Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánky4 zásady, které byste měli dodržovat, když nosíte kontaktní čočky
4-zasady-ktere-byste-meli-dodrzovat-kdyz-nosite-kontaktni-cocky.jpg

4 zásady, které byste měli dodržovat, když nosíte kontaktní čočky

Zveřejněno: 02.06.2014

Během letních dovolených a prázdnin stoupá počet uživatelů kontaktních čoček. Sáhnou po nich často i ti, kteří jinak v práci nebo ve škole nosí raději brýle. Plavání, potápění, plážový volejbal – to je jen zlomek letních aktivit, při kterých se brýlí obvykle vzdáme ve prospěch kontaktních čoček. Víte ale, jak se o kontaktní čočky správně starat, aby se vám jejich nošení nevymstilo? 

Za to, že dnes mohou lidé běžně používat měkké kontaktní čočky, vděčí svět českému vědci a geniálnímu chemikovi Otto Wichterlemu. S výzkumem výroby gelových čoček začínal doma ve svém volném čase a k pokusné výrobě funkčních čoček tehdy používal vlastnoručně sestavenou aparaturu, kterou si vyrobil z dětské stavebnice Merkur. Řada lidí, kteří dnes čočky denně nosí, ani neví, v jak primitivních podmínkách tenhle převratný vynález vznikal. I když dnešní kontaktní čočky už jsou uživatelsky příjemnější než ty Wichterleho z počátku 60. let, pořád platí, že je třeba se o ně řádně starat. Co bychom tedy jako uživatelé čoček měli určitě dodržovat?

Nenoste čočky déle, než je doporučeno výrobcem

I když vám připadá, že byste třeba měsíční čočky mohli nosit déle než 30 dní, odborníci před tímto postupem varují. Může se vám sice zdát, že čočky jsou zcela neporušené a funkční, ale není to tak. Po čase se uvnitř starší gelové čočky mohou začít množit bakterie, které si spolu s ní denně vkládáte do oka a zaděláváte si tak na vážný problém.

Nespěte v kontaktních čočkách

 Dnes už sice existuje několik typů kontaktních čoček, ve kterých se dá přespat, většina je ale určena pouze pro denní nošení. Pokud nosíte čočky přes den a pak v nich ještě jdete spát, podstupujete vyšší riziko infekce. Když čočky po celém dni vyndáte z očí a uložíte je do speciálního dezinfekčního roztoku, ráno si je nasadíte do oka o dost čistší a zbavené bakterií. Nepodceňujte zdánlivě marginální zdravotní obtíže Pokud pociťujete při nasazení čoček byť jen minimální diskomfort – pálení, svědění, štípání, zčervenání atd. – nepokoušejte se tento pocit “rozchodit” a zkusit ho překonat s nasazenými čočkami. Tím si jen přivodíte další potíže. Pokud problém přetrvá i poté, co budete 24 hodin bez čoček, vyhledejte očního lékaře.

Čočky vždy ukládejte do pouzdra s dezinfekčním rozotkem

Roztok v pouzdru měňte při každém ukládání čoček. Rozhodně nepoužívejte jeden a týž roztok v pouzdře víckrát, i když se vám může zdát na pohled čistý. Bakterie okem rozhodně neuvidíte. Nikdy čočky neukládejte jen do obyčejné vody a pokud vám přes den čočka vypadne z oka, rozhodně pro její navlhčení nepoužívejte vlastní sliny! Pokud se chystáte na celodenní výlet, vyplatí se vám vzít si s sebou malou lahvičku s dezinfekčním roztokem. 

Doporučujeme


chronicka-obstrukcni-plicni-nemoc-hrozi-vsem-kurakum.jpg

Chronická obstrukční plicní nemoc hrozí všem kuřákům

21.11.2018Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je závažné onemocnění plic, při kterém dochází k poruše průchodnosti dýchacích cest. V Česku postihuje přes 8 procent populace. Většinou se týká mužů, ale v posledních letech přibývá i případů u žen. Převážná část postižených osob jsou kuřáci, zbylých zhruba 10 procent představují lidé pracující v prašném prostředí či v prostředí s těkavými chemikáliemi. Výjimečně se nemoc vyskytuje také jako důsledek opakovaných zápalů plic nebo komplikovaného astmatu. Zásadním preventivním opatřením je přestat kouřit.
rakovina-prostaty-neviditelna-hrozba-kterou-odhali-test-krve.jpg

Rakovina prostaty – neviditelná hrozba, kterou odhalí test krve

05.11.2018Karcinom prostaty je nejčastějším typem rakoviny u mužů hned po karcinomu tlustého střeva a konečníku a rakovině plic. Bez speciálního testu je onemocnění jen obtížně odhalitelné, vnější příznaky se totiž projevují se zpožděním a jsou snadno zaměnitelné za jiné zdravotní problémy. Moderní možnosti léčby společně s včasnou diagnózou výrazně zvyšují šanci na přežití. Nejčastěji rakovinu prostaty odhalí testy krve, konkrétně test PSA a PHI.
hlidejte-si-hladinu-cukru-v-krvi.jpg

Hlídejte si hladinu cukru v krvi

08.03.2019Diabetes mellitus čili cukrovka je složitá porucha látkové přeměny, které se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi. Kvůli celosvětovému rozšíření si cukrovka vysloužila pojmenování epidemie třetího tisíciletí. Jen v Česku se aktuálně léčí přibližně 900 tisíc diabetiků. Nemoc může být dána geneticky, většinou je však způsobena nezdravým životním stylem, nadváhou a nedostatečnou fyzickou aktivitou. Pokud je cukrovka neléčená delší dobu, může vést k závažným zdravotním komplikacím. Pozorujete-li nadměrnou žízeň nebo časté močení, zajděte za svým praktickým lékařem nebo si nechte preventivně vyšetřit hladinu cukru v krvi.