Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyČerný kašel je na vzestupu
cerny-kasel-je-na-vzestupu.jpg

Černý kašel je na vzestupu

Zveřejněno: 21.05.2014

Mnozí lidé se domnívají, že nebezpečné bakteriální onemocnění už nás ve 21. století nijak zvlášť neohrožuje. Opak je pravdou. Počet nakažených v roce 2013 totiž dosahuje rekordních čísel. Údaj z listopadu loňského roku hovoří o 880 nemocných.

Téměř tolik nakažených černým kašlem bylo na našem území v 60. letech – tedy krátce poté, co se u nás začalo s plošným očkováním proti tomuto onemocnění. Za nárůst počtu onemocnění může podle odborníků fakt, že účinnost vakcíny proti černému kašli je časově omezená. Chráněný je proti němu jen ten, kdo se pravidelně nechává přeočkovat. O tom ale málokdo ví. I proto se bakterie stále více šíří a nemocných přibývá.

Velké riziko černý kašel představuje hlavně pro novorozence a seniory, kteří mají oslabenou imunitu a černý kašel je proto může ohrozit na životě. V posledních několika letech v ČR zapříčinil černý kašel čtyři úmrtí. Ve všech případech se jednalo o dosud neočkované novorozence, kteří se černým kašlem nakazili od jiných členů rodiny. Mírná forma černého kašle se totiž svými příznaky nemusí lišit od běžné chřipky nebo virózy. U malých dětí a seniorů ale může mít bakteriální onemocnění velmi těžký průběh doprovázený řadou komplikací jako je zápal plic, selhání krevního oběhu a centrálního nervového systému.

Černý kašel se diagnostikuje laboratorním vyšetřením – výtěrem ze sliznic a sérologickým vyšetřením krve. Následně se nemoc léčí podáváním antibiotik, je ale klíčové je nasadit co nejdříve. Z důvodu nárůstu počtu nemocných v posledních letech se odborníci z Národní imunizační komise domnívají, že by bylo vhodné aspoň jednou přeočkovat všechny dospělé.       

Doporučujeme


pet-rad-jak-se-pripravit-na-odber-krve.jpg

Pět rad, jak se připravit na odběr krve

28.11.2018Krevní test dokáže odhalit spoustu potíží, od banálních infekcí až po závažná onemocnění. Díky preventivnímu vyšetření je můžete začít řešit dříve, než se rozvinou a zkomplikují. Pro správné vyhodnocení výsledků je důležitá kvalita krevního rozboru, na kterou může mít vliv celá řada maličkostí. Je jasné, že sladká limonáda zvedne hladinu krevního cukru, výsledky ale může ovlivnit například i rozčilení nebo chůze do schodů. Na odběr krve je proto dobré chodit v co nejlepší náladě a mít při tom na paměti několik základních doporučení. Čeho je tedy dobré se před odběrem vyvarovat?
4-tipy-pro-posileni-imunity-s-vitaminem-d.png

4 tipy pro posílení imunity s vitaminem D

06.02.2018Také vám v zimě chybí sluníčko? Má vliv nejen na psychickou pohodu, ale i na tělesnou kondici.
je-mozne-zjistit-zda-nam-hrozi-skryte-riziko-infarktu-ci-mozkove-mrtvice.png

Je možné zjistit, zda nám hrozí skryté riziko infarktu či mozkové mrtvice?

15.05.2018U infarktu myokardu i mozkové mrtvice platí, že se lékaři v praxi bohužel setkávají se stále mladšími pacienty s ischemickou atakou a že i minuty do okamžiku, než se lidé dostanou k odborníkům do nemocniční péče, hrají důležitou roli. Vlastně tu nejdůležitější. Proto je lepší těmto stavům předcházet. Zde o to více platí, že prevence je klíčová. Jedná se především o změnu životního stylu, která může zahrnovat dietu, zvýšení fyzické aktivity, omezení stresu a zejména také zákaz kouření. Pomoci ale může i moderní laboratorní test.