Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyBazény a koupaliště – ráj pro kožní plísně?
bazeny-a-koupaliste-raj-pro-kozni-plisne.jpg

Bazény a koupaliště – ráj pro kožní plísně?

Zveřejněno: 09.06.2014

Léto bez koupání v osvěžujícím bazénu si asi těžko umíme představit. Vlhko, teplo a velká koncentrace lidí ale představují ideální podmínky pro množení kožních plísní. Jak se před nimi chránit? 

Kožní plísně

Mezi nejčastější plísňová onemocnění, která se vyskytují na koupalištích a v plaveckých areálech, patří tzv. dermatofytózy. Obvykle postihují chodidla, meziprstí a paty. Postižená místa zčervenají, začnou svědit a kůže se začne olupovat. Plíseň nebo kvasinková infekce ovšem může postihnout i nehty – a to nejen na nohou, ale i na rukou. Mezi první příznaky nehtové mykózy patří změna barvy nehtu (obvykle žloutne). Pokud se onemocnění nehtu nezačne léčit, může dojít k jeho ztluštění, drolení a následné nevzhledné deformaci celého nehtu.

Přenos a prevence

V bazénu se nejčastěji nakazíte plísní tak, že přijdete do styku kožními šupinkami někoho, kdo takovou plísní trpí. Okolí bazénu, sprchy, malé bazénky na omývání nohou, podlaha v šatnách – tady všude s ní můžete přijít do styku. Prevencí je samozřejmě řádná dezinfekce a úklid těchto prostor ze strany provozovatele koupaliště. Vy sami můžete přenosu zabránit tím, že budete používat pantofle a nebudete chodit naboso. Do sauny nebo na koupaliště si noste zásadně své pantofle a nepoužívejte ty, které jsou k dispozici pro všechny návštěvníky. Po koupeli v bazénu se osprchujte, protože bazénová chlorovaná voda vysušuje pokožku. Ta potom ztrácí svůj ochranný lipidový film a je méně odolná – mj. právě proti plísním.

Léčba

Jak v případě kožní, tak nehtové mykózy je nutné začít s léčbou co nejdřív, protože plíseň má tendenci se rychle šířit. Pokud tedy zpozorujete jakoukoliv změnu barvy nehtu nebo i vás začne nepřirozeně svědit kůže, nespoléhejte na to, že potíže sami odezní. Naopak – ještě se zhorší. Léčba plísňových onemocnění probíhá pomocí tzv. antimykotik – obvykle se jedná o masti a roztoky, ale existují i tabletky. Řada antimykotik je volně prodejná v lékárně, ale je vhodné jejich použití konzultovat s dermatologem. 

Doporučujeme


proc-je-patek-trinacteho-smolny.png

Proč je pátek třináctého smolný

13.04.2018Tento den je u mnoha lidí zažitý jako nešťastný. Očekávání katastrofy ji však možná ještě více přivolává, protože jak se říká, všechno začíná v hlavě. Obavy může následovat nervózní chování, které k neštěstí přispěje nebo ho způsobí.
jarnim-uklidem-na-plisne.png

Jarním úklidem na plísně

02.03.2018Věřili byste tomu, že na houby nemusíte chodit jen do lesa? Možná rostou přímo ve vaší domácnosti. Jsou miniaturní a říká se jim plísně. Jarní úklid byste měli zaměřit i na ně. Jsou totiž hrozbou, kterou není radno podcenit.
stitna-zlaza-u-zvirat-nebezpecny-a-drahy-nepritel.png

Štítná žláza u zvířat – nebezpečný a drahý nepřítel

20.03.2018Ročně Češi vynaloží až dvě miliardy korun na zdravotní péči o domácí mazlíčky. Stejně jako u lidí přitom pouhý krevní rozbor napoví, co zvíře trápí, a lze tedy včas zahájit léčbu, která pak může být nejen účinnější, ale i levnější. Jak ukazují zjištění laboratoří synlab czech, velmi častým problémem psů i koček je onemocnění štítné žlázy. Často však u nich bývá odhaleno pozdě a o zvíře tak není adekvátně postaráno.