Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyBolestivý syndrom karpálního tunelu může zapříčinit častá práce s počítačem
bolestivy-syndrom-karpalniho-tunelu-muze-zapricinit-casta-prace-s-pocitacem.jpg

Bolestivý syndrom karpálního tunelu může zapříčinit častá práce s počítačem

Zveřejněno: 13.04.2015

Pálení, brnění a mravenčení v prstech. Následný otok a omezení hybnosti ruky. To jsou jen některé z nepříjemných projevů syndromu karpálního tunelu. Při tomto onemocnění je poškozen střední nerv, který prochází úzkou štěrbinou v oblasti zápěstí. Právě tato štěrbina, která je obklopena zápěstními kůstkami a zápěstním vazem, se jmenuje karpální tunel.

K poškození středního nervu dojde tehdy, když se karpální tunel z nějakého důvodu zúží. Příčinou může být déletrvající tlak silného vazu v dolní části dlaně, pod nímž střední nerv prochází – třeba dlouhodobé opírání zápěstí o tvrdou plochu pracovního stolu. Jedním z hlavních rizikových faktorů je tak například práce s počítačovou myší. Mezi další rizikové okolnosti patří také hormonální změny v organismu. Ty lze zaznamenat převážně v těhotenství, během menopauzy nebo při užívání hormonální antikoncepce.

Syndrom karpálního tunelu je téměř vždy spojen s potížemi v oblasti krční páteře. Přetížení jedné části těla totiž ovlivňuje i svaly, které s danou částí zdánlivě nesouvisejí. Vadné držení těla způsobí nejen zkrácení svalů v této části zad, ale také těch, které se nacházejí v oblasti dlaně a zápěstí. Takové svalové obtíže nejvíc postihují lidi, kteří se hodně „hrbí“ u počítačů. Totéž se děje i v těhotenství, kdy jsou ženy kromě hormonálních změn vystaveny obrovskému tahu svalů v oblasti krční páteře. Zátěž se pak dál přenáší na prsní svaly a následně na ohybače paže. I proto patří syndrom karpálního tunelu k problémům, který nastávající maminky trápí hodně často. Nemoc také postihuje pianisty nebo některé dělnické profese (třeba při práci se sbíječkou).

Prevence je poměrně jednoduchá. Z výživového hlediska se doporučuje užívat vitamín B6, který pomáhá lepšímu přenosu nervových vzruchů. Pokud už musíme problém napravovat, je potřeba zaktivovat svaly na opačné straně paže, než jsou přetížené ohybače. Jak na to? Například tak, že propleteme prsty u rukou, otočíme ruce dlaněmi od sebe a pomalu předpažujeme tak, až dáme ruce s nataženými lokty nad hlavu. To je ale jen malá rada, zkušený fyzioterapeut nebo lékař vám cviků ukáže mnohem víc a doporučí vám ty nejvhodnější přímo na míru.

Doporučujeme


dokonala-dvojice-jahody-a-rebarbora.png

Dokonalá dvojice? Jahody a rebarbora!

25.05.2018Zhruba od poloviny května začíná sezóna rebarbory – zeleniny pro fajnšmekry. Zajímavá je tím, že i když chutná nakysle a zpracovává se jako ovoce, jedná se ve skutečnosti o zeleninu. A ne ledajakou.
bylinka-kterou-si-nespletete-kontryhel.png

Bylinka, kterou si nespletete. Kontryhel!

08.06.2018Právě v tomto období je v rozkvětu kontryhel obecný, pro jehož anglický název „Our Lady's Mantle“ (plášť Panny Marie) byly inspirací listy, na nichž se třpytí kapky rosy či deště. Ve středověku se tyto malé drahokamy považovaly za „nebeskou vodu“ a využití nacházely v alchymii. Odtud pochází latinské jméno kontryhelu – Alchemilla. Tato tradiční léčivka je oblíbená hlavně u žen.
zradne-zahranicni-nemoci-proti-kterym-neexistuje-ockovani.jpg

Zrádné zahraniční nemoci, proti kterým neexistuje očkování

10.09.2018Infekční nemoci jsou u cestovatelů v exotických zemích poměrně běžné. Proti některým z nich jako například žloutenka A nebo B, břišní tyfus nebo žlutá zimnice je možné se chránit včasným očkováním, proti řadě dalších závažných onemocnění ale bohužel zatím očkovací vakcína neexistuje. Nejspolehlivějším způsobem, jak se po návratu ze zahraničí ujistit o svém zdraví a vyhnout následkům nebezpečných nemocí, je preventivní rozbor krve. Člověk tak ochrání sebe i své okolí, některá onemocnění jsou totiž vysoce nakažlivá.