Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyAnafylaktický šok – noční můra alergiků
anafylakticky-sok-nocni-mura-alergiku.jpg

Anafylaktický šok – noční můra alergiků

Zveřejněno: 07.04.2014

Slyšeli jste někdy o anafylaxi? A víte, že jí můžou způsobit i obyčejné burské oříšky? 7. dubna začíná Světový týden alergie. Mezinárodní akce se letos koná už počtvrté a chce upozornit na to, že celosvětově počet alergiků narůstá a že je třeba začít alergiím věnovat víc pozornosti. Hlavní téma letošního ročníku je právě anafylaxe – akutní alergická reakce, která v krajním případě může být smrtelná. 

  Anafylaxe je nepřiměřená reakce našeho imunitního systému na určitý alergen. Takovým alergenem může být jistý typ potravin, druh antibiotik, ale taky hmyzí jed. Anafylaktická reakce obvykle dosáhne svého vrcholu pět až třicet minut po setkání s alergenem. V řadě případů je její průběh mírný a projevuje se pouze vyrážkou, svěděním kůže, průjmem nebo pocitem ucpaného nosu. V případě nejtěžší anafylaktické reakce, kterou označujeme jako anafylaktický šok, se ale jedná o život ohrožující stav, který si žádá okamžitý lékařský zásah. Postižený totiž může upadnout do bezvědomí a může mu začít selhávat srdce.

Nejčastější příčinou anafylaxe jsou potravinové alergeny. Obvykle se jedná o různé druhy ořechů (kešu, para, lískové, arašídy, mandle), ale pro někoho to mohou být i plody moře, kravské mléko, vejce nebo sója. Anafylaktickou reakci mohou vyvolat i některé léky - například penicilin. Další významnou skupinou alergenů tvoří hmyzí jedy. Anafylaktický šok proto může u někoho nastat po bodnutí včelou, vosou nebo sršněm.

Zcela předcházet anafylaktickému šoku se dá jen tehdy, pokud známe úplný výčet látek, na které jsme alergičtí, a budeme se takovým látkám vyhýbat. V případě, že se s nějakým alergenem naše tělo setká poprvé, je ovšem těžké předvídat, zda jsme na danou látku alergičtí. Pokud už jsme ale anafylaktický šok prodělali nebo máme podezření, že jsme ho prodělali, doporučuje se absolvovat vyšetření u alergologa. Chcete-li přesně zjistit, na jaké látky jste alergičtí, je nejlepší se nechat laboratorně otestovat.  

Doporučujeme


proc-ma-pro-vas-laboratorni-vysetreni-smysl.png

Proč má pro vás laboratorní vyšetření smysl

10.08.2018Berete návštěvu lékaře spojenou s laboratorním vyšetřením jako nutnost nebo běžnou rutinu? Možná netušíte, jak cenné údaje o vašem těle může poskytnout, co se děje v zákulisí odběrového pracoviště a jak můžete výsledek vyšetření sami ovlivnit.
4-tipy-pro-posileni-imunity-s-vitaminem-d.png

4 tipy pro posílení imunity s vitaminem D

06.02.2018Také vám v zimě chybí sluníčko? Má vliv nejen na psychickou pohodu, ale i na tělesnou kondici.
renatin-blog-co-jsem-se-naucila-pro-dobrou-naladu.png

Renatin blog: Co jsem se naučila pro dobrou náladu

09.02.2018Dlouhá léta jsem se profesně věnovala cílové skupině náctiletých, pro něž je ono magické „být sám sebou“ jedním z velkých úkolů, kterými mají v tomto ožehavém období projít. Člověk je stíhán myšlenkami, co by ne/měl, ne/chtěl a jak moc je jeho pravé já ovlivněno rodinou, kamarády a dalšími vzory.