Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyAlergici, víte, kterým rostlinám se v květnu vyhnout?
alergici-vite-kterym-rostlinam-se-v-kvetnu-vyhnout.jpg

Alergici, víte, kterým rostlinám se v květnu vyhnout?

Zveřejněno: 06.05.2019

Květen je pro lidi citlivé na pylové alergeny jedním z nejkritičtějších měsíců. K dřevinám, které jsou v největším rozpuku v březnu a dubnu, se nyní hojně přidávají trávy a byliny. Pokud na sobě pozorujete typické alergické reakce, ale nevíte, které rostliny vám způsobují potíže, nebo se s alergií setkáváte poprvé, požádejte svého lékaře o diagnostiku alergenů z krve. Na základě výsledků se pak kritickým rostlinám můžete lépe vyhnout a krásných jarních dní si budete moct užívat bez nepříjemných komplikací.

Již z názvu posledního jarního měsíce, kterému většinou vládnou teploty kolem 20 °C, je patrné, že je plný květů. V těch se drží velké množství pylových alergenů a stačí, aby trochu zafoukal vítr, a pylová zrna se nezadržitelně šíří vzduchem.

Za větrného počasí je tedy alergikům doporučeno trávit venku jen nezbytně nutnou dobu. Je-li počasí klidné, pohyb venku již nemusí automaticky znamenat potíže, stačí vědět, na které rostliny jste citliví, a vyhnout se jim co největším obloukem. Nezapomeňte s sebou však vždy nosit léky na alergii, které existují v různých podobách. Běžně je v lékárnách seženete ve formě tablet, kapek i nosních sprejů.

Na které májové květy si dát pozor

  • Dřeviny – v květu je stále borovice, bříza, buk, cypřiš, černý bez, dub, habr, jalovec, jasan, javor, jírovec, kaštanovník, lípa, olivovník, ořešák, platan a vrba.
  • Byliny – alergici mohou mít v květnu problém s alergeny hořčice, jetele, jitrocele, kopřivovitých rostlin, pampelišky, řepky, šťovíku a vojtěšky, kterým touto dobou začíná období květu.
  • Trávy – kvést začínají už i některé druhy trav, přestože většina je typická spíše pro letní období. Jedná se o bojínek, drnavec, lipnici, psárku, srhu a žito.

Vzhledem k tomu, že se alergie mohou rozvíjet po celý život, seznam kritických alergenů, kterým by se měli citliví lidé vyhýbat, se může postupem času měnit. Víte-li, že jste alergik, ale netušíte, na co konkrétně jste alergičtí, nebo pokud v jarních měsících často kýcháte, špatně se vám dýchá, či pozorujete svědění v oblasti úst, krku či uší, zajděte si na alergologické vyšetření krevním testem.

Ze vzorku krve je možné zjistit, které alergeny vám způsobují potíže. O test požádejte svého lékaře, nebo si bez objednání zajděte do kteréhokoli odběrového pracoviště SYNLAB. Výsledky testu a váš zdravotní stav nezapomeňte vždy prokonzultovat s lékařem, který vám poradí s krátkodobou i dlouhodobou léčbou vašich potíží.

Jaké projevy značí pylovou alergii

Senná rýma je jedním z hlavních projevů pylové alergie. Nos při ní většinou svědí a pálí, což zapříčiňuje časté kýchání a neustálou potřebu smrkat.

Svědění v krku, ústech či uších nutí většinu alergiků svědivá místa škrábat. To však vede ještě k horšímu svědění.

Svědění či zarudnutí očí alergiky trápí, pokud alergeny zasáhnou oční spojivky.

Dušnost se projevuje obtížným nadechováním či vydechováním, sípáním, pocity tíže na hrudi nebo suchým a dráždivým kašlem.

Únava se v souvislosti s alergií vyskytuje méně často. I ta však může být jejím projevem. Může být doprovázena zvýšenou teplotou či bolestmi kloubů, což je způsobeno celkovou únavou organismu z boje s alergeny.

Další články:
Pět rad, jak se připravit na odběr krve

Jak se bránit inhalačním alergenům

 

 

Doporučujeme


proc-nepodcenovat-spalnicky.png

Proč nepodceňovat spalničky

10.05.2018Spalničky patří mezi nejvíce nakažlivé infekce. Dříve je lékaři považovali za téměř vymýcené, v současné době však dochází k návratu této nemoci.
pet-rad-jak-se-pripravit-na-odber-krve.jpg

Pět rad, jak se připravit na odběr krve

28.11.2018Krevní test dokáže odhalit spoustu potíží, od banálních infekcí až po závažná onemocnění. Díky preventivnímu vyšetření je můžete začít řešit dříve, než se rozvinou a zkomplikují. Pro správné vyhodnocení výsledků je důležitá kvalita krevního rozboru, na kterou může mít vliv celá řada maličkostí. Je jasné, že sladká limonáda zvedne hladinu krevního cukru, výsledky ale může ovlivnit například i rozčilení nebo chůze do schodů. Na odběr krve je proto dobré chodit v co nejlepší náladě a mít při tom na paměti několik základních doporučení. Čeho je tedy dobré se před odběrem vyvarovat?
jarnim-uklidem-na-plisne.png

Jarním úklidem na plísně

02.03.2018Věřili byste tomu, že na houby nemusíte chodit jen do lesa? Možná rostou přímo ve vaší domácnosti. Jsou miniaturní a říká se jim plísně. Jarní úklid byste měli zaměřit i na ně. Jsou totiž hrozbou, kterou není radno podcenit.