Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyČeši a léky – kterých spotřebujeme nejvíc a proč?
cesi-a-leky-kterych-spotrebujeme-nejvic-a-proc.jpg

Češi a léky – kterých spotřebujeme nejvíc a proč?

Zveřejněno: 26.01.2015

Spotřeba léků vzrostla v České republice za deset let o třetinu. Nejviditelnější je nárůst v oblasti antidepresiv. U těch se spotřeba dokonce ztrojnásobila. Jen loni distributoři dodali do lékáren a nemocnic přípravky proti depresím za 960 milionů korun. Ukázaly to podrobné statistiky datových žurnalistů Českého rozhlasu. Jaké další velké změny v konzumaci léků během deseti let proběhly? 

Do českých lékáren a nemocnic loni doputovaly léky za 55 miliard korun. V porovnání s rokem 2003 se tato částka (upravená o inflaci) zvýšila o 33 %. Jak zjistil průzkum Českého rozhlasu, o třetinu vzrostla nejen cena dodaných léků, ale i spotřeba. Předepsaných denních dávek léků bylo loni o 27 % víc než v roce 2003.

Nejvíc lékaři předepisují Čechům léky na srdce. Kardiovaskulární choroby totiž trápí čtvrtinu české populace. Kromě rapidního nárůstu v oblasti antidepresiv vzrostla během deseti let taky spotřeba léků proti demenci. To je s největší pravděpodobností dáno tím, že se lidé dožívají stále vyššího věku, a proto se zvyšuje šance, že budou léky proti projevům stařecké demence potřebovat. Bez zajímavosti není ani to, že Češi během uplynulých deseti let začali víc nakupovat homeopatické léky. Homeopatik loni Češi spotřebovali dokonce dvakrát víc než před deseti lety. 

Doporučujeme


dokonala-dvojice-jahody-a-rebarbora.png

Dokonalá dvojice? Jahody a rebarbora!

25.05.2018Zhruba od poloviny května začíná sezóna rebarbory – zeleniny pro fajnšmekry. Zajímavá je tím, že i když chutná nakysle a zpracovává se jako ovoce, jedná se ve skutečnosti o zeleninu. A ne ledajakou.
osvojte-si-lasku-k-jidlu-a-neplytvani.png

Osvojte si lásku k jídlu a neplýtvání

18.04.2018Životní styl „zero waste“ neboli život bez odpadu je poslední dobou na vzestupu. Jak název této filozofie napovídá, ideálem je nulový odpad. Snaha o prevenci a omezení plýtvání má za cíl ovlivnit vyčerpávání přírodních zdrojů a alarmující znečištění planety, které ohrožuje zdraví lidí, zvířat a rostlin. Základem je opětovné využívání všech možných zdrojů, s nimiž se v životě potkáváme. Co to znamená v praxi?
renatin-blog-20-napadu-jak-si-uzit-jaro.png

Renatin blog: 20 nápadů, jak si užít jaro

20.04.2018Jarní období je plné možností. Tady je můj žebříček aktivit, které mám ráda. A co víc – dají se provádět pod širákem! Některé se řadí mezi starou dobrou klasiku, jiné jsou jen náhodné blázniviny. Spousta z nich se dá podnikat s dětmi, kterými občas neuškodí se zase stát...