Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyBolestivý syndrom karpálního tunelu může zapříčinit častá práce s počítačem
bolestivy-syndrom-karpalniho-tunelu-muze-zapricinit-casta-prace-s-pocitacem.jpg

Bolestivý syndrom karpálního tunelu může zapříčinit častá práce s počítačem

Zveřejněno: 13.04.2015

Pálení, brnění a mravenčení v prstech. Následný otok a omezení hybnosti ruky. To jsou jen některé z nepříjemných projevů syndromu karpálního tunelu. Při tomto onemocnění je poškozen střední nerv, který prochází úzkou štěrbinou v oblasti zápěstí. Právě tato štěrbina, která je obklopena zápěstními kůstkami a zápěstním vazem, se jmenuje karpální tunel.

K poškození středního nervu dojde tehdy, když se karpální tunel z nějakého důvodu zúží. Příčinou může být déletrvající tlak silného vazu v dolní části dlaně, pod nímž střední nerv prochází – třeba dlouhodobé opírání zápěstí o tvrdou plochu pracovního stolu. Jedním z hlavních rizikových faktorů je tak například práce s počítačovou myší. Mezi další rizikové okolnosti patří také hormonální změny v organismu. Ty lze zaznamenat převážně v těhotenství, během menopauzy nebo při užívání hormonální antikoncepce.

Syndrom karpálního tunelu je téměř vždy spojen s potížemi v oblasti krční páteře. Přetížení jedné části těla totiž ovlivňuje i svaly, které s danou částí zdánlivě nesouvisejí. Vadné držení těla způsobí nejen zkrácení svalů v této části zad, ale také těch, které se nacházejí v oblasti dlaně a zápěstí. Takové svalové obtíže nejvíc postihují lidi, kteří se hodně „hrbí“ u počítačů. Totéž se děje i v těhotenství, kdy jsou ženy kromě hormonálních změn vystaveny obrovskému tahu svalů v oblasti krční páteře. Zátěž se pak dál přenáší na prsní svaly a následně na ohybače paže. I proto patří syndrom karpálního tunelu k problémům, který nastávající maminky trápí hodně často. Nemoc také postihuje pianisty nebo některé dělnické profese (třeba při práci se sbíječkou).

Prevence je poměrně jednoduchá. Z výživového hlediska se doporučuje užívat vitamín B6, který pomáhá lepšímu přenosu nervových vzruchů. Pokud už musíme problém napravovat, je potřeba zaktivovat svaly na opačné straně paže, než jsou přetížené ohybače. Jak na to? Například tak, že propleteme prsty u rukou, otočíme ruce dlaněmi od sebe a pomalu předpažujeme tak, až dáme ruce s nataženými lokty nad hlavu. To je ale jen malá rada, zkušený fyzioterapeut nebo lékař vám cviků ukáže mnohem víc a doporučí vám ty nejvhodnější přímo na míru.

Doporučujeme


renatin-blog-co-jsem-se-naucila-pro-dobrou-naladu.png

Renatin blog: Co jsem se naučila pro dobrou náladu

09.02.2018Dlouhá léta jsem se profesně věnovala cílové skupině náctiletých, pro něž je ono magické „být sám sebou“ jedním z velkých úkolů, kterými mají v tomto ožehavém období projít. Člověk je stíhán myšlenkami, co by ne/měl, ne/chtěl a jak moc je jeho pravé já ovlivněno rodinou, kamarády a dalšími vzory.
kocky-a-ledviny-proc-je-nutna-preventivni-pece.jpg

Kočky a ledviny – proč je nutná preventivní péče?

13.07.2018Kočky se nebojí žádné šarvátky a většinou z nich také vyváznou bez úhony, jako by doopravdy měly devět životů. Jednu neviditelnou slabinu ale sdílejí všechny z nich – ledviny, respektive závažné onemocnění ledvin, které může vyústit až v jejich kompletní selhání. Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá v tom, že jeho příznaky jsou viditelné až ve chvíli, kdy už je pozdě. Spolehlivým způsobem, jak toto onemocnění včas odhalit, je laboratorní test krve nebo moči.
v-pripade-chronickych-infekci-mohou-pomoci-autovakciny.jpg

V případě chronických infekcí mohou pomoci autovakcíny

16.11.2018Trpíte opakovanými záněty dýchacích cest nebo močového měchýře? Pokud jde o akutní zánětlivé onemocnění, určitě je na místě léčba antibiotiky. V poslední době ale často dochází k jejich nadužívání, čímž se zvyšuje odolnost bakterií a antibiotika tak přestávají být účinná. Jejich dlouhodobé užívání má navíc negativní dopad na vaši mikroflóru, kde ničí „dobré“ bakterie, a narušuje tak celý imunitní systém. Jestliže se vám některé infekce často vracejí, můžete si nechat připravit autovakcínu, která posiluje aktivitu imunitního systému proti konkrétnímu původci vašeho onemocnění. Její hlavní výhodou je, že na rozdíl od antibiotik neničí ostatní bakterie v těle.