Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyČeši a léky – kterých spotřebujeme nejvíc a proč?
cesi-a-leky-kterych-spotrebujeme-nejvic-a-proc.jpg

Češi a léky – kterých spotřebujeme nejvíc a proč?

Zveřejněno: 26.01.2015

Spotřeba léků vzrostla v České republice za deset let o třetinu. Nejviditelnější je nárůst v oblasti antidepresiv. U těch se spotřeba dokonce ztrojnásobila. Jen loni distributoři dodali do lékáren a nemocnic přípravky proti depresím za 960 milionů korun. Ukázaly to podrobné statistiky datových žurnalistů Českého rozhlasu. Jaké další velké změny v konzumaci léků během deseti let proběhly? 

Do českých lékáren a nemocnic loni doputovaly léky za 55 miliard korun. V porovnání s rokem 2003 se tato částka (upravená o inflaci) zvýšila o 33 %. Jak zjistil průzkum Českého rozhlasu, o třetinu vzrostla nejen cena dodaných léků, ale i spotřeba. Předepsaných denních dávek léků bylo loni o 27 % víc než v roce 2003.

Nejvíc lékaři předepisují Čechům léky na srdce. Kardiovaskulární choroby totiž trápí čtvrtinu české populace. Kromě rapidního nárůstu v oblasti antidepresiv vzrostla během deseti let taky spotřeba léků proti demenci. To je s největší pravděpodobností dáno tím, že se lidé dožívají stále vyššího věku, a proto se zvyšuje šance, že budou léky proti projevům stařecké demence potřebovat. Bez zajímavosti není ani to, že Češi během uplynulých deseti let začali víc nakupovat homeopatické léky. Homeopatik loni Češi spotřebovali dokonce dvakrát víc než před deseti lety. 

Doporučujeme


stitna-zlaza-u-zvirat-nebezpecny-a-drahy-nepritel.png

Štítná žláza u zvířat – nebezpečný a drahý nepřítel

20.03.2018Ročně Češi vynaloží až dvě miliardy korun na zdravotní péči o domácí mazlíčky. Stejně jako u lidí přitom pouhý krevní rozbor napoví, co zvíře trápí, a lze tedy včas zahájit léčbu, která pak může být nejen účinnější, ale i levnější. Jak ukazují zjištění laboratoří synlab czech, velmi častým problémem psů i koček je onemocnění štítné žlázy. Často však u nich bývá odhaleno pozdě a o zvíře tak není adekvátně postaráno.
personalizovana-medicina-jako-pomocnik-v-onkologii.png

Personalizovaná medicína jako pomocník v onkologii

20.11.2018Každý člověk je jedinečný, a tak se může stát, že různí pacienti se stejnou nemocí reagují na shodnou léčbu jinak. Účinky léčby totiž značně ovlivňují individuální charakteristiky jednotlivých lidí, jako jsou genetické dispozice nebo celkový zdravotní stav. Personalizovaná medicína je obor, který se cíleně zaměřuje na jednotlivce a snaží se upravit léčebné a diagnostické postupy tak, aby byly ušity na míru konkrétnímu pacientovi, a tím pádem byly účinnější. Výrazně pomáhá zejména v onkologické terapii.
renatin-blog-poznejte-me-overene-pecovatele-o-zdravou-pokozku.png

Renatin blog: Poznejte mé ověřené pečovatele o zdravou pokožku

08.04.2018Atopický ekzém, akné, lupénka... Pokud máte štěstí, o těchto kožních problémech jste možná jen slyšeli. Kdo je zažil na vlastní kůži, ví, jak jsou úporné. Omezují nejen fyzicky, ale i psychicky. Člověk se za ně jednoduše stydí.