Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánky8 praktických rad pro pylové alergiky
8-praktickych-rad-pro-pylove-alergiky.jpg

8 praktických rad pro pylové alergiky

Zveřejněno: 02.05.2014

Pylová sezóna je v plném proudu a pylová zrna ztěžují život všem, kdo trpí alergií na pyl. Rýma, nesnesitelné svědění a pálení očí, kýchání, kašel - to jsou typické projevy pylové alergie. Existuje ale pár snadných tipů, jak si život s pylovou alergií můžete ulehčit.

 Dejte si doma do oken sítě proti pylu.

Tyto sítě zabrání pylu pronikat otevřeným oknem do místnosti a umožňují tak větrat a mít otevřené okno i během pylové sezóny.

Pořiďte si čističku vzduchu.

Čistička dokáže zachytit nejen pylová zrna, ale i prach. Je ovšem nutné se o ni pravidelně starat - čistit ji a měnit filtr. Nevýhodou může být poněkud vyšší cena, která se řádově pohybuje v tisících korun.

Často si myjte vlasy.

Právě v nich se totiž usazuje velké množství pylových zrn, která si tak nevědomky přinášíme domů. Po příchodu z vycházky je také vhodné se osprchovat nebo si aspoň omýt obličej a co nejdřív si sundat oblečení, na kterém také ulpívá pyl. Oblečení, ve kterém se pohybujete venku si nikdy nenoste do ložnice - celou noc byste kvůli němu spali obklopeni pylovými zrny.

Na procházku po dešti.

Ideální doba pro pobyt venku je právě po dešti, kdy vzduchem nevíří tolik pylu. Naopak velmi nevhodné je pohybovat se venku během suchých a větrných dní. Je vhodné si oči před pylovými zrny chránit brýlemi - zejména při jízdě na kole.

Pozor na některé potraviny.

Bylinné čaje a med mohou obsahovat pylová zrna a spustit alergickou reakci. Zjistěte si, na jaké konkrétní pyly jste alergičtí. Řada lidí o sobě sice ví, že mají alergii na pyl, ale neví, na jaký konkrétní alergen. Pokud nevíte, na jaký pyl jste alergičtí, obtížně se budete vyhýbat místům, kde se vyskytuje. Nechte se otestovat na alergie, ať víte, na jaké pyly jste alergičtí. Alergolog vám pak může doporučit další léčbu alergie v podobě vakcín atd.

Během jízdy autem neotvírejte okna.

Pyl se vám do vozu dostane i tehdy, pokud okna v autě otevřete na pár sekund. Vzduch plný pylu vám do auta vnikne nejen bočními, ale i mírně pootevřeným střešním oknem.

Pravidelně v autě měňte pylový filtr.

Na výměnu kabinového filtru, kterému se také říká pylový či prachový, řada majitelů aut bohužel zapomíná. Odborníci při tom doporučují ho měnit minimálně jednou ročně. Tento filtr čistí vzduch, který se nám do auta dostává ventilací a kromě pylu zachytává i prach a drobné nečistoty. Nejedná se o žádnou drahou záležitost - cena takového filtru se pohybuje okolo 200 Kč.  

Doporučujeme


personalizovana-medicina-jako-pomocnik-v-onkologii.png

Personalizovaná medicína jako pomocník v onkologii

20.11.2018Každý člověk je jedinečný, a tak se může stát, že různí pacienti se stejnou nemocí reagují na shodnou léčbu jinak. Účinky léčby totiž značně ovlivňují individuální charakteristiky jednotlivých lidí, jako jsou genetické dispozice nebo celkový zdravotní stav. Personalizovaná medicína je obor, který se cíleně zaměřuje na jednotlivce a snaží se upravit léčebné a diagnostické postupy tak, aby byly ušity na míru konkrétnímu pacientovi, a tím pádem byly účinnější. Výrazně pomáhá zejména v onkologické terapii.
renatin-blog-zkuste-plank-cviceni-pro-lenochy-s-vydrzi.png

Renatin blog: Zkuste plank – cvičení pro lenochy s výdrží

09.03.2018O nejrůznější výzvy není na Facebooku nouze. Tuhle mě zaujala jedna, slibující celkové zpevnění postavy, a především středu těla. Pouze jedním cvikem, který navíc vypadá naprosto jednoduše. A že v této pozici máte za měsíc umět vydržet kolem 2–5 minut? Proč ne... Však to je tolik času, kolik zabere ranní hygiena. Pohoda!
mejte-sve-zdravi-pod-kontrolou-s-novou-sluzbou-synlab-czech.jpg

Mějte své zdraví pod kontrolou s novou službou synlab czech

14.09.2017Společnost synlab czech představuje laboratorní péči nové generace a zájemcům nyní nabízí své služby také prostřednictvím e-shopu. Naši odborníci sestavili atraktivní balíčky laboratorních vyšetření navržené tak, abyste dostali ucelený přehled o svém zdraví. Balíčky pokrývají nejčastější civilizační onemocnění a zároveň nabízejí i některá vyšetření, která nejsou začleněna do systému veřejného zdravotního pojištění.