Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyAlzheimerova choroba – proč nemocných přibývá a jak nemoc poznáte
alzheimerova-choroba-proc-nemocnych-pribyva-a-jak-nemoc-poznate.jpg

Alzheimerova choroba – proč nemocných přibývá a jak nemoc poznáte

Zveřejněno: 05.10.2015

Alzheimerova choroba, která vede k postupné demenci, je velký civilizační problém, o kterém se ale zatím moc nemluví. Podle České alzheimerovské společnosti žije v současné době na světě celkem 46,8 milionů lidí s takzvanou stařeckou demencí. Kvůli stárnutí populace se tento počet každých dalších 20 let téměř zdvojnásobí a v roce 2050 dosáhne víc než 130 milionů. V České republice trpí Alzheimerovou chorobou zhruba každý třináctý člověk starší 65 let. U lidí nad 80 let už je to každý pátý. 

Alzheimerova choroba, která vede k postupné demenci, je velký civilizační problém, o kterém se ale zatím moc nemluví. Podle České alzheimerovské společnosti žije v současné době na světě celkem 46,8 milionů lidí s takzvanou stařeckou demencí. Kvůli stárnutí populace se tento počet každých dalších 20 let téměř zdvojnásobí a v roce 2050 dosáhne víc než 130 milionů.

V České republice trpí Alzheimerovou chorobou zhruba každý třináctý člověk starší 65 let. U lidí nad 80 let už je to každý pátý. Podle zpráv České alzheimerovské společnosti jsou v současnosti celosvětové náklady na léčbu a péči o lidi s demencí 818 miliard dolarů a rok od roku se zvyšují. Růst počtu lidí s tímto onemocněním jednoznačně způsobuje stárnutí populace.

S prodlužujícím se průměrným věkem dožití tak logicky stoupá i procento nemocných a náklady na jejich léčbu. Náklady na léčbu demence jsou při tom vyšší než náklady na léčení celé řady jiných závažných onemocnění. Podle britské studie se téměř rovnají součtu nákladů na terapii rakoviny, srdečních onemocnění a cévní mozkové příhody. Odborníci a lékaři proto trvají na tom, aby se výzkumu a léčbě Alzheimerovy choroby věnovalo více úsilí, pozornosti a peněz. A jak poznáte, že vy nebo někdo z vašich blízkých trpíte touto zákeřnou nemocí?

Jedněmi z typických příznaků jsou zvýšená zapomětlivost, roztržitost a časté zakládání věcí na nesprávné místo. K dalším klasickým symptomům patří časová a prostorová dezorientace. Člověk si nemůže vzpomenout, co je za den nebo se náhle ocitne na místě pro něj neznámém a neví, jak se tam dostal.

Lidé s Alzheimerovou chorobou také zapomínají slova a jejich věty někdy přestanou dávat smysl. V praxi mohou příznaky Alzheimerovy choroby vypadat i tak, že se nemocný ztratí v ulici, kde bydlí a nedokáže se dostat domů. Doma uklízí žehličku do lednice a při oblékání si na sebe vezme třeba tři košile, protože vždy zapomene, že už na sobě jednu má. Je tedy jasné, že takto nemocní lidé potřebují nepřetržitou péči a dohled. Nemoc se zatím nedá nijak léčit, a jedinou nadějí tak je současný výzkum.

Doporučujeme


stitna-zlaza-u-zvirat-nebezpecny-a-drahy-nepritel.png

Štítná žláza u zvířat – nebezpečný a drahý nepřítel

20.03.2018Ročně Češi vynaloží až dvě miliardy korun na zdravotní péči o domácí mazlíčky. Stejně jako u lidí přitom pouhý krevní rozbor napoví, co zvíře trápí, a lze tedy včas zahájit léčbu, která pak může být nejen účinnější, ale i levnější. Jak ukazují zjištění laboratoří synlab czech, velmi častým problémem psů i koček je onemocnění štítné žlázy. Často však u nich bývá odhaleno pozdě a o zvíře tak není adekvátně postaráno.
ledviny-se-samy-vcas-neozvou.jpg

Ledviny se samy včas neozvou

01.11.2018Zdravotními problémy s tímto nepostradatelným orgánem trpí každý desátý člověk, mnoho z nich o tom ale neví. Ledviny totiž téměř nikdy nebolí a první příznaky jejich onemocnění se začínají objevovat až s velkým zpožděním. O to důležitější je prevence, která spočívá ve zdravém životním stylu, pravidelných prohlídkách u lékaře a testech krve nebo moči.
renatin-blog-20-napadu-jak-si-uzit-jaro.png

Renatin blog: 20 nápadů, jak si užít jaro

20.04.2018Jarní období je plné možností. Tady je můj žebříček aktivit, které mám ráda. A co víc – dají se provádět pod širákem! Některé se řadí mezi starou dobrou klasiku, jiné jsou jen náhodné blázniviny. Spousta z nich se dá podnikat s dětmi, kterými občas neuškodí se zase stát...