Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánky8 praktických rad pro pylové alergiky
8-praktickych-rad-pro-pylove-alergiky.jpg

8 praktických rad pro pylové alergiky

Zveřejněno: 02.05.2014

Pylová sezóna je v plném proudu a pylová zrna ztěžují život všem, kdo trpí alergií na pyl. Rýma, nesnesitelné svědění a pálení očí, kýchání, kašel - to jsou typické projevy pylové alergie. Existuje ale pár snadných tipů, jak si život s pylovou alergií můžete ulehčit.

 Dejte si doma do oken sítě proti pylu.

Tyto sítě zabrání pylu pronikat otevřeným oknem do místnosti a umožňují tak větrat a mít otevřené okno i během pylové sezóny.

Pořiďte si čističku vzduchu.

Čistička dokáže zachytit nejen pylová zrna, ale i prach. Je ovšem nutné se o ni pravidelně starat - čistit ji a měnit filtr. Nevýhodou může být poněkud vyšší cena, která se řádově pohybuje v tisících korun.

Často si myjte vlasy.

Právě v nich se totiž usazuje velké množství pylových zrn, která si tak nevědomky přinášíme domů. Po příchodu z vycházky je také vhodné se osprchovat nebo si aspoň omýt obličej a co nejdřív si sundat oblečení, na kterém také ulpívá pyl. Oblečení, ve kterém se pohybujete venku si nikdy nenoste do ložnice - celou noc byste kvůli němu spali obklopeni pylovými zrny.

Na procházku po dešti.

Ideální doba pro pobyt venku je právě po dešti, kdy vzduchem nevíří tolik pylu. Naopak velmi nevhodné je pohybovat se venku během suchých a větrných dní. Je vhodné si oči před pylovými zrny chránit brýlemi - zejména při jízdě na kole.

Pozor na některé potraviny.

Bylinné čaje a med mohou obsahovat pylová zrna a spustit alergickou reakci. Zjistěte si, na jaké konkrétní pyly jste alergičtí. Řada lidí o sobě sice ví, že mají alergii na pyl, ale neví, na jaký konkrétní alergen. Pokud nevíte, na jaký pyl jste alergičtí, obtížně se budete vyhýbat místům, kde se vyskytuje. Nechte se otestovat na alergie, ať víte, na jaké pyly jste alergičtí. Alergolog vám pak může doporučit další léčbu alergie v podobě vakcín atd.

Během jízdy autem neotvírejte okna.

Pyl se vám do vozu dostane i tehdy, pokud okna v autě otevřete na pár sekund. Vzduch plný pylu vám do auta vnikne nejen bočními, ale i mírně pootevřeným střešním oknem.

Pravidelně v autě měňte pylový filtr.

Na výměnu kabinového filtru, kterému se také říká pylový či prachový, řada majitelů aut bohužel zapomíná. Odborníci při tom doporučují ho měnit minimálně jednou ročně. Tento filtr čistí vzduch, který se nám do auta dostává ventilací a kromě pylu zachytává i prach a drobné nečistoty. Nejedná se o žádnou drahou záležitost - cena takového filtru se pohybuje okolo 200 Kč.  

Doporučujeme


podcenovany-supervitamin-d-nam-chybi-predevsim-v-zime.jpg

Podceňovaný supervitamín D nám chybí především v zimě

19.11.2018Podle výzkumu Státního zdravotního ústavu chybí vitamín D drtivé většině české populace. Přitom právě „déčko“ chrání naše tělo před infekcemi a běžnými i chronickými nemocemi. Dostatečné množství vitamínu D přispívá ke zdravé funkci srdce, mozku a k dobrému trávení. Nejnovější výzkumy navíc ukazují, že nízká hladina tohoto vitamínu může zvyšovat riziko infarktu a mít negativní vliv na plodnost.
renatin-blog-20-napadu-jak-si-uzit-jaro.png

Renatin blog: 20 nápadů, jak si užít jaro

20.04.2018Jarní období je plné možností. Tady je můj žebříček aktivit, které mám ráda. A co víc – dají se provádět pod širákem! Některé se řadí mezi starou dobrou klasiku, jiné jsou jen náhodné blázniviny. Spousta z nich se dá podnikat s dětmi, kterými občas neuškodí se zase stát...
pet-rad-jak-se-pripravit-na-odber-krve.jpg

Pět rad, jak se připravit na odběr krve

28.11.2018Krevní test dokáže odhalit spoustu potíží, od banálních infekcí až po závažná onemocnění. Díky preventivnímu vyšetření je můžete začít řešit dříve, než se rozvinou a zkomplikují. Pro správné vyhodnocení výsledků je důležitá kvalita krevního rozboru, na kterou může mít vliv celá řada maličkostí. Je jasné, že sladká limonáda zvedne hladinu krevního cukru, výsledky ale může ovlivnit například i rozčilení nebo chůze do schodů. Na odběr krve je proto dobré chodit v co nejlepší náladě a mít při tom na paměti několik základních doporučení. Čeho je tedy dobré se před odběrem vyvarovat?