Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyCanisterapie aneb Jak psi pomáhají nemocným?
canisterapie-aneb-jak-psi-pomahaji-nemocnym.jpg

Canisterapie aneb Jak psi pomáhají nemocným?

Zveřejněno: 10.07.2015

Slovo canisterapie vzniklo ze spojení latinského slova canis, pes, a slova terapie, které označuje léčebný postup. Léčebné využití psů je nesmírně široké. Psi mohou pomáhat dětem, dospělým, ale i seniorům a canisterapie se využívá jak u duševně, tak u fyzicky nemocných. 

Slovo canisterapie vzniklo ze spojení latinského slova canis, pes, a slova terapie, které označuje léčebný postup. Léčebné využití psů je nesmírně široké. Psi mohou pomáhat dětem, dospělým, ale i seniorům a canisterapie se využívá jak u duševně, tak u fyzicky nemocných. Psi spolu s lidskými terapeuty mohou za pacienty docházet do nemocnic, domovů důchodců, rehabilitačních ústavů, léčeben dlouhodobě nemocných, ale i do domácího prostředí.

A jak taková léčebná metoda za účasti čtyřnohých terapeutů vypadá? Pro řadu dlouhodobě nemocných lidí, kteří jsou upoutaní na lůžko, představuje už pouhá možnost kontaktu se psem obrovskou psychickou vzpruhu. A jak známo – veselá mysl, je půl zdraví. Jak potvrzují v léčebnách dlouhodobě nemocných, ve kterých canisterapii provozují, zlepšení psychického stavu a nálady je u řady pacientů často vidět už po první psí návštěvě. Pes dokáže nemocné vyburcovat z dlouhodobé letargie a pomůže jim překonávat depresivní stavy, které často trvalé upoutání na lůžko provázejí. Kromě psychické podpory ale canisterapeutičtí psi pomáhají i při fyzioterapii.

Například děti po těžkých úrazech, které musí provádět často hodně nepříjemné rehabilitační cviky, berou zdravotní cvičení díky přítomnosti psa jako hru a ke cvičení je to motivuje. Psí terapeuti ale pomáhají také autistickým dětem, nepohyblivým pacientům s obrnou, mentálně handicapovaným nebo onkologickým pacientům. Pes pro canisterapii musí složit speciální zkoušky a každý rok se znovu zkouší. Nesmí být ani bázlivý, ani agresivní, nesmí se bát cizích lidí a musí na 100 % poslouchat svého pána. Psím terapeutem se proto rozhodně nemůže stát každý pes. Nicméně každý, kdo psa má, určitě potvrdí, že i bez canisterapeutických zkoušek mu dokáže v těžké životní nebo zdravotní situaci pomoct. 

Doporučujeme


materstvi-az-po-tricitce-planovani-tehotenstvi-usnadni-vysetreni-ovarialni-rezervy.jpg

Mateřství až po třicítce? Plánování těhotenství usnadní vyšetření ovariální rezervy

22.01.2019Mateřství až po třicítce? Plánování těhotenství usnadní vyšetření ovariální rezervy Ačkoliv se jako optimální věk pro početí prvního dítěte uvádí 25 let, řada žen má v současnosti tendenci odkládat mateřství na pozdější dobu. Se stoupajícím věkem se ale přirozeně snižuje počet uvolňovaných vajíček i jejich kvalita, čímž klesá také pravděpodobnost otěhotnění . Pokud patříte mezi ženy, které plánují první těhotenství až po třicátém roce života, můžete si jednoduchým krevním testem nechat ověřit svoji ovariální rezervu, tedy počet vajíček schopných oplodnění. Díky tomu budete vědět, jak si mateřství načasovat.
zjistete-sve-alergie-skutecne-setrnou-metodou.png

Zjistěte své alergie skutečně šetrnou metodou

10.08.2018Alergie dokážou potrápit. Často jde o celoživotní onemocnění, které může propuknout jak v dětství, tak v dospělém věku. Nutností pro správnou diagnózu a léčbu je odhalení konkrétních alergenů.
rakovina-prostaty-neviditelna-hrozba-kterou-odhali-test-krve.jpg

Rakovina prostaty – neviditelná hrozba, kterou odhalí test krve

05.11.2018Karcinom prostaty je nejčastějším typem rakoviny u mužů hned po karcinomu tlustého střeva a konečníku a rakovině plic. Bez speciálního testu je onemocnění jen obtížně odhalitelné, vnější příznaky se totiž projevují se zpožděním a jsou snadno zaměnitelné za jiné zdravotní problémy. Moderní možnosti léčby společně s včasnou diagnózou výrazně zvyšují šanci na přežití. Nejčastěji rakovinu prostaty odhalí testy krve, konkrétně test PSA a PHI.