Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyČeká nás invaze klíšťat. Jak se před nimi chránit?
ceka-nas-invaze-klistat-jak-se-pred-nimi-chranit.jpg

Čeká nás invaze klíšťat. Jak se před nimi chránit?

Zveřejněno: 22.05.2015

Letos se prý dočkáme skutečné invaze klíšťat. Může za to mírná zima. Krvežízniví paraziti přenášejí klíšťový zánět mozku (encefalitida), před nímž se dá chránit očkováním, a boreliózu, proti níž vakcína zatím není. Jak riziko onemocnění snížit a jak se před klíšťaty chránit? 

Nejlepší ochranu před nebezpečnou klíšťovou encefalitidou vám poskytne očkování. Zhruba každé tři roky byste se měli nechat přeočkovat. Pokud nechcete přeočkování absolvovat zbytečně, nechte si udělat laboratorní vyšetření krve na přítomnost protilátek. Proti borelióze se ale očkovat nedá, a tak je důležité klíšťatům se co nejvíc vyhýbat a přisátá odstranit co nejdřív. Čím dřív totiž přisátého parazita odstraníte, tím je riziko přenosu nemoci menší.

Pokud se infekce v klíštěti potvrdí, může váš lékař zahájit preventivní opatření, která zamezí rozvoji nemoci. Po příchodu domů z rizikových oblastí, jako jsou les nebo louka, se proto co nejrychleji prohlédněte. Přisáté klíště rozhodně nepotírejte alkoholem, olejem nebo vazelínou. Dosáhnete tím jen toho, že klíště přidusíte a to potom do rány vyvrhne obsah svých střev a vypustí sliny, čímž se značně zvýší riziko přenosu infekce.

Parazita byste měli odstraňovat pinzetou nebo speciálními kleštičkami na klíště. Klíště pomalu vytáhněte mírně viklavými pohyby. Do kůže totiž není zašroubované, ale zakousnuté kusadly připomínajícími kleště. Rozhodně s ním proto netočte po ani proti směru hodinových ručiček!

Místo, kde bylo klíště přisáté, vydezinfikujte. Pokud po odstranění pozorujete příznaky, jako je horečka, zimnice, bolesti kloubů a hlavy, měli byste se rychle vypravit k lékaři. To je hlavní ochrana před možnými fatálními následky onemocnění.

Doporučujeme


bylinka-kterou-si-nespletete-kontryhel.png

Bylinka, kterou si nespletete. Kontryhel!

08.06.2018Právě v tomto období je v rozkvětu kontryhel obecný, pro jehož anglický název „Our Lady's Mantle“ (plášť Panny Marie) byly inspirací listy, na nichž se třpytí kapky rosy či deště. Ve středověku se tyto malé drahokamy považovaly za „nebeskou vodu“ a využití nacházely v alchymii. Odtud pochází latinské jméno kontryhelu – Alchemilla. Tato tradiční léčivka je oblíbená hlavně u žen.
zloutenka-c-skryta-hrozba-kterou-je-nutne-vcas-odhalit.jpg

Žloutenka C – skrytá hrozba, kterou je nutné včas odhalit

07.09.2018Žloutenka je nebezpečným virovým onemocněním, které může skončit až smrtí. Nejznámější jsou typy A, B a C. Zejména u hepatitidy C se v posledních letech zjišťuje, že je mnohem rozšířenější, než se dosud předpokládalo. Není totiž podle vnějších příznaků snadno odhalitelná a vyskytuje se i mimo tradiční rizikové skupiny, jako jsou drogově závislí. Zpozornět by měli především lidé, kteří dostali darovanou krev před rokem 1992, kdy se žloutenka C teprve začala diagnostikovat. Pokud je dlouhou dobu neléčená, způsobuje vážné poškození jater, které může vést až k úmrtí. Spolehlivě ji lze odhalit jen pomocí krevních testů.
ktere-caje-muzete-pit-kazdy-den.png

Které čaje můžete pít každý den?

31.07.2018Možná někdy marně přemýšlíte, co by vám pomohlo zbavit se únavy, podrážděnosti nebo bolesti hlavy. Přitom řešení může být překvapivě snadné. Napít se. Na vodě totiž závisí fungování všech orgánových systémů. Proč neosvěžit pitný režim, abyste tekutiny doplňovali s chutí?