Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánky8 praktických rad pro pylové alergiky
8-praktickych-rad-pro-pylove-alergiky.jpg

8 praktických rad pro pylové alergiky

Zveřejněno: 02.05.2014

Pylová sezóna je v plném proudu a pylová zrna ztěžují život všem, kdo trpí alergií na pyl. Rýma, nesnesitelné svědění a pálení očí, kýchání, kašel - to jsou typické projevy pylové alergie. Existuje ale pár snadných tipů, jak si život s pylovou alergií můžete ulehčit.

 Dejte si doma do oken sítě proti pylu.

Tyto sítě zabrání pylu pronikat otevřeným oknem do místnosti a umožňují tak větrat a mít otevřené okno i během pylové sezóny.

Pořiďte si čističku vzduchu.

Čistička dokáže zachytit nejen pylová zrna, ale i prach. Je ovšem nutné se o ni pravidelně starat - čistit ji a měnit filtr. Nevýhodou může být poněkud vyšší cena, která se řádově pohybuje v tisících korun.

Často si myjte vlasy.

Právě v nich se totiž usazuje velké množství pylových zrn, která si tak nevědomky přinášíme domů. Po příchodu z vycházky je také vhodné se osprchovat nebo si aspoň omýt obličej a co nejdřív si sundat oblečení, na kterém také ulpívá pyl. Oblečení, ve kterém se pohybujete venku si nikdy nenoste do ložnice - celou noc byste kvůli němu spali obklopeni pylovými zrny.

Na procházku po dešti.

Ideální doba pro pobyt venku je právě po dešti, kdy vzduchem nevíří tolik pylu. Naopak velmi nevhodné je pohybovat se venku během suchých a větrných dní. Je vhodné si oči před pylovými zrny chránit brýlemi - zejména při jízdě na kole.

Pozor na některé potraviny.

Bylinné čaje a med mohou obsahovat pylová zrna a spustit alergickou reakci. Zjistěte si, na jaké konkrétní pyly jste alergičtí. Řada lidí o sobě sice ví, že mají alergii na pyl, ale neví, na jaký konkrétní alergen. Pokud nevíte, na jaký pyl jste alergičtí, obtížně se budete vyhýbat místům, kde se vyskytuje. Nechte se otestovat na alergie, ať víte, na jaké pyly jste alergičtí. Alergolog vám pak může doporučit další léčbu alergie v podobě vakcín atd.

Během jízdy autem neotvírejte okna.

Pyl se vám do vozu dostane i tehdy, pokud okna v autě otevřete na pár sekund. Vzduch plný pylu vám do auta vnikne nejen bočními, ale i mírně pootevřeným střešním oknem.

Pravidelně v autě měňte pylový filtr.

Na výměnu kabinového filtru, kterému se také říká pylový či prachový, řada majitelů aut bohužel zapomíná. Odborníci při tom doporučují ho měnit minimálně jednou ročně. Tento filtr čistí vzduch, který se nám do auta dostává ventilací a kromě pylu zachytává i prach a drobné nečistoty. Nejedná se o žádnou drahou záležitost - cena takového filtru se pohybuje okolo 200 Kč.  

Doporučujeme


kocky-a-ledviny-proc-je-nutna-preventivni-pece.jpg

Kočky a ledviny – proč je nutná preventivní péče?

13.07.2018Kočky se nebojí žádné šarvátky a většinou z nich také vyváznou bez úhony, jako by doopravdy měly devět životů. Jednu neviditelnou slabinu ale sdílejí všechny z nich – ledviny, respektive závažné onemocnění ledvin, které může vyústit až v jejich kompletní selhání. Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá v tom, že jeho příznaky jsou viditelné až ve chvíli, kdy už je pozdě. Spolehlivým způsobem, jak toto onemocnění včas odhalit, je laboratorní test krve nebo moči.
rakovina-prostaty-neviditelna-hrozba-kterou-odhali-test-krve.jpg

Rakovina prostaty – neviditelná hrozba, kterou odhalí test krve

05.11.2018Karcinom prostaty je nejčastějším typem rakoviny u mužů hned po karcinomu tlustého střeva a konečníku a rakovině plic. Bez speciálního testu je onemocnění jen obtížně odhalitelné, vnější příznaky se totiž projevují se zpožděním a jsou snadno zaměnitelné za jiné zdravotní problémy. Moderní možnosti léčby společně s včasnou diagnózou výrazně zvyšují šanci na přežití. Nejčastěji rakovinu prostaty odhalí testy krve, konkrétně test PSA a PHI.
co-vsechno-lze-zjistit-z-vysetreni-krve.jpg

Co všechno lze zjistit z vyšetření krve

05.04.2019Fungují vaše ledviny a játra správně? Máte v pořádku imunitu či zdravou hladinu cukrů a tuků v krvi? To vše se dozvíte z krevního rozboru. Výsledky mohou poukázat také na nedostatek vitamínů či minerálů v těle nebo upozornit na probíhající infekci. Kromě toho odhalí i závažné nemoci, které zajím mohou probíhat bez viditelných příznaků, nebo potenciální riziko dědičných chorob.