Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánky6 zásad zdravého opalování
6-zasad-zdraveho-opalovani.jpg

6 zásad zdravého opalování

Zveřejněno: 20.06.2014

Dovolenou a prázdniny bez slunění si většina z nás asi nedokáže vůbec představit. Víte ale, jaké zásady byste měli dodržovat, aby vaší pokožce pobyt na sluníčku neškodil? 

 Používejte opalovací krém

Sebe a zejména své děti bychom měli opalovacím krémem namazat už cca 20 minut před vstupem na sluníčko. Vrstvu krému bychom měli obnovovat zhruba každé 2 hodiny - a to i v případě, že se jedná o voděodolný opalovací krém. Čím vyšší ochranný faktor, tím lépe. Zejména na začátku dovolené, kdy naše kůže není na pobyt na slunci zvyklá, je lepší zvolit co nejvyšší faktor. Nezapomeňte, že některé části těla jsou citlivější. Speciální pozornost a vyšší nános krému byste měli dopřát hlavně jizvám a mateřským znaménkům. K místům, které se na slunci často spálí patří také dekolt, ramena, uši a zadní strana krku.

Vyhněte se přímému slunci mezi 12. a 15. hodinou

V tuto denní dobu dopadá na Zemi největší množství UV záření. Právě toto záření je zodpovědně jak za krátkodobé spálení kůže, tak za dlouhodobější změny v pigmentových buňkách, které mohou přispívat ke vzniku kožních nádorů.

Slunce je pro děti nebezpečnější než pro dospělé

Pokud se naše pokožka častěji spálí v dětství, zvyšuje se tím riziko rakoviny kůže v dospělosti. Při opalování dětí je tak nutné být ještě opatrnější a dbát na používání kvalitních opalovacích krémů s vysokým ochranným faktorem.

Spálit se můžete, i když je zataženo

Až 90% slunečního záření prostupuje i skrz světlé mraky, proto se kůže opálí (popř. spálí) i tehdy, když je zataženo. Používat ochranné krémy proto musíte i tehdy, když je pod mrakem.

Některé povrchy násobí účinky UV záření

Plážový písek, bíle natřený beton a hlavně vodní hladina odráží zpět část UV záření. Proto se u moře nebo u bazénu můžete spálit mnohem rychleji než jinde.  

Doporučujeme


proc-ma-pro-vas-laboratorni-vysetreni-smysl.png

Proč má pro vás laboratorní vyšetření smysl

10.08.2018Berete návštěvu lékaře spojenou s laboratorním vyšetřením jako nutnost nebo běžnou rutinu? Možná netušíte, jak cenné údaje o vašem těle může poskytnout, co se děje v zákulisí odběrového pracoviště a jak můžete výsledek vyšetření sami ovlivnit.
jaka-je-skupina-vaseho-srdce.png

Jaká je skupina vašeho srdce?

10.04.2018Kolik znáte hudebních skupin? Desítky? Stovky? A znáte skupinu, která vám může zachránit život? Podle průzkumu nezná svou krevní skupinu téměř každý druhý Čech.
nakazenych-klistovou-encefalitidou-a-borreliozou-pribyva.jpg

Nakažených klíšťovou encefalitidou a borreliózou přibývá

04.09.2018Klíště je kvůli nemocem, které přenáší, jedním z nejnebezpečnějších parazitů v České republice. Počet nakažených je u nás nejvyšší v Evropě a každoročně se dál zvyšuje. Ačkoliv se léto chýlí ke konci, klíšťová sezóna je stále v plném proudu. Přečtěte si, jak na tyto parazity můžete vyzrát a vyhnout se tak nebezpečným onemocněním.