Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyBolí vás hlava? Může to signalizovat vážnou nemoc.
boli-vas-hlava-muze-to-signalizovat-vaznou-nemoc.jpg

Bolí vás hlava? Může to signalizovat vážnou nemoc.

Zveřejněno: 18.04.2014

Bolestí hlavy už někdy trpěl každý z nás. Obvykle je pro nás sice nepříjemná, ale nepřikládáme ji žádný větší význam. Ti, kteří nikdy nezažili opravdu silnou bolest hlavy, mají dokonce tendenci tyto zdravotní obtíže zlehčovat a dívají se na ty, které tento problém trápí, trochu spatra. Bolest hlavy bychom ale v žádném případě neměli podceňovat. Včasné vyšetření nám totiž v krajním případě může zachránit život.

Bolesti hlavy se dělí na primární a sekundární. Primární bolesti hlavy život neohrožují, ale mohou být velice nepříjemné. Obvykle se jedná o opakující se bolest, která po delším či kratším čase odezní, a po čase se zase vrátí. Primární bolest hlavy při tom může mít různé příčiny – únava, stres, vyčerpání organismu, nedostatek spánku, malý příjem tekutin, ochablé zádové svalstvo. Klíčové je, že bolest hlavy je v tomto případě hlavním zdravotním problémem.

Mezi primární bolesti hlavy řadíme například migrénu, intenzivní ataky bolesti v případě tzv. cluster headache nebo středně intenzivní tenzní bolest hlavy. Pacienti, kteří trpí primární bolestí hlavy, mají normální neurologický nález. Sekundární bolest hlavy může ale být mnohem nebezpečnější. Vzniká totiž jako příznak jiné nemoci. Může se jednat například o nádorové onemocnění, poruchu oběhového systému, nemoc ledvin, zánět mozkových blan atd. Možných onemocnění je celá řada.

V případě sekundární bolesti hlavy je nutné důkladné lékařské vyšetření (CT, EEG) a případně také laboratorní testy, které mohou odhalit metabolickou příčinu těchto bolestí. Alarmující signál, který ukazuje na sekundární bolest hlavy je, když se tato bolest objeví náhle a je tak intenzivní, jako tomu ještě nikdy nebylo. Zpozornět byste také měli v případě, když se tato intenzivní bolest objeví až ve vyšším věku – například po čtyřicítce - když jste před tím nikdy bolestmi hlavy netrpěli. Okamžité lékařské ošetření je také nutné v případě, když se bolest hlavy zhoršuje. Zvlášť když ji doprovází další potíže jako je zvracení nebo omezení hybnosti některé části těla. Lékařskou pomoc je také nezbytné vyhledat tehdy, pokud se bolest hlavy objeví a případně stupňuje poté, co jsme utrpěli (byť i zdánlivě banální) úraz hlavy. 

Doporučujeme


predstavujeme-nej-limonadu-letosniho-leta.png

Představujeme NEJ limonádu letošního léta!

22.06.2018Dulenka neboli levandule patří mezi oblíbené jedlé rostliny a poslední dobou čím dál častěji nachází své místo právě v kuchyni. Modrofialové květy se přidávají do dezertů, sušenek, marmelád, polévek nebo jako součást marinád k masu. Punc originality má levandulový drink z vlastnoručně vyrobeného sirupu, který potěší vaše smysly.
pali-vas-casto-zaha.png

Pálí vás často žáha?

05.10.2018Možná trpíte refluxní chorobou, při které se žaludeční šťávy dostávají do jícnu a úst. Nejste v tom sami, podobné problémy má přinejmenším každý desátý člověk. Nemocní přitom často vůbec netuší, že i jejich další zdravotní komplikace jako třeba chronický kašel či chrápání způsobuje právě reflux. Ještě nedávno byla diagnostika této choroby poměrně nepříjemná, dnes už je však k dispozici jednoduchý a bezbolestný test, který onemocnění a jeho závažnost spolehlivě odhalí ze vzorku slin.
v-pripade-chronickych-infekci-mohou-pomoci-autovakciny.jpg

V případě chronických infekcí mohou pomoci autovakcíny

16.11.2018Trpíte opakovanými záněty dýchacích cest nebo močového měchýře? Pokud jde o akutní zánětlivé onemocnění, určitě je na místě léčba antibiotiky. V poslední době ale často dochází k jejich nadužívání, čímž se zvyšuje odolnost bakterií a antibiotika tak přestávají být účinná. Jejich dlouhodobé užívání má navíc negativní dopad na vaši mikroflóru, kde ničí „dobré“ bakterie, a narušuje tak celý imunitní systém. Jestliže se vám některé infekce často vracejí, můžete si nechat připravit autovakcínu, která posiluje aktivitu imunitního systému proti konkrétnímu původci vašeho onemocnění. Její hlavní výhodou je, že na rozdíl od antibiotik neničí ostatní bakterie v těle.