Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyČeká nás invaze klíšťat. Jak se před nimi chránit?
ceka-nas-invaze-klistat-jak-se-pred-nimi-chranit.jpg

Čeká nás invaze klíšťat. Jak se před nimi chránit?

Zveřejněno: 22.05.2015

Letos se prý dočkáme skutečné invaze klíšťat. Může za to mírná zima. Krvežízniví paraziti přenášejí klíšťový zánět mozku (encefalitida), před nímž se dá chránit očkováním, a boreliózu, proti níž vakcína zatím není. Jak riziko onemocnění snížit a jak se před klíšťaty chránit? 

Nejlepší ochranu před nebezpečnou klíšťovou encefalitidou vám poskytne očkování. Zhruba každé tři roky byste se měli nechat přeočkovat. Pokud nechcete přeočkování absolvovat zbytečně, nechte si udělat laboratorní vyšetření krve na přítomnost protilátek. Proti borelióze se ale očkovat nedá, a tak je důležité klíšťatům se co nejvíc vyhýbat a přisátá odstranit co nejdřív. Čím dřív totiž přisátého parazita odstraníte, tím je riziko přenosu nemoci menší.

Pokud se infekce v klíštěti potvrdí, může váš lékař zahájit preventivní opatření, která zamezí rozvoji nemoci. Po příchodu domů z rizikových oblastí, jako jsou les nebo louka, se proto co nejrychleji prohlédněte. Přisáté klíště rozhodně nepotírejte alkoholem, olejem nebo vazelínou. Dosáhnete tím jen toho, že klíště přidusíte a to potom do rány vyvrhne obsah svých střev a vypustí sliny, čímž se značně zvýší riziko přenosu infekce.

Parazita byste měli odstraňovat pinzetou nebo speciálními kleštičkami na klíště. Klíště pomalu vytáhněte mírně viklavými pohyby. Do kůže totiž není zašroubované, ale zakousnuté kusadly připomínajícími kleště. Rozhodně s ním proto netočte po ani proti směru hodinových ručiček!

Místo, kde bylo klíště přisáté, vydezinfikujte. Pokud po odstranění pozorujete příznaky, jako je horečka, zimnice, bolesti kloubů a hlavy, měli byste se rychle vypravit k lékaři. To je hlavní ochrana před možnými fatálními následky onemocnění.

Doporučujeme


materstvi-az-po-tricitce-planovani-tehotenstvi-usnadni-vysetreni-ovarialni-rezervy.jpg

Mateřství až po třicítce? Plánování těhotenství usnadní vyšetření ovariální rezervy

22.01.2019Mateřství až po třicítce? Plánování těhotenství usnadní vyšetření ovariální rezervy Ačkoliv se jako optimální věk pro početí prvního dítěte uvádí 25 let, řada žen má v současnosti tendenci odkládat mateřství na pozdější dobu. Se stoupajícím věkem se ale přirozeně snižuje počet uvolňovaných vajíček i jejich kvalita, čímž klesá také pravděpodobnost otěhotnění . Pokud patříte mezi ženy, které plánují první těhotenství až po třicátém roce života, můžete si jednoduchým krevním testem nechat ověřit svoji ovariální rezervu, tedy počet vajíček schopných oplodnění. Díky tomu budete vědět, jak si mateřství načasovat.
ledviny-se-samy-vcas-neozvou.jpg

Ledviny se samy včas neozvou

01.11.2018Zdravotními problémy s tímto nepostradatelným orgánem trpí každý desátý člověk, mnoho z nich o tom ale neví. Ledviny totiž téměř nikdy nebolí a první příznaky jejich onemocnění se začínají objevovat až s velkým zpožděním. O to důležitější je prevence, která spočívá ve zdravém životním stylu, pravidelných prohlídkách u lékaře a testech krve nebo moči.
soutez-ukaz-knir-o-5-phi-testu.jpg

Soutěž „Ukaž knír“ o 5 PHI testů

14.11.2018Listopad je již tradičně měsícem boje proti rakovině prostaty, kterou v České republice ročně onemocní téměř 8 000 mužů. U této příležitosti si pánové po celém světě pečlivě pěstují svůj knír, čímž dávají najevo, že jsou součástí hnutí, které se snaží změnit tvář mužského zdraví k lepšímu. SYNLAB tuto iniciativu podporuje, a proto vyhlašujeme soutěž o pět testů PHI, které slouží k určení indexu zdravé prostaty.