Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyCanisterapie aneb Jak psi pomáhají nemocným?
canisterapie-aneb-jak-psi-pomahaji-nemocnym.jpg

Canisterapie aneb Jak psi pomáhají nemocným?

Zveřejněno: 10.07.2015

Slovo canisterapie vzniklo ze spojení latinského slova canis, pes, a slova terapie, které označuje léčebný postup. Léčebné využití psů je nesmírně široké. Psi mohou pomáhat dětem, dospělým, ale i seniorům a canisterapie se využívá jak u duševně, tak u fyzicky nemocných. 

Slovo canisterapie vzniklo ze spojení latinského slova canis, pes, a slova terapie, které označuje léčebný postup. Léčebné využití psů je nesmírně široké. Psi mohou pomáhat dětem, dospělým, ale i seniorům a canisterapie se využívá jak u duševně, tak u fyzicky nemocných. Psi spolu s lidskými terapeuty mohou za pacienty docházet do nemocnic, domovů důchodců, rehabilitačních ústavů, léčeben dlouhodobě nemocných, ale i do domácího prostředí.

A jak taková léčebná metoda za účasti čtyřnohých terapeutů vypadá? Pro řadu dlouhodobě nemocných lidí, kteří jsou upoutaní na lůžko, představuje už pouhá možnost kontaktu se psem obrovskou psychickou vzpruhu. A jak známo – veselá mysl, je půl zdraví. Jak potvrzují v léčebnách dlouhodobě nemocných, ve kterých canisterapii provozují, zlepšení psychického stavu a nálady je u řady pacientů často vidět už po první psí návštěvě. Pes dokáže nemocné vyburcovat z dlouhodobé letargie a pomůže jim překonávat depresivní stavy, které často trvalé upoutání na lůžko provázejí. Kromě psychické podpory ale canisterapeutičtí psi pomáhají i při fyzioterapii.

Například děti po těžkých úrazech, které musí provádět často hodně nepříjemné rehabilitační cviky, berou zdravotní cvičení díky přítomnosti psa jako hru a ke cvičení je to motivuje. Psí terapeuti ale pomáhají také autistickým dětem, nepohyblivým pacientům s obrnou, mentálně handicapovaným nebo onkologickým pacientům. Pes pro canisterapii musí složit speciální zkoušky a každý rok se znovu zkouší. Nesmí být ani bázlivý, ani agresivní, nesmí se bát cizích lidí a musí na 100 % poslouchat svého pána. Psím terapeutem se proto rozhodně nemůže stát každý pes. Nicméně každý, kdo psa má, určitě potvrdí, že i bez canisterapeutických zkoušek mu dokáže v těžké životní nebo zdravotní situaci pomoct. 

Doporučujeme


5-tipu-jak-mit-pocit-uzasne-proziteho-vikendu.png

5 tipů, jak mít pocit úžasně prožitého víkendu

16.06.2017Také vám někdy v pondělí připadá, jako by víkend snad ani nebyl? Klíčem k příjemně naplněnému času, který neuteče jako voda, je poznávání nových věcí a ukládání zajímavých vzpomínek. 
kterym-napojum-dat-na-jare-zelenou.png

Kterým nápojům dát na jaře zelenou

27.03.2018Také milujete jaro? Všechno kvete a svět je najednou plný barev. Pokud bychom měli v tomto čase vybrat tu nejlepší, je to rozhodně zelená! Listy všech možných odstínů mixujte v nekonečných smoothie kombinacích. Čím vám zelené nápoje prospějí?
proc-je-patek-trinacteho-smolny.png

Proč je pátek třináctého smolný

13.04.2018Tento den je u mnoha lidí zažitý jako nešťastný. Očekávání katastrofy ji však možná ještě více přivolává, protože jak se říká, všechno začíná v hlavě. Obavy může následovat nervózní chování, které k neštěstí přispěje nebo ho způsobí.