Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyCanisterapie aneb Jak psi pomáhají nemocným?
canisterapie-aneb-jak-psi-pomahaji-nemocnym.jpg

Canisterapie aneb Jak psi pomáhají nemocným?

Zveřejněno: 10.07.2015

Slovo canisterapie vzniklo ze spojení latinského slova canis, pes, a slova terapie, které označuje léčebný postup. Léčebné využití psů je nesmírně široké. Psi mohou pomáhat dětem, dospělým, ale i seniorům a canisterapie se využívá jak u duševně, tak u fyzicky nemocných. 

Slovo canisterapie vzniklo ze spojení latinského slova canis, pes, a slova terapie, které označuje léčebný postup. Léčebné využití psů je nesmírně široké. Psi mohou pomáhat dětem, dospělým, ale i seniorům a canisterapie se využívá jak u duševně, tak u fyzicky nemocných. Psi spolu s lidskými terapeuty mohou za pacienty docházet do nemocnic, domovů důchodců, rehabilitačních ústavů, léčeben dlouhodobě nemocných, ale i do domácího prostředí.

A jak taková léčebná metoda za účasti čtyřnohých terapeutů vypadá? Pro řadu dlouhodobě nemocných lidí, kteří jsou upoutaní na lůžko, představuje už pouhá možnost kontaktu se psem obrovskou psychickou vzpruhu. A jak známo – veselá mysl, je půl zdraví. Jak potvrzují v léčebnách dlouhodobě nemocných, ve kterých canisterapii provozují, zlepšení psychického stavu a nálady je u řady pacientů často vidět už po první psí návštěvě. Pes dokáže nemocné vyburcovat z dlouhodobé letargie a pomůže jim překonávat depresivní stavy, které často trvalé upoutání na lůžko provázejí. Kromě psychické podpory ale canisterapeutičtí psi pomáhají i při fyzioterapii.

Například děti po těžkých úrazech, které musí provádět často hodně nepříjemné rehabilitační cviky, berou zdravotní cvičení díky přítomnosti psa jako hru a ke cvičení je to motivuje. Psí terapeuti ale pomáhají také autistickým dětem, nepohyblivým pacientům s obrnou, mentálně handicapovaným nebo onkologickým pacientům. Pes pro canisterapii musí složit speciální zkoušky a každý rok se znovu zkouší. Nesmí být ani bázlivý, ani agresivní, nesmí se bát cizích lidí a musí na 100 % poslouchat svého pána. Psím terapeutem se proto rozhodně nemůže stát každý pes. Nicméně každý, kdo psa má, určitě potvrdí, že i bez canisterapeutických zkoušek mu dokáže v těžké životní nebo zdravotní situaci pomoct. 

Doporučujeme


5-tipu-jak-mit-pocit-uzasne-proziteho-vikendu.png

5 tipů, jak mít pocit úžasně prožitého víkendu

16.06.2017Také vám někdy v pondělí připadá, jako by víkend snad ani nebyl? Klíčem k příjemně naplněnému času, který neuteče jako voda, je poznávání nových věcí a ukládání zajímavých vzpomínek. 
ktere-caje-muzete-pit-kazdy-den.png

Které čaje můžete pít každý den?

31.07.2018Možná někdy marně přemýšlíte, co by vám pomohlo zbavit se únavy, podrážděnosti nebo bolesti hlavy. Přitom řešení může být překvapivě snadné. Napít se. Na vodě totiž závisí fungování všech orgánových systémů. Proč neosvěžit pitný režim, abyste tekutiny doplňovali s chutí?
co-se-doopravdy-deje-behem-spanku.png

Co se doopravdy děje během spánku

22.02.2018Dobrý spánek je pro zdraví nezbytný. Osm hodin je podle odborníků optimální čas odpočinku pro dospělého člověka. Dlouhodobá spánková deprivace může zvyšovat riziko zdravotních problémů, jako je vysoký krevní tlak, srdeční choroby nebo cukrovka.