Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyBolesti na hrudi, akné ale i depresivní stavy – rozmanité projevy nedostatku minerálů
bolesti-na-hrudi-akne-ale-i-depresivni-stavy-rozmanite-projevy-nedostatku-mineralu.jpg

Bolesti na hrudi, akné ale i depresivní stavy – rozmanité projevy nedostatku minerálů

Zveřejněno: 27.08.2014

Další bezplatné testování projektu Zdraví národa se zaměří na hladinu minerálů v našem těle. Chybí-li nám totiž některý minerální prvek nebo máme-li naopak hladinu některého z nich zvýšenou, můžeme si zadělat na řadu zdravotních problémů. Některé problémy byste možná zrovna s nedostatkem minerálů ani nespojovali. Přečtěte si víc o roli zinku, hořčíku a selenu v našem těle. 

Další bezplatné testování projektu Zdraví národa se zaměří na hladinu minerálů v našem těle. Chybí-li nám totiž některý minerální prvek nebo máme-li naopak hladinu některého z nich zvýšenou, můžeme si zadělat na řadu zdravotních problémů. Některé problémy byste možná zrovna s nedostatkem minerálů ani nespojovali. Přečtěte si víc o roli zinku, hořčíku a selenu v našem těle.

Zinek

Zhoršení kvality pleti, akné, vyrážky, pomalé hojení ran, lámavé nehty, vypadávání vlasů a snížená imunita. To všechno mohou být příznaky nedostatku zinku. V ČR ovšem nebývá extrémní nedostatek zinku tak úplně častý. Jeho deficitem ovšem mohou být ohroženi lidé, kteří nadměrně pijí alkohol a také kuřáci, kteří obecně trpí nedostatkem vitamínů a minerálů častěji než lidé, kteří nekouří. Spotřeba zinku také ve srovnání s běžnou populací stoupá u nastávajících maminek. Doporučená denní dávka pro dospělé je cca 15 mg. Kde ho najít: vaječné žloutky, dýňová semínka, ořechy, fazole, celozrnné cereálie, tmavé maso, játra.

Hořčík

Pocity úzkosti a napětí, nervozita, vznětlivost, podrážděnost, depresivní stavy, zhoršená schopnost soustředění, bolesti hlavy, bolest za hrudní kostí, zvýšená únava, ztuhlost svalů a křeče. Příznaky, že nám v těle chybí hořčík, jsou velmi různorodé a některé fyzické nebo psychické jevy bychom si často s nedostatkem tohoto minerálu ani nespojili. Na rozdíl od zinku trpí nedostatkem hořčíku velká část české populace. Nejsmělejší odhady tvrdí, že deficit hořčíku se objevuje u každého třetího Čecha. Doporučená denní dávka pro dospělé je cca 300 mg. Kde ho najít: mandle, vlašské ořechy, banány, listová zelenina, artyčoky, čočka, fazole, sója, hrách, tmavá čokoláda.

Selen

Tento vzácný minerál patří k významným antioxidantům a navíc hraje významnou roli v prevenci rakovinného bujení. Kromě toho optimální hladina selenu snižuje riziko vzniku makulární degenerace a šedého zákalu. Jakožto antioxidant také selen omezuje projevy stárnutí organismu a obecně funguje jako podpůrný prostředek v ochraně před civilizačními chorobami. Projevy nedostatku selenu jsou ale bohužel navenek relativně obtížně pozorovatelné. Pokud selen chybí těhotným, může jeho nedostatek nepříznivě působit na vývoj plodu. Vzhledem k tomu, že selenem se lze předávkovat, je nutné s ním zacházet opatrně a jeho případné umělé doplňování vždy konzultovat s lékařem. Doporučená denní dávka pro dospělé je cca 60  μg. Kde ho najít: para ořechy, celozrnné obiloviny, mořské plody, mořské ryby, hnědá rýže, maso, ledviny

 

O přesném termínu testování hladiny minerálů vás budeme včas informovat zde na webu. V některém z dalších článků si přiblížíme i roli dalších minerálů v lidském těle. 

Doporučujeme


stitna-zlaza-u-zvirat-nebezpecny-a-drahy-nepritel.png

Štítná žláza u zvířat – nebezpečný a drahý nepřítel

20.03.2018Ročně Češi vynaloží až dvě miliardy korun na zdravotní péči o domácí mazlíčky. Stejně jako u lidí přitom pouhý krevní rozbor napoví, co zvíře trápí, a lze tedy včas zahájit léčbu, která pak může být nejen účinnější, ale i levnější. Jak ukazují zjištění laboratoří synlab czech, velmi častým problémem psů i koček je onemocnění štítné žlázy. Často však u nich bývá odhaleno pozdě a o zvíře tak není adekvátně postaráno.
9-duvodu-proc-byste-si-meli-nechat-preventivne-vysetrit-jatra.jpg

9 důvodů, proč byste si měli nechat preventivně vyšetřit játra

08.03.2019Největší vnitřní orgán lidského těla, který zastává mnoho nezastupitelných funkcí. Detoxikuje organismus, vyrábí žluč, převádí živiny ze stravy, čistí toxiny z krve, rozkládá tuky, alkohol a mnohé další. Řeč je o játrech, která jsou v České republice druhým nejčastěji transplantovaným orgánem. Jaterní onemocnění totiž může léta probíhat skrytě a projevit se až v pozdní fázi, kdy je léčba již velmi obtížná. Důvodů častého selhání jater je mnoho, lze mu ale předcházet, a to především zdravou životosprávou v kombinaci s pravidelnou kontrolou jejich stavu krevním testem. Z jakých důvodů byste si na vyšetření měli určitě zajít?
5-tipu-jak-mit-pocit-uzasne-proziteho-vikendu.png

5 tipů, jak mít pocit úžasně prožitého víkendu

16.06.2017Také vám někdy v pondělí připadá, jako by víkend snad ani nebyl? Klíčem k příjemně naplněnému času, který neuteče jako voda, je poznávání nových věcí a ukládání zajímavých vzpomínek.