Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyBolestivý syndrom karpálního tunelu může zapříčinit častá práce s počítačem
bolestivy-syndrom-karpalniho-tunelu-muze-zapricinit-casta-prace-s-pocitacem.jpg

Bolestivý syndrom karpálního tunelu může zapříčinit častá práce s počítačem

Zveřejněno: 13.04.2015

Pálení, brnění a mravenčení v prstech. Následný otok a omezení hybnosti ruky. To jsou jen některé z nepříjemných projevů syndromu karpálního tunelu. Při tomto onemocnění je poškozen střední nerv, který prochází úzkou štěrbinou v oblasti zápěstí. Právě tato štěrbina, která je obklopena zápěstními kůstkami a zápěstním vazem, se jmenuje karpální tunel.

K poškození středního nervu dojde tehdy, když se karpální tunel z nějakého důvodu zúží. Příčinou může být déletrvající tlak silného vazu v dolní části dlaně, pod nímž střední nerv prochází – třeba dlouhodobé opírání zápěstí o tvrdou plochu pracovního stolu. Jedním z hlavních rizikových faktorů je tak například práce s počítačovou myší. Mezi další rizikové okolnosti patří také hormonální změny v organismu. Ty lze zaznamenat převážně v těhotenství, během menopauzy nebo při užívání hormonální antikoncepce.

Syndrom karpálního tunelu je téměř vždy spojen s potížemi v oblasti krční páteře. Přetížení jedné části těla totiž ovlivňuje i svaly, které s danou částí zdánlivě nesouvisejí. Vadné držení těla způsobí nejen zkrácení svalů v této části zad, ale také těch, které se nacházejí v oblasti dlaně a zápěstí. Takové svalové obtíže nejvíc postihují lidi, kteří se hodně „hrbí“ u počítačů. Totéž se děje i v těhotenství, kdy jsou ženy kromě hormonálních změn vystaveny obrovskému tahu svalů v oblasti krční páteře. Zátěž se pak dál přenáší na prsní svaly a následně na ohybače paže. I proto patří syndrom karpálního tunelu k problémům, který nastávající maminky trápí hodně často. Nemoc také postihuje pianisty nebo některé dělnické profese (třeba při práci se sbíječkou).

Prevence je poměrně jednoduchá. Z výživového hlediska se doporučuje užívat vitamín B6, který pomáhá lepšímu přenosu nervových vzruchů. Pokud už musíme problém napravovat, je potřeba zaktivovat svaly na opačné straně paže, než jsou přetížené ohybače. Jak na to? Například tak, že propleteme prsty u rukou, otočíme ruce dlaněmi od sebe a pomalu předpažujeme tak, až dáme ruce s nataženými lokty nad hlavu. To je ale jen malá rada, zkušený fyzioterapeut nebo lékař vám cviků ukáže mnohem víc a doporučí vám ty nejvhodnější přímo na míru.

Doporučujeme


materstvi-az-po-tricitce-planovani-tehotenstvi-usnadni-vysetreni-ovarialni-rezervy.jpg

Mateřství až po třicítce? Plánování těhotenství usnadní vyšetření ovariální rezervy

22.01.2019Mateřství až po třicítce? Plánování těhotenství usnadní vyšetření ovariální rezervy Ačkoliv se jako optimální věk pro početí prvního dítěte uvádí 25 let, řada žen má v současnosti tendenci odkládat mateřství na pozdější dobu. Se stoupajícím věkem se ale přirozeně snižuje počet uvolňovaných vajíček i jejich kvalita, čímž klesá také pravděpodobnost otěhotnění . Pokud patříte mezi ženy, které plánují první těhotenství až po třicátém roce života, můžete si jednoduchým krevním testem nechat ověřit svoji ovariální rezervu, tedy počet vajíček schopných oplodnění. Díky tomu budete vědět, jak si mateřství načasovat.
stitna-zlaza-u-zvirat-nebezpecny-a-drahy-nepritel.png

Štítná žláza u zvířat – nebezpečný a drahý nepřítel

20.03.2018Ročně Češi vynaloží až dvě miliardy korun na zdravotní péči o domácí mazlíčky. Stejně jako u lidí přitom pouhý krevní rozbor napoví, co zvíře trápí, a lze tedy včas zahájit léčbu, která pak může být nejen účinnější, ale i levnější. Jak ukazují zjištění laboratoří synlab czech, velmi častým problémem psů i koček je onemocnění štítné žlázy. Často však u nich bývá odhaleno pozdě a o zvíře tak není adekvátně postaráno.
co-se-doopravdy-deje-behem-spanku.png

Co se doopravdy děje během spánku

22.02.2018Dobrý spánek je pro zdraví nezbytný. Osm hodin je podle odborníků optimální čas odpočinku pro dospělého člověka. Dlouhodobá spánková deprivace může zvyšovat riziko zdravotních problémů, jako je vysoký krevní tlak, srdeční choroby nebo cukrovka.