Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyAlzheimerova choroba – proč nemocných přibývá a jak nemoc poznáte
alzheimerova-choroba-proc-nemocnych-pribyva-a-jak-nemoc-poznate.jpg

Alzheimerova choroba – proč nemocných přibývá a jak nemoc poznáte

Zveřejněno: 05.10.2015

Alzheimerova choroba, která vede k postupné demenci, je velký civilizační problém, o kterém se ale zatím moc nemluví. Podle České alzheimerovské společnosti žije v současné době na světě celkem 46,8 milionů lidí s takzvanou stařeckou demencí. Kvůli stárnutí populace se tento počet každých dalších 20 let téměř zdvojnásobí a v roce 2050 dosáhne víc než 130 milionů. V České republice trpí Alzheimerovou chorobou zhruba každý třináctý člověk starší 65 let. U lidí nad 80 let už je to každý pátý. 

Alzheimerova choroba, která vede k postupné demenci, je velký civilizační problém, o kterém se ale zatím moc nemluví. Podle České alzheimerovské společnosti žije v současné době na světě celkem 46,8 milionů lidí s takzvanou stařeckou demencí. Kvůli stárnutí populace se tento počet každých dalších 20 let téměř zdvojnásobí a v roce 2050 dosáhne víc než 130 milionů.

V České republice trpí Alzheimerovou chorobou zhruba každý třináctý člověk starší 65 let. U lidí nad 80 let už je to každý pátý. Podle zpráv České alzheimerovské společnosti jsou v současnosti celosvětové náklady na léčbu a péči o lidi s demencí 818 miliard dolarů a rok od roku se zvyšují. Růst počtu lidí s tímto onemocněním jednoznačně způsobuje stárnutí populace.

S prodlužujícím se průměrným věkem dožití tak logicky stoupá i procento nemocných a náklady na jejich léčbu. Náklady na léčbu demence jsou při tom vyšší než náklady na léčení celé řady jiných závažných onemocnění. Podle britské studie se téměř rovnají součtu nákladů na terapii rakoviny, srdečních onemocnění a cévní mozkové příhody. Odborníci a lékaři proto trvají na tom, aby se výzkumu a léčbě Alzheimerovy choroby věnovalo více úsilí, pozornosti a peněz. A jak poznáte, že vy nebo někdo z vašich blízkých trpíte touto zákeřnou nemocí?

Jedněmi z typických příznaků jsou zvýšená zapomětlivost, roztržitost a časté zakládání věcí na nesprávné místo. K dalším klasickým symptomům patří časová a prostorová dezorientace. Člověk si nemůže vzpomenout, co je za den nebo se náhle ocitne na místě pro něj neznámém a neví, jak se tam dostal.

Lidé s Alzheimerovou chorobou také zapomínají slova a jejich věty někdy přestanou dávat smysl. V praxi mohou příznaky Alzheimerovy choroby vypadat i tak, že se nemocný ztratí v ulici, kde bydlí a nedokáže se dostat domů. Doma uklízí žehličku do lednice a při oblékání si na sebe vezme třeba tři košile, protože vždy zapomene, že už na sobě jednu má. Je tedy jasné, že takto nemocní lidé potřebují nepřetržitou péči a dohled. Nemoc se zatím nedá nijak léčit, a jedinou nadějí tak je současný výzkum.

Doporučujeme


zloutenka-c-skryta-hrozba-kterou-je-nutne-vcas-odhalit.jpg

Žloutenka C – skrytá hrozba, kterou je nutné včas odhalit

07.09.2018Žloutenka je nebezpečným virovým onemocněním, které může skončit až smrtí. Nejznámější jsou typy A, B a C. Zejména u hepatitidy C se v posledních letech zjišťuje, že je mnohem rozšířenější, než se dosud předpokládalo. Není totiž podle vnějších příznaků snadno odhalitelná a vyskytuje se i mimo tradiční rizikové skupiny, jako jsou drogově závislí. Zpozornět by měli především lidé, kteří dostali darovanou krev před rokem 1992, kdy se žloutenka C teprve začala diagnostikovat. Pokud je dlouhou dobu neléčená, způsobuje vážné poškození jater, které může vést až k úmrtí. Spolehlivě ji lze odhalit jen pomocí krevních testů.
v-pripade-chronickych-infekci-mohou-pomoci-autovakciny.jpg

V případě chronických infekcí mohou pomoci autovakcíny

16.11.2018Trpíte opakovanými záněty dýchacích cest nebo močového měchýře? Pokud jde o akutní zánětlivé onemocnění, určitě je na místě léčba antibiotiky. V poslední době ale často dochází k jejich nadužívání, čímž se zvyšuje odolnost bakterií a antibiotika tak přestávají být účinná. Jejich dlouhodobé užívání má navíc negativní dopad na vaši mikroflóru, kde ničí „dobré“ bakterie, a narušuje tak celý imunitní systém. Jestliže se vám některé infekce často vracejí, můžete si nechat připravit autovakcínu, která posiluje aktivitu imunitního systému proti konkrétnímu původci vašeho onemocnění. Její hlavní výhodou je, že na rozdíl od antibiotik neničí ostatní bakterie v těle.
nakazenych-klistovou-encefalitidou-a-borreliozou-pribyva.jpg

Nakažených klíšťovou encefalitidou a borreliózou přibývá

04.09.2018Klíště je kvůli nemocem, které přenáší, jedním z nejnebezpečnějších parazitů v České republice. Počet nakažených je u nás nejvyšší v Evropě a každoročně se dál zvyšuje. Ačkoliv se léto chýlí ke konci, klíšťová sezóna je stále v plném proudu. Přečtěte si, jak na tyto parazity můžete vyzrát a vyhnout se tak nebezpečným onemocněním.