Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyAž pětina lidí užívá antibiotika zbytečně
az-petina-lidi-uziva-antibiotika-zbytecne.jpg

Až pětina lidí užívá antibiotika zbytečně

Zveřejněno: 08.12.2014

Podle aktuálních informací Ministerstva zdravotnictví se téměř polovina Evropanů mylně domnívá, že antibiotika působí proti nachlazení a chřipce. Z dalších údajů ministerstva vyplynulo, že většina lidí vůbec neví, k čemu jsou antibiotika dobrá, a až pětina lidí je užívá úplně zbytečně. 

Zatímco v některých státech je možné obstarat si antibiotika bez lékařského předpisu, v České republice tato možnost není. Problém ale je, že někteří Češi si tyto léky ordinují sami bez předchozí návštěvy lékaře. Lidé pak užívají buď ty léky, které jim zbyly po předchozí terapii, nebo které si obstarali od svých známých.

Nadužívání antibiotik ale vede k tomu, že některé bakterie vůči nim začínají být rezistentní a léčba potom nefunguje. Ministerstvo zdravotnictví udává, že z údajů za loňský rok vyplynulo, že nejméně třetina bakterií druhu Klebsiella pneumoniae, která je jedním z nejčastějších původců infekčních komplikací, je rezistentní minimálně na jeden druh nejčastěji používaných antibiotik. Ještě větší problém je ale to, že mnoho bakterií začíná být odolných i vůči širokospektrálním antibiotikům 3. generace, která dosud pro lékaře představovala poslední možnost léčby, když už u pacientů nezabíral žádný jiný typ antibiotik.

Tím, že lidé užívají antibiotika příliš často a někdy i zbytečně, neohrožují jen své zdraví, ale i zdraví celé společnosti. Před každou aplikací antibiotik je proto nutné nechat se vyšetřit lékařem a nejlepší je podstoupit laboratorní vyšetření, které ukáže, jaký typ bakterií může za naše zdravotní obtíže. Lékař potom nasadí ten typ léků, který proti těmto bakteriím bojuje nejúčinněji.

Není od věci připomenout taky skutečnost, že antibiotika léčí pouze bakteriální a nikoliv virové infekce. V nedávném celoevropském průzkumu přitom vyšlo najevo, že celá pětina Evropanů si naposledy pomocí antibiotik léčila chřipku a nachlazení. To jsou ovšem virová onemocnění a na ta antibiotika vůbec nezabírají! 

Doporučujeme


jak-se-chranit-pred-nemocemi-spinavych-rukou.png

Jak se chránit před nemocemi špinavých rukou

29.01.2018Vedli nás k tomu už od dětství: umyj si ruce před jídlem a po použití toalety. Pokud jste si tuto vštěpovanou radu vzali k srdci, dobře pro vás. Výrazně tím omezujete riziko řady vážných nemocí. Chřipka, žloutenka typu A, toxoplazmóza, listerióza, ale i běžnější rýma a nachlazení se vám můžou vyhnout, pokud věnujete pouhých 20 vteřin této základní hygieně.
jake-bohatstvi-se-skryva-v-konopnem-seminku.png

Jaké bohatství se skrývá v konopném semínku

16.03.2018Konopí má možná pověst rostliny s omamnými účinky, ale nenechte se mýlit. V technickém konopí pro léčebné využití nenajdete prakticky žádné psychoaktivní THC. Oproti tomu obsahuje kanabidiol (CBD). Tato látka zpomaluje buněčné stárnutí, je vysoce protizánětlivá, působí na bolestivá onemocnění, například artritidu. Pomáhá také při epilepsii, problémech se spaním a depresích.
9-duvodu-proc-byste-si-meli-nechat-preventivne-vysetrit-jatra.jpg

9 důvodů, proč byste si měli nechat preventivně vyšetřit játra

08.03.2019Největší vnitřní orgán lidského těla, který zastává mnoho nezastupitelných funkcí. Detoxikuje organismus, vyrábí žluč, převádí živiny ze stravy, čistí toxiny z krve, rozkládá tuky, alkohol a mnohé další. Řeč je o játrech, která jsou v České republice druhým nejčastěji transplantovaným orgánem. Jaterní onemocnění totiž může léta probíhat skrytě a projevit se až v pozdní fázi, kdy je léčba již velmi obtížná. Důvodů častého selhání jater je mnoho, lze mu ale předcházet, a to především zdravou životosprávou v kombinaci s pravidelnou kontrolou jejich stavu krevním testem. Z jakých důvodů byste si na vyšetření měli určitě zajít?