Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyČeká nás invaze klíšťat. Jak se před nimi chránit?
ceka-nas-invaze-klistat-jak-se-pred-nimi-chranit.jpg

Čeká nás invaze klíšťat. Jak se před nimi chránit?

Zveřejněno: 22.05.2015

Letos se prý dočkáme skutečné invaze klíšťat. Může za to mírná zima. Krvežízniví paraziti přenášejí klíšťový zánět mozku (encefalitida), před nímž se dá chránit očkováním, a boreliózu, proti níž vakcína zatím není. Jak riziko onemocnění snížit a jak se před klíšťaty chránit? 

Nejlepší ochranu před nebezpečnou klíšťovou encefalitidou vám poskytne očkování. Zhruba každé tři roky byste se měli nechat přeočkovat. Pokud nechcete přeočkování absolvovat zbytečně, nechte si udělat laboratorní vyšetření krve na přítomnost protilátek. Proti borelióze se ale očkovat nedá, a tak je důležité klíšťatům se co nejvíc vyhýbat a přisátá odstranit co nejdřív. Čím dřív totiž přisátého parazita odstraníte, tím je riziko přenosu nemoci menší.

Pokud se infekce v klíštěti potvrdí, může váš lékař zahájit preventivní opatření, která zamezí rozvoji nemoci. Po příchodu domů z rizikových oblastí, jako jsou les nebo louka, se proto co nejrychleji prohlédněte. Přisáté klíště rozhodně nepotírejte alkoholem, olejem nebo vazelínou. Dosáhnete tím jen toho, že klíště přidusíte a to potom do rány vyvrhne obsah svých střev a vypustí sliny, čímž se značně zvýší riziko přenosu infekce.

Parazita byste měli odstraňovat pinzetou nebo speciálními kleštičkami na klíště. Klíště pomalu vytáhněte mírně viklavými pohyby. Do kůže totiž není zašroubované, ale zakousnuté kusadly připomínajícími kleště. Rozhodně s ním proto netočte po ani proti směru hodinových ručiček!

Místo, kde bylo klíště přisáté, vydezinfikujte. Pokud po odstranění pozorujete příznaky, jako je horečka, zimnice, bolesti kloubů a hlavy, měli byste se rychle vypravit k lékaři. To je hlavní ochrana před možnými fatálními následky onemocnění.

Doporučujeme


renatin-blog-20-napadu-jak-si-uzit-jaro.png

Renatin blog: 20 nápadů, jak si užít jaro

20.04.2018Jarní období je plné možností. Tady je můj žebříček aktivit, které mám ráda. A co víc – dají se provádět pod širákem! Některé se řadí mezi starou dobrou klasiku, jiné jsou jen náhodné blázniviny. Spousta z nich se dá podnikat s dětmi, kterými občas neuškodí se zase stát...
neobjasnene-zdravotni-potize-na-vine-muze-byt-potravinova-intolerance.jpg

Neobjasněné zdravotní potíže? Na vině může být potravinová intolerance

05.10.2018Zažívací problémy, bolesti hlavy a kloubů, akné, únava. Seznam potíží, které může způsobovat potravinová intolerance, je však mnohem delší. Málokdo by hádal, že může být příčinou i takových problémů jako nespavost, snížená imunita, úzkostné stavy či deprese. Spolehlivou metodou k odhalení potravinové intolerance je krevní test, který identifikuje konkrétní problematické potraviny a umožní tak další léčbu.
rakytnik-je-zasobarna-vitaminu-a-posiluje-imunitu.png

Rakytník je zásobárna vitaminů a posiluje imunitu

11.09.2017Jeho latinský název Hippophae má původ ve staré řečtině a zjednodušeně znamená „třpytící se kůň“. Podle pověstí se prý koňům pasoucím se poblíž této dřeviny výborně dařilo a měli krásně lesklou srst. V Rusku mu přezdívají „sibiřský zázrak“ a v tradiční tibetské medicíně patří k oblíbeným prostředkům k regeneraci těla. Jeho plody si ale můžete natrhat i u nás.