Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyAž pětina lidí užívá antibiotika zbytečně
az-petina-lidi-uziva-antibiotika-zbytecne.jpg

Až pětina lidí užívá antibiotika zbytečně

Zveřejněno: 08.12.2014

Podle aktuálních informací Ministerstva zdravotnictví se téměř polovina Evropanů mylně domnívá, že antibiotika působí proti nachlazení a chřipce. Z dalších údajů ministerstva vyplynulo, že většina lidí vůbec neví, k čemu jsou antibiotika dobrá, a až pětina lidí je užívá úplně zbytečně. 

Zatímco v některých státech je možné obstarat si antibiotika bez lékařského předpisu, v České republice tato možnost není. Problém ale je, že někteří Češi si tyto léky ordinují sami bez předchozí návštěvy lékaře. Lidé pak užívají buď ty léky, které jim zbyly po předchozí terapii, nebo které si obstarali od svých známých.

Nadužívání antibiotik ale vede k tomu, že některé bakterie vůči nim začínají být rezistentní a léčba potom nefunguje. Ministerstvo zdravotnictví udává, že z údajů za loňský rok vyplynulo, že nejméně třetina bakterií druhu Klebsiella pneumoniae, která je jedním z nejčastějších původců infekčních komplikací, je rezistentní minimálně na jeden druh nejčastěji používaných antibiotik. Ještě větší problém je ale to, že mnoho bakterií začíná být odolných i vůči širokospektrálním antibiotikům 3. generace, která dosud pro lékaře představovala poslední možnost léčby, když už u pacientů nezabíral žádný jiný typ antibiotik.

Tím, že lidé užívají antibiotika příliš často a někdy i zbytečně, neohrožují jen své zdraví, ale i zdraví celé společnosti. Před každou aplikací antibiotik je proto nutné nechat se vyšetřit lékařem a nejlepší je podstoupit laboratorní vyšetření, které ukáže, jaký typ bakterií může za naše zdravotní obtíže. Lékař potom nasadí ten typ léků, který proti těmto bakteriím bojuje nejúčinněji.

Není od věci připomenout taky skutečnost, že antibiotika léčí pouze bakteriální a nikoliv virové infekce. V nedávném celoevropském průzkumu přitom vyšlo najevo, že celá pětina Evropanů si naposledy pomocí antibiotik léčila chřipku a nachlazení. To jsou ovšem virová onemocnění a na ta antibiotika vůbec nezabírají! 

Doporučujeme


neobjasnene-zdravotni-potize-na-vine-muze-byt-potravinova-intolerance.jpg

Neobjasněné zdravotní potíže? Na vině může být potravinová intolerance

05.10.2018Zažívací problémy, bolesti hlavy a kloubů, akné, únava. Seznam potíží, které může způsobovat potravinová intolerance, je však mnohem delší. Málokdo by hádal, že může být příčinou i takových problémů jako nespavost, snížená imunita, úzkostné stavy či deprese. Spolehlivou metodou k odhalení potravinové intolerance je krevní test, který identifikuje konkrétní problematické potraviny a umožní tak další léčbu.
kocky-a-ledviny-proc-je-nutna-preventivni-pece.jpg

Kočky a ledviny – proč je nutná preventivní péče?

13.07.2018Kočky se nebojí žádné šarvátky a většinou z nich také vyváznou bez úhony, jako by doopravdy měly devět životů. Jednu neviditelnou slabinu ale sdílejí všechny z nich – ledviny, respektive závažné onemocnění ledvin, které může vyústit až v jejich kompletní selhání. Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá v tom, že jeho příznaky jsou viditelné až ve chvíli, kdy už je pozdě. Spolehlivým způsobem, jak toto onemocnění včas odhalit, je laboratorní test krve nebo moči.
je-mozne-zjistit-zda-nam-hrozi-skryte-riziko-infarktu-ci-mozkove-mrtvice.png

Je možné zjistit, zda nám hrozí skryté riziko infarktu či mozkové mrtvice?

15.05.2018U infarktu myokardu i mozkové mrtvice platí, že se lékaři v praxi bohužel setkávají se stále mladšími pacienty s ischemickou atakou a že i minuty do okamžiku, než se lidé dostanou k odborníkům do nemocniční péče, hrají důležitou roli. Vlastně tu nejdůležitější. Proto je lepší těmto stavům předcházet. Zde o to více platí, že prevence je klíčová. Jedná se především o změnu životního stylu, která může zahrnovat dietu, zvýšení fyzické aktivity, omezení stresu a zejména také zákaz kouření. Pomoci ale může i moderní laboratorní test.