Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyAntikoncepce a riziko vzniku krevní sraženiny
antikoncepce-a-riziko-vzniku-krevni-srazeniny.jpg

Antikoncepce a riziko vzniku krevní sraženiny

Zveřejněno: 07.05.2014

Pokud se chystáte začít užívat kombinovanou hormonální antikoncepci, nebo máte před zahájením hormonální substituční léčby, je vhodné podstoupit vyšetření, které zjistí, zda netrpíte zvýšenou tendencí k tvorbě sraženin v cévním systému - tzv. trombofilií. Při používání kombinované hormonální antikoncepce totiž riziko vzniku krevních sraženin v žilách stoupá a v kombinaci se zvýšeným sklonem ke vzniku krevních sraženin se ještě mnohokrát znásobí.

Zejména pokud se u vašich rodičů nebo příbuzných vyskytly problémy s trombózou (děj, při kterém dochází v cévním systému ke sražení krve za vzniku trombu) nebo s embolií (ucpání krevní cévy vmetkem - tzv. embolem) je důležité nechat se před začátkem užívání hormonální antikoncepce vyšetřit na trombofilní poruchy. Z těch se v Evropě velmi často vyskytuje například leidenská mutace způsobující zvýšenou krevní srážlivost. Podle odborných odhadů jí v ČR trpí 5 - 10% populace.

 Řada lidí ale o tom, že trpí touto poruchou srážlivosti krve vůbec neví, protože ta se nemusí nijak projevit - dokud není pozdě a nepřijde ucpání krevního řečiště - embolie. Nejčastějším typem je plicní embolie, která v krajním případě může skončit smrtí.

Trpíte - li leidenskou mutací, neměla byste hormonální antikoncepci právě z důvodu znásobení rizika vzniku krevní sraženiny užívat. Pokud uvažujete o tom, že si ji necháte předepsat, je proto vhodné nechat se otestovat a zjistit, zda je pro vás vůbec její užívání vhodné.

Rovněž pokud už hormonální antikoncepci užíváte a nevíte, zda poruchou krevní srážlivosti trpíte, nebo ne, je vhodné testování podstoupit. Riziko vzniku krevních sraženin se mírně zvyšuje také během těhotenství a v šestinedělí. Preventivní test na poruchy srážlivosti krve se tedy doporučuje i v případě, že plánujete počít potomka. 

Doporučujeme


jak-se-chranit-pred-nemocemi-spinavych-rukou.png

Jak se chránit před nemocemi špinavých rukou

29.01.2018Vedli nás k tomu už od dětství: umyj si ruce před jídlem a po použití toalety. Pokud jste si tuto vštěpovanou radu vzali k srdci, dobře pro vás. Výrazně tím omezujete riziko řady vážných nemocí. Chřipka, žloutenka typu A, toxoplazmóza, listerióza, ale i běžnější rýma a nachlazení se vám můžou vyhnout, pokud věnujete pouhých 20 vteřin této základní hygieně.
jak-promenit-prilohu-ve-skvely-hlavni-chod.png

Jak proměnit přílohu ve skvělý hlavní chod

16.02.2018Spousta lidí má zeleninu zažitou jako přílohu k masu nebo součást salátu. Přitom obzvlášť v zimě se s ní dá kouzlit na nejrůznější způsoby. Zaměřte se na druhy, které jsou u nás doma, jako je například růžičková kapusta, červená řepa, mrkev či celer. A protože bychom měli denně sníst kolem 400 gramů zeleniny, je skvělý nápad připravit si ji jako hlavní chod. Naše recepty zasytí, zahřejí a zároveň dodají potřebné živiny.
zjistete-sve-alergie-skutecne-setrnou-metodou.png

Zjistěte své alergie skutečně šetrnou metodou

10.08.2018Alergie dokážou potrápit. Často jde o celoživotní onemocnění, které může propuknout jak v dětství, tak v dospělém věku. Nutností pro správnou diagnózu a léčbu je odhalení konkrétních alergenů.