Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyAž pětina lidí užívá antibiotika zbytečně
az-petina-lidi-uziva-antibiotika-zbytecne.jpg

Až pětina lidí užívá antibiotika zbytečně

Zveřejněno: 08.12.2014

Podle aktuálních informací Ministerstva zdravotnictví se téměř polovina Evropanů mylně domnívá, že antibiotika působí proti nachlazení a chřipce. Z dalších údajů ministerstva vyplynulo, že většina lidí vůbec neví, k čemu jsou antibiotika dobrá, a až pětina lidí je užívá úplně zbytečně. 

Zatímco v některých státech je možné obstarat si antibiotika bez lékařského předpisu, v České republice tato možnost není. Problém ale je, že někteří Češi si tyto léky ordinují sami bez předchozí návštěvy lékaře. Lidé pak užívají buď ty léky, které jim zbyly po předchozí terapii, nebo které si obstarali od svých známých.

Nadužívání antibiotik ale vede k tomu, že některé bakterie vůči nim začínají být rezistentní a léčba potom nefunguje. Ministerstvo zdravotnictví udává, že z údajů za loňský rok vyplynulo, že nejméně třetina bakterií druhu Klebsiella pneumoniae, která je jedním z nejčastějších původců infekčních komplikací, je rezistentní minimálně na jeden druh nejčastěji používaných antibiotik. Ještě větší problém je ale to, že mnoho bakterií začíná být odolných i vůči širokospektrálním antibiotikům 3. generace, která dosud pro lékaře představovala poslední možnost léčby, když už u pacientů nezabíral žádný jiný typ antibiotik.

Tím, že lidé užívají antibiotika příliš často a někdy i zbytečně, neohrožují jen své zdraví, ale i zdraví celé společnosti. Před každou aplikací antibiotik je proto nutné nechat se vyšetřit lékařem a nejlepší je podstoupit laboratorní vyšetření, které ukáže, jaký typ bakterií může za naše zdravotní obtíže. Lékař potom nasadí ten typ léků, který proti těmto bakteriím bojuje nejúčinněji.

Není od věci připomenout taky skutečnost, že antibiotika léčí pouze bakteriální a nikoliv virové infekce. V nedávném celoevropském průzkumu přitom vyšlo najevo, že celá pětina Evropanů si naposledy pomocí antibiotik léčila chřipku a nachlazení. To jsou ovšem virová onemocnění a na ta antibiotika vůbec nezabírají! 

Doporučujeme


neobjasnene-zdravotni-potize-na-vine-muze-byt-potravinova-intolerance.jpg

Neobjasněné zdravotní potíže? Na vině může být potravinová intolerance

05.10.2018Zažívací problémy, bolesti hlavy a kloubů, akné, únava. Seznam potíží, které může způsobovat potravinová intolerance, je však mnohem delší. Málokdo by hádal, že může být příčinou i takových problémů jako nespavost, snížená imunita, úzkostné stavy či deprese. Spolehlivou metodou k odhalení potravinové intolerance je krevní test, který identifikuje konkrétní problematické potraviny a umožní tak další léčbu.
renatin-blog-co-jsem-se-naucila-pro-dobrou-naladu.png

Renatin blog: Co jsem se naučila pro dobrou náladu

09.02.2018Dlouhá léta jsem se profesně věnovala cílové skupině náctiletých, pro něž je ono magické „být sám sebou“ jedním z velkých úkolů, kterými mají v tomto ožehavém období projít. Člověk je stíhán myšlenkami, co by ne/měl, ne/chtěl a jak moc je jeho pravé já ovlivněno rodinou, kamarády a dalšími vzory.
ledviny-se-samy-vcas-neozvou.jpg

Ledviny se samy včas neozvou

01.11.2018Zdravotními problémy s tímto nepostradatelným orgánem trpí každý desátý člověk, mnoho z nich o tom ale neví. Ledviny totiž téměř nikdy nebolí a první příznaky jejich onemocnění se začínají objevovat až s velkým zpožděním. O to důležitější je prevence, která spočívá ve zdravém životním stylu, pravidelných prohlídkách u lékaře a testech krve nebo moči.