Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyČeši a léky – kterých spotřebujeme nejvíc a proč?
cesi-a-leky-kterych-spotrebujeme-nejvic-a-proc.jpg

Češi a léky – kterých spotřebujeme nejvíc a proč?

Zveřejněno: 26.01.2015

Spotřeba léků vzrostla v České republice za deset let o třetinu. Nejviditelnější je nárůst v oblasti antidepresiv. U těch se spotřeba dokonce ztrojnásobila. Jen loni distributoři dodali do lékáren a nemocnic přípravky proti depresím za 960 milionů korun. Ukázaly to podrobné statistiky datových žurnalistů Českého rozhlasu. Jaké další velké změny v konzumaci léků během deseti let proběhly? 

Do českých lékáren a nemocnic loni doputovaly léky za 55 miliard korun. V porovnání s rokem 2003 se tato částka (upravená o inflaci) zvýšila o 33 %. Jak zjistil průzkum Českého rozhlasu, o třetinu vzrostla nejen cena dodaných léků, ale i spotřeba. Předepsaných denních dávek léků bylo loni o 27 % víc než v roce 2003.

Nejvíc lékaři předepisují Čechům léky na srdce. Kardiovaskulární choroby totiž trápí čtvrtinu české populace. Kromě rapidního nárůstu v oblasti antidepresiv vzrostla během deseti let taky spotřeba léků proti demenci. To je s největší pravděpodobností dáno tím, že se lidé dožívají stále vyššího věku, a proto se zvyšuje šance, že budou léky proti projevům stařecké demence potřebovat. Bez zajímavosti není ani to, že Češi během uplynulých deseti let začali víc nakupovat homeopatické léky. Homeopatik loni Češi spotřebovali dokonce dvakrát víc než před deseti lety. 

Doporučujeme


podcenovany-supervitamin-d-nam-chybi-predevsim-v-zime.jpg

Podceňovaný supervitamín D nám chybí především v zimě

19.11.2018Podle výzkumu Státního zdravotního ústavu chybí vitamín D drtivé většině české populace. Přitom právě „déčko“ chrání naše tělo před infekcemi a běžnými i chronickými nemocemi. Dostatečné množství vitamínu D přispívá ke zdravé funkci srdce, mozku a k dobrému trávení. Nejnovější výzkumy navíc ukazují, že nízká hladina tohoto vitamínu může zvyšovat riziko infarktu a mít negativní vliv na plodnost.
planujete-cestu-do-zahranici-nezapomente-se-ockovat.jpg

Plánujete cestu do zahraničí? Nezapomeňte se očkovat!

31.07.2018Kdo by chtěl před odjezdem na dovolenou myslet na něco jiného než koupání, sluníčko, odpočinek a dobrodružství… Vysněný výlet se ale snadno může změnit v noční můru, když podceníte prevenci infekčních onemocnění. Nejrizikovější jsou země Afriky, Asie a Střední a Jižní Ameriky. Zcela bezpečné ale nejsou ani státy jižní Evropy. Přečtěte si, před kterými nemocemi je vhodné se nechat očkovat.
rakovina-prostaty-neviditelna-hrozba-kterou-odhali-test-krve.jpg

Rakovina prostaty – neviditelná hrozba, kterou odhalí test krve

05.11.2018Karcinom prostaty je nejčastějším typem rakoviny u mužů hned po karcinomu tlustého střeva a konečníku a rakovině plic. Bez speciálního testu je onemocnění jen obtížně odhalitelné, vnější příznaky se totiž projevují se zpožděním a jsou snadno zaměnitelné za jiné zdravotní problémy. Moderní možnosti léčby společně s včasnou diagnózou výrazně zvyšují šanci na přežití. Nejčastěji rakovinu prostaty odhalí testy krve, konkrétně test PSA a PHI.