Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyBazalka zrychlí trávení a pomůže při nachlazení
bazalka-zrychli-traveni-a-pomuze-pri-nachlazeni.jpg

Bazalka zrychlí trávení a pomůže při nachlazení

Zveřejněno: 11.01.2016

Bazalka zrychluje metabolismus a podporuje trávení. Uklidňuje nervy a pomáhá při nespavosti. Mírní bolesti hlavy, je účinná při zánětech dásní a bazalková koupel dokáže ulevit při onemocnění dýchacích cest. Bylinku, která pochází z Indie, snadno vypěstujete i na české zahrádce, výborně prospívá doma v květináči. 

Bazalka zrychluje metabolismus a podporuje trávení. Uklidňuje nervy a pomáhá při nespavosti. Mírní bolesti hlavy, je účinná při zánětech dásní a bazalková koupel dokáže ulevit při onemocnění dýchacích cest. Bylinku, která pochází z Indie, snadno vypěstujete i na české zahrádce, výborně prospívá doma v květináči.

Bazalka svou chutí a vůní nejen okoření nejrůznější pokrmy, ale pomůže organismu i s jejich trávením. Pokud ji přidáte k tučnějším a těžším jídlům, dokážete je lépe a rychleji strávit. Salát z rajčat a bazalky je proto ideální příloha k jakýmkoliv masovým pokrmům.

Také stimuluje činnost žaludku, tvorbu žluči a funkci střev. Kromě zrychlení metabolismu tato bylinka pomáhá při nadýmání a dokáže zmírnit žaludeční a střevní potíže. Inhalace výparů z bazalkového nálevu se doporučuje při kašli a rýmě.

Při onemocnění dýchacích cest pomáhá kromě vdechování také bazalková koupel. Stačí když do lázně přidáte pár čerstvých lístků této rostlinky a během koupele budete zhluboka dýchat. Šťáva z čerstvě rozmačkané bazalky má desinfekční účinky, a proto se hodí na potírání drobných poranění a hmyzích štípanců. Odvar z bazalkových listů se dá použít jako kloktadlo při bolestech v krku či při zánětech dásní. Popíjení tohoto nápoje pomáhá také při trávicích potížích a v neposlední řadě ho ocení ti, kdo mají problémy s usínáním a nervozitou. Bazalka totiž funguje jako přírodní antidepresivum a dokáže zklidnit nervovou soustavu. Odvar připravíte tak, že necháte hrst listů přejít varem asi v 0,5 litru vody. Nápoj pak necháte zhruba půl hodiny odstát a můžete jej pít. Kromě výše zmíněných účinků se dá využít také jako ozdravná kúra proti vypadávání vlasů.

Doporučujeme


cisla-nelzou-je-mene-infarktu-a-astmatu.png

Čísla nelžou! Je méně infarktů a astmatu

29.05.2018Negativní dopady kouření jsou v dnešní době všem dobře známé. Přesto rok od jeho zákazu v českých restauracích a dalších veřejných prostorách přetrvávají snahy o změkčení protikuřáckého zákona.
jake-bohatstvi-se-skryva-v-konopnem-seminku.png

Jaké bohatství se skrývá v konopném semínku

16.03.2018Konopí má možná pověst rostliny s omamnými účinky, ale nenechte se mýlit. V technickém konopí pro léčebné využití nenajdete prakticky žádné psychoaktivní THC. Oproti tomu obsahuje kanabidiol (CBD). Tato látka zpomaluje buněčné stárnutí, je vysoce protizánětlivá, působí na bolestivá onemocnění, například artritidu. Pomáhá také při epilepsii, problémech se spaním a depresích.
renatin-blog-20-napadu-jak-si-uzit-jaro.png

Renatin blog: 20 nápadů, jak si užít jaro

20.04.2018Jarní období je plné možností. Tady je můj žebříček aktivit, které mám ráda. A co víc – dají se provádět pod širákem! Některé se řadí mezi starou dobrou klasiku, jiné jsou jen náhodné blázniviny. Spousta z nich se dá podnikat s dětmi, kterými občas neuškodí se zase stát...