Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Více informací
Zdravotní témata:
Domů > Blog > Sezóna klíšťat začala. Chraňte se!

Sezóna klíšťat začala. Chraňte se!

19/06/2017

Možná máte klíšťovou pohotovost zejména o prázdninách, kdy jsou výlety do přírody a lesů častější. Na pozoru byste se ale měli mít už nyní.

Česko má nejvyšší výskyt případů klíšťové encefalitidy v celé Evropě. Vloni u nás onemocnělo nejvíce lidí za poslední tři roky. Ne každé klíště je sice přenašečem závažné choroby, ale proč nesnížit riziko přisátí už tím, že se před těmito parazity pečlivě ochráníte? Nejčastěji číhají na nízkých keřích či v trávě vysoké do jednoho metru. Riziko tedy snížíte mimo jiné tím, že v parcích a lesích budete chodit po zpevněných cestách a nebudete se prodírat křovím a travinami.

Klíčový je také výběr vhodného oblečení. Doporučujeme dlouhé kalhoty, dole zakončené gumou nebo s nohavicemi zastrčenými do ponožek. Klíště můžete odpudit repelentem. Důležité je dobře nastříkat zejména nohy. Pokud zvolíte světlé oblečení, lépe nevítaného společníka objevíte, ještě než se zakousne.  

Co si počít s přisátým klíštětem?
✔ ANO
- Místo zakápněte dezinfekcí.
- Speciálními kleštičkami a viklavými pohyby klíště opatrně vytáhněte z kůže.
- Čím dříve ho odstraníte, tím lépe.

✗ NE
- Nenanášejte na klíště krém ani olej – začne se dusit a rychleji vyprázdní obsah střev (který může být infikovaný nemocí) do rány.
- Nespěchejte a dávejte pozor, abyste klíště nepřetrhli.

Co sledovat po vytažení klíštěte?
Jelikož je přisátí klíštěte bezbolestné, nemusíte si ho vůbec všimnout. V každém případě zpozorněte, pokud se na kůži objeví červený flíček nebo pociťujete symptomy, jako jsou horečka, zimnice, bolesti kloubů a hlavy.

Které nemoci klíšťata nejčastěji přenášejí?
- Klíšťová encefalitida (lze se proti ní očkovat), více informací zde: http://klistata.zdravinaroda.cz/vyskyt-pylu
- Borelióza, více informací zde: http://klistata.zdravinaroda.cz/projevy-pylove-slinivka
 

TIP: Díky laboratornímu vyšetření zjistíte, jak na tom jste
Máte podezření na boreliózu? Potvrdí nebo vyvrátí jej laboratorní vyšetření. Díky laboratornímu vyšetření také zjistíte, zda vás stále ještě chrání očkování proti klíšťové encefalitidě, pokud jste jej podstoupili, a nebo zda potřebujete přeočkovat. Více informací o tomto vyšetření naleznete zde: http://klistata.zdravinaroda.cz/postup-vysetreni 

Jak rozpoznat příznaky klíšťové encefalitidy?

Jak včas rozpoznáte příznaky Lymské boreliózy?