Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyAlzheimerova choroba – proč nemocných přibývá a jak nemoc poznáte
alzheimerova-choroba-proc-nemocnych-pribyva-a-jak-nemoc-poznate.jpg

Alzheimerova choroba – proč nemocných přibývá a jak nemoc poznáte

Zveřejněno: 05.10.2015

Alzheimerova choroba, která vede k postupné demenci, je velký civilizační problém, o kterém se ale zatím moc nemluví. Podle České alzheimerovské společnosti žije v současné době na světě celkem 46,8 milionů lidí s takzvanou stařeckou demencí. Kvůli stárnutí populace se tento počet každých dalších 20 let téměř zdvojnásobí a v roce 2050 dosáhne víc než 130 milionů. V České republice trpí Alzheimerovou chorobou zhruba každý třináctý člověk starší 65 let. U lidí nad 80 let už je to každý pátý. 

Alzheimerova choroba, která vede k postupné demenci, je velký civilizační problém, o kterém se ale zatím moc nemluví. Podle České alzheimerovské společnosti žije v současné době na světě celkem 46,8 milionů lidí s takzvanou stařeckou demencí. Kvůli stárnutí populace se tento počet každých dalších 20 let téměř zdvojnásobí a v roce 2050 dosáhne víc než 130 milionů.

V České republice trpí Alzheimerovou chorobou zhruba každý třináctý člověk starší 65 let. U lidí nad 80 let už je to každý pátý. Podle zpráv České alzheimerovské společnosti jsou v současnosti celosvětové náklady na léčbu a péči o lidi s demencí 818 miliard dolarů a rok od roku se zvyšují. Růst počtu lidí s tímto onemocněním jednoznačně způsobuje stárnutí populace.

S prodlužujícím se průměrným věkem dožití tak logicky stoupá i procento nemocných a náklady na jejich léčbu. Náklady na léčbu demence jsou při tom vyšší než náklady na léčení celé řady jiných závažných onemocnění. Podle britské studie se téměř rovnají součtu nákladů na terapii rakoviny, srdečních onemocnění a cévní mozkové příhody. Odborníci a lékaři proto trvají na tom, aby se výzkumu a léčbě Alzheimerovy choroby věnovalo více úsilí, pozornosti a peněz. A jak poznáte, že vy nebo někdo z vašich blízkých trpíte touto zákeřnou nemocí?

Jedněmi z typických příznaků jsou zvýšená zapomětlivost, roztržitost a časté zakládání věcí na nesprávné místo. K dalším klasickým symptomům patří časová a prostorová dezorientace. Člověk si nemůže vzpomenout, co je za den nebo se náhle ocitne na místě pro něj neznámém a neví, jak se tam dostal.

Lidé s Alzheimerovou chorobou také zapomínají slova a jejich věty někdy přestanou dávat smysl. V praxi mohou příznaky Alzheimerovy choroby vypadat i tak, že se nemocný ztratí v ulici, kde bydlí a nedokáže se dostat domů. Doma uklízí žehličku do lednice a při oblékání si na sebe vezme třeba tři košile, protože vždy zapomene, že už na sobě jednu má. Je tedy jasné, že takto nemocní lidé potřebují nepřetržitou péči a dohled. Nemoc se zatím nedá nijak léčit, a jedinou nadějí tak je současný výzkum.

Doporučujeme


personalizovana-medicina-jako-pomocnik-v-onkologii.png

Personalizovaná medicína jako pomocník v onkologii

20.11.2018Každý člověk je jedinečný, a tak se může stát, že různí pacienti se stejnou nemocí reagují na shodnou léčbu jinak. Účinky léčby totiž značně ovlivňují individuální charakteristiky jednotlivých lidí, jako jsou genetické dispozice nebo celkový zdravotní stav. Personalizovaná medicína je obor, který se cíleně zaměřuje na jednotlivce a snaží se upravit léčebné a diagnostické postupy tak, aby byly ušity na míru konkrétnímu pacientovi, a tím pádem byly účinnější. Výrazně pomáhá zejména v onkologické terapii.
4-tipy-pro-posileni-imunity-s-vitaminem-d.png

4 tipy pro posílení imunity s vitaminem D

06.02.2018Také vám v zimě chybí sluníčko? Má vliv nejen na psychickou pohodu, ale i na tělesnou kondici.
jaka-je-skupina-vaseho-srdce.png

Jaká je skupina vašeho srdce?

10.04.2018Kolik znáte hudebních skupin? Desítky? Stovky? A znáte skupinu, která vám může zachránit život? Podle průzkumu nezná svou krevní skupinu téměř každý druhý Čech.