Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánky6 zásad zdravého opalování
6-zasad-zdraveho-opalovani.jpg

6 zásad zdravého opalování

Zveřejněno: 20.06.2014

Dovolenou a prázdniny bez slunění si většina z nás asi nedokáže vůbec představit. Víte ale, jaké zásady byste měli dodržovat, aby vaší pokožce pobyt na sluníčku neškodil? 

 Používejte opalovací krém

Sebe a zejména své děti bychom měli opalovacím krémem namazat už cca 20 minut před vstupem na sluníčko. Vrstvu krému bychom měli obnovovat zhruba každé 2 hodiny - a to i v případě, že se jedná o voděodolný opalovací krém. Čím vyšší ochranný faktor, tím lépe. Zejména na začátku dovolené, kdy naše kůže není na pobyt na slunci zvyklá, je lepší zvolit co nejvyšší faktor. Nezapomeňte, že některé části těla jsou citlivější. Speciální pozornost a vyšší nános krému byste měli dopřát hlavně jizvám a mateřským znaménkům. K místům, které se na slunci často spálí patří také dekolt, ramena, uši a zadní strana krku.

Vyhněte se přímému slunci mezi 12. a 15. hodinou

V tuto denní dobu dopadá na Zemi největší množství UV záření. Právě toto záření je zodpovědně jak za krátkodobé spálení kůže, tak za dlouhodobější změny v pigmentových buňkách, které mohou přispívat ke vzniku kožních nádorů.

Slunce je pro děti nebezpečnější než pro dospělé

Pokud se naše pokožka častěji spálí v dětství, zvyšuje se tím riziko rakoviny kůže v dospělosti. Při opalování dětí je tak nutné být ještě opatrnější a dbát na používání kvalitních opalovacích krémů s vysokým ochranným faktorem.

Spálit se můžete, i když je zataženo

Až 90% slunečního záření prostupuje i skrz světlé mraky, proto se kůže opálí (popř. spálí) i tehdy, když je zataženo. Používat ochranné krémy proto musíte i tehdy, když je pod mrakem.

Některé povrchy násobí účinky UV záření

Plážový písek, bíle natřený beton a hlavně vodní hladina odráží zpět část UV záření. Proto se u moře nebo u bazénu můžete spálit mnohem rychleji než jinde.  

Doporučujeme


onemocneni-srdce-a-cev-mohou-dlouho-probihat-skryte-odhalte-ho-vcas.jpg

Onemocnění srdce a cév mohou dlouho probíhat skrytě, odhalte ho včas

03.06.2019Kardiovaskulární příhody patří mezi nejčastější příčiny úmrtí v Evropě i v České republice. Infarkt myokardu a mozková mrtvice se kvůli špatnému životnímu stylu vyskytují i u čím dál mladších lidí. Tyto nemoci nemusí být předem snadno odhadnutelné, ne vždy jsou totiž spojeny s typickými příznaky, jako je například vysoký krevní tlak nebo zvýšená hladina cholesterolu v těle. Skryté riziko vzniku závažných srdečních a cévních onemocnění lze ale odhalit speciální laboratorní metodou ze vzorku krve.
nadmerne-padani-vlasu-se-da-resit-vcasnou-lecbou.jpg

Nadměrné padání vlasů se dá řešit včasnou léčbou

03.06.2019Padání vlasů je přirozenou součástí výměny vlasového porostu. Zdravému člověku běžně vypadne 50 až 80 vlasů za den. O nadměrném padání vlasů zvaném alopecie hovoříme v případě denního úbytku vyššího než 100 vlasů. Vlasy mohou řídnout a vypadávat rovnoměrně po celé hlavě, nebo zanechávat viditelné, jasně ohraničené lysinky. Oba typy nadměrného padání vlasů postihují muže i ženy a mohou být dědičné, přirozeně doprovázet stárnutí, ale také poukazovat na hormonální nerovnováhu nebo infekční či autoimunitní onemocnění. V případě zaznamenání většího úbytku vlasů je na místě navštívit praktického nebo kožního lékaře, který pomůže stanovit příčinu a určí vhodnou léčbu.
vcasna-kontrola-stitne-zlazy-muze-zachranit-zivot.jpg

Včasná kontrola štítné žlázy může zachránit život

03.06.2019Poruchy štítné žlázy postihují obě pohlaví, častěji však ženy. Snížená funkce štítné žlázy, takzvaná hypotyreóza, může být příčinou problémů s otěhotněním. Způsobuje také zvyšování hladiny cholesterolu, které vede k vážným kardiovaskulárním chorobám. Zvýšená funkce štítné žlázy neboli hypertyreóza způsobuje poruchy srdečního rytmu a může vést k osteoporóze, úbytku kostní hmoty. Tyto nemoci jsou většinou dobře léčitelné, musí se však odhalit včas. Zda vám štítná žláza funguje správně, zjistíte z krevního testu.