Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánky6 čajů pro zdraví – zelený, matcha, bílý, mátový, ibiškový, heřmánkový
6-caju-pro-zdravi-zeleny-matcha-bily-matovy-ibiskovy-hermankovy.jpg

6 čajů pro zdraví – zelený, matcha, bílý, mátový, ibiškový, heřmánkový

Zveřejněno: 17.02.2016

Jaký čaj uleví při bolestech břicha a který vám pomůže usnout? V čem se liší zelený od čaje matcha? A proč by si lidé s vysokým krevním tlakem měli často dopřávat sytě červený ibiškový čaj? Přečtěte si přehled šesti čajů, které můžou podpořit vaše zdraví. 

Jaký čaj uleví při bolestech břicha a který vám pomůže usnout? V čem se liší zelený od čaje matcha? A proč by si lidé s vysokým krevním tlakem měli často dopřávat sytě červený ibiškový čaj? Přečtěte si přehled šesti čajů, které můžou podpořit vaše zdraví.

Zelený čaj

Zelený čaj na rozdíl od čaje černého bychom neměli zalévat vroucí vodou, ale takovou, která přešla varem a zchladla na teplotu přibližně 60 – 80 °C. Tento nápoj bývá spojován se silným antioxidačním působením, a pokud je správně připravený, dokáže zrychlit metabolismus. K dosažení takového účinku bychom si ale do něj neměli přidávat cukr ani med.

Čaj matcha

Stále populárnější čaj matcha je ve skutečnosti nadrobno namletý zelený čaj. V čem je tedy rozdíl? Protože matcha obsahuje jemně mleté čajové lístky, jeho popíjením dostáváte do organismu celé listy zeleného čaje, a ne jen jejich výluh. Zastánci čaje matcha proto tvrdí, že zdraví prospěšných látek se vám tak do těla dostane ještě víc, než v případě čaje zeleného.

Bílý čaj

V porovnání se zeleným čajem je chuť bílého mnohem jemnější. Získává se zpracováním prvních a ještě nerozvinutých lístků čajovníku. Stejně jako ten zelený obsahuje velké množství antioxidantů a dokáže nastartovat metabolismus. Protože má bílý čaj jen malé množství teinu, můžete si ho bez problémů dopřát i před spaním.

Mátový čaj

Působí blahodárně při trávicích obtížích a nadýmání. Dokáže pomoci také při pálení žáhy a při problémech s překyseleným žaludkem. Navíc umí i mírně snížit napětí hladké svaloviny, a proto uleví i při úporných bolestech břicha či křečích.

Ibiškový čaj

Nápoj z něj obsahuje vysoké množství vitaminu C a díky tomu zvyšuje obranyschopnost organismu. Tradičně se tento čaj hojně pije v Egyptě. Mimo jiné také proto, že v tamním horkém podnebí napomáhá snižovat nadměrné pocení. Flavonoidy obsažené v ibišku bývají spojovány také se sníženým usazováním krevního tuku na stěnách cév. Proto lze pravidelné popíjení ibiškového čaje doporučit lidem s vysokým krevním tlakem, kteří bývají ohroženi kardiovaskulárními chorobami.

Heřmánkový čaj

Heřmánkový výluh je ideální na pocuchané nervy, přináší uvolnění a navozuje lepší spánek. Pokud prožíváte psychicky těžší období, je pro vás heřmánkový čaj ideální. Ženám může ulevit při bolestivé menstruaci a stejně jako v případě mátového se jeho popíjení doporučuje při bolestivých trávicích obtížích. 

Doporučujeme


jak-se-chranit-pred-nemocemi-spinavych-rukou.png

Jak se chránit před nemocemi špinavých rukou

29.01.2018Vedli nás k tomu už od dětství: umyj si ruce před jídlem a po použití toalety. Pokud jste si tuto vštěpovanou radu vzali k srdci, dobře pro vás. Výrazně tím omezujete riziko řady vážných nemocí. Chřipka, žloutenka typu A, toxoplazmóza, listerióza, ale i běžnější rýma a nachlazení se vám můžou vyhnout, pokud věnujete pouhých 20 vteřin této základní hygieně.
dokonala-dvojice-jahody-a-rebarbora.png

Dokonalá dvojice? Jahody a rebarbora!

25.05.2018Zhruba od poloviny května začíná sezóna rebarbory – zeleniny pro fajnšmekry. Zajímavá je tím, že i když chutná nakysle a zpracovává se jako ovoce, jedná se ve skutečnosti o zeleninu. A ne ledajakou.
mejte-sve-zdravi-pod-kontrolou-s-novou-sluzbou-synlab-czech.jpg

Mějte své zdraví pod kontrolou s novou službou synlab czech

14.09.2017Společnost synlab czech představuje laboratorní péči nové generace a zájemcům nyní nabízí své služby také prostřednictvím e-shopu. Naši odborníci sestavili atraktivní balíčky laboratorních vyšetření navržené tak, abyste dostali ucelený přehled o svém zdraví. Balíčky pokrývají nejčastější civilizační onemocnění a zároveň nabízejí i některá vyšetření, která nejsou začleněna do systému veřejného zdravotního pojištění.