Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyAnafylaktický šok – noční můra alergiků
anafylakticky-sok-nocni-mura-alergiku.jpg

Anafylaktický šok – noční můra alergiků

Zveřejněno: 07.04.2014

Slyšeli jste někdy o anafylaxi? A víte, že jí můžou způsobit i obyčejné burské oříšky? 7. dubna začíná Světový týden alergie. Mezinárodní akce se letos koná už počtvrté a chce upozornit na to, že celosvětově počet alergiků narůstá a že je třeba začít alergiím věnovat víc pozornosti. Hlavní téma letošního ročníku je právě anafylaxe – akutní alergická reakce, která v krajním případě může být smrtelná. 

  Anafylaxe je nepřiměřená reakce našeho imunitního systému na určitý alergen. Takovým alergenem může být jistý typ potravin, druh antibiotik, ale taky hmyzí jed. Anafylaktická reakce obvykle dosáhne svého vrcholu pět až třicet minut po setkání s alergenem. V řadě případů je její průběh mírný a projevuje se pouze vyrážkou, svěděním kůže, průjmem nebo pocitem ucpaného nosu. V případě nejtěžší anafylaktické reakce, kterou označujeme jako anafylaktický šok, se ale jedná o život ohrožující stav, který si žádá okamžitý lékařský zásah. Postižený totiž může upadnout do bezvědomí a může mu začít selhávat srdce.

Nejčastější příčinou anafylaxe jsou potravinové alergeny. Obvykle se jedná o různé druhy ořechů (kešu, para, lískové, arašídy, mandle), ale pro někoho to mohou být i plody moře, kravské mléko, vejce nebo sója. Anafylaktickou reakci mohou vyvolat i některé léky - například penicilin. Další významnou skupinou alergenů tvoří hmyzí jedy. Anafylaktický šok proto může u někoho nastat po bodnutí včelou, vosou nebo sršněm.

Zcela předcházet anafylaktickému šoku se dá jen tehdy, pokud známe úplný výčet látek, na které jsme alergičtí, a budeme se takovým látkám vyhýbat. V případě, že se s nějakým alergenem naše tělo setká poprvé, je ovšem těžké předvídat, zda jsme na danou látku alergičtí. Pokud už jsme ale anafylaktický šok prodělali nebo máme podezření, že jsme ho prodělali, doporučuje se absolvovat vyšetření u alergologa. Chcete-li přesně zjistit, na jaké látky jste alergičtí, je nejlepší se nechat laboratorně otestovat.  

Doporučujeme


renatin-blog-zkuste-plank-cviceni-pro-lenochy-s-vydrzi.png

Renatin blog: Zkuste plank – cvičení pro lenochy s výdrží

09.03.2018O nejrůznější výzvy není na Facebooku nouze. Tuhle mě zaujala jedna, slibující celkové zpevnění postavy, a především středu těla. Pouze jedním cvikem, který navíc vypadá naprosto jednoduše. A že v této pozici máte za měsíc umět vydržet kolem 2–5 minut? Proč ne... Však to je tolik času, kolik zabere ranní hygiena. Pohoda!
rakovina-prostaty-neviditelna-hrozba-kterou-odhali-test-krve.jpg

Rakovina prostaty – neviditelná hrozba, kterou odhalí test krve

05.11.2018Karcinom prostaty je nejčastějším typem rakoviny u mužů hned po karcinomu tlustého střeva a konečníku a rakovině plic. Bez speciálního testu je onemocnění jen obtížně odhalitelné, vnější příznaky se totiž projevují se zpožděním a jsou snadno zaměnitelné za jiné zdravotní problémy. Moderní možnosti léčby společně s včasnou diagnózou výrazně zvyšují šanci na přežití. Nejčastěji rakovinu prostaty odhalí testy krve, konkrétně test PSA a PHI.
bylinka-kterou-si-nespletete-kontryhel.png

Bylinka, kterou si nespletete. Kontryhel!

08.06.2018Právě v tomto období je v rozkvětu kontryhel obecný, pro jehož anglický název „Our Lady's Mantle“ (plášť Panny Marie) byly inspirací listy, na nichž se třpytí kapky rosy či deště. Ve středověku se tyto malé drahokamy považovaly za „nebeskou vodu“ a využití nacházely v alchymii. Odtud pochází latinské jméno kontryhelu – Alchemilla. Tato tradiční léčivka je oblíbená hlavně u žen.