Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyČerný kašel je na vzestupu
cerny-kasel-je-na-vzestupu.jpg

Černý kašel je na vzestupu

Zveřejněno: 21.05.2014

Mnozí lidé se domnívají, že nebezpečné bakteriální onemocnění už nás ve 21. století nijak zvlášť neohrožuje. Opak je pravdou. Počet nakažených v roce 2013 totiž dosahuje rekordních čísel. Údaj z listopadu loňského roku hovoří o 880 nemocných.

Téměř tolik nakažených černým kašlem bylo na našem území v 60. letech – tedy krátce poté, co se u nás začalo s plošným očkováním proti tomuto onemocnění. Za nárůst počtu onemocnění může podle odborníků fakt, že účinnost vakcíny proti černému kašli je časově omezená. Chráněný je proti němu jen ten, kdo se pravidelně nechává přeočkovat. O tom ale málokdo ví. I proto se bakterie stále více šíří a nemocných přibývá.

Velké riziko černý kašel představuje hlavně pro novorozence a seniory, kteří mají oslabenou imunitu a černý kašel je proto může ohrozit na životě. V posledních několika letech v ČR zapříčinil černý kašel čtyři úmrtí. Ve všech případech se jednalo o dosud neočkované novorozence, kteří se černým kašlem nakazili od jiných členů rodiny. Mírná forma černého kašle se totiž svými příznaky nemusí lišit od běžné chřipky nebo virózy. U malých dětí a seniorů ale může mít bakteriální onemocnění velmi těžký průběh doprovázený řadou komplikací jako je zápal plic, selhání krevního oběhu a centrálního nervového systému.

Černý kašel se diagnostikuje laboratorním vyšetřením – výtěrem ze sliznic a sérologickým vyšetřením krve. Následně se nemoc léčí podáváním antibiotik, je ale klíčové je nasadit co nejdříve. Z důvodu nárůstu počtu nemocných v posledních letech se odborníci z Národní imunizační komise domnívají, že by bylo vhodné aspoň jednou přeočkovat všechny dospělé.       

Doporučujeme


renatin-blog-velikonoce-se-blizi-aneb-co-zaseju-to-sklizim.png

Renatin blog: Velikonoce se blíží aneb Co zaseju, to sklízím

23.03.2018Jasně že si můžete pořídit velikonoční výzdobu v obchodě. Ale není větší potěšení, když si vypěstujete a vyrobíte jarní dekorace po svém? Zvlášť s dětmi či vnoučaty pak můžete radost z vlastního díla znásobit. Já se tradičně pustím do těchto krás...
kocky-a-ledviny-proc-je-nutna-preventivni-pece.jpg

Kočky a ledviny – proč je nutná preventivní péče?

13.07.2018Kočky se nebojí žádné šarvátky a většinou z nich také vyváznou bez úhony, jako by doopravdy měly devět životů. Jednu neviditelnou slabinu ale sdílejí všechny z nich – ledviny, respektive závažné onemocnění ledvin, které může vyústit až v jejich kompletní selhání. Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá v tom, že jeho příznaky jsou viditelné až ve chvíli, kdy už je pozdě. Spolehlivým způsobem, jak toto onemocnění včas odhalit, je laboratorní test krve nebo moči.
materstvi-az-po-tricitce-planovani-tehotenstvi-usnadni-vysetreni-ovarialni-rezervy.jpg

Mateřství až po třicítce? Plánování těhotenství usnadní vyšetření ovariální rezervy

22.01.2019Mateřství až po třicítce? Plánování těhotenství usnadní vyšetření ovariální rezervy Ačkoliv se jako optimální věk pro početí prvního dítěte uvádí 25 let, řada žen má v současnosti tendenci odkládat mateřství na pozdější dobu. Se stoupajícím věkem se ale přirozeně snižuje počet uvolňovaných vajíček i jejich kvalita, čímž klesá také pravděpodobnost otěhotnění . Pokud patříte mezi ženy, které plánují první těhotenství až po třicátém roce života, můžete si jednoduchým krevním testem nechat ověřit svoji ovariální rezervu, tedy počet vajíček schopných oplodnění. Díky tomu budete vědět, jak si mateřství načasovat.