Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyAntikoncepce a riziko vzniku krevní sraženiny
antikoncepce-a-riziko-vzniku-krevni-srazeniny.jpg

Antikoncepce a riziko vzniku krevní sraženiny

Zveřejněno: 07.05.2014

Pokud se chystáte začít užívat kombinovanou hormonální antikoncepci, nebo máte před zahájením hormonální substituční léčby, je vhodné podstoupit vyšetření, které zjistí, zda netrpíte zvýšenou tendencí k tvorbě sraženin v cévním systému - tzv. trombofilií. Při používání kombinované hormonální antikoncepce totiž riziko vzniku krevních sraženin v žilách stoupá a v kombinaci se zvýšeným sklonem ke vzniku krevních sraženin se ještě mnohokrát znásobí.

Zejména pokud se u vašich rodičů nebo příbuzných vyskytly problémy s trombózou (děj, při kterém dochází v cévním systému ke sražení krve za vzniku trombu) nebo s embolií (ucpání krevní cévy vmetkem - tzv. embolem) je důležité nechat se před začátkem užívání hormonální antikoncepce vyšetřit na trombofilní poruchy. Z těch se v Evropě velmi často vyskytuje například leidenská mutace způsobující zvýšenou krevní srážlivost. Podle odborných odhadů jí v ČR trpí 5 - 10% populace.

 Řada lidí ale o tom, že trpí touto poruchou srážlivosti krve vůbec neví, protože ta se nemusí nijak projevit - dokud není pozdě a nepřijde ucpání krevního řečiště - embolie. Nejčastějším typem je plicní embolie, která v krajním případě může skončit smrtí.

Trpíte - li leidenskou mutací, neměla byste hormonální antikoncepci právě z důvodu znásobení rizika vzniku krevní sraženiny užívat. Pokud uvažujete o tom, že si ji necháte předepsat, je proto vhodné nechat se otestovat a zjistit, zda je pro vás vůbec její užívání vhodné.

Rovněž pokud už hormonální antikoncepci užíváte a nevíte, zda poruchou krevní srážlivosti trpíte, nebo ne, je vhodné testování podstoupit. Riziko vzniku krevních sraženin se mírně zvyšuje také během těhotenství a v šestinedělí. Preventivní test na poruchy srážlivosti krve se tedy doporučuje i v případě, že plánujete počít potomka. 

Doporučujeme


soutez-ukaz-knir-o-5-phi-testu.jpg

Soutěž „Ukaž knír“ o 5 PHI testů

14.11.2018Listopad je již tradičně měsícem boje proti rakovině prostaty, kterou v České republice ročně onemocní téměř 8 000 mužů. U této příležitosti si pánové po celém světě pečlivě pěstují svůj knír, čímž dávají najevo, že jsou součástí hnutí, které se snaží změnit tvář mužského zdraví k lepšímu. SYNLAB tuto iniciativu podporuje, a proto vyhlašujeme soutěž o pět testů PHI, které slouží k určení indexu zdravé prostaty.
zjistete-sve-alergie-skutecne-setrnou-metodou.png

Zjistěte své alergie skutečně šetrnou metodou

10.08.2018Alergie dokážou potrápit. Často jde o celoživotní onemocnění, které může propuknout jak v dětství, tak v dospělém věku. Nutností pro správnou diagnózu a léčbu je odhalení konkrétních alergenů.
renatin-blog-zkuste-plank-cviceni-pro-lenochy-s-vydrzi.png

Renatin blog: Zkuste plank – cvičení pro lenochy s výdrží

09.03.2018O nejrůznější výzvy není na Facebooku nouze. Tuhle mě zaujala jedna, slibující celkové zpevnění postavy, a především středu těla. Pouze jedním cvikem, který navíc vypadá naprosto jednoduše. A že v této pozici máte za měsíc umět vydržet kolem 2–5 minut? Proč ne... Však to je tolik času, kolik zabere ranní hygiena. Pohoda!