Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyAnafylaktický šok – noční můra alergiků
anafylakticky-sok-nocni-mura-alergiku.jpg

Anafylaktický šok – noční můra alergiků

Zveřejněno: 07.04.2014

Slyšeli jste někdy o anafylaxi? A víte, že jí můžou způsobit i obyčejné burské oříšky? 7. dubna začíná Světový týden alergie. Mezinárodní akce se letos koná už počtvrté a chce upozornit na to, že celosvětově počet alergiků narůstá a že je třeba začít alergiím věnovat víc pozornosti. Hlavní téma letošního ročníku je právě anafylaxe – akutní alergická reakce, která v krajním případě může být smrtelná. 

  Anafylaxe je nepřiměřená reakce našeho imunitního systému na určitý alergen. Takovým alergenem může být jistý typ potravin, druh antibiotik, ale taky hmyzí jed. Anafylaktická reakce obvykle dosáhne svého vrcholu pět až třicet minut po setkání s alergenem. V řadě případů je její průběh mírný a projevuje se pouze vyrážkou, svěděním kůže, průjmem nebo pocitem ucpaného nosu. V případě nejtěžší anafylaktické reakce, kterou označujeme jako anafylaktický šok, se ale jedná o život ohrožující stav, který si žádá okamžitý lékařský zásah. Postižený totiž může upadnout do bezvědomí a může mu začít selhávat srdce.

Nejčastější příčinou anafylaxe jsou potravinové alergeny. Obvykle se jedná o různé druhy ořechů (kešu, para, lískové, arašídy, mandle), ale pro někoho to mohou být i plody moře, kravské mléko, vejce nebo sója. Anafylaktickou reakci mohou vyvolat i některé léky - například penicilin. Další významnou skupinou alergenů tvoří hmyzí jedy. Anafylaktický šok proto může u někoho nastat po bodnutí včelou, vosou nebo sršněm.

Zcela předcházet anafylaktickému šoku se dá jen tehdy, pokud známe úplný výčet látek, na které jsme alergičtí, a budeme se takovým látkám vyhýbat. V případě, že se s nějakým alergenem naše tělo setká poprvé, je ovšem těžké předvídat, zda jsme na danou látku alergičtí. Pokud už jsme ale anafylaktický šok prodělali nebo máme podezření, že jsme ho prodělali, doporučuje se absolvovat vyšetření u alergologa. Chcete-li přesně zjistit, na jaké látky jste alergičtí, je nejlepší se nechat laboratorně otestovat.  

Doporučujeme


personalizovana-medicina-jako-pomocnik-v-onkologii.png

Personalizovaná medicína jako pomocník v onkologii

20.11.2018Každý člověk je jedinečný, a tak se může stát, že různí pacienti se stejnou nemocí reagují na shodnou léčbu jinak. Účinky léčby totiž značně ovlivňují individuální charakteristiky jednotlivých lidí, jako jsou genetické dispozice nebo celkový zdravotní stav. Personalizovaná medicína je obor, který se cíleně zaměřuje na jednotlivce a snaží se upravit léčebné a diagnostické postupy tak, aby byly ušity na míru konkrétnímu pacientovi, a tím pádem byly účinnější. Výrazně pomáhá zejména v onkologické terapii.
jarnim-uklidem-na-plisne.png

Jarním úklidem na plísně

02.03.2018Věřili byste tomu, že na houby nemusíte chodit jen do lesa? Možná rostou přímo ve vaší domácnosti. Jsou miniaturní a říká se jim plísně. Jarní úklid byste měli zaměřit i na ně. Jsou totiž hrozbou, kterou není radno podcenit.
co-se-doopravdy-deje-behem-spanku.png

Co se doopravdy děje během spánku

22.02.2018Dobrý spánek je pro zdraví nezbytný. Osm hodin je podle odborníků optimální čas odpočinku pro dospělého člověka. Dlouhodobá spánková deprivace může zvyšovat riziko zdravotních problémů, jako je vysoký krevní tlak, srdeční choroby nebo cukrovka.