Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyAntikoncepce a riziko vzniku krevní sraženiny
antikoncepce-a-riziko-vzniku-krevni-srazeniny.jpg

Antikoncepce a riziko vzniku krevní sraženiny

Zveřejněno: 07.05.2014

Pokud se chystáte začít užívat kombinovanou hormonální antikoncepci, nebo máte před zahájením hormonální substituční léčby, je vhodné podstoupit vyšetření, které zjistí, zda netrpíte zvýšenou tendencí k tvorbě sraženin v cévním systému - tzv. trombofilií. Při používání kombinované hormonální antikoncepce totiž riziko vzniku krevních sraženin v žilách stoupá a v kombinaci se zvýšeným sklonem ke vzniku krevních sraženin se ještě mnohokrát znásobí.

Zejména pokud se u vašich rodičů nebo příbuzných vyskytly problémy s trombózou (děj, při kterém dochází v cévním systému ke sražení krve za vzniku trombu) nebo s embolií (ucpání krevní cévy vmetkem - tzv. embolem) je důležité nechat se před začátkem užívání hormonální antikoncepce vyšetřit na trombofilní poruchy. Z těch se v Evropě velmi často vyskytuje například leidenská mutace způsobující zvýšenou krevní srážlivost. Podle odborných odhadů jí v ČR trpí 5 - 10% populace.

 Řada lidí ale o tom, že trpí touto poruchou srážlivosti krve vůbec neví, protože ta se nemusí nijak projevit - dokud není pozdě a nepřijde ucpání krevního řečiště - embolie. Nejčastějším typem je plicní embolie, která v krajním případě může skončit smrtí.

Trpíte - li leidenskou mutací, neměla byste hormonální antikoncepci právě z důvodu znásobení rizika vzniku krevní sraženiny užívat. Pokud uvažujete o tom, že si ji necháte předepsat, je proto vhodné nechat se otestovat a zjistit, zda je pro vás vůbec její užívání vhodné.

Rovněž pokud už hormonální antikoncepci užíváte a nevíte, zda poruchou krevní srážlivosti trpíte, nebo ne, je vhodné testování podstoupit. Riziko vzniku krevních sraženin se mírně zvyšuje také během těhotenství a v šestinedělí. Preventivní test na poruchy srážlivosti krve se tedy doporučuje i v případě, že plánujete počít potomka. 

Doporučujeme


cerven-a-jeho-alergeny-dreviny-ustupuji-travy-a-byliny-buji.jpg

Červen a jeho alergeny. Dřeviny ustupují, trávy a byliny bují

11.06.2019Vrchol pylové sezóny je tady. Lidé alergičtí na dřeviny mají pomalu vyhráno, stromů už kvete jen malá hrstka. Ti, kteří jsou citliví na trávy, si ale zatím neodpočinou. Ještě hůř na tom mohou být osoby alergické na byliny, období jejich největšího rozpuku teprve začíná. Aby si alergici zbytečně nekazili začátek léta častým kýcháním a dalšími potížemi spojenými s alergiemi, měli by se problematickým rostlinám co nejméně vystavovat. Lidem, kteří netuší, na co přesně jsou alergičtí, pomůže krevní test.
onemocneni-srdce-a-cev-mohou-dlouho-probihat-skryte-odhalte-ho-vcas.jpg

Onemocnění srdce a cév mohou dlouho probíhat skrytě, odhalte ho včas

03.06.2019Kardiovaskulární příhody patří mezi nejčastější příčiny úmrtí v Evropě i v České republice. Infarkt myokardu a mozková mrtvice se kvůli špatnému životnímu stylu vyskytují i u čím dál mladších lidí. Tyto nemoci nemusí být předem snadno odhadnutelné, ne vždy jsou totiž spojeny s typickými příznaky, jako je například vysoký krevní tlak nebo zvýšená hladina cholesterolu v těle. Skryté riziko vzniku závažných srdečních a cévních onemocnění lze ale odhalit speciální laboratorní metodou ze vzorku krve.
proc-ma-pro-vas-laboratorni-vysetreni-smysl.png

Proč má pro vás laboratorní vyšetření smysl

10.08.2018Berete návštěvu lékaře spojenou s laboratorním vyšetřením jako nutnost nebo běžnou rutinu? Možná netušíte, jak cenné údaje o vašem těle může poskytnout, co se děje v zákulisí odběrového pracoviště a jak můžete výsledek vyšetření sami ovlivnit.