Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyBazény a koupaliště – ráj pro kožní plísně?
bazeny-a-koupaliste-raj-pro-kozni-plisne.jpg

Bazény a koupaliště – ráj pro kožní plísně?

Zveřejněno: 09.06.2014

Léto bez koupání v osvěžujícím bazénu si asi těžko umíme představit. Vlhko, teplo a velká koncentrace lidí ale představují ideální podmínky pro množení kožních plísní. Jak se před nimi chránit? 

Kožní plísně

Mezi nejčastější plísňová onemocnění, která se vyskytují na koupalištích a v plaveckých areálech, patří tzv. dermatofytózy. Obvykle postihují chodidla, meziprstí a paty. Postižená místa zčervenají, začnou svědit a kůže se začne olupovat. Plíseň nebo kvasinková infekce ovšem může postihnout i nehty – a to nejen na nohou, ale i na rukou. Mezi první příznaky nehtové mykózy patří změna barvy nehtu (obvykle žloutne). Pokud se onemocnění nehtu nezačne léčit, může dojít k jeho ztluštění, drolení a následné nevzhledné deformaci celého nehtu.

Přenos a prevence

V bazénu se nejčastěji nakazíte plísní tak, že přijdete do styku kožními šupinkami někoho, kdo takovou plísní trpí. Okolí bazénu, sprchy, malé bazénky na omývání nohou, podlaha v šatnách – tady všude s ní můžete přijít do styku. Prevencí je samozřejmě řádná dezinfekce a úklid těchto prostor ze strany provozovatele koupaliště. Vy sami můžete přenosu zabránit tím, že budete používat pantofle a nebudete chodit naboso. Do sauny nebo na koupaliště si noste zásadně své pantofle a nepoužívejte ty, které jsou k dispozici pro všechny návštěvníky. Po koupeli v bazénu se osprchujte, protože bazénová chlorovaná voda vysušuje pokožku. Ta potom ztrácí svůj ochranný lipidový film a je méně odolná – mj. právě proti plísním.

Léčba

Jak v případě kožní, tak nehtové mykózy je nutné začít s léčbou co nejdřív, protože plíseň má tendenci se rychle šířit. Pokud tedy zpozorujete jakoukoliv změnu barvy nehtu nebo i vás začne nepřirozeně svědit kůže, nespoléhejte na to, že potíže sami odezní. Naopak – ještě se zhorší. Léčba plísňových onemocnění probíhá pomocí tzv. antimykotik – obvykle se jedná o masti a roztoky, ale existují i tabletky. Řada antimykotik je volně prodejná v lékárně, ale je vhodné jejich použití konzultovat s dermatologem. 

Doporučujeme


pali-vas-casto-zaha.png

Pálí vás často žáha?

05.10.2018Možná trpíte refluxní chorobou, při které se žaludeční šťávy dostávají do jícnu a úst. Nejste v tom sami, podobné problémy má přinejmenším každý desátý člověk. Nemocní přitom často vůbec netuší, že i jejich další zdravotní komplikace jako třeba chronický kašel či chrápání způsobuje právě reflux. Ještě nedávno byla diagnostika této choroby poměrně nepříjemná, dnes už je však k dispozici jednoduchý a bezbolestný test, který onemocnění a jeho závažnost spolehlivě odhalí ze vzorku slin.
chronicka-obstrukcni-plicni-nemoc-hrozi-vsem-kurakum.jpg

Chronická obstrukční plicní nemoc hrozí všem kuřákům

21.11.2018Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je závažné onemocnění plic, při kterém dochází k poruše průchodnosti dýchacích cest. V Česku postihuje přes 8 procent populace. Většinou se týká mužů, ale v posledních letech přibývá i případů u žen. Převážná část postižených osob jsou kuřáci, zbylých zhruba 10 procent představují lidé pracující v prašném prostředí či v prostředí s těkavými chemikáliemi. Výjimečně se nemoc vyskytuje také jako důsledek opakovaných zápalů plic nebo komplikovaného astmatu. Zásadním preventivním opatřením je přestat kouřit.
jak-promenit-prilohu-ve-skvely-hlavni-chod.png

Jak proměnit přílohu ve skvělý hlavní chod

16.02.2018Spousta lidí má zeleninu zažitou jako přílohu k masu nebo součást salátu. Přitom obzvlášť v zimě se s ní dá kouzlit na nejrůznější způsoby. Zaměřte se na druhy, které jsou u nás doma, jako je například růžičková kapusta, červená řepa, mrkev či celer. A protože bychom měli denně sníst kolem 400 gramů zeleniny, je skvělý nápad připravit si ji jako hlavní chod. Naše recepty zasytí, zahřejí a zároveň dodají potřebné živiny.