Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánky2 melounové recepty, která zachutnají vám i vašim dětem
2-melounove-recepty-ktera-zachutnaji-vam-i-vasim-detem.jpg

2 melounové recepty, která zachutnají vám i vašim dětem

Zveřejněno: 30.06.2014

Šťavnatý vodní meloun patří k létu stejně neodmyslitelně jako zmrzlina, koupání a opalování. Můžete si ho vychutnat samotný nebo zkuste některý z našich jednoduchých melounových receptů! 

Osvěžující nápoj z vodního melounu

Potřebujeme: dužinu vodního melounu nakrájenou na kostičky, limetkovou nebo citrónovou šťávu, minerálku nebo vodu.

Příprava: Rozmixujte přiměřené množství melounových kostek, které před tím zbavíte jadérek. Podle chuti a požadované konzistence dolijte ve džbánku minerálkou nebo vodou. Přidejte trochu limetkové nebo citronové šťávy a případně pár kostiček nerozmixovaného melounu. Nechte vychladit v lednici a před podáváním případně ozdobte snítkou máty.

Tip: Minerálku nebo vodu můžete nahradit pomerančovým, jahodovým nebo jablečným džusem.

Zdravý melounový salát

Potřebujeme: dužinu vodního melounu, jablka, jahody, ananas… jakékoliv další ovoce, které vám chutná – maliny, ostružiny, pomeranče, hroznové víno atd. Na dochucení můžeme přidat třtinový cukr a trochu citronové šťávy.

Příprava: Vypeckovanou melounovou dužinu nakrájíme na kostičky, přidáme nakrájené ostatní ovoce, dle chuti přidáme třtinový cukr a citrónovou šťávu a dobře promícháme. Dáme vychladit do lednice.

Tip: Salát na závěr můžeme posypat strouhanými ořechy, kokosem a nebo nastrouhanou hořkou čokoládou. 

Doporučujeme


s-nebezpecnou-trombofilii-se-da-bojovat-nejdriv-je-ale-nutne-ji-odhalit.jpg

S nebezpečnou trombofilií se dá bojovat. Nejdřív je ale nutné ji odhalit

17.05.2019U trombofiliků dochází vlivem genetické mutace ke zvýšenému srážení krve – trombofilii. Hrozí tak, že se vytvoří krevní sraženiny neboli tromby, které mohou částečně nebo úplně ucpat cévu a ohrozit člověka na životě. Trombofilie je ovlivněna vrozenými dispozicemi a zevními vlivy, jako je pohybový režim, obezita, věk, kouření, úraz či užívání některých léků jako například antikoncepce. O příčinách i následcích trombofilie je bohužel stále obecně nízké povědomí a ohrožení lidé tak často ani neví, že se jich tato porucha týká. Pro diagnostiku přitom stačí zajít na odběr krve.
je-mozne-zjistit-zda-nam-hrozi-skryte-riziko-infarktu-ci-mozkove-mrtvice.png

Je možné zjistit, zda nám hrozí skryté riziko infarktu či mozkové mrtvice?

15.05.2018U infarktu myokardu i mozkové mrtvice platí, že se lékaři v praxi bohužel setkávají se stále mladšími pacienty s ischemickou atakou a že i minuty do okamžiku, než se lidé dostanou k odborníkům do nemocniční péče, hrají důležitou roli. Vlastně tu nejdůležitější. Proto je lepší těmto stavům předcházet. Zde o to více platí, že prevence je klíčová. Jedná se především o změnu životního stylu, která může zahrnovat dietu, zvýšení fyzické aktivity, omezení stresu a zejména také zákaz kouření. Pomoci ale může i moderní laboratorní test.
vcasna-kontrola-stitne-zlazy-muze-zachranit-zivot.jpg

Včasná kontrola štítné žlázy může zachránit život

03.06.2019Poruchy štítné žlázy postihují obě pohlaví, častěji však ženy. Snížená funkce štítné žlázy, takzvaná hypotyreóza, může být příčinou problémů s otěhotněním. Způsobuje také zvyšování hladiny cholesterolu, které vede k vážným kardiovaskulárním chorobám. Zvýšená funkce štítné žlázy neboli hypertyreóza způsobuje poruchy srdečního rytmu a může vést k osteoporóze, úbytku kostní hmoty. Tyto nemoci jsou většinou dobře léčitelné, musí se však odhalit včas. Zda vám štítná žláza funguje správně, zjistíte z krevního testu.