Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyAbeceda vitaminů: C pomáhá nejen při nachlazení
abeceda-vitaminu-c-pomaha-nejen-pri-nachlazeni.png

Abeceda vitaminů: C pomáhá nejen při nachlazení

Zveřejněno: 08.11.2017

Přezdívá se mu král vitaminů, především kvůli jeho mnohostrannosti. Podporuje imunitní systém a celkovou obranyschopnost organismu. Známý je také pro své protizánětlivé účinky. Bojuje proti bakteriím a virům, urychluje léčbu a zmírňuje příznaky onemocnění. Nejčastěji si ho spojujeme s prevencí nachlazení a chřipky, jeho role v těle je ale mnohem větší.

Podílí se na syntéze kolagenu, čímž přispívá k pevnosti cévních stěn, a posiluje zdraví zubů. Stimuluje vstřebávání železa a vděčíme mu za správný růst či vývoj kostí a chrupavek.

pozitivní vliv na činnost mozku a na pomoc přichází během hojení ran. Neobešlo by se bez něj okysličování buněk a ovlivňuje také hladinu cholesterolu v krvi.

Největší zdroj „céčka“ se nachází v čerstvém ovoci a zelenině. Notoricky známé jsou citrusové plody, ale pro někoho překvapivě jej ve vysoké koncentraci najdete také v mnoha druzích zeleniny.

✔ Doporučená denní dávka: 60–100 mg

✔ Zdroje vitaminu C: rakytník, šípek, černý a červený rybíz, paprika, petrželka, kiwi, brokolice, růžičková kapusta, liči, kaki, papája, jahody, citrusy

✔ Rozpustný ve vodě

 

TIP: Kapustové duo v páře

V parním hrnci připravte (v tomto pořadí) brambory nakrájené na klínky, růžičkovou kapustu (odstraňte spodní část a růžičky rozpulte) a listy kadeřávku. Na závěr zakápněte rozehřátým máslem a posypte tvrdým sýrem.

POZOR: Tepelná úprava snižuje obsah vitaminu C v potravinách. Dopřejte si jich proto co nejvíce za syrova nebo je upravujte šetrně, například v páře. K úbytku vitaminů dochází také při delším skladování. Výjimkou je červená řepa, u které se množství céčka nijak výrazně nesnižuje.

Doporučujeme


mejte-sve-zdravi-pod-kontrolou-s-novou-sluzbou-synlab-czech.jpg

Mějte své zdraví pod kontrolou s novou službou synlab czech

14.09.2017Společnost synlab czech představuje laboratorní péči nové generace a zájemcům nyní nabízí své služby také prostřednictvím e-shopu. Naši odborníci sestavili atraktivní balíčky laboratorních vyšetření navržené tak, abyste dostali ucelený přehled o svém zdraví. Balíčky pokrývají nejčastější civilizační onemocnění a zároveň nabízejí i některá vyšetření, která nejsou začleněna do systému veřejného zdravotního pojištění.
renatin-blog-sila-kouzelnych-vuni.png

Renatin blog: Síla kouzelných vůní

03.06.2018Naposledy jsem se o skrytých silách rostlin přesvědčila na vlastní kůži u kamarádky – majitelky dvou koček. Místo mazlení s nimi jsem jako alergik dostala šplíchanec olivového oleje do dlaní, kam jsem přidala pár kapek levandulového esenciálního oleje. Směs jsem třením rozehřála a v klidu vdechovala. Po chvíli se nekompromisní nástup kašle a zahlenění uklidnil a konejšivá vůně mě přenesla do příjemné nálady.
renatin-blog-6-tipu-pro-perfektni-piknik.png

Renatin blog: 6 tipů pro perfektní piknik

03.05.2018Podle mě se dá „rozbít deka“ téměř všude, kde je zeleň, dobrý výhled a čerstvý vzduch. S oblibou piknikuji klidně jen pár kroků od domu, nevadí mi ruch města, ale své kouzlo má i romantický zámecký park nebo louka v přírodě.