Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyBolesti na hrudi, akné ale i depresivní stavy – rozmanité projevy nedostatku minerálů
bolesti-na-hrudi-akne-ale-i-depresivni-stavy-rozmanite-projevy-nedostatku-mineralu.jpg

Bolesti na hrudi, akné ale i depresivní stavy – rozmanité projevy nedostatku minerálů

Zveřejněno: 27.08.2014

Další bezplatné testování projektu Zdraví národa se zaměří na hladinu minerálů v našem těle. Chybí-li nám totiž některý minerální prvek nebo máme-li naopak hladinu některého z nich zvýšenou, můžeme si zadělat na řadu zdravotních problémů. Některé problémy byste možná zrovna s nedostatkem minerálů ani nespojovali. Přečtěte si víc o roli zinku, hořčíku a selenu v našem těle. 

Další bezplatné testování projektu Zdraví národa se zaměří na hladinu minerálů v našem těle. Chybí-li nám totiž některý minerální prvek nebo máme-li naopak hladinu některého z nich zvýšenou, můžeme si zadělat na řadu zdravotních problémů. Některé problémy byste možná zrovna s nedostatkem minerálů ani nespojovali. Přečtěte si víc o roli zinku, hořčíku a selenu v našem těle.

Zinek

Zhoršení kvality pleti, akné, vyrážky, pomalé hojení ran, lámavé nehty, vypadávání vlasů a snížená imunita. To všechno mohou být příznaky nedostatku zinku. V ČR ovšem nebývá extrémní nedostatek zinku tak úplně častý. Jeho deficitem ovšem mohou být ohroženi lidé, kteří nadměrně pijí alkohol a také kuřáci, kteří obecně trpí nedostatkem vitamínů a minerálů častěji než lidé, kteří nekouří. Spotřeba zinku také ve srovnání s běžnou populací stoupá u nastávajících maminek. Doporučená denní dávka pro dospělé je cca 15 mg. Kde ho najít: vaječné žloutky, dýňová semínka, ořechy, fazole, celozrnné cereálie, tmavé maso, játra.

Hořčík

Pocity úzkosti a napětí, nervozita, vznětlivost, podrážděnost, depresivní stavy, zhoršená schopnost soustředění, bolesti hlavy, bolest za hrudní kostí, zvýšená únava, ztuhlost svalů a křeče. Příznaky, že nám v těle chybí hořčík, jsou velmi různorodé a některé fyzické nebo psychické jevy bychom si často s nedostatkem tohoto minerálu ani nespojili. Na rozdíl od zinku trpí nedostatkem hořčíku velká část české populace. Nejsmělejší odhady tvrdí, že deficit hořčíku se objevuje u každého třetího Čecha. Doporučená denní dávka pro dospělé je cca 300 mg. Kde ho najít: mandle, vlašské ořechy, banány, listová zelenina, artyčoky, čočka, fazole, sója, hrách, tmavá čokoláda.

Selen

Tento vzácný minerál patří k významným antioxidantům a navíc hraje významnou roli v prevenci rakovinného bujení. Kromě toho optimální hladina selenu snižuje riziko vzniku makulární degenerace a šedého zákalu. Jakožto antioxidant také selen omezuje projevy stárnutí organismu a obecně funguje jako podpůrný prostředek v ochraně před civilizačními chorobami. Projevy nedostatku selenu jsou ale bohužel navenek relativně obtížně pozorovatelné. Pokud selen chybí těhotným, může jeho nedostatek nepříznivě působit na vývoj plodu. Vzhledem k tomu, že selenem se lze předávkovat, je nutné s ním zacházet opatrně a jeho případné umělé doplňování vždy konzultovat s lékařem. Doporučená denní dávka pro dospělé je cca 60  μg. Kde ho najít: para ořechy, celozrnné obiloviny, mořské plody, mořské ryby, hnědá rýže, maso, ledviny

 

O přesném termínu testování hladiny minerálů vás budeme včas informovat zde na webu. V některém z dalších článků si přiblížíme i roli dalších minerálů v lidském těle. 

Doporučujeme


renatin-blog-co-jsem-se-naucila-pro-dobrou-naladu.png

Renatin blog: Co jsem se naučila pro dobrou náladu

09.02.2018Dlouhá léta jsem se profesně věnovala cílové skupině náctiletých, pro něž je ono magické „být sám sebou“ jedním z velkých úkolů, kterými mají v tomto ožehavém období projít. Člověk je stíhán myšlenkami, co by ne/měl, ne/chtěl a jak moc je jeho pravé já ovlivněno rodinou, kamarády a dalšími vzory.
mejte-sve-zdravi-pod-kontrolou-s-novou-sluzbou-synlab-czech.jpg

Mějte své zdraví pod kontrolou s novou službou synlab czech

14.09.2017Společnost synlab czech představuje laboratorní péči nové generace a zájemcům nyní nabízí své služby také prostřednictvím e-shopu. Naši odborníci sestavili atraktivní balíčky laboratorních vyšetření navržené tak, abyste dostali ucelený přehled o svém zdraví. Balíčky pokrývají nejčastější civilizační onemocnění a zároveň nabízejí i některá vyšetření, která nejsou začleněna do systému veřejného zdravotního pojištění.
nakazenych-klistovou-encefalitidou-a-borreliozou-pribyva.jpg

Nakažených klíšťovou encefalitidou a borreliózou přibývá

04.09.2018Klíště je kvůli nemocem, které přenáší, jedním z nejnebezpečnějších parazitů v České republice. Počet nakažených je u nás nejvyšší v Evropě a každoročně se dál zvyšuje. Ačkoliv se léto chýlí ke konci, klíšťová sezóna je stále v plném proudu. Přečtěte si, jak na tyto parazity můžete vyzrát a vyhnout se tak nebezpečným onemocněním.