Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyAstma – jak ho léčit a mírnit příznaky?
astma-jak-ho-lecit-a-mirnit-priznaky.jpg

Astma – jak ho léčit a mírnit příznaky?

Zveřejněno: 12.06.2019

Astma je chronické onemocnění dýchacích cest, kterým v České republice dle odhadů trpí více než 800 tisíc lidí. Astma má z části dědičný základ, rozvinout se může v důsledku alergie, tělesné námahy či kvůli znečištěnému ovzduší. Nemoc se nejčastěji poprvé projevuje v dětství, propuknout však může i kdykoliv později. Nejlepším způsobem, jak se vyhnout astmatu nebo zmírnit jeho příznaky, je prevence. V léčbě pomůže laboratorní vyšetření, které odhalí alergeny způsobující potíže při dýchání.

Vliv mají alergie i stres

„Pacienti, kteří trpí astmatem, mají zanícené a oteklé dýchací cesty, čímž je ztížen průtok vzduchu,“ vysvětluje průběh astmatických záchvatů MUDr. Radka Šedivá z alergologické ambulance SYNLAB. Důsledkem onemocnění je zhoršené dýchání, sípání a suchý dráždivý kašel, který se objevuje zejména po velké námaze nebo v noci.

Astmatické záchvaty mají různé příčiny. Mohou je způsobit různé vnitřní faktory nebo nadměrné vystavení vlivům zhoršujícím dýchání. Za vnější faktory ovlivňující astma lze označit například alergeny jako pyly, plísně, roztoči, alergeny ze zvířat (peří, srst apod.), ale také znečištěné ovzduší či cigaretový kouř. Z vnitřních faktorů má na astma vliv především stres, strach a úzkost.

Důležitá je prevence a pravidelná léčba

Nejlepší způsob, jak astma a záchvaty eliminovat, je vyhýbat se alergenům, které vyvolávají alergickou reakci, a tedy i ztěžují průchod vzduchu. Zároveň je dobré nepobývat v oblastech se znečištěným vzduchem, ve kterých se hůře dýchá.

„Pokud vám již bylo astma diagnostikováno, nesmíte léčbu podcenit. Nejdůležitější je brát předepsané léky, a to i ve chvíli, kdy netrpíte obtížemi. Dlouhodobým a pravidelným užíváním léků lze předejít těžkým záchvatům, které ohrožují život,“ uvádí MUDr. Radka Šedivá.

Díky pravidelné a preventivní léčbě výrazně vymizí jak záchvaty, tak i další příznaky astmatu a pacienti se nemusí stranit ani fyzické aktivity. Stále je však nutné pravidelně docházet k lékaři a informovat ho o průběhu nemoci a jejím zhoršení, či zlepšení.

Na pomoc při akutních potížích a záchvatech se pak užívají především betamimetika, léky, které „roztahují průdušky“. Neméně důležitá je také pravidelná léčba inhalačními kortikosteroidy. Ty jsou známé svým protizánětlivým účinkem. Inhalují se v minimálních dávkách přímo do průdušek, díky čemuž se rychle dostaví účinek a zároveň se eliminují nežádoucí účinky, užívat je proto mohou pacienti po dobu několika let bez ohledu na věk. „Inhalátory by měli mít pacienti stále u sebe, aby je mohli použít vždy, když se dostaví záchvat nebo se jim zhorší dýchání,“ doporučuje MUDr. Radka Šedivá.

Alergeny odhalí krevní test

O tom, jak se vyhnout inhalačním alergenům, si můžete přečíst v tomto článku. Pokud nevíte, jaký alergen vaše zdravotní potíže způsobuje, nechte se vyšetřit. Zajít můžete buď do alergologické a imunologické ambulance  SYNLAB, nebo si rovnou nechat alergeny zjistit z krevního testu jako samoplátce. Vzorek krve vám bez objednání odeberou na kterémkoli odběrovém pracovišti SYNLAB. Výsledky obdržíte do druhého pracovního dne. Svůj zdravotní stav a výsledky konzultujte se svým lékařem, který vám také poradí s léčbou.

Mohlo by Vás dále zajímat:
https://www.zdravinaroda.cz/clanky/nevite-ktere-pylove-alergeny-vas-trapi-zajdete-si-na-krevni-test

 

Klíčová slova: alergieastmaléčba

Doporučujeme


vcasna-kontrola-stitne-zlazy-muze-zachranit-zivot.jpg

Včasná kontrola štítné žlázy může zachránit život

03.06.2019Poruchy štítné žlázy postihují obě pohlaví, častěji však ženy. Snížená funkce štítné žlázy, takzvaná hypotyreóza, může být příčinou problémů s otěhotněním. Způsobuje také zvyšování hladiny cholesterolu, které vede k vážným kardiovaskulárním chorobám. Zvýšená funkce štítné žlázy neboli hypertyreóza způsobuje poruchy srdečního rytmu a může vést k osteoporóze, úbytku kostní hmoty. Tyto nemoci jsou většinou dobře léčitelné, musí se však odhalit včas. Zda vám štítná žláza funguje správně, zjistíte z krevního testu.
zradne-zahranicni-nemoci-proti-kterym-neexistuje-ockovani.jpg

Zrádné zahraniční nemoci, proti kterým neexistuje očkování

10.09.2018Infekční nemoci jsou u cestovatelů v exotických zemích poměrně běžné. Proti některým z nich jako například žloutenka A nebo B, břišní tyfus nebo žlutá zimnice je možné se chránit včasným očkováním, proti řadě dalších závažných onemocnění ale bohužel zatím očkovací vakcína neexistuje. Nejspolehlivějším způsobem, jak se po návratu ze zahraničí ujistit o svém zdraví a vyhnout následkům nebezpečných nemocí, je preventivní rozbor krve. Člověk tak ochrání sebe i své okolí, některá onemocnění jsou totiž vysoce nakažlivá.
materstvi-az-po-tricitce-planovani-tehotenstvi-usnadni-vysetreni-ovarialni-rezervy.jpg

Mateřství až po třicítce? Plánování těhotenství usnadní vyšetření ovariální rezervy

22.01.2019Mateřství až po třicítce? Plánování těhotenství usnadní vyšetření ovariální rezervy Ačkoliv se jako optimální věk pro početí prvního dítěte uvádí 25 let, řada žen má v současnosti tendenci odkládat mateřství na pozdější dobu. Se stoupajícím věkem se ale přirozeně snižuje počet uvolňovaných vajíček i jejich kvalita, čímž klesá také pravděpodobnost otěhotnění . Pokud patříte mezi ženy, které plánují první těhotenství až po třicátém roce života, můžete si jednoduchým krevním testem nechat ověřit svoji ovariální rezervu, tedy počet vajíček schopných oplodnění. Díky tomu budete vědět, jak si mateřství načasovat.