Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyCanisterapie aneb Jak psi pomáhají nemocným?
canisterapie-aneb-jak-psi-pomahaji-nemocnym.jpg

Canisterapie aneb Jak psi pomáhají nemocným?

Zveřejněno: 10.07.2015

Slovo canisterapie vzniklo ze spojení latinského slova canis, pes, a slova terapie, které označuje léčebný postup. Léčebné využití psů je nesmírně široké. Psi mohou pomáhat dětem, dospělým, ale i seniorům a canisterapie se využívá jak u duševně, tak u fyzicky nemocných. 

Slovo canisterapie vzniklo ze spojení latinského slova canis, pes, a slova terapie, které označuje léčebný postup. Léčebné využití psů je nesmírně široké. Psi mohou pomáhat dětem, dospělým, ale i seniorům a canisterapie se využívá jak u duševně, tak u fyzicky nemocných. Psi spolu s lidskými terapeuty mohou za pacienty docházet do nemocnic, domovů důchodců, rehabilitačních ústavů, léčeben dlouhodobě nemocných, ale i do domácího prostředí.

A jak taková léčebná metoda za účasti čtyřnohých terapeutů vypadá? Pro řadu dlouhodobě nemocných lidí, kteří jsou upoutaní na lůžko, představuje už pouhá možnost kontaktu se psem obrovskou psychickou vzpruhu. A jak známo – veselá mysl, je půl zdraví. Jak potvrzují v léčebnách dlouhodobě nemocných, ve kterých canisterapii provozují, zlepšení psychického stavu a nálady je u řady pacientů často vidět už po první psí návštěvě. Pes dokáže nemocné vyburcovat z dlouhodobé letargie a pomůže jim překonávat depresivní stavy, které často trvalé upoutání na lůžko provázejí. Kromě psychické podpory ale canisterapeutičtí psi pomáhají i při fyzioterapii.

Například děti po těžkých úrazech, které musí provádět často hodně nepříjemné rehabilitační cviky, berou zdravotní cvičení díky přítomnosti psa jako hru a ke cvičení je to motivuje. Psí terapeuti ale pomáhají také autistickým dětem, nepohyblivým pacientům s obrnou, mentálně handicapovaným nebo onkologickým pacientům. Pes pro canisterapii musí složit speciální zkoušky a každý rok se znovu zkouší. Nesmí být ani bázlivý, ani agresivní, nesmí se bát cizích lidí a musí na 100 % poslouchat svého pána. Psím terapeutem se proto rozhodně nemůže stát každý pes. Nicméně každý, kdo psa má, určitě potvrdí, že i bez canisterapeutických zkoušek mu dokáže v těžké životní nebo zdravotní situaci pomoct. 

Doporučujeme


jak-se-branit-inhalacnim-alergenum.jpg

Jak se bránit inhalačním alergenům

20.11.2018Při alergickém onemocnění je obecně nejvhodnější prevencí vyloučení kontaktu s alergeny. V případě inhalačních alergenů to může být poměrně obtížný úkol, šíří se totiž vzduchem a vyskytují se venku i v domácnosti, některé dokonce celoročně. Potíží většiny alergiků navíc je, že jsou přecitlivělí na více alergenů zároveň. Někdy tak bývá složité rozeznat pravou příčinu příznaků. V takových případech může být spolehlivým ukazatelem rozbor krve. Následně je vhodné dodržovat určitá preventivní opatření a kontakt s alergeny díky nim téměř vyloučit, či alespoň významně omezit. Konkrétní doporučení se liší podle typu alergenu, jedno je ale spojuje: pravidelný a důsledný úklid domova.
renatin-blog-zkuste-plank-cviceni-pro-lenochy-s-vydrzi.png

Renatin blog: Zkuste plank – cvičení pro lenochy s výdrží

09.03.2018O nejrůznější výzvy není na Facebooku nouze. Tuhle mě zaujala jedna, slibující celkové zpevnění postavy, a především středu těla. Pouze jedním cvikem, který navíc vypadá naprosto jednoduše. A že v této pozici máte za měsíc umět vydržet kolem 2–5 minut? Proč ne... Však to je tolik času, kolik zabere ranní hygiena. Pohoda!
jake-bohatstvi-se-skryva-v-konopnem-seminku.png

Jaké bohatství se skrývá v konopném semínku

16.03.2018Konopí má možná pověst rostliny s omamnými účinky, ale nenechte se mýlit. V technickém konopí pro léčebné využití nenajdete prakticky žádné psychoaktivní THC. Oproti tomu obsahuje kanabidiol (CBD). Tato látka zpomaluje buněčné stárnutí, je vysoce protizánětlivá, působí na bolestivá onemocnění, například artritidu. Pomáhá také při epilepsii, problémech se spaním a depresích.