Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyBazalka zrychlí trávení a pomůže při nachlazení
bazalka-zrychli-traveni-a-pomuze-pri-nachlazeni.jpg

Bazalka zrychlí trávení a pomůže při nachlazení

Zveřejněno: 11.01.2016

Bazalka zrychluje metabolismus a podporuje trávení. Uklidňuje nervy a pomáhá při nespavosti. Mírní bolesti hlavy, je účinná při zánětech dásní a bazalková koupel dokáže ulevit při onemocnění dýchacích cest. Bylinku, která pochází z Indie, snadno vypěstujete i na české zahrádce, výborně prospívá doma v květináči. 

Bazalka zrychluje metabolismus a podporuje trávení. Uklidňuje nervy a pomáhá při nespavosti. Mírní bolesti hlavy, je účinná při zánětech dásní a bazalková koupel dokáže ulevit při onemocnění dýchacích cest. Bylinku, která pochází z Indie, snadno vypěstujete i na české zahrádce, výborně prospívá doma v květináči.

Bazalka svou chutí a vůní nejen okoření nejrůznější pokrmy, ale pomůže organismu i s jejich trávením. Pokud ji přidáte k tučnějším a těžším jídlům, dokážete je lépe a rychleji strávit. Salát z rajčat a bazalky je proto ideální příloha k jakýmkoliv masovým pokrmům.

Také stimuluje činnost žaludku, tvorbu žluči a funkci střev. Kromě zrychlení metabolismu tato bylinka pomáhá při nadýmání a dokáže zmírnit žaludeční a střevní potíže. Inhalace výparů z bazalkového nálevu se doporučuje při kašli a rýmě.

Při onemocnění dýchacích cest pomáhá kromě vdechování také bazalková koupel. Stačí když do lázně přidáte pár čerstvých lístků této rostlinky a během koupele budete zhluboka dýchat. Šťáva z čerstvě rozmačkané bazalky má desinfekční účinky, a proto se hodí na potírání drobných poranění a hmyzích štípanců. Odvar z bazalkových listů se dá použít jako kloktadlo při bolestech v krku či při zánětech dásní. Popíjení tohoto nápoje pomáhá také při trávicích potížích a v neposlední řadě ho ocení ti, kdo mají problémy s usínáním a nervozitou. Bazalka totiž funguje jako přírodní antidepresivum a dokáže zklidnit nervovou soustavu. Odvar připravíte tak, že necháte hrst listů přejít varem asi v 0,5 litru vody. Nápoj pak necháte zhruba půl hodiny odstát a můžete jej pít. Kromě výše zmíněných účinků se dá využít také jako ozdravná kúra proti vypadávání vlasů.

Doporučujeme


zloutenka-c-skryta-hrozba-kterou-je-nutne-vcas-odhalit.jpg

Žloutenka C – skrytá hrozba, kterou je nutné včas odhalit

07.09.2018Žloutenka je nebezpečným virovým onemocněním, které může skončit až smrtí. Nejznámější jsou typy A, B a C. Zejména u hepatitidy C se v posledních letech zjišťuje, že je mnohem rozšířenější, než se dosud předpokládalo. Není totiž podle vnějších příznaků snadno odhalitelná a vyskytuje se i mimo tradiční rizikové skupiny, jako jsou drogově závislí. Zpozornět by měli především lidé, kteří dostali darovanou krev před rokem 1992, kdy se žloutenka C teprve začala diagnostikovat. Pokud je dlouhou dobu neléčená, způsobuje vážné poškození jater, které může vést až k úmrtí. Spolehlivě ji lze odhalit jen pomocí krevních testů.
rakovina-prostaty-neviditelna-hrozba-kterou-odhali-test-krve.jpg

Rakovina prostaty – neviditelná hrozba, kterou odhalí test krve

05.11.2018Karcinom prostaty je nejčastějším typem rakoviny u mužů hned po karcinomu tlustého střeva a konečníku a rakovině plic. Bez speciálního testu je onemocnění jen obtížně odhalitelné, vnější příznaky se totiž projevují se zpožděním a jsou snadno zaměnitelné za jiné zdravotní problémy. Moderní možnosti léčby společně s včasnou diagnózou výrazně zvyšují šanci na přežití. Nejčastěji rakovinu prostaty odhalí testy krve, konkrétně test PSA a PHI.
v-pripade-chronickych-infekci-mohou-pomoci-autovakciny.jpg

V případě chronických infekcí mohou pomoci autovakcíny

16.11.2018Trpíte opakovanými záněty dýchacích cest nebo močového měchýře? Pokud jde o akutní zánětlivé onemocnění, určitě je na místě léčba antibiotiky. V poslední době ale často dochází k jejich nadužívání, čímž se zvyšuje odolnost bakterií a antibiotika tak přestávají být účinná. Jejich dlouhodobé užívání má navíc negativní dopad na vaši mikroflóru, kde ničí „dobré“ bakterie, a narušuje tak celý imunitní systém. Jestliže se vám některé infekce často vracejí, můžete si nechat připravit autovakcínu, která posiluje aktivitu imunitního systému proti konkrétnímu původci vašeho onemocnění. Její hlavní výhodou je, že na rozdíl od antibiotik neničí ostatní bakterie v těle.