Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyBolesti na hrudi, akné ale i depresivní stavy – rozmanité projevy nedostatku minerálů
bolesti-na-hrudi-akne-ale-i-depresivni-stavy-rozmanite-projevy-nedostatku-mineralu.jpg

Bolesti na hrudi, akné ale i depresivní stavy – rozmanité projevy nedostatku minerálů

Zveřejněno: 27.08.2014

Další bezplatné testování projektu Zdraví národa se zaměří na hladinu minerálů v našem těle. Chybí-li nám totiž některý minerální prvek nebo máme-li naopak hladinu některého z nich zvýšenou, můžeme si zadělat na řadu zdravotních problémů. Některé problémy byste možná zrovna s nedostatkem minerálů ani nespojovali. Přečtěte si víc o roli zinku, hořčíku a selenu v našem těle. 

Další bezplatné testování projektu Zdraví národa se zaměří na hladinu minerálů v našem těle. Chybí-li nám totiž některý minerální prvek nebo máme-li naopak hladinu některého z nich zvýšenou, můžeme si zadělat na řadu zdravotních problémů. Některé problémy byste možná zrovna s nedostatkem minerálů ani nespojovali. Přečtěte si víc o roli zinku, hořčíku a selenu v našem těle.

Zinek

Zhoršení kvality pleti, akné, vyrážky, pomalé hojení ran, lámavé nehty, vypadávání vlasů a snížená imunita. To všechno mohou být příznaky nedostatku zinku. V ČR ovšem nebývá extrémní nedostatek zinku tak úplně častý. Jeho deficitem ovšem mohou být ohroženi lidé, kteří nadměrně pijí alkohol a také kuřáci, kteří obecně trpí nedostatkem vitamínů a minerálů častěji než lidé, kteří nekouří. Spotřeba zinku také ve srovnání s běžnou populací stoupá u nastávajících maminek. Doporučená denní dávka pro dospělé je cca 15 mg. Kde ho najít: vaječné žloutky, dýňová semínka, ořechy, fazole, celozrnné cereálie, tmavé maso, játra.

Hořčík

Pocity úzkosti a napětí, nervozita, vznětlivost, podrážděnost, depresivní stavy, zhoršená schopnost soustředění, bolesti hlavy, bolest za hrudní kostí, zvýšená únava, ztuhlost svalů a křeče. Příznaky, že nám v těle chybí hořčík, jsou velmi různorodé a některé fyzické nebo psychické jevy bychom si často s nedostatkem tohoto minerálu ani nespojili. Na rozdíl od zinku trpí nedostatkem hořčíku velká část české populace. Nejsmělejší odhady tvrdí, že deficit hořčíku se objevuje u každého třetího Čecha. Doporučená denní dávka pro dospělé je cca 300 mg. Kde ho najít: mandle, vlašské ořechy, banány, listová zelenina, artyčoky, čočka, fazole, sója, hrách, tmavá čokoláda.

Selen

Tento vzácný minerál patří k významným antioxidantům a navíc hraje významnou roli v prevenci rakovinného bujení. Kromě toho optimální hladina selenu snižuje riziko vzniku makulární degenerace a šedého zákalu. Jakožto antioxidant také selen omezuje projevy stárnutí organismu a obecně funguje jako podpůrný prostředek v ochraně před civilizačními chorobami. Projevy nedostatku selenu jsou ale bohužel navenek relativně obtížně pozorovatelné. Pokud selen chybí těhotným, může jeho nedostatek nepříznivě působit na vývoj plodu. Vzhledem k tomu, že selenem se lze předávkovat, je nutné s ním zacházet opatrně a jeho případné umělé doplňování vždy konzultovat s lékařem. Doporučená denní dávka pro dospělé je cca 60  μg. Kde ho najít: para ořechy, celozrnné obiloviny, mořské plody, mořské ryby, hnědá rýže, maso, ledviny

 

O přesném termínu testování hladiny minerálů vás budeme včas informovat zde na webu. V některém z dalších článků si přiblížíme i roli dalších minerálů v lidském těle. 

Doporučujeme


jak-promenit-prilohu-ve-skvely-hlavni-chod.png

Jak proměnit přílohu ve skvělý hlavní chod

16.02.2018Spousta lidí má zeleninu zažitou jako přílohu k masu nebo součást salátu. Přitom obzvlášť v zimě se s ní dá kouzlit na nejrůznější způsoby. Zaměřte se na druhy, které jsou u nás doma, jako je například růžičková kapusta, červená řepa, mrkev či celer. A protože bychom měli denně sníst kolem 400 gramů zeleniny, je skvělý nápad připravit si ji jako hlavní chod. Naše recepty zasytí, zahřejí a zároveň dodají potřebné živiny.
proc-ma-pro-vas-laboratorni-vysetreni-smysl.png

Proč má pro vás laboratorní vyšetření smysl

10.08.2018Berete návštěvu lékaře spojenou s laboratorním vyšetřením jako nutnost nebo běžnou rutinu? Možná netušíte, jak cenné údaje o vašem těle může poskytnout, co se děje v zákulisí odběrového pracoviště a jak můžete výsledek vyšetření sami ovlivnit.
uz-zadne-spalnicky-zachranme-spolecne-zdravi-naroda.jpg

Už žádné spalničky! Zachraňme společně zdraví národa!

21.06.2019Od začátku letošního roku bylo v ČR zaznamenáno přes 500 případů infekce spalničkami. Virus se přenáší vzduchem a nákaza je tak možná téměř všude. I přestože je většina lidí očkovaná, z aktuálních dat vyplývá, že nejméně 30 % české populace chybí protilátky. Ty totiž s věkem a prodělanými nemocemi postupně klesají. Jistotu ochrany mají pouze lidé, kteří již spalničky prodělali.