Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyBolí vás hlava? Může to signalizovat vážnou nemoc.
boli-vas-hlava-muze-to-signalizovat-vaznou-nemoc.jpg

Bolí vás hlava? Může to signalizovat vážnou nemoc.

Zveřejněno: 18.04.2014

Bolestí hlavy už někdy trpěl každý z nás. Obvykle je pro nás sice nepříjemná, ale nepřikládáme ji žádný větší význam. Ti, kteří nikdy nezažili opravdu silnou bolest hlavy, mají dokonce tendenci tyto zdravotní obtíže zlehčovat a dívají se na ty, které tento problém trápí, trochu spatra. Bolest hlavy bychom ale v žádném případě neměli podceňovat. Včasné vyšetření nám totiž v krajním případě může zachránit život.

Bolesti hlavy se dělí na primární a sekundární. Primární bolesti hlavy život neohrožují, ale mohou být velice nepříjemné. Obvykle se jedná o opakující se bolest, která po delším či kratším čase odezní, a po čase se zase vrátí. Primární bolest hlavy při tom může mít různé příčiny – únava, stres, vyčerpání organismu, nedostatek spánku, malý příjem tekutin, ochablé zádové svalstvo. Klíčové je, že bolest hlavy je v tomto případě hlavním zdravotním problémem.

Mezi primární bolesti hlavy řadíme například migrénu, intenzivní ataky bolesti v případě tzv. cluster headache nebo středně intenzivní tenzní bolest hlavy. Pacienti, kteří trpí primární bolestí hlavy, mají normální neurologický nález. Sekundární bolest hlavy může ale být mnohem nebezpečnější. Vzniká totiž jako příznak jiné nemoci. Může se jednat například o nádorové onemocnění, poruchu oběhového systému, nemoc ledvin, zánět mozkových blan atd. Možných onemocnění je celá řada.

V případě sekundární bolesti hlavy je nutné důkladné lékařské vyšetření (CT, EEG) a případně také laboratorní testy, které mohou odhalit metabolickou příčinu těchto bolestí. Alarmující signál, který ukazuje na sekundární bolest hlavy je, když se tato bolest objeví náhle a je tak intenzivní, jako tomu ještě nikdy nebylo. Zpozornět byste také měli v případě, když se tato intenzivní bolest objeví až ve vyšším věku – například po čtyřicítce - když jste před tím nikdy bolestmi hlavy netrpěli. Okamžité lékařské ošetření je také nutné v případě, když se bolest hlavy zhoršuje. Zvlášť když ji doprovází další potíže jako je zvracení nebo omezení hybnosti některé části těla. Lékařskou pomoc je také nezbytné vyhledat tehdy, pokud se bolest hlavy objeví a případně stupňuje poté, co jsme utrpěli (byť i zdánlivě banální) úraz hlavy. 

Doporučujeme


bylinka-kterou-si-nespletete-kontryhel.png

Bylinka, kterou si nespletete. Kontryhel!

08.06.2018Právě v tomto období je v rozkvětu kontryhel obecný, pro jehož anglický název „Our Lady's Mantle“ (plášť Panny Marie) byly inspirací listy, na nichž se třpytí kapky rosy či deště. Ve středověku se tyto malé drahokamy považovaly za „nebeskou vodu“ a využití nacházely v alchymii. Odtud pochází latinské jméno kontryhelu – Alchemilla. Tato tradiční léčivka je oblíbená hlavně u žen.
je-mozne-zjistit-zda-nam-hrozi-skryte-riziko-infarktu-ci-mozkove-mrtvice.png

Je možné zjistit, zda nám hrozí skryté riziko infarktu či mozkové mrtvice?

15.05.2018U infarktu myokardu i mozkové mrtvice platí, že se lékaři v praxi bohužel setkávají se stále mladšími pacienty s ischemickou atakou a že i minuty do okamžiku, než se lidé dostanou k odborníkům do nemocniční péče, hrají důležitou roli. Vlastně tu nejdůležitější. Proto je lepší těmto stavům předcházet. Zde o to více platí, že prevence je klíčová. Jedná se především o změnu životního stylu, která může zahrnovat dietu, zvýšení fyzické aktivity, omezení stresu a zejména také zákaz kouření. Pomoci ale může i moderní laboratorní test.
zjistete-sve-alergie-skutecne-setrnou-metodou.png

Zjistěte své alergie skutečně šetrnou metodou

10.08.2018Alergie dokážou potrápit. Často jde o celoživotní onemocnění, které může propuknout jak v dětství, tak v dospělém věku. Nutností pro správnou diagnózu a léčbu je odhalení konkrétních alergenů.