření. Pomoci ale může i moderní laboratorní test.
nakazenych-klistovou-encefalitidou-a-borreliozou-pribyva.jpg

Nakažených klíšťovou encefalitidou a borreliózou přibývá

04.09.2018Klíště je kvůli nemocem, které přenáší, jedním z nejnebezpečnějších parazitů v České republice. Počet nakažených je u nás nejvyšší v Evropě a každoročně se dál zvyšuje. Ačkoliv se léto chýlí ke konci, klíšťová sezóna je stále v plném proudu. Přečtěte si, jak na tyto parazity můžete vyzrát a vyhnout se tak nebezpečným onemocněním.
jaka-je-skupina-vaseho-srdce.png

Jaká je skupina vašeho srdce?

10.04.2018Kolik znáte hudebních skupin? Desítky? Stovky? A znáte skupinu, která vám může zachránit život? Podle průzkumu nezná svou krevní skupinu téměř každý druhý Čech.