Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyČerven a jeho alergeny. Dřeviny ustupují, trávy a byliny bují
cerven-a-jeho-alergeny-dreviny-ustupuji-travy-a-byliny-buji.jpg

Červen a jeho alergeny. Dřeviny ustupují, trávy a byliny bují

Zveřejněno: 11.06.2019

Vrchol pylové sezóny je tady. Lidé alergičtí na dřeviny mají pomalu vyhráno, stromů už kvete jen malá hrstka. Ti, kteří jsou citliví na trávy, si ale zatím neodpočinou. Ještě hůř na tom mohou být osoby alergické na byliny, období jejich největšího rozpuku teprve začíná. Aby si alergici zbytečně nekazili začátek léta častým kýcháním a dalšími potížemi spojenými s alergiemi, měli by se problematickým rostlinám co nejméně vystavovat. Lidem, kteří netuší, na co přesně jsou alergičtí, pomůže krevní test.

S příchodem prvního letního měsíce pomalu odeznívá trápení pro lidi alergické na dřeviny, z tohoto rodu již kvete pouze černý bez, olivovník, lípa a pajasan. Trávy však s čím dál teplejším obdobím nabírají na síle. V rozpuku je bojínek, drnavec, jílek, kostřava, lipnice, medyněk, psárka, pýr, srha a žito. „Alergickou hrozbou přicházejícího léta jsou také byliny. Osoby citlivé na tento typ rostlin může v červnu rozkýchat jitrocel, šťovík, heřmánek, jetel, pampeliška, vojtěška a rostliny z čeledi merlíkovité a kopřivovité,“ říká MUDr. Radka Šedivá z ambulance SYNLAB.

Znát „své“ alergeny je důležité

Lidé trpící na sezónní alergie by měli přesně znát rostliny, které jim způsobují potíže, aby se na „své“ období mohli včas připravit nebo se alespoň vyvarovat kontaktu s kritickými rostlinami. Tím se vyhnou nepříjemným alergickým reakcím, jako je kýchání, rýma, dušnost, svědění v krku, ústech či uších, zarudnutí očí nebo únava. „Některé reakce na alergen mohou být i nečekaně silné. Při kontaktu s pylem může dojít například až k těžkému astmatickému záchvatu,“ upozorňuje MUDr. Radka Šedivá.

Dojděte si na odběr krve

S určením konkrétních rostlin, jejichž pyly vám způsobují potíže, pomůže krevní test. Otestovat se můžete nechat u svého alergologa, nebo jako samoplátce v odběrových pracovištích SYNLAB, kde stačí požádat o test na zjištění alergenů. Krev vám bude odebrána na počkání a do dvou pracovních dnů budete vědět, na které rostliny jste citliví. Výsledky testu poté vždy konzultujte s lékařem, který vám poradí, jak se alergenům preventivně bránit, a doporučí vám vhodnou léčbu. Ta může být buď krátkodobá ve formě tablet či sprejů, nebo dlouhodobá podávaná ve vakcínách.

Pylové zpravodajství

Abyste vždy měli na očích, kdy kvetou rostliny, na které jste alergičtí, vytiskněte si pylový kalendář, díky němuž budete mít o výskytu pylů přehled z dlouhodobého hlediska. Nutno zmínit, že přesná doba květu jednotlivých rostlin je také závislá na počasí, aktuální přítomnost pylů v ovzduší se mění. Existují proto různé webové aplikace, jako například www.pylovasluzba.cz, které zveřejňují aktuální stav a předpověď výskytu pylů na nejbližší období.

Mohlo by Vás dále zajímat:
https://www.zdravinaroda.cz/clanky/nevite-ktere-pylove-alergeny-vas-trapi-zajdete-si-na-krevni-test

Klíčová slova: alergiepylodběr krve

Doporučujeme


renatin-blog-poznejte-me-overene-pecovatele-o-zdravou-pokozku.png

Renatin blog: Poznejte mé ověřené pečovatele o zdravou pokožku

08.04.2018Atopický ekzém, akné, lupénka... Pokud máte štěstí, o těchto kožních problémech jste možná jen slyšeli. Kdo je zažil na vlastní kůži, ví, jak jsou úporné. Omezují nejen fyzicky, ale i psychicky. Člověk se za ně jednoduše stydí.
co-se-doopravdy-deje-behem-spanku.png

Co se doopravdy děje během spánku

22.02.2018Dobrý spánek je pro zdraví nezbytný. Osm hodin je podle odborníků optimální čas odpočinku pro dospělého člověka. Dlouhodobá spánková deprivace může zvyšovat riziko zdravotních problémů, jako je vysoký krevní tlak, srdeční choroby nebo cukrovka.
planujete-cestu-do-zahranici-nezapomente-se-ockovat.jpg

Plánujete cestu do zahraničí? Nezapomeňte se očkovat!

31.07.2018Kdo by chtěl před odjezdem na dovolenou myslet na něco jiného než koupání, sluníčko, odpočinek a dobrodružství… Vysněný výlet se ale snadno může změnit v noční můru, když podceníte prevenci infekčních onemocnění. Nejrizikovější jsou země Afriky, Asie a Střední a Jižní Ameriky. Zcela bezpečné ale nejsou ani státy jižní Evropy. Přečtěte si, před kterými nemocemi je vhodné se nechat očkovat.