Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánky2 melounové recepty, která zachutnají vám i vašim dětem
2-melounove-recepty-ktera-zachutnaji-vam-i-vasim-detem.jpg

2 melounové recepty, která zachutnají vám i vašim dětem

Zveřejněno: 30.06.2014

Šťavnatý vodní meloun patří k létu stejně neodmyslitelně jako zmrzlina, koupání a opalování. Můžete si ho vychutnat samotný nebo zkuste některý z našich jednoduchých melounových receptů! 

Osvěžující nápoj z vodního melounu

Potřebujeme: dužinu vodního melounu nakrájenou na kostičky, limetkovou nebo citrónovou šťávu, minerálku nebo vodu.

Příprava: Rozmixujte přiměřené množství melounových kostek, které před tím zbavíte jadérek. Podle chuti a požadované konzistence dolijte ve džbánku minerálkou nebo vodou. Přidejte trochu limetkové nebo citronové šťávy a případně pár kostiček nerozmixovaného melounu. Nechte vychladit v lednici a před podáváním případně ozdobte snítkou máty.

Tip: Minerálku nebo vodu můžete nahradit pomerančovým, jahodovým nebo jablečným džusem.

Zdravý melounový salát

Potřebujeme: dužinu vodního melounu, jablka, jahody, ananas… jakékoliv další ovoce, které vám chutná – maliny, ostružiny, pomeranče, hroznové víno atd. Na dochucení můžeme přidat třtinový cukr a trochu citronové šťávy.

Příprava: Vypeckovanou melounovou dužinu nakrájíme na kostičky, přidáme nakrájené ostatní ovoce, dle chuti přidáme třtinový cukr a citrónovou šťávu a dobře promícháme. Dáme vychladit do lednice.

Tip: Salát na závěr můžeme posypat strouhanými ořechy, kokosem a nebo nastrouhanou hořkou čokoládou. 

Doporučujeme


pali-vas-casto-zaha.png

Pálí vás často žáha?

05.10.2018Možná trpíte refluxní chorobou, při které se žaludeční šťávy dostávají do jícnu a úst. Nejste v tom sami, podobné problémy má přinejmenším každý desátý člověk. Nemocní přitom často vůbec netuší, že i jejich další zdravotní komplikace jako třeba chronický kašel či chrápání způsobuje právě reflux. Ještě nedávno byla diagnostika této choroby poměrně nepříjemná, dnes už je však k dispozici jednoduchý a bezbolestný test, který onemocnění a jeho závažnost spolehlivě odhalí ze vzorku slin.
kocky-a-ledviny-proc-je-nutna-preventivni-pece.jpg

Kočky a ledviny – proč je nutná preventivní péče?

13.07.2018Kočky se nebojí žádné šarvátky a většinou z nich také vyváznou bez úhony, jako by doopravdy měly devět životů. Jednu neviditelnou slabinu ale sdílejí všechny z nich – ledviny, respektive závažné onemocnění ledvin, které může vyústit až v jejich kompletní selhání. Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá v tom, že jeho příznaky jsou viditelné až ve chvíli, kdy už je pozdě. Spolehlivým způsobem, jak toto onemocnění včas odhalit, je laboratorní test krve nebo moči.
bylinka-kterou-si-nespletete-kontryhel.png

Bylinka, kterou si nespletete. Kontryhel!

08.06.2018Právě v tomto období je v rozkvětu kontryhel obecný, pro jehož anglický název „Our Lady's Mantle“ (plášť Panny Marie) byly inspirací listy, na nichž se třpytí kapky rosy či deště. Ve středověku se tyto malé drahokamy považovaly za „nebeskou vodu“ a využití nacházely v alchymii. Odtud pochází latinské jméno kontryhelu – Alchemilla. Tato tradiční léčivka je oblíbená hlavně u žen.