Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyBazény a koupaliště – ráj pro kožní plísně?
bazeny-a-koupaliste-raj-pro-kozni-plisne.jpg

Bazény a koupaliště – ráj pro kožní plísně?

Zveřejněno: 09.06.2014

Léto bez koupání v osvěžujícím bazénu si asi těžko umíme představit. Vlhko, teplo a velká koncentrace lidí ale představují ideální podmínky pro množení kožních plísní. Jak se před nimi chránit? 

Kožní plísně

Mezi nejčastější plísňová onemocnění, která se vyskytují na koupalištích a v plaveckých areálech, patří tzv. dermatofytózy. Obvykle postihují chodidla, meziprstí a paty. Postižená místa zčervenají, začnou svědit a kůže se začne olupovat. Plíseň nebo kvasinková infekce ovšem může postihnout i nehty – a to nejen na nohou, ale i na rukou. Mezi první příznaky nehtové mykózy patří změna barvy nehtu (obvykle žloutne). Pokud se onemocnění nehtu nezačne léčit, může dojít k jeho ztluštění, drolení a následné nevzhledné deformaci celého nehtu.

Přenos a prevence

V bazénu se nejčastěji nakazíte plísní tak, že přijdete do styku kožními šupinkami někoho, kdo takovou plísní trpí. Okolí bazénu, sprchy, malé bazénky na omývání nohou, podlaha v šatnách – tady všude s ní můžete přijít do styku. Prevencí je samozřejmě řádná dezinfekce a úklid těchto prostor ze strany provozovatele koupaliště. Vy sami můžete přenosu zabránit tím, že budete používat pantofle a nebudete chodit naboso. Do sauny nebo na koupaliště si noste zásadně své pantofle a nepoužívejte ty, které jsou k dispozici pro všechny návštěvníky. Po koupeli v bazénu se osprchujte, protože bazénová chlorovaná voda vysušuje pokožku. Ta potom ztrácí svůj ochranný lipidový film a je méně odolná – mj. právě proti plísním.

Léčba

Jak v případě kožní, tak nehtové mykózy je nutné začít s léčbou co nejdřív, protože plíseň má tendenci se rychle šířit. Pokud tedy zpozorujete jakoukoliv změnu barvy nehtu nebo i vás začne nepřirozeně svědit kůže, nespoléhejte na to, že potíže sami odezní. Naopak – ještě se zhorší. Léčba plísňových onemocnění probíhá pomocí tzv. antimykotik – obvykle se jedná o masti a roztoky, ale existují i tabletky. Řada antimykotik je volně prodejná v lékárně, ale je vhodné jejich použití konzultovat s dermatologem. 

Doporučujeme


mejte-sve-zdravi-pod-kontrolou-s-novou-sluzbou-synlab-czech.jpg

Mějte své zdraví pod kontrolou s novou službou synlab czech

14.09.2017Společnost synlab czech představuje laboratorní péči nové generace a zájemcům nyní nabízí své služby také prostřednictvím e-shopu. Naši odborníci sestavili atraktivní balíčky laboratorních vyšetření navržené tak, abyste dostali ucelený přehled o svém zdraví. Balíčky pokrývají nejčastější civilizační onemocnění a zároveň nabízejí i některá vyšetření, která nejsou začleněna do systému veřejného zdravotního pojištění.
pet-rad-jak-se-pripravit-na-odber-krve.jpg

Pět rad, jak se připravit na odběr krve

28.11.2018Krevní test dokáže odhalit spoustu potíží, od banálních infekcí až po závažná onemocnění. Díky preventivnímu vyšetření je můžete začít řešit dříve, než se rozvinou a zkomplikují. Pro správné vyhodnocení výsledků je důležitá kvalita krevního rozboru, na kterou může mít vliv celá řada maličkostí. Je jasné, že sladká limonáda zvedne hladinu krevního cukru, výsledky ale může ovlivnit například i rozčilení nebo chůze do schodů. Na odběr krve je proto dobré chodit v co nejlepší náladě a mít při tom na paměti několik základních doporučení. Čeho je tedy dobré se před odběrem vyvarovat?
renatin-blog-zkuste-plank-cviceni-pro-lenochy-s-vydrzi.png

Renatin blog: Zkuste plank – cvičení pro lenochy s výdrží

09.03.2018O nejrůznější výzvy není na Facebooku nouze. Tuhle mě zaujala jedna, slibující celkové zpevnění postavy, a především středu těla. Pouze jedním cvikem, který navíc vypadá naprosto jednoduše. A že v této pozici máte za měsíc umět vydržet kolem 2–5 minut? Proč ne... Však to je tolik času, kolik zabere ranní hygiena. Pohoda!