Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánky6 zásad zdravého opalování
6-zasad-zdraveho-opalovani.jpg

6 zásad zdravého opalování

Zveřejněno: 20.06.2014

Dovolenou a prázdniny bez slunění si většina z nás asi nedokáže vůbec představit. Víte ale, jaké zásady byste měli dodržovat, aby vaší pokožce pobyt na sluníčku neškodil? 

 Používejte opalovací krém

Sebe a zejména své děti bychom měli opalovacím krémem namazat už cca 20 minut před vstupem na sluníčko. Vrstvu krému bychom měli obnovovat zhruba každé 2 hodiny - a to i v případě, že se jedná o voděodolný opalovací krém. Čím vyšší ochranný faktor, tím lépe. Zejména na začátku dovolené, kdy naše kůže není na pobyt na slunci zvyklá, je lepší zvolit co nejvyšší faktor. Nezapomeňte, že některé části těla jsou citlivější. Speciální pozornost a vyšší nános krému byste měli dopřát hlavně jizvám a mateřským znaménkům. K místům, které se na slunci často spálí patří také dekolt, ramena, uši a zadní strana krku.

Vyhněte se přímému slunci mezi 12. a 15. hodinou

V tuto denní dobu dopadá na Zemi největší množství UV záření. Právě toto záření je zodpovědně jak za krátkodobé spálení kůže, tak za dlouhodobější změny v pigmentových buňkách, které mohou přispívat ke vzniku kožních nádorů.

Slunce je pro děti nebezpečnější než pro dospělé

Pokud se naše pokožka častěji spálí v dětství, zvyšuje se tím riziko rakoviny kůže v dospělosti. Při opalování dětí je tak nutné být ještě opatrnější a dbát na používání kvalitních opalovacích krémů s vysokým ochranným faktorem.

Spálit se můžete, i když je zataženo

Až 90% slunečního záření prostupuje i skrz světlé mraky, proto se kůže opálí (popř. spálí) i tehdy, když je zataženo. Používat ochranné krémy proto musíte i tehdy, když je pod mrakem.

Některé povrchy násobí účinky UV záření

Plážový písek, bíle natřený beton a hlavně vodní hladina odráží zpět část UV záření. Proto se u moře nebo u bazénu můžete spálit mnohem rychleji než jinde.  

Doporučujeme


renatin-blog-20-napadu-jak-si-uzit-jaro.png

Renatin blog: 20 nápadů, jak si užít jaro

20.04.2018Jarní období je plné možností. Tady je můj žebříček aktivit, které mám ráda. A co víc – dají se provádět pod širákem! Některé se řadí mezi starou dobrou klasiku, jiné jsou jen náhodné blázniviny. Spousta z nich se dá podnikat s dětmi, kterými občas neuškodí se zase stát...
soutez-ukaz-knir-o-5-phi-testu.jpg

Soutěž „Ukaž knír“ o 5 PHI testů

14.11.2018Listopad je již tradičně měsícem boje proti rakovině prostaty, kterou v České republice ročně onemocní téměř 8 000 mužů. U této příležitosti si pánové po celém světě pečlivě pěstují svůj knír, čímž dávají najevo, že jsou součástí hnutí, které se snaží změnit tvář mužského zdraví k lepšímu. SYNLAB tuto iniciativu podporuje, a proto vyhlašujeme soutěž o pět testů PHI, které slouží k určení indexu zdravé prostaty.
bylinka-kterou-si-nespletete-kontryhel.png

Bylinka, kterou si nespletete. Kontryhel!

08.06.2018Právě v tomto období je v rozkvětu kontryhel obecný, pro jehož anglický název „Our Lady's Mantle“ (plášť Panny Marie) byly inspirací listy, na nichž se třpytí kapky rosy či deště. Ve středověku se tyto malé drahokamy považovaly za „nebeskou vodu“ a využití nacházely v alchymii. Odtud pochází latinské jméno kontryhelu – Alchemilla. Tato tradiční léčivka je oblíbená hlavně u žen.