Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánky5 zdravých potravin, které vás okamžitě nabijí energií
5-zdravych-potravin-ktere-vas-okamzite-nabiji-energii.jpg

5 zdravých potravin, které vás okamžitě nabijí energií

Zveřejněno: 30.05.2014

Většina lidí ve chvílích únavy sahá po šálku kávy, po energetickém nápoji nebo po čemkoliv sladkém. Existují ale mnohem zdravější zdroje energie, které vás nabudí a zaženou únavu. Zkuste třeba banán nebo nesolené mandle. Jaké další zázračné potraviny vás nabijí energií? 

Banány

Banán obsahuje velké množství přírodních cukrů, a proto nám dodá energii okamžitě.  Díky tomu, že 100 gramů banánů obsahuje průměrně 100 kalorií, řadí se mezi ovoce s největší energetickou hodnotou vůbec. Kromě energie vám banán dodá i řadu užitečných minerálních látek jako například hořčík, zinek a železo.

Mandle

Mandle stejně jako banány jsou pochutina, která je velmi bohatá na energii. 100 gramů mandlí obsahuje v průměru skoro 600 kalorií. Klíčové ale je, že mandle jsou bohatým zdrojem hořčíku. Jedním z hlavních projevů jeho nedostatku je právě únava a letargie. Zkuste jíst pravidelně deset mandlí denně a uvidíte tu změnu!

Dýňová semínka

Energeticky bohatá dýňová semínka vám kromě energie doplní i další pro tělo klíčové látky jako je zinek, draslík, vitamin A a vitaminy skupiny B.

Hořká čokoláda

Díky velkému obsahu sacharidů je hořká čokoláda ideálním zdrojem rychlé energie. Čokoláda s vysokým obsahem kakaa (víc než cca 70%) ale navíc obsahuje řadu antioxidantů a dalších zdraví prospěšných látek. V malém množství se v hořké čokoládě vyskytuje také kofein.

Voda

Možná vás to překvapí, ale za vaší únavou se velmi pravděpodobně může skrývat špatný pitný režim. Už jen mírná dehydratace z vás dokáže vysát velké množství energie. Ideální je mít čistou vodu pořád po ruce. Řada lidí totiž v práci nebo ve škole pít zapomíná. Pocítíte-li příště, že na vás přichází únava, zkuste místo kávy vypít sklenici obyčejné vody. 

Doporučujeme


9-duvodu-proc-byste-si-meli-nechat-preventivne-vysetrit-jatra.jpg

9 důvodů, proč byste si měli nechat preventivně vyšetřit játra

08.03.2019Největší vnitřní orgán lidského těla, který zastává mnoho nezastupitelných funkcí. Detoxikuje organismus, vyrábí žluč, převádí živiny ze stravy, čistí toxiny z krve, rozkládá tuky, alkohol a mnohé další. Řeč je o játrech, která jsou v České republice druhým nejčastěji transplantovaným orgánem. Jaterní onemocnění totiž může léta probíhat skrytě a projevit se až v pozdní fázi, kdy je léčba již velmi obtížná. Důvodů častého selhání jater je mnoho, lze mu ale předcházet, a to především zdravou životosprávou v kombinaci s pravidelnou kontrolou jejich stavu krevním testem. Z jakých důvodů byste si na vyšetření měli určitě zajít?
kocky-a-ledviny-proc-je-nutna-preventivni-pece.jpg

Kočky a ledviny – proč je nutná preventivní péče?

13.07.2018Kočky se nebojí žádné šarvátky a většinou z nich také vyváznou bez úhony, jako by doopravdy měly devět životů. Jednu neviditelnou slabinu ale sdílejí všechny z nich – ledviny, respektive závažné onemocnění ledvin, které může vyústit až v jejich kompletní selhání. Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá v tom, že jeho příznaky jsou viditelné až ve chvíli, kdy už je pozdě. Spolehlivým způsobem, jak toto onemocnění včas odhalit, je laboratorní test krve nebo moči.
neuzivejte-antibiotika-zbytecne.jpg

Neužívejte antibiotika zbytečně

03.06.2019Antibiotika jsou léky podávané pouze na lékařský předpis, které se používají k léčbě infekčních onemocnění způsobených bakteriemi jako například angína či zápal plic. Od objevu penicilinu v roce 1928 spotřeba antibiotik neustále stoupá. Jejich nesprávné používání a nadužívání se stává celosvětovým problémem, protože vede ke vzniku odolných bakterií, které na léčbu přestávají reagovat. Abychom zabránili vzniku antibiotické rezistence, je nutné antibiotika užívat pouze v případech, kdy byla předepsána lékařem, a řídit se jeho pokyny. Vhodnou alternativou pak mohou být autovakcíny, které se využívají zejména k léčbě chronických a opakujících se infekcí.