Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánky5 zdravých potravin, které vás okamžitě nabijí energií
5-zdravych-potravin-ktere-vas-okamzite-nabiji-energii.jpg

5 zdravých potravin, které vás okamžitě nabijí energií

Zveřejněno: 30.05.2014

Většina lidí ve chvílích únavy sahá po šálku kávy, po energetickém nápoji nebo po čemkoliv sladkém. Existují ale mnohem zdravější zdroje energie, které vás nabudí a zaženou únavu. Zkuste třeba banán nebo nesolené mandle. Jaké další zázračné potraviny vás nabijí energií? 

Banány

Banán obsahuje velké množství přírodních cukrů, a proto nám dodá energii okamžitě.  Díky tomu, že 100 gramů banánů obsahuje průměrně 100 kalorií, řadí se mezi ovoce s největší energetickou hodnotou vůbec. Kromě energie vám banán dodá i řadu užitečných minerálních látek jako například hořčík, zinek a železo.

Mandle

Mandle stejně jako banány jsou pochutina, která je velmi bohatá na energii. 100 gramů mandlí obsahuje v průměru skoro 600 kalorií. Klíčové ale je, že mandle jsou bohatým zdrojem hořčíku. Jedním z hlavních projevů jeho nedostatku je právě únava a letargie. Zkuste jíst pravidelně deset mandlí denně a uvidíte tu změnu!

Dýňová semínka

Energeticky bohatá dýňová semínka vám kromě energie doplní i další pro tělo klíčové látky jako je zinek, draslík, vitamin A a vitaminy skupiny B.

Hořká čokoláda

Díky velkému obsahu sacharidů je hořká čokoláda ideálním zdrojem rychlé energie. Čokoláda s vysokým obsahem kakaa (víc než cca 70%) ale navíc obsahuje řadu antioxidantů a dalších zdraví prospěšných látek. V malém množství se v hořké čokoládě vyskytuje také kofein.

Voda

Možná vás to překvapí, ale za vaší únavou se velmi pravděpodobně může skrývat špatný pitný režim. Už jen mírná dehydratace z vás dokáže vysát velké množství energie. Ideální je mít čistou vodu pořád po ruce. Řada lidí totiž v práci nebo ve škole pít zapomíná. Pocítíte-li příště, že na vás přichází únava, zkuste místo kávy vypít sklenici obyčejné vody. 

Doporučujeme


renatin-blog-velikonoce-se-blizi-aneb-co-zaseju-to-sklizim.png

Renatin blog: Velikonoce se blíží aneb Co zaseju, to sklízím

23.03.2018Jasně že si můžete pořídit velikonoční výzdobu v obchodě. Ale není větší potěšení, když si vypěstujete a vyrobíte jarní dekorace po svém? Zvlášť s dětmi či vnoučaty pak můžete radost z vlastního díla znásobit. Já se tradičně pustím do těchto krás...
proc-je-patek-trinacteho-smolny.png

Proč je pátek třináctého smolný

13.04.2018Tento den je u mnoha lidí zažitý jako nešťastný. Očekávání katastrofy ji však možná ještě více přivolává, protože jak se říká, všechno začíná v hlavě. Obavy může následovat nervózní chování, které k neštěstí přispěje nebo ho způsobí.
soutez-ukaz-knir-o-5-phi-testu.jpg

Soutěž „Ukaž knír“ o 5 PHI testů

14.11.2018Listopad je již tradičně měsícem boje proti rakovině prostaty, kterou v České republice ročně onemocní téměř 8 000 mužů. U této příležitosti si pánové po celém světě pečlivě pěstují svůj knír, čímž dávají najevo, že jsou součástí hnutí, které se snaží změnit tvář mužského zdraví k lepšímu. SYNLAB tuto iniciativu podporuje, a proto vyhlašujeme soutěž o pět testů PHI, které slouží k určení indexu zdravé prostaty.