Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyBolestivý syndrom karpálního tunelu může zapříčinit častá práce s počítačem
bolestivy-syndrom-karpalniho-tunelu-muze-zapricinit-casta-prace-s-pocitacem.jpg

Bolestivý syndrom karpálního tunelu může zapříčinit častá práce s počítačem

Zveřejněno: 13.04.2015

Pálení, brnění a mravenčení v prstech. Následný otok a omezení hybnosti ruky. To jsou jen některé z nepříjemných projevů syndromu karpálního tunelu. Při tomto onemocnění je poškozen střední nerv, který prochází úzkou štěrbinou v oblasti zápěstí. Právě tato štěrbina, která je obklopena zápěstními kůstkami a zápěstním vazem, se jmenuje karpální tunel.

K poškození středního nervu dojde tehdy, když se karpální tunel z nějakého důvodu zúží. Příčinou může být déletrvající tlak silného vazu v dolní části dlaně, pod nímž střední nerv prochází – třeba dlouhodobé opírání zápěstí o tvrdou plochu pracovního stolu. Jedním z hlavních rizikových faktorů je tak například práce s počítačovou myší. Mezi další rizikové okolnosti patří také hormonální změny v organismu. Ty lze zaznamenat převážně v těhotenství, během menopauzy nebo při užívání hormonální antikoncepce.

Syndrom karpálního tunelu je téměř vždy spojen s potížemi v oblasti krční páteře. Přetížení jedné části těla totiž ovlivňuje i svaly, které s danou částí zdánlivě nesouvisejí. Vadné držení těla způsobí nejen zkrácení svalů v této části zad, ale také těch, které se nacházejí v oblasti dlaně a zápěstí. Takové svalové obtíže nejvíc postihují lidi, kteří se hodně „hrbí“ u počítačů. Totéž se děje i v těhotenství, kdy jsou ženy kromě hormonálních změn vystaveny obrovskému tahu svalů v oblasti krční páteře. Zátěž se pak dál přenáší na prsní svaly a následně na ohybače paže. I proto patří syndrom karpálního tunelu k problémům, který nastávající maminky trápí hodně často. Nemoc také postihuje pianisty nebo některé dělnické profese (třeba při práci se sbíječkou).

Prevence je poměrně jednoduchá. Z výživového hlediska se doporučuje užívat vitamín B6, který pomáhá lepšímu přenosu nervových vzruchů. Pokud už musíme problém napravovat, je potřeba zaktivovat svaly na opačné straně paže, než jsou přetížené ohybače. Jak na to? Například tak, že propleteme prsty u rukou, otočíme ruce dlaněmi od sebe a pomalu předpažujeme tak, až dáme ruce s nataženými lokty nad hlavu. To je ale jen malá rada, zkušený fyzioterapeut nebo lékař vám cviků ukáže mnohem víc a doporučí vám ty nejvhodnější přímo na míru.

Doporučujeme


kterym-napojum-dat-na-jare-zelenou.png

Kterým nápojům dát na jaře zelenou

27.03.2018Také milujete jaro? Všechno kvete a svět je najednou plný barev. Pokud bychom měli v tomto čase vybrat tu nejlepší, je to rozhodně zelená! Listy všech možných odstínů mixujte v nekonečných smoothie kombinacích. Čím vám zelené nápoje prospějí?
hlidejte-si-hladinu-cukru-v-krvi.jpg

Hlídejte si hladinu cukru v krvi

08.03.2019Diabetes mellitus čili cukrovka je složitá porucha látkové přeměny, které se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi. Kvůli celosvětovému rozšíření si cukrovka vysloužila pojmenování epidemie třetího tisíciletí. Jen v Česku se aktuálně léčí přibližně 900 tisíc diabetiků. Nemoc může být dána geneticky, většinou je však způsobena nezdravým životním stylem, nadváhou a nedostatečnou fyzickou aktivitou. Pokud je cukrovka neléčená delší dobu, může vést k závažným zdravotním komplikacím. Pozorujete-li nadměrnou žízeň nebo časté močení, zajděte za svým praktickým lékařem nebo si nechte preventivně vyšetřit hladinu cukru v krvi.
mejte-sve-zdravi-pod-kontrolou-s-novou-sluzbou-synlab-czech.jpg

Mějte své zdraví pod kontrolou s novou službou synlab czech

14.09.2017Společnost synlab czech představuje laboratorní péči nové generace a zájemcům nyní nabízí své služby také prostřednictvím e-shopu. Naši odborníci sestavili atraktivní balíčky laboratorních vyšetření navržené tak, abyste dostali ucelený přehled o svém zdraví. Balíčky pokrývají nejčastější civilizační onemocnění a zároveň nabízejí i některá vyšetření, která nejsou začleněna do systému veřejného zdravotního pojištění.