Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánky4 zásady, které byste měli dodržovat, když nosíte kontaktní čočky
4-zasady-ktere-byste-meli-dodrzovat-kdyz-nosite-kontaktni-cocky.jpg

4 zásady, které byste měli dodržovat, když nosíte kontaktní čočky

Zveřejněno: 02.06.2014

Během letních dovolených a prázdnin stoupá počet uživatelů kontaktních čoček. Sáhnou po nich často i ti, kteří jinak v práci nebo ve škole nosí raději brýle. Plavání, potápění, plážový volejbal – to je jen zlomek letních aktivit, při kterých se brýlí obvykle vzdáme ve prospěch kontaktních čoček. Víte ale, jak se o kontaktní čočky správně starat, aby se vám jejich nošení nevymstilo? 

Za to, že dnes mohou lidé běžně používat měkké kontaktní čočky, vděčí svět českému vědci a geniálnímu chemikovi Otto Wichterlemu. S výzkumem výroby gelových čoček začínal doma ve svém volném čase a k pokusné výrobě funkčních čoček tehdy používal vlastnoručně sestavenou aparaturu, kterou si vyrobil z dětské stavebnice Merkur. Řada lidí, kteří dnes čočky denně nosí, ani neví, v jak primitivních podmínkách tenhle převratný vynález vznikal. I když dnešní kontaktní čočky už jsou uživatelsky příjemnější než ty Wichterleho z počátku 60. let, pořád platí, že je třeba se o ně řádně starat. Co bychom tedy jako uživatelé čoček měli určitě dodržovat?

Nenoste čočky déle, než je doporučeno výrobcem

I když vám připadá, že byste třeba měsíční čočky mohli nosit déle než 30 dní, odborníci před tímto postupem varují. Může se vám sice zdát, že čočky jsou zcela neporušené a funkční, ale není to tak. Po čase se uvnitř starší gelové čočky mohou začít množit bakterie, které si spolu s ní denně vkládáte do oka a zaděláváte si tak na vážný problém.

Nespěte v kontaktních čočkách

 Dnes už sice existuje několik typů kontaktních čoček, ve kterých se dá přespat, většina je ale určena pouze pro denní nošení. Pokud nosíte čočky přes den a pak v nich ještě jdete spát, podstupujete vyšší riziko infekce. Když čočky po celém dni vyndáte z očí a uložíte je do speciálního dezinfekčního roztoku, ráno si je nasadíte do oka o dost čistší a zbavené bakterií. Nepodceňujte zdánlivě marginální zdravotní obtíže Pokud pociťujete při nasazení čoček byť jen minimální diskomfort – pálení, svědění, štípání, zčervenání atd. – nepokoušejte se tento pocit “rozchodit” a zkusit ho překonat s nasazenými čočkami. Tím si jen přivodíte další potíže. Pokud problém přetrvá i poté, co budete 24 hodin bez čoček, vyhledejte očního lékaře.

Čočky vždy ukládejte do pouzdra s dezinfekčním rozotkem

Roztok v pouzdru měňte při každém ukládání čoček. Rozhodně nepoužívejte jeden a týž roztok v pouzdře víckrát, i když se vám může zdát na pohled čistý. Bakterie okem rozhodně neuvidíte. Nikdy čočky neukládejte jen do obyčejné vody a pokud vám přes den čočka vypadne z oka, rozhodně pro její navlhčení nepoužívejte vlastní sliny! Pokud se chystáte na celodenní výlet, vyplatí se vám vzít si s sebou malou lahvičku s dezinfekčním roztokem. 

Doporučujeme


jak-se-branit-inhalacnim-alergenum.jpg

Jak se bránit inhalačním alergenům

20.11.2018Při alergickém onemocnění je obecně nejvhodnější prevencí vyloučení kontaktu s alergeny. V případě inhalačních alergenů to může být poměrně obtížný úkol, šíří se totiž vzduchem a vyskytují se venku i v domácnosti, některé dokonce celoročně. Potíží většiny alergiků navíc je, že jsou přecitlivělí na více alergenů zároveň. Někdy tak bývá složité rozeznat pravou příčinu příznaků. V takových případech může být spolehlivým ukazatelem rozbor krve. Následně je vhodné dodržovat určitá preventivní opatření a kontakt s alergeny díky nim téměř vyloučit, či alespoň významně omezit. Konkrétní doporučení se liší podle typu alergenu, jedno je ale spojuje: pravidelný a důsledný úklid domova.
mejte-sve-zdravi-pod-kontrolou-s-novou-sluzbou-synlab-czech.jpg

Mějte své zdraví pod kontrolou s novou službou synlab czech

14.09.2017Společnost synlab czech představuje laboratorní péči nové generace a zájemcům nyní nabízí své služby také prostřednictvím e-shopu. Naši odborníci sestavili atraktivní balíčky laboratorních vyšetření navržené tak, abyste dostali ucelený přehled o svém zdraví. Balíčky pokrývají nejčastější civilizační onemocnění a zároveň nabízejí i některá vyšetření, která nejsou začleněna do systému veřejného zdravotního pojištění.
jarnim-uklidem-na-plisne.png

Jarním úklidem na plísně

02.03.2018Věřili byste tomu, že na houby nemusíte chodit jen do lesa? Možná rostou přímo ve vaší domácnosti. Jsou miniaturní a říká se jim plísně. Jarní úklid byste měli zaměřit i na ně. Jsou totiž hrozbou, kterou není radno podcenit.