Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyBazény a koupaliště – ráj pro kožní plísně?
bazeny-a-koupaliste-raj-pro-kozni-plisne.jpg

Bazény a koupaliště – ráj pro kožní plísně?

Zveřejněno: 09.06.2014

Léto bez koupání v osvěžujícím bazénu si asi těžko umíme představit. Vlhko, teplo a velká koncentrace lidí ale představují ideální podmínky pro množení kožních plísní. Jak se před nimi chránit? 

Kožní plísně

Mezi nejčastější plísňová onemocnění, která se vyskytují na koupalištích a v plaveckých areálech, patří tzv. dermatofytózy. Obvykle postihují chodidla, meziprstí a paty. Postižená místa zčervenají, začnou svědit a kůže se začne olupovat. Plíseň nebo kvasinková infekce ovšem může postihnout i nehty – a to nejen na nohou, ale i na rukou. Mezi první příznaky nehtové mykózy patří změna barvy nehtu (obvykle žloutne). Pokud se onemocnění nehtu nezačne léčit, může dojít k jeho ztluštění, drolení a následné nevzhledné deformaci celého nehtu.

Přenos a prevence

V bazénu se nejčastěji nakazíte plísní tak, že přijdete do styku kožními šupinkami někoho, kdo takovou plísní trpí. Okolí bazénu, sprchy, malé bazénky na omývání nohou, podlaha v šatnách – tady všude s ní můžete přijít do styku. Prevencí je samozřejmě řádná dezinfekce a úklid těchto prostor ze strany provozovatele koupaliště. Vy sami můžete přenosu zabránit tím, že budete používat pantofle a nebudete chodit naboso. Do sauny nebo na koupaliště si noste zásadně své pantofle a nepoužívejte ty, které jsou k dispozici pro všechny návštěvníky. Po koupeli v bazénu se osprchujte, protože bazénová chlorovaná voda vysušuje pokožku. Ta potom ztrácí svůj ochranný lipidový film a je méně odolná – mj. právě proti plísním.

Léčba

Jak v případě kožní, tak nehtové mykózy je nutné začít s léčbou co nejdřív, protože plíseň má tendenci se rychle šířit. Pokud tedy zpozorujete jakoukoliv změnu barvy nehtu nebo i vás začne nepřirozeně svědit kůže, nespoléhejte na to, že potíže sami odezní. Naopak – ještě se zhorší. Léčba plísňových onemocnění probíhá pomocí tzv. antimykotik – obvykle se jedná o masti a roztoky, ale existují i tabletky. Řada antimykotik je volně prodejná v lékárně, ale je vhodné jejich použití konzultovat s dermatologem. 

Doporučujeme


jaka-je-skupina-vaseho-srdce.png

Jaká je skupina vašeho srdce?

10.04.2018Kolik znáte hudebních skupin? Desítky? Stovky? A znáte skupinu, která vám může zachránit život? Podle průzkumu nezná svou krevní skupinu téměř každý druhý Čech.
rakovina-prostaty-neviditelna-hrozba-kterou-odhali-test-krve.jpg

Rakovina prostaty – neviditelná hrozba, kterou odhalí test krve

05.11.2018Karcinom prostaty je nejčastějším typem rakoviny u mužů hned po karcinomu tlustého střeva a konečníku a rakovině plic. Bez speciálního testu je onemocnění jen obtížně odhalitelné, vnější příznaky se totiž projevují se zpožděním a jsou snadno zaměnitelné za jiné zdravotní problémy. Moderní možnosti léčby společně s včasnou diagnózou výrazně zvyšují šanci na přežití. Nejčastěji rakovinu prostaty odhalí testy krve, konkrétně test PSA a PHI.
kocky-a-ledviny-proc-je-nutna-preventivni-pece.jpg

Kočky a ledviny – proč je nutná preventivní péče?

13.07.2018Kočky se nebojí žádné šarvátky a většinou z nich také vyváznou bez úhony, jako by doopravdy měly devět životů. Jednu neviditelnou slabinu ale sdílejí všechny z nich – ledviny, respektive závažné onemocnění ledvin, které může vyústit až v jejich kompletní selhání. Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá v tom, že jeho příznaky jsou viditelné až ve chvíli, kdy už je pozdě. Spolehlivým způsobem, jak toto onemocnění včas odhalit, je laboratorní test krve nebo moči.