Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyBazalka zrychlí trávení a pomůže při nachlazení
bazalka-zrychli-traveni-a-pomuze-pri-nachlazeni.jpg

Bazalka zrychlí trávení a pomůže při nachlazení

Zveřejněno: 11.01.2016

Bazalka zrychluje metabolismus a podporuje trávení. Uklidňuje nervy a pomáhá při nespavosti. Mírní bolesti hlavy, je účinná při zánětech dásní a bazalková koupel dokáže ulevit při onemocnění dýchacích cest. Bylinku, která pochází z Indie, snadno vypěstujete i na české zahrádce, výborně prospívá doma v květináči. 

Bazalka zrychluje metabolismus a podporuje trávení. Uklidňuje nervy a pomáhá při nespavosti. Mírní bolesti hlavy, je účinná při zánětech dásní a bazalková koupel dokáže ulevit při onemocnění dýchacích cest. Bylinku, která pochází z Indie, snadno vypěstujete i na české zahrádce, výborně prospívá doma v květináči.

Bazalka svou chutí a vůní nejen okoření nejrůznější pokrmy, ale pomůže organismu i s jejich trávením. Pokud ji přidáte k tučnějším a těžším jídlům, dokážete je lépe a rychleji strávit. Salát z rajčat a bazalky je proto ideální příloha k jakýmkoliv masovým pokrmům.

Také stimuluje činnost žaludku, tvorbu žluči a funkci střev. Kromě zrychlení metabolismu tato bylinka pomáhá při nadýmání a dokáže zmírnit žaludeční a střevní potíže. Inhalace výparů z bazalkového nálevu se doporučuje při kašli a rýmě.

Při onemocnění dýchacích cest pomáhá kromě vdechování také bazalková koupel. Stačí když do lázně přidáte pár čerstvých lístků této rostlinky a během koupele budete zhluboka dýchat. Šťáva z čerstvě rozmačkané bazalky má desinfekční účinky, a proto se hodí na potírání drobných poranění a hmyzích štípanců. Odvar z bazalkových listů se dá použít jako kloktadlo při bolestech v krku či při zánětech dásní. Popíjení tohoto nápoje pomáhá také při trávicích potížích a v neposlední řadě ho ocení ti, kdo mají problémy s usínáním a nervozitou. Bazalka totiž funguje jako přírodní antidepresivum a dokáže zklidnit nervovou soustavu. Odvar připravíte tak, že necháte hrst listů přejít varem asi v 0,5 litru vody. Nápoj pak necháte zhruba půl hodiny odstát a můžete jej pít. Kromě výše zmíněných účinků se dá využít také jako ozdravná kúra proti vypadávání vlasů.

Doporučujeme


renatin-blog-velikonoce-se-blizi-aneb-co-zaseju-to-sklizim.png

Renatin blog: Velikonoce se blíží aneb Co zaseju, to sklízím

23.03.2018Jasně že si můžete pořídit velikonoční výzdobu v obchodě. Ale není větší potěšení, když si vypěstujete a vyrobíte jarní dekorace po svém? Zvlášť s dětmi či vnoučaty pak můžete radost z vlastního díla znásobit. Já se tradičně pustím do těchto krás...
osvojte-si-lasku-k-jidlu-a-neplytvani.png

Osvojte si lásku k jídlu a neplýtvání

18.04.2018Životní styl „zero waste“ neboli život bez odpadu je poslední dobou na vzestupu. Jak název této filozofie napovídá, ideálem je nulový odpad. Snaha o prevenci a omezení plýtvání má za cíl ovlivnit vyčerpávání přírodních zdrojů a alarmující znečištění planety, které ohrožuje zdraví lidí, zvířat a rostlin. Základem je opětovné využívání všech možných zdrojů, s nimiž se v životě potkáváme. Co to znamená v praxi?
planujete-cestu-do-zahranici-nezapomente-se-ockovat.jpg

Plánujete cestu do zahraničí? Nezapomeňte se očkovat!

31.07.2018Kdo by chtěl před odjezdem na dovolenou myslet na něco jiného než koupání, sluníčko, odpočinek a dobrodružství… Vysněný výlet se ale snadno může změnit v noční můru, když podceníte prevenci infekčních onemocnění. Nejrizikovější jsou země Afriky, Asie a Střední a Jižní Ameriky. Zcela bezpečné ale nejsou ani státy jižní Evropy. Přečtěte si, před kterými nemocemi je vhodné se nechat očkovat.