Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Více informací
Zdravotní témata:
Domů > Blog

Blog

Proti řídnutí kostí nasaďte vápník a pohyb
26/10/2017

Dnešní Světový den proti osteoporóze klade důraz na správnou životosprávu, zdravou fyzickou aktivitu, a především na prevenci této vážné nemoci. 

Jak si srovnat tělo i mysl
17/10/2017

Vždycky jsem pociťovala, že pohyb typu vykulit se z postele, doběhnout tramvaj, hrbit se u počítače, uklidit byt a občas se přitom protáhnout není pro tělo ten pravý fitness program. Tak jsem začala hledat a zkoušet.

Proč je strava klíčová pro zdraví?
16/10/2017

Před dvaasedmdesáti lety vznikla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) a zároveň je tento den každoročně připomínán jako Světový den výživy. Vedle nezdravé stravy je obecným problémem vyspělé části světa obezita. Ničí nejen klouby a srdce, ale likviduje i játra a tlusté střevo. 

3 NEJ způsoby, jak si pochutnat na dýni
13/10/2017

Dýně je zlidovělý název pro tykev. Do stejné čeledi spadá ještě třeba cuketa nebo patison. Zářivá dýně je však nekorunovanou královnou podzimu. Nejenže zkrášlí váš byt či zahradu, ale také je chutná a zdravá. 

Abeceda vitaminů: B1 je balzám pro duši
09/10/2017

Vitamin B1 neboli thiamin je potřebný zejména pro těhotné a kojící, pro děti v období růstu i ženy po padesátce. 

Plody černého bezu tiší nervy i záněty
06/10/2017

Květ černého bezu je známý pomocník pro zdraví. Naše babičky však uměly zpracovat i bohaté střapce tmavých lesklých plodů, které právě dozrávají. Inspirujte se!

Jak jsem došla k šípku
03/10/2017

Taky si vzpomínáte, jak jste jako děti na podzim obírali šípkové keře? Vždycky jsem se snažila vypreparovat ty jemné chloupky šípků, abych si co nejpříjemněji pochutnala na červené dužině. 

Příroda doopravdy léčí. Jak vám může pomoci?
02/10/2017

Regenerační síla lesů, vod a strání je spojena s mnoha přínosy pro náš organismus. Pozitivně působí jak na psychické, tak i fyzické zdraví. Rčení, že příroda léčí, tedy nejsou jen planá slova, ale fakt. 

Řapíkatý celer je vitaminová dobrota!
29/09/2017

Křupavá a vitaminy nabitá zelenina byla oblíbená už v antickém Řecku. Uctívali ji dokonce jako posvátnou rostlinu a její konzumaci doporučovali na uklidnění nervů. V Anglii byl řapíkatý celer ve viktoriánském období vyhledávanou pochoutkou bohatých. Dnes je tento druh populární ve středomořské kuchyni a u nás je k sehnání téměř v každém supermarketu.

Abeceda vitaminů: A pomáhá dobrému zraku
22/09/2017

Vitaminy jsou pro nás nepostradatelné. Každý pomáhá udržovat zdravou určitou část organismu a jeho specifické funkce. Proto je důležité vhodnou stravou doplňovat všechny z jejich bohaté škály. Začněme od áčka.

Jak můžou mít i děti radost z jídla
19/09/2017

Děti mají většinou na práci spoustu zajímavějších věcí než jídlo. Navíc s jejich častým sklonem k mlsání sladkého bývá nadlidský výkon dostat do nich něco „normálního“, rozuměj zdravého.

Nenechte se svázat bolestí kloubů
18/09/2017

Revmatoidní artritida se zprvu projevuje bolestí, záněty a otoky kloubů. Málokdo tuší, že jde o autoimunitní nemocnění, při kterém buňky imunitního systému napadají kloubní výstelku. Při zanedbání léčby hrozí dokonce deformace kloubů a porucha jejich funkce. 

Top 3 bylinkové směsi pro vaše podzimní vaření
14/09/2017

Dokážete si představit vaření bez voňavých, krásně zelených a zdravých bylinek? Není nad to si je vypěstovat ve vlastním truhlíku či na záhonku! Léto rostlinkám přeje, ale ani s jeho koncem se nemusíte oblíbeného koření vzdávat. Máme pro vás tipy, jak se z těchto darů přírody radovat i po jejich sezoně. 

Rakytník je zásobárna vitaminů a posiluje imunitu
11/09/2017

Jeho latinský název Hippophae má původ ve staré řečtině a zjednodušeně znamená „třpytící se kůň“. Podle pověstí se prý koňům pasoucím se poblíž této dřeviny výborně dařilo a měli krásně lesklou srst. V Rusku mu přezdívají „sibiřský zázrak“ a v tradiční tibetské medicíně patří k oblíbeným prostředkům k regeneraci těla. Jeho plody si ale můžete natrhat i u nás. 

4 zásady při poskytování první pomoci
07/09/2017

Jak se říká, je lepší být připraven než překvapen. Pokud máte možnost, absolvujte kurz první pomoci. Díky němu můžete jednou někomu zachránit život. V našem článku shrnujeme alespoň pár základních informací. 

Blogerka Renata: Jak jsem potkala ryby
04/09/2017

Nebojte, nechystám na vás nic ve stylu úvodníku odborného časopisu pro rybáře, jen bych se vám ráda svěřila, jak snadné je přijít na chuť něčemu, co vás předtím zcela míjelo. A o kolik větší máte radost, když je to ještě ke všemu zdravé!

 

Dopřejte si peckovice, co hrají všemi barvami!
01/09/2017

Slívy, špendlíky, blumy, mirabelky nebo ryngle. Všechny tyto šťavnaté plody spadají do společného rodu slivoní. Díky nejrůznějším druhům a poddruhům je škála jejich barev a chutí tolik pestrá. V čem prospějí vašemu zdraví?

Střídání pomalé a rychlé chůze je tréninkem téměř bez námahy
28/08/2017

Už není takové horko, takže pobyt na čerstvém vzduchu je příjemný a pro udržování zdravého těla naprosto ideální. Nemusíte se hned pouštět do běhu, stačí zintenzivnit obyčejnou chůzi střídáním klidového a rychlejšího tempa.

Jetel luční vám poslouží na několik různých způsobů
25/08/2017

Také jste jako děti hledali v jeteli čtyřlístek? Tato léčivá rostlinka z čeledi bobovitých vám dokáže přinést štěstí nejen díky lístkům, ale hlavně krásně vybarveným květům.

3 snadné tipy pro trénink paměti
23/08/2017

Pro co že jste to šli? A jak se jmenuje ta paní odnaproti? Tyto okamžiky zná asi každý. Obvykle jde o snížení myšlenkových dovedností související s věkem. Bystrému myšlení nesvědčí ani stres, úzkost a nedostatek spánku. Můžeme vás však uklidnit – dá se s tím pracovat a začít můžete hned. 

Blogerka Renata píše o zdraví pro Zdraví národa
21/08/2017

Zdraví. Dokud se nepřihlásí o slovo první problémy, člověk mu často nevěnuje větší pozornost. Já to měla podobně. Můj jídelníček býval zoufale fádní, fitness disciplína lítala ode zdi ke zdi, o harmonii celkové životosprávy ani nemluvě... Tělo je však chytrý a dokonalý stroj a já jsem mu vděčná, že mě přimělo ho vnímat a poslouchat. Pochopit, po čem touží. 

Pečený čaj osvěží letní dny a v zimě provoní dům
17/08/2017

V poslední době se s touto specialitou doslova roztrhl pytel... Pečený čaj zavařený ve sklenicích můžete běžně koupit v obchodech, ale nejlepší je udělat si to, co máte rádi, po svém. Ovocnou dobrotu ovoněnou kořením si vychutnejte už teď jako výbornou limonádu nebo si ji připravte do zásoby na zimu. Můžete ji také věnovat jako originální (a osobní!) dárek.

Jak nový trend naboso tělu pomáhá a čemu škodí
14/08/2017

O pár století zpátky by se nad chůzí naboso nikdo nepozastavil. Zato dnes nás lidé bez bot ve městě určitě překvapí. Čím dál víc lidí se ale vrací k této přirozené formě pohybu. Co na chůzi naboso tak oceňují? 

Provoňte si léto levandulí
11/08/2017

Fialově kvetoucí levandule lékařská vám zútulní bydlení svou krásou i příjemnou vůní. Možná jste ale netušili, že pomůže odehnat dotěrný hmyz a z letních drinků dokáže vytvořit famózně aromatický zážitek. Kdo by ji za to nemiloval?

Top 3 letní recepty z červené řepy
07/08/2017

Červená řepa je přebornice v obsahu minerálních látek i vitaminů. Její velkou devizou je barvivo betanin, které má mimo jiné pozitivní vliv na játra, důležitý detoxikační orgán. Výtečná je také v prevenci kardiovaskulárních chorob, napomáhá optimalizovat krevní tlak a je zdravá pro cévy. V kostce se dá říct, že tato kořenová zelenina přispívá k celkové regeneraci organismu a v kuchyni se s ní dá kouzlit na nespočet způsobů. Inspirujte se našimi recepty! 

Využijte kukuřici od sladkých zrn po vlasy i šustí
04/08/2017

Máme pro vás jedno překvapení hned na úvod. I když se všeobecně traduje, že konzumování syrových plodin je zdravější než těch tepelně upravených, u kukuřice to tak úplně neplatí. Tepelné zpracování sladké kukuřice totiž výrazně zvyšuje hladinu přítomných přírodních sloučenin, jež pomáhají bojovat proti některým chorobám. 

5 tipů, jak si zachovat mladou mysl a vitální tělo
31/07/2017

Vědci se shodují na tom, že jakákoli pravidelná fyzická a duševní činnost snižuje riziko zdravotních neduhů. Nemusíte hned začít běhat maraton nebo se učit hrát šachy, stačí drobnosti. Vylepšete svou kondici s pomocí několika jednoduchých tipů!

Zdraví prospěšný rekordman? Rozhodně rybíz!
27/07/2017

Proč se černý rybíz pyšní nálepkou ovocného rekordmana? Kromě extrémně velkého množství vitaminu C (cca 160 mg/100 g) je i důležitým zdrojem draslíku, jemuž se připisuje role regulátora krevního tlaku. 

Třezalka tečkovaná je balzám na nervy
26/07/2017

Staré přísloví praví: Není na světě bylina, aby na něco nebyla. V případě třezalky to platí několikanásobně. Její léčivé účinky jsou známé už po staletí. Lidové názvy pro tuto bylinku jsou kvítí sv. Jana neboli svatojánské, čarovník, krevníček či prostřelenec. 

Osm zásad správného houbaře
21/07/2017

Začátek letošního léta byl poměrně aprílový, i co se týče dešťových srážek, takže počítáme, že pokud vyrazíte do lesa s košíkem, určitě do něj několik kousků nasbíráte. Proto vám přinášíme pár tipů, které využijete nejen nyní, ale po celou dobu trvání houbařské sezony. Víte třeba, proč čistit houby už v lese?

Vir zika je letos na čtvrtém místě cestovatelských nemocí
17/07/2017

Přenáší se komářím bodnutím a příznaky onemocnění připomínají chřipku. Může se ale stát, že symptomy jsou tak slabé, že je pacient vůbec nezaregistruje. Velmi rizikový je tento vir pro těhotné ženy – u dítěte totiž může zapříčinit mikrocefalii, což je vývojové poškození mozku. Které oblasti jsou rizikové a kde se nechat nejmoderněji vyšetřit na přítomnost viru v krvi?

Borůvky jsou modrý poklad pro zdraví
14/07/2017

Také milujete výpravy do lesa, ze kterých se vracíte s pusou vymalovanou do modra? Možná jste nevěděli, že takzvané antokyany, tedy přírodní barviva obsažená v borůvkách, mají mimořádně příznivý vliv na naše tělo. Než vyrazíte na jejich sběr, přečtěte si tento článek, ať víte, s čím je kombinovat, aby byly pro vaše zdraví co nejprospěšnější.

Řebříček pomáhá při bolestivé menstruaci a také v klimakteriu
10/07/2017

Červenec je měsíc, kdy můžete začít sbírat a sušit celou řadu bylinek. Jednou z nich je i řebříček, kterému se přezdívá myší ocásek nebo husí jazýček. Na jeho sběr by měly vyrazit hlavně ženy, jimž může prospět v mnoha ohledech. 

Jak se v létě obrnit proti komárům
07/07/2017

Prožít letní období bez otravného hmyzu je nejspíš snem každého z nás. Co z vás dělá lákavější sousto pro komáry a jak můžete zmírnit následky štípanců?

Nejlepší melounové letní lahůdky
04/07/2017

Překvapte návštěvu lákavým šťavnatým osvěžením! Vybrali jsme pro vás top 3 variace, jak si melouny vychutnat. Nejenže báječně chutnají, ale díky vysokému obsahu vody nám pomohou také s nezbytnou hydratací.

Chraňte na koupališti nejen kůži, ale i oči!
30/06/2017

„Jdeme k vodě!“ To patří určitě mezi nejlepší prázdninové nápady. O ochraně kůže se v této souvislosti mluví neustále. Ale věděli jste, že vodou z bazénu či řeky mohou utrpět také oči? Zjistěte, jak snížit riziko infekce, která jim hrozí.
 

Lepší dělat jednu věc naplno než tříštit pozornost
28/06/2017

Traduje se, že ženy oproti mužům umí zvládat víc věcí najednou. Jde ale spíš o zažitý stereotyp. Podle neuropsychologů se téměř nikdo nedokáže věnovat jednotlivým akcím současně a zároveň naplno. Myslíte, že jste mezi tou hrstkou vyvolených (údajně je to 2,5 % lidí), kterým to jde? Zkuste se zamyslet, jestli stíháním všeho najednou spíš jen rychle nepřeskakujete z jednoho úkonu na druhý.

 

Skvělý pomocník při nachlazení a hojení ran? Jitrocel!
26/06/2017

Když se řekne jitrocel, každý si určitě vybaví tradiční jitrocelový sirup, který je od nepaměti známým pomocníkem při kašli a zánětech dýchacích cest. Popíjení jitrocelového čaje se zase doporučuje při angíně, chřipce nebo astmatu. Jeho účinky jsou spojené s čistěním plic a průdušek. 

Kolik třešní, tolik višní. Oboje posílí vaše zdraví!
22/06/2017

Třešně jsou slaďoučké, višně zase příjemně nakyslé. Tyto rubínově zbarvené peckoviny rozhodně patří mezi nejoblíbenější letní ovoce a společného mají ještě více.

Sezóna klíšťat začala. Chraňte se!
19/06/2017

Možná máte klíšťovou pohotovost zejména o prázdninách, kdy jsou výlety do přírody a lesů častější. Na pozoru byste se ale měli mít už nyní.

5 tipů, jak mít pocit úžasně prožitého víkendu
16/06/2017

Také vám někdy v pondělí připadá, jako by víkend snad ani nebyl? Klíčem k příjemně naplněnému času, který neuteče jako voda, je poznávání nových věcí a ukládání zajímavých vzpomínek. 

Měsíček lékařský je nejen krásná, ale i užitečná bylinka
12/06/2017

Svými barvami od zářivě žluté až po sytě oranžovou je potěchou pro oko, a ještě k tomu může prospět našemu zdraví.

 

Víte, kdo rozhoduje o tom, co jíte?
09/06/2017

Také jste si mysleli, že skladba vašeho jídelníčku je závislá výhradně na vaší svobodné vůli? Dáváte případných pár kil navíc za vinu svému nedostatku kázně? Možná budete překvapeni, kdo všechno ovlivňuje vaše chutě a stravovací návyky.

Jaký vliv může mít krevní skupina na vaše zdraví
05/06/2017

Věděli jste, že krevní skupina 0 se pojí s nižším rizikem infarktu? Lidé s krevním typem A zase mívají vyšší cholesterol. 

Jedinečné polévkové koření? Zelený libeček!
05/06/2017

Představujeme další bylinu ze zahrádek našich babiček. Její kořenitá chuť a vůně připomíná celer a perfektně doplňuje polévky a bramborové pokrmy. Libeček lékařský je však také pomocníkem pro zdraví. 

5 způsobů, jak si udržet klidnou mysl, i když jste pod tlakem
02/06/2017

Určitá míra krátkodobého stresu je nezbytná – udržuje člověka ve střehu a může nám dokonce pomoci k lepším výkonům. Dlouhodobý stres oproti tomu zvyšuje riziko srdečních nemocí, deprese, obezity a negativně se podepisuje na psychice. V následujících pěti odstavcích vám poradíme, jak ho potlačovat. 

Kolik ovoce a zeleniny byste měli v zájmu svého zdraví denně sníst?
30/05/2017

Ovoce a zelenina jsou klíčovými potravinami pro naši vitalitu, to je stará známá věc. Jaké druhy ovoce a zeleniny jsou ale těmi nejsilnějšími bojovníky proti závažným chorobám, jako je rakovina nebo srdeční onemocnění, a v jakém množství bychom je měli jíst? 

 
Hlasy přírody pomáhají relaxovat
26/05/2017

Šumění větru v korunách stromů, zurčení vody v potoce, zpěv ptáků... Že jsou tyto líbivé zvuky balzámem na duši, potvrdí z vlastní zkušenosti asi každý. Blahodárné účinky na organismus ale dokládají i vědecké výzkumy. 

Vydejte se pro listy oblíbených lesních rostlin
24/05/2017

Nemusíte čekat na léto, než se vypravíte k maliníku, ostružiníku nebo do borůvčí. Ještě než vykvetou, natrhejte si jejich mladé listy, které mají vysoký obsah účinných látek. Čaj z nich dokáže báječně posloužit vašemu zdraví.

Koušete si nehty? Pak jste zřejmě perfekcionista!
22/05/2017

Věděli jste, že spíše než nervozita a stres může za kousání nehtů zřejmě nuda a pocit nespokojenosti? Zjistěte možnosti řešení tohoto zlozvyku.

Proč si nechat vyšetřit množství krevních tuků?
18/05/2017

Mezi nejčastější příčiny úmrtí v České republice patří kardiovaskulární onemocnění. Tyto choroby lze v raných stadiích bohužel poměrně těžko odhalit, protože nemusejí mít zjevné příznaky. Nemocného zkrátka nic nebolí. Jedním z hlavních ukazatelů možných problémů jsou v tomto případě vyšší hodnoty LDL cholesterolu, triacylglycerolů a celkového cholesterolu v krvi.

3 klíčové minerální látky pro zdravý krevní tlak
17/05/2017

Den hypertenze, jenž podle organizace World Hypertension League připadá na dnešek, připomíná, jak důležité je mít v pořádku hodnoty krevního tlaku. Důležitou roli v prevenci hypertenze hraje také jídelníček. Které pochoutky, nabité těmi správnými minerály, si pro zdravý krevní tlak dopřávat? 

3 klasické salátové recepty – caesar, nicoise, waldorf
15/05/2017

Právě začala salátová sezona a byl by hřích nevyužít plejádu této vitaminy a minerály nabité zeleniny. Pokud jste zatím salátovým listům nepřišli na chuť, zkuste některý z tradičních receptů. 

3 zdravé byliny, které kvetou v máji
12/05/2017

Vydejte se do přírody v čase jejího rozkvětu! Kromě toho, že se pokocháte její jarní krásou, můžete si nasbírat některé květy a využít je pro své zdraví. Jak tělu prospějí hluchavka, divizna a heřmánek?

Skladujte jídlo správně a vychutnáte si ho lépe
10/05/2017

Proč banány nepatří do lednice? Kam s bramborami, aby neklíčily? Odhalte nejčastější chyby v uskladnění potravin a pochutnávejte si zdravěji.

Kedluben může pokrýt denní potřebu vitaminu C
05/05/2017

Možná byste do této bulvy neřekli, jak je výjimečná. Vypadá nenápadně, ale množství vitaminů, které obsahuje, je skutečně úctyhodné. Její sezona právě začíná. Věděli jste, že zpracovat můžete i kedlubnové listy?

Využijte bezové květy pro své zdraví
03/05/2017

Říká se, před heřmánkem smekni a před bezem klekni. Podle staré tradice bezinky přinášejí štěstí do domu a chrání jeho obyvatele před mnoha nemocemi. Jak využít jejich léčivé benefity? 

Strava jako prevence rakoviny tlustého střeva
27/04/2017

Ano, váš jídelníček skutečně může mít vliv na snížení či zvýšení rizika rakoviny, zejména pokud jde o tlusté střevo. Tuto souvislost potvrzují mnohé studie.

 
Nenechte si osamělostí „zlomit srdce“
26/04/2017

Lidé jsou sociální tvorové. Náš úspěch spočívá ve schopnosti žít, pracovat a vycházet spolu pohromadě. Ukazuje se, že samota může mít negativní vliv nejen na psychiku, ale i na fyzické zdraví.

 
Co se děje s mozkem při poslechu oblíbené hudby
23/04/2017

Čím to je, že vám určité písničky způsobují tak opojné pocity? Studie v Kanadě dokázala, že chemické látky, které vylučuje mozek například při sexu, jídle nebo po požití drog, hrají roli také v prožívání hudby.

Asiaté považují pomelo za zdroj štěstí
21/04/2017

Gigant mezi citrusy se v některých krajích hřeje na výsluní popularity nejen kvůli osvěžující chuti. V Malajsii věří, pomáhá zahnat zlé síly, v Číně symbolizuje štěstí a prosperitu. Co dobrého nabídne pomelo vám?

 
Příroda a zeleň mohou prodloužit život
19/04/2017

Zeleň v okolí vašeho bydliště má pozitivní vliv na celkové zdraví, jak psychické, tak fyzické. Možná o tom víte z vlastní zkušenosti, ale potvrdila to také nedávná americká studie, do které se zapojilo sto tisíc žen.

 
Pupík – nejkrásnější jizva našeho těla
12/04/2017

Odborně řečeno jizva pupeční je pomyslná tečka za ukončením našeho nitroděložního vývoje. A kromě toho je opředena mnoha zajímavostmi i záhadami.

 
Barevný velikonoční jídelníček
10/04/2017

Dopřejte si o svátcích jara nádherně pestré a hlavně zdravé menu podle českých tradic. Letos začal pašijový týden Květnou nedělí 9. dubna. Během Modrého pondělí a Šedivého úterý se dřív v domácnostech obvykle uklízelo. Škaredá středa připomínala Jidášovu zradu – v ten den se pravidelně vymetaly saze z komína. Se Zeleným čtvrtkem přicházejí dny, kdy si navíc podle tradic i báječně pochutnáte.  

 
Dnes je Světový den zdraví! Oslavte ho s radostí
07/04/2017

Hlavním tématem aktuálního ročníku Světového dne zdraví je deprese. Proč je důležité o této psychické poruše mluvit a jak ji rozeznáte od obyčejné špatné nálady?

Červené vitaminové kuličky zvané ředkvičky
05/04/2017

Jejich veselá barva ozvláštní saláty nebo obložený chléb, a navíc mají jedinečnou, pikantní chuť. Typická jarní zelenina právě v tomto období chutná nejlépe. Co všechno z ní můžete připravit?

Co je spánková apnoe a proč byste ji neměli podceňovat
03/04/2017

Prospíme zhruba 25–30 % života. Abychom mohli fungovat, potřebujeme svou porci spánku, která je u každého z nás různá. Někomu stačí pět hodin, jinému devět. Možná vás překvapí, že i příliš mnoho spánku může být kontraproduktivní. Typickým příkladem je víkendové dospávání. Místo svěžesti následně pociťujeme omámenost a únavu.

Chuť jako žádná jiná. Osvěžte si jaro šťovíkem
31/03/2017

Běžně ho považujeme za plevel, přitom skrývá řadu vitaminů, minerálů a pokrmům dodá neodolatelně pikantní chuť. Moderní gastronomie v poslední době začíná zdravému šťovíku přicházet na chuť.

Nedostatek vitaminu D je u některých Čechů alarmující! Jak to napravit?
29/03/2017

Tento vitamin má mnoho lidí spojený s rybím tukem na lžičce, nad kterým se v minulosti ošklíbala celá řada dětí. Nad vitaminem D bychom se ale rozhodně ošklíbat neměli. Hraje důležitou roli v předcházení infekcím, různým chronickým onemocněním a je významný pro celkovou tělesnou mobilitu a sílu. Klíčový je zejména v prevenci osteoporózy.

Budete koukat! 9 zajímavostí o lidském oku
27/03/2017

Oči jsou druhý nejsložitější tělesný orgán. Obvykle jim ale nevěnujeme pozornost, dokud s nimi nemáme problém. Přečtěte si několik zajímavých skutečností o očích a možná si jich začnete o poznání víc vážit.

Otužilá zelenina pro posílení zdraví. Znáte kadeřávek?
24/03/2017

Říká se jí i kadeřávek, kadeřník nebo jarmuz a patří k nejotužilejším druhům zeleniny. Mladé lístky se sklízí hned v březnu a jsou nejen lahodné, ale hlavně nabité zdravými látkami. Proč a jak zařadit kadeřávek do jídelníčku?

Minerální vody a jejich využití pro zdraví
22/03/2017

Dnes slavíme Světový den vody. To je příležitost si připomenout, proč je voda jedním z největších bohatství, která nám naše planeta dává. Přečtěte si o přírodních minerálkách, jež můžete využít při lehčích i vážnějších zdravotních problémech či v rámci jejich prevence.

Světový den štěstí – jak tento pocit souvisí s fyzickým zdravím?
20/03/2017

Valné shromáždění OSN v roce 2012 vyhlásilo 20. březen Mezinárodním dnem štěstí. Členské státy se usnesly, že snaha o tento pocit je základním lidským cílem, a proto by měly všechny vlády pečovat o štěstí svých obyvatel a nehodnotit pokrok pouze na základě ekonomických ukazatelů. Vezměte štěstí do vlastních rukou! Pro vaše zdraví je důležitější, než si myslíte.

Nabijte se energií česneku s medvědí silou!
17/03/2017

Za své jméno tahle typická jarní bylina údajně vděčí právě medvědům, kteří po dlouhém zimním spánku její lístky s životodárnou silou vyhledávají. 

Je možné za život skutečně změnit svou povahu?
15/03/2017

Sešli jste se někdy se starým přítelem a měli pocit, že je z něj jiný člověk, než kterého si pamatujete ze školy? Výsledky časově nejdelší studie lidské osobnosti v historii psychologie napovídají, že jste při takovém tvrzení možná nebyli tak daleko od pravdy.

Sliny – víc než obyčejná voda v ústech
12/03/2017

Denně jich vyprodukujeme až dva litry, aniž bychom si toho všimli. Přitom jsou velice důležité. Ovlivňují trávení, stav zubů a kontrolují růst mikroorganismů v ústech.

 

Jarní cibulka pomáhá při nachlazení a daří se jí i doma ve skleničce
09/03/2017

Je svěží, jemná a dokáže vám pomoci, když to nejvíce potřebujete. Čím se liší od klasické cibule? Zejména jemnější chutí, která umožňuje ji konzumovat i syrovou. 

Světový den ledvin
08/03/2017

Obzvlášť v chladnějších měsících je potřeba udržovat ledviny v teple. Za jejich onemocněním však nestojí pouze prochladnutí. Někoho možná překvapí, že příčinou může být také obezita. Ledviny obézních lidí totiž musí pracovat mnohem usilovněji než u těch štíhlejších.

„Nebezpečí“ číhající na každém rohu aneb A tuhle fobii znáte?
06/03/2017

Za fobii je považován chorobný strach ze situací nebo věcí, jež v tu chvíli nepředstavují žádné přímé nebezpečí. Pro ty, kteří danou fobii nemají, je chování těch, kteří jí trpí, zcela nepochopitelné. Tyto obavy se totiž dají racionálně těžko vysvětlit a zkušenost s nimi je jen obtížně přenositelná.

Připravte se na jaro s čekankou
02/03/2017

Máte pocit, že vaše tělo potřebuje po dlouhé zimě trochu povzbudit a pročistit? Zkuste čekanku. Obsahuje velké množství vlákniny, čímž příznivě ovlivňuje trávení. Je vhodná pro diabetiky a doporučuje se při potížích s játry. 

Co se děje v hlavě, když vám z pusy vyklouzne jiné jméno, než jste chtěli?
01/03/2017

Údajně každému se někdy stane, že v rychlosti poplete jméno někomu z blízkých nebo přátel. Může za to mozek. A nedělá to schválně. 

Učte se mít rádi ticho – prospějete svému zdraví a produktivitě
27/02/2017

Zaposlouchejte se. Slyšíte něco? Nejspíš ano. Ruch ulice, tikání hodin, projíždějící auto… Jen zřídkakdy okusíme skutečné ticho. A když se tak náhodou stane, spíš nás to vyděsí, než potěší. Přitom dokáže být tak blahodárné!

Polévka zahřeje a prospěje zdraví
22/02/2017

V čem měly babičky při opakování té známé věty pravdu a proč jsou polévky tak zdravé? Podívejme se na ně v dnešním článku z nového, praktického úhlu!

Nekalorická a zdravá příloha – růžičková kapusta
22/02/2017

Vybrat zdravou a zároveň energeticky málo vydatnou přílohu může být někdy pěkný oříšek. Většina má totiž poměrně vysoké kalorické hodnoty. Růžičková kapusta může tento problém vyřešit. Je chutná, hodí se k celé řadě pokrmů, a navíc je plná vitaminů a dalších zdravých látek. 

Nádech, výdech. Dnes jsou na řadě plíce
21/02/2017

Společně s průdušnicí a průduškami tvoří jakýsi provzdušňovací systém větvící se naším tělem. Umožňují, aby se nám do krve dostal kyslík, bez kterého organismus dlouho nepřežije. Jejich onemocnění proto patří k jedněm z nejzávažnějších. To jsou plíce.

Doplňte v zimě vitamin C z kiwi
15/02/2017

Přestože je toto ovoce v našich obchodech už naprosto běžně k dostání a zdomácnělo i v našich kuchyních, málokdo ví, že obsahuje téměř dvojnásobně větší množství vitaminu C než mnoho citrusových plodů.

Zelenina, kterou byste v zimě měli určitě zařadit do jídelníčku
15/02/2017

Zachumlat se do deky, koukat z okna na zasněženou krajinu a dát si v tom největším hrnku horkou čokoládu. Zima má jistě mnoho výhod. Mezi ně ale bohužel nepatří dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, tedy vitaminů. Inspirujte se naším článkem a dopřejte svému tělu přísun vitaminů i v zimě!

Zajímavosti o zázračné tekutině jménem krev
13/02/2017

Věděli jste, že jako náhražku krevní plazmy lze v kritickém případě použít kokosovou vodu nebo že k vysátí veškeré krve z těla člověka by bylo zapotřebí minimálně 1 200 000 komárů? Tato životadárná tekutina však ukrývá mnohem víc zajímavostí. Překvapí vás některé?

Tipy pro zdravé vaření
09/02/2017

Hledáte jen rychlou radu? Přidejte do svého jídelníčku víc zeleniny, ovoce a celozrnných obilovin a uberte všechno ostatní. Zajímá vás víc? Pak si přečtěte celý článek.

Stáří mozku prospívá
08/02/2017

Nemůžete si při prohlížení fotek ze základní školy vybavit jméno všech vašich spolužáků? Křížovku z oblíbeného časopisu luštíte pomaleji než před 20 lety? Ne, to nemusí být první příznaky stařecké demence. To se jen váš mozek učí pracovat jinak. A v mnohém to dělá lépe než za vašich mladých let.

Jak spolu komunikují viry?
06/02/2017

Mnohým velkým vědeckým objevům předcházela náhoda. O poslední přírůstek na seznam těchto „náhodných“ objevů se zapsali vědci z Izraele. Ten nyní může sehrát velmi důležitou roli v boji proti HIV.

Jedno jablko denně dokáže divy
03/02/2017

Každý rok se jich sklidí 40 milionů tun. Více se urodí už jen hroznového vína, pomerančů a banánů. Když je budete jíst pravidelně, srovná se vám trávení a ulehčíte práci důležitým orgánům. Zařaďte je do svého jídelníčku právě teď – syrová, dušená, pečená – a podpořte imunitu.

Proč ořechy před konzumací namáčet?
01/02/2017

Ořechy jsou zdravá a rychlá svačinka, kterou si s sebou můžeme brát kamkoliv. Mnozí z nás ořechy denně jedí kvůli jejich bohatému obsahu zdravých tuků. Už méně lidí si je však připravuje tak, aby byly lépe stravitelné. Proto je důležité zodpovědět si nejprve otázku: měly by se ořechy máčet?

Po ránu se chřipkou nakazíme snáz než odpoledne
30/01/2017

Lidé pracující v nepravidelném směnném provozu nebo ti, kteří o víkendu rádi ponocují, jsou zřejmě náchylnější k infekcím. Proč? Svůj podíl na tom má narušení jejich cirkadiánních rytmů. 

Výživné fazole prospějí pokožce i trávení
27/01/2017

Vegani bez nich nedají ani ránu – kromě nálože bílkovin obsahují i řadu dalších prospěšných látek. Mimo jiné snižují hladinu škodlivého cholesterolu a prospívají tak srdci a cévám. Jako bonus vyživují i vlasy a pleť. 

Chcete jíst zdravě? Možná vám nevědomky brání kolegové v práci
25/01/2017

Co když u vás v práci někdo slaví narozeniny? Nebo když dosáhnete nějakého významného cíle? Bude se slavit a bude dort. Asi tušíte, jaký názor na to mají lékaři…Co když u vás v práci někdo slaví narozeniny? Nebo když dosáhnete nějakého významného cíle? Bude se slavit a bude dort. Asi tušíte, jaký názor na to mají lékaři…

6 (běžných) důvodů, proč nás bolí záda
23/01/2017

Chronická bolest zad se v naší civilizaci usadila a své teplé místo jen tak neopustí. Částečně si za to můžeme sami. Možná vás to překvapí, ale příčin bolesti zad je ve vašem běžném dni hned několik. Zajímají vás ty nejběžnější?

Dokáže samota skutečně léčit?
19/01/2017

Ano, pokud ji ovšem nezaměníme s osaměním. To by totiž znamenalo, že vám chybí mezilidské vztahy. Samota je, když si chcete oddechnout od manžela či přátel. Udělat si čas pro sebe je častokrát nejlepší řešení. Ptáte se, jaké to má výhody?

Štítná žláza – nevelká vládkyně metabolického procesu, která dokáže velké věci
18/01/2017

Bez ní by naše těla nezvládla přeměnit živiny na energii. Tím však její moc zdaleka nekončí. Zajímá vás víc? Pak máte rozečtený správný článek!

Rozhýbejte tělo. Vyhnete se řadě chorob a budete šťastnější
16/01/2017

Z dlouhodobého hlediska uděláte pro svůj pocit štěstí mnohem víc, pokud se pravidelně zapotíte během fyzické aktivity, než když pokles nálady zajíte čokoládovým dortíkem. Zvlášť v případě, že jako většina lidí trávíte značnou část dne vsedě. A je jedno, zda je to v důsledku sedavého zaměstnání, dlouhého dojíždění, nebo prostě proto, že rádi lenošíte. 

Vitaminová bomba pro děti, seniory, sportovce i stresované: klíčky a výhonky
13/01/2017

V lednu, kdy je čerstvé zeleniny nedostatek, si lze snadno vypěstovat její náhradu. Různé klíčky a výhonky jsou nabité cennými látkami a může si je levně obstarat každý. Tohle pěstitelské dobrodružství bude bavit vás i vaše děti.

Chytře na virózy – větrejte a pijte
11/01/2017

Zavřít okna, zatáhnout rolety, zachumlat se pod peřinu a celý den nevystrčit nos z postele. Také máte při viróze a chřipce chuť ležet v klidu doma? Na odpočinku samozřejmě není nic špatného, ale proležet celý den v tmavé nevětrané místnosti nemusí být nejlepší řešení, když na vás „něco leze“. Nasaďte tyto chytré tipy hned při prvních příznacích a nedejte nemoci šanci, aby se rozjela.

Šest potravin, které posílí imunitu
09/01/2017

Právě teď se náš imunitní systém musí vyrovnávat s chladným počasím, a navíc nemůže příliš počítat s podporou psychiky. Ta totiž trpí nedostatkem slunečního světla. Zkuste proto imunitu cíleně podpořit kvalitní a pravidelnou výživou. Tady jsou tipy, co si naložit na talíř.

Kvašená zelenina: domácí multivitamin na zimu
05/01/2017

Asi víte, že 60 % naší imunity sídlí ve střevech. To, jak efektivně se naše tělo dokáže bránit virózám a bakteriím útočícím zvenku, ovlivňuje do velké míry právě složení našeho střevního mikrobiomu. Průmyslová strava plná aditiv a život ve stresu naše prospěšné bakteriální souputníky ve střevech hubí. Jako protilátku nasaďte kvašenou zeleninu. 

Jak se dostat po svátcích zpátky do formy?
04/01/2017

A je to tady. Vánoční hodování a bujaré novoroční oslavy jsou pryč a řada lidí se v souladu se svým předsevzetím snaží držet diety, kupuje permanentky do posilovny a trápí se výčitkami svědomí, že jejich fyzická kondice není taková, jak by si přáli. 

Nejlepší novoroční předsevzetí? Pár tipů bychom měli
02/01/2017

Začátkem ledna se mnoho lidí rozhodne změnit v novém roce svůj život. Mnohem méně z nich si za pár měsíců vůbec vzpomene, jaké předsevzetí si vlastně v lednu dali. A jen mizivé procento svůj slib splní. Zkuste být v příštím roce lepší než ti ostatní. A jestli si s tím pravým předsevzetím nevíte rady, je tenhle článek přesně pro vás!

Pomoc, přejedla jsem se! Recepty, které vám uleví
27/12/2016

Následky tradičního vánočního hodování se obvykle neprojeví jen na ručičce váhy, ale také na našem fyzickém stavu. Jak si ulevit od pocitu těžkého žaludku, pálení žáhy, nadýmání nebo od kocoviny? Vyzkoušejte tyto snadné recepty. 

Neodpírejte si, ale naučte se jíst chytře
21/12/2016

Chutné jídlo nám obvykle přináší potěšení, a proto bychom při něm rozhodně neměli zažívat výčitky svědomí. A už vůbec ne o Vánocích. Díky následujícím jednoduchým zásadám si nebudete muset nic vyčítat a zároveň si o svátcích pochutnáte na tom, co máte rádi. 

Koření jídlu dodá chuť a usnadní trávení
19/12/2016

Koření a čerstvé aromatické byliny obsahují v koncentrované míře éterické oleje – díky těmto přírodním koncentrátům nejen voní, ale podporují naše trávení a dokážou i posilovat imunitu. Působí totiž protizánětlivě a antibakteriálně. Tady je několik praktických tipů, jak je začlenit do vašeho vaření.

Adventní mlsání jinak
15/12/2016

Cukroví. Mnozí jej o svátcích konzumují téměř bez přestávky. Následky takového hodování? Kromě kil navíc to může být i pálení žáhy a těžký žaludek. Zkuste to letos jinak. Vsaďte na sladkosti našich prababiček: sušené ovoce, ořechy a mandle. Můžete je zobat jen tak, nebo z nich během pár minut připravit skvělé raw dobroty. 

3 tipy na adventní výzdobu
14/12/2016

Předvánoční čas je pro mnohé obdobím shonu a stresu. Uklidit, napéct, navařit, nakoupit dárky. Advent a Vánoce bychom si ale měli užívat v poklidu, a hlavně v kruhu našich blízkých. Ideální příležitost, jak strávit hezký adventní čas s rodinou a přáteli, je pustit se společně do výzdoby domova. Máme pro vás pár nápadů, jak na to. 

Zajímavosti o žaludku a trávení aneb náš trávicí specialista se nikdy neotráví
12/12/2016

Trochu tady, trochu tam. A ještě jeden rohlíček na slehnutí. Všichni to známe. Období Vánoc je bohaté ve všech směrech. Co na to ale orgán, jemuž právě začíná nejhorší období v roce? 

Anýz zlepšuje trávení a uklidňuje mysl
09/12/2016

Pokrmům dodají malá semena anýzu sladce kořeněnou chuť připomínající lékořici. V závislosti na oblasti pěstování obsahují 2–6 % silic, které příznivě působí na zažívací ústrojí i horní cesty dýchací. Díky svým uklidňujícím účinkům může anýz posloužit i lidem trpícím nespavostí.

Studené ruce a nohy mohou být projevem vážné nemoci
07/12/2016

Pocit studených rukou, případně prstů u nohou, je poměrně běžná záležitost. Zvlášť teď v prosinci se jedná o zcela normální reakci těla na chlad. Pokud je vám ale zima na ruce a nohy neustále, a to i v teple domova, možná je na čase přestat brát tyto obtíže na lehkou váhu.

Co si počít s ječným zrnem?
04/12/2016

Hordeolum, kterému se lidově říká ječné zrno, je nepříjemný zánět povrchových žlázek nebo folikulů řas na očním víčku. Jeho původcem jsou nejčastěji bakterie z rodu stafylokoků. Ačkoli se obvykle nejedná o nijak závažný zdravotní problém, dokáže pěkně znepříjemnit život. Když se objeví, raději se držte následujících rad. 

Zajímavosti o srdci
02/12/2016

O tom, jak moc je pro nás tento orgán důležitý svědčí i to, jak hluboko pronikl do naší řeči. Často nám něco leží na srdci, v srdci nosíme své nejbližší a srdce nás bolí, pokud o někoho z nich přijdeme. Určitě si vzpomenete na mnoho dalších podobných úsloví, ve kterých srdce hraje hlavní roli. Pojďme se nyní na tuto neúnavnou pumpu podívat trochu podrobněji.

 

Užívání doplňků stravy proberte s lékařem
30/11/2016

Řada lidí přistupuje k doplňkům stravy velmi bezstarostně. Mnozí jejich příjem vůbec nekonzultují s odborníkem nebo jich dokonce užívají hned několik najednou. Pilulky na hubnutí, na zrychlení metabolismu, na zvýšení fyzické či duševní výkonnosti, tabletky pro krásnější vlasy a hezčí nehty. Doplňky stravy dnes zkrátka pokrývají téměř celé spektrum lidských potřeb a přání. Je ale na místě přistupovat k nim s větším rozmyslem. 

Nutriční tipy pro ženy
28/11/2016

V porovnání s muži trpí ženy mnohem častěji deficitem železa. Také by si měly dávat větší pozor na dostatečný příjem vápníku. A nakonec je tu hořčík – víte, jak může prospět právě ženám? Vysvětlíme vám to...

Co jste možná nevěděli o pálivých chilli papričkách
25/11/2016

Chilli papričky přiostří chuť pokrmů, ale zároveň mohou prospět i našemu zdraví. Čím? Látka zvaná kapsaicin, jíž papričky vděčí za svou štiplavost, napomáhá zrychlení metabolismu a je jí připisován pozitivní vliv na kardiovaskulární systém. Někteří lidé by si ale na konzumaci chilli papriček měli dát pozor. 

Listopad je ideální na očkování proti chřipce
21/11/2016

Očkování proti chřipce byste měli stihnout ještě před tím, než naplno vypukne chřipková sezóna. V České republice se chřipka šíří zejména v zimě, od prosince do konce února až začátku března. Listopad je tedy pro očkování ideální. 

Polníček je bohatý na železo, ale organismus nabije také vitaminem C
21/11/2016

S ubývající teplotou začíná být nabídka sezónní zeleniny chudší. Odolný salát polníček se ale dá sklízet ještě v polovině podzimu. I když se na první pohled jedná o celkem nenápadnou rostlinu, obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek, a proto byste ji do jídelníčku určitě měli zařadit.

Oregano dochutí těstoviny, ale pomůže i zklidnit nervy
17/11/2016

Koření známé pod názvem oregano je ve skutečnosti nať rostliny z čeledi hluchavkovitých. Dobromysl obecná pochází ze Středomoří, ale postupem času se tato vytrvalá bylina rozšířila do různých koutů světa. Běžně roste i v našich zeměpisných šířkách. Kromě dochucení těstovin či salátů přijde vhod při léčbě nachlazení, a to se teď na podzim obzvlášť hodí.

Které zelenině prospěje tepelná úprava a kterou jezte raději syrovou?
16/11/2016

Vařit, či nevařit? Toť otázka. Obecné doporučení zní, že nejlepší je konzumovat zeleninu čerstvou a syrovou. Ovšem v některých případech může tepelná úprava pozitivním zdravotním přínosům zeleniny prospět. O kterou zeleninu se jedná? 

Proč může být rozdílný Rh faktor u nastávající maminky a jejího dítěte problém?
14/11/2016

Rh faktor je znaménko plus nebo minus za označením krevní skupiny. Mnoho lidí zná svou krevní skupinu, ale jaký mají Rh faktor netuší. Někdy je ale tato znalost důležitá, například když čekáte miminko.

Bezlepková tapioka je ideálním zdrojem energie
11/11/2016

Exotický název napovídá, že tahle surovina není v našich zeměpisných šířkách doma. Maniok jedlý neboli tapioka pochází z tropických oblastí a řadí se mezi okopaniny. Výživný škrob z kořenů manioku je už ale k dostání i na pultech českých obchodů. Jak ho využít v kuchyni a čím prospěje zdraví? 

Umělá sladidla slibují sladkou chuť a minimum kalorií. Má to ale nějaký háček?
09/11/2016

Pochutnat si na sladkém a při tom nepřijmout ani kalorii. To je asi sen všech, kdo si rádi dopřávají právě sladkosti. Mohlo by se zdát, že právě díky umělým sladidlům, se nám už tento sen splnil. Jak je to ale s vlivem umělých sladidel na lidské zdraví? 

3 snadné tipy, jak se vypořádat s bolestmi hlavy
07/11/2016

Úpornou bolest hlavy řeší mnoho lidí jednoduše tím, že si vezme prášek. To je samozřejmě také způsob. Ovšem pouze dočasně. My pro vás ale máme několik snadných tipů, díky nimž se vám bolesti hlavy vyhnou nebo jimi aspoň nebudete trpět tak často. 

Zdravé tipy pro podzimní večery: aromaterapie, bylinkové čaje a pečení zdravých pochoutek
04/11/2016

Podzim zkrátil dny a prodloužil noci. Přečtěte si několik tipů, které vám nejen zpříjemní dlouhé večery, ale navíc i prospějí vašemu zdraví. 

Synlab se v listopadu zaměří na muže
02/11/2016

Rakovina prostaty je tichým nepřítelem mužů. Přitom patří mezi nemoci, které lze úspěšně léčit, pokud se na ně přijde včas. Nemusí tedy být strašákem, nepodcení-li se prevence. I proto je vhodné zajít si na preventivní laboratorní vyšetření. 

Jaké jsou zdravotní přínosy brokolice?
31/10/2016

Brokolice zdomácněla i na českých talířích, pochází však ze Středomoří. Údajně si na ní pochutnávali už staří Římané. Ostatně její původ nám připomíná i samotný název, jež je odvozen od italského slova brocco, které znamená výhonek. 

O víkendu nás čeká změna času – s jakými obtížemi se mohou potýkat citlivější jedinci?
28/10/2016

Změnu na zimní čas má mnoho lidí výrazně radši než na letní. V noci z 29. na 30. října se hodinová ručička přesune o hodinu nazpět a my si budeme moct přispat. Hurá! Kvůli přechodu z letního na zimní čas se však musíme smířit s tím, že stmívání přijde dřív. Ti citlivější z nás mohou v souvislosti se změnou času zažívat i další nepříjemnosti.

Děti a sladké – jak na to, aby se jím nepřecpávaly?
26/10/2016

Neměli bychom jíst tolik sladkostí. Všichni to víme, řada z nás si však nemůže pomoct. Nadýchaný dort a čokoládová tyčinka nám zkrátka chutnají víc než třeba banán nebo jablko. Jak dětem, i sobě, nastavit pravidla pro konzumaci sladkostí? A jaké jsou zdravější a přitom stejně chutné alternativy?

Zelí – ideální zdroj vitaminu C dostupný i na podzim
24/10/2016

Věděli jste, že na kysaném zelí si pochutnávali už Řekové a Římané? V době, kdy neexistovaly lednice, bylo totiž kvašené zelí jednou z mála potravin, které vydržely bez úhony celé měsíce. Poskytovalo lidem důležité vitaminy i v zimních měsících, kdy byl přísun čerstvého ovoce a zeleniny omezený. A proč neopomíjet zelí ani dnes, když můžeme mít čerstvé ovoce a zeleninu ze všech koutů světa po celý rok? 

Sílu echinacey oceňovali už severoameričtí Indiáni
21/10/2016

Za sychravých podzimních dní se určitě hodí podpořit obranyschopnost organizmu. K těm nejznámějším přírodním prostředkům, které mnozí na posílení imunity používají, patří výtažek z třapatky nachové neboli echinacey. Věděli jste, že ji používali pro povzbuzení zdraví už severoameričtí Indiáni? 

Pozor na skryté zdroje soli! Jste si jistí, že jí nekonzumujete přespříliš?
19/10/2016

Proč si dávat pozor na sůl? Pravidelný příjem nadměrného množství soli zatěžuje především ledviny a oběhový systém. V dlouhodobějším horizontu si přemrštěným solením můžete přivodit také vysoký krevní tlak. A s ním jde ruku v ruce celá řada zdravotních rizik – mimo jiné infarkt a mrtvice. Zamýšleli jste se někdy, kolik soli za den sníte?

Nehty na nohou rostou pomaleji než na rukou
17/10/2016

Víte, že s přicházejícími chladnými měsíci si nebudete muset nehty stříhat tak často? Jejich růst samozřejmě ovlivňuje i strava a celkový zdravotní stav,  avšak v létě zpravidla rostou rychleji než v zimě. O kolik nehet povyroste za den a za jak dlouho se kompletně vymění? 

Hrušky je lepší neloupat
14/10/2016

U hrušek stejně jako třeba u jablka či salátové okurky platí, že bychom je pro maximalizaci zdravotních přínosů měli konzumovat čerstvé a neoloupané. Slupka hrušek totiž obsahuje nezanedbatelné množství vlákniny a těsně pod ní se nachází množství vitaminů skupiny B. Nešetrným oškrábáním byste o ně přišli.

Laboratorní vyšetření pomáhají i zvířatům
12/10/2016

Stejně jako my lidé mohou i naši zvířecí druhové podstoupit laboratorní vyšetření, které může osvětlit příčinu jejich zdravotních obtíží a následně pomoci s výběrem správné léčby. Za jakých okolností byste o laboratorním vyšetření zvířete měli uvažovat? 

Eukalyptus: jak prospívá zdraví?
10/10/2016

Eukalyptus neboli blahovičník pochází z Austrálie, kde tvoří většinu lesních porostů. Tato rychle rostoucí dřevina se ale dávno zabydlela i v českých domácnostech. Tvrdí se o ní, že silice, které vylučuje, dokážou odpuzovat komáry a zpříjemňovat ovzduší v místnosti. 

Koriandr – výborný pomocník při vaření, ale také silný zdroj vitaminů
07/10/2016

Rostlina z čeledi miříkovitých skvěle dochutí pokrmy z masa nebo zeleniny. Organismu ale dodá i celou řadu vitaminů prospěšných zdraví a napomáhá trávení. Koriandr můžete pěstovat i v květináči na okenním parapetu, a mít ho tak k dispozici po celý rok. 

Jak a proč trénovat svou paměť?
05/10/2016

Sportovci určitě vědí, že pokud nebudou nějakou část těla dostatečně trénovat, její výkonnost začne klesat. Zjednodušeně řečeno je to s pamětí dost podobné. Trénovat bychom ji proto měli celý život, v seniorském věku je to ale nezbytnost. Jak na to?

Zhubnete, když začnete snídat?
03/10/2016

Je pro ty, kteří se potýkají s nadváhou skutečně lepší snídat? Zaručí pravidelná snídaně snížení váhy? Nebo je to jinak? 

Dýně je ideální pro všechny, kdo trpí hypertenzí nebo chtějí zhubnout
30/09/2016

Oranžově zbarvená zelenina je momentálně k dostání téměř všude a někteří z vás možná mají i její zásoby z vlastní zahrádky. Věděli jste, že dýně je díky nízkému obsahu sodíku a vysokému zastoupení draslíku ideální potravina pro lidi trpící vysokým krevním tlakem? Vitaminy a vlákninu v ní obsaženou ale ocení i organismus všech ostatních. 

Zajímavosti o slepém střevě aneb Zvládli byste si ho operovat sami?
27/09/2016

Slepé střevo obvykle vnímáme jako něco zcela zbytečného a nefunkčního. Někteří ho dokonce ani nemají, protože jim ho kvůli zánětu při operaci odstranili. Proč ho tedy vůbec v organismu máme? 

Klíčky řeřichy si můžete vypěstovat sami doma
26/09/2016

I během chladnějších měsíců roku si doma na okenním parapetu můžeme nechat naklíčit řeřichu setou a získat díky tomu přísun jejích výhonků nabitých zdravím. Jak na to? 

Nasbírejte si šípky – v chladných měsících vám dodají vitamin C
23/09/2016

Koncem září začíná doba ideální ke sběru šípků. Červené bobulky jsou doslova napěchované vitaminem C, ale najdete v nich také vitaminy skupiny B a provitamin A. Z minerálních látek jsou šípky bohaté na draslík a hořčík. Jak je uchovat, abychom z jejich síly mohli těžit i v zimě? 

Zajímavosti o lidských vlasech
21/09/2016

Každý den je kontrolujeme v zrcadle, češeme je, myjeme a někdy se trápíme tím, jak vypadají nebo že jich máme málo. Co o nich ale ve skutečnosti víme? Přinášíme pár zajímavostí o lidských vlasech. 

Cítíte se přes den unavení? Může vám chybět hořčík
19/09/2016

Nerovnováha hladiny minerálních látek v lidském organismu může zásadním způsobem ovlivnit kvalitu lidského zdraví. Nedostatek nebo naopak přebytek některých minerálů se může projevovat velmi různě. Někdy, jako třeba v případě hořčíku, si projevy nedostatku ani nemusíme spojit s tím, že nám chybí. 

Canisterapie aneb Když psi zdravotně pomáhají
16/09/2016

Zjednodušeně řečeno je canisterapie léčebný kontakt člověka se psem. V praxi může mít tato metoda mnoho podob. Speciálně vycvičení psi například poskytují psychickou vzpruhu osamělým lidem v domovech pro seniory. Lidí, kterým zlepšují život, je ale mnohem víc. 

Tuřín je nenápadná zelenina, na kterou bychom neměli zapomínat
14/09/2016

Tuřín je kořenová zelenina, která se zdaleka netěší tak velké oblibě jako jeho známější příbuzné mrkev a petržel. Přitom se jedná o zeleninu, jejíž konzumace má velmi dlouhou tradici. Ve středověku to byla jedna z nejčastěji používaných surovin, údajně se ale pěstoval už zhruba před 4 000 let ve Středomoří. Proč si tuřín zaslouží pozornost i ve 21. století? 

Trpíte zvýšeným rizikem vzniku krevních sraženin? Otestujte se
12/09/2016

O vrozené predispozici k tvorbě krevních sraženin nemusíte vůbec vědět. Nic nebolí, žádné obtíže nepozorujete. Žilní trombóza je přitom třetím nejčastějším onemocněním cévního systému. Skutečně se proto vyplatí vědět, zda se tato genetická zátěž netýká i vás. Právě na to se zaměří aktuální bezplatné vyšetření nabízené v rámci preventivního programu Zdraví národa. 

Hroznové víno vás rychle nabije energií, a navíc prospěje nervovému systému
09/09/2016

Proč bychom si bobule vinné révy měli dopřávat častěji a jak konkrétně prospívají zdraví? Například jejich slupky jsou bohaté na vlákninu, která je klíčová pro správně fungující trávicí soustavu. Zdravotních benefitů má ale víno mnohem víc. 

Jak na začátku školního roku podpořit dětskou imunitu?
07/09/2016

Pokud máte děti, které už chodí do školy nebo školky, možná z vlastní zkušenosti znáte, jak rychle se šíří nemoci v dětském kolektivu. Jak po prázdninách podpořit obranyschopnost dětského organismu, aby i na začátku září a s postupem podzimu zůstaly vaše ratolesti bez chorob? 

Neprávem pozapomenutá pohanka – mimo jiné zdroj rutinu, který napomáhá pružnosti cév
05/09/2016

Obliba pohanky v posledních letech stoupá. Zdravím nabitá a bezlepková surovina je pro mnohé lidi novinkou. Pravda ale je, že zrovna v našich zeměpisných končinách má její konzumace dlouhou tradici. Například v 16. a 17. století u nás patřila k nejčastějším jídlům. Proč je dobře, že lidé tuto plodinu v dnešní době znovu začali zařazovat do jídelníčků? 

Vejce, banán a okurka – jak je využít v péči o pleť a vlasy
02/09/2016

Tři výše uvedené suroviny má v lednici skoro každý. Nejenže jsou pro naše tělo přínosem, když je sníme, ale dokáží pomoci i ke kráse. Máme pro vás několik snadných tipů, jak je využít v péči o pleť obličeje a vlasy. 

Zajímavosti o lidské kůži aneb Proč si na ni vzpomenout, až budete doma luxovat
31/08/2016

Kůže je největší orgán lidského těla. Celková plocha kůže u dospělého člověka je přibližně 1,6 až 1,8 m² a její hmotnost tvoří zhruba 7 % z celkové tělesné hmotnosti. Kromě toho, že tělo chrání před nezdravým UV zářením a před škodlivými mikroorganismy, pomáhá nám také s termoregulací. 

Zdravé batáty dodají tělu provitamin A, ale i vlákninu
29/08/2016

Sladké brambory neboli batáty jsou kořenové hlízy rostliny se zvláštním názvem povijnice batátová. Jejich původní domovinou je Střední Amerika. Dnes na ně ale běžně narazíte v českých obchodech a vypěstovat si je můžete i na vlastní zahrádce. V čem tyto sladké hlízy prospívají našemu zdraví? 

Jak jíst víc a přesto zhubnout?
26/08/2016

Většina lidí si pod pojmy jíst zdravě a hubnout představí něco nepříjemného a omezujícího. A co kdybychom se na to podívali trochu jinou optikou? Než abyste se zaměřovali na omezování se v jídle, zkuste se soustředit na to, abyste do jídelníčku přidali víc zdravých a nutričně hodnotných potravin. Zdánlivě jednoduchý trik skutečně funguje. Jak na to? 

Nemusíte hned běhat – začněte se svižnou chůzí a zdravotní přínosy vás neminou
24/08/2016

Říkáte si, že byste měli začít cvičit? Máte kolem sebe lidi, kteří začali běhat, chodí plavat nebo do posilovny? Vás ale podobné sporty moc nelákají? Začněte chodit. Zní to banálně, ale zdravotní přínosy pravidelné svižné chůze jsou skutečně velké. Prospívá vašemu srdci, spaluje tuky, okysličuje tělo i mozek a v neposlední řadě udržuje vaše svaly a šlachy v kondici.

Kokosová voda versus kokosové mléko – jaký je v nich rozdíl a jak prospívají zdraví?
22/08/2016

Kokosová voda je bezbarvá tekutina, která se nachází ve středu nezralých zelených kokosů. Kokosové mléko naopak pochází z plodů už zralých, konkrétně z jejich dužiny. Zatímco voda obsahuje jen velmi málo kalorií, mléko je v porovnání s ní poměrně výživné. Jak tyto tekutiny získané z kokosových ořechů mohou prospět našemu zdraví? 

Quinoa aneb merlík chilský dodá tělu vitaminy skupiny B a neobsahuje lepek
19/08/2016

Merlík chilský se stejně jako pohanka nebo amarant řadí mezi takzvané pseudoobilniny. V praxi to znamená, že jej můžeme využít stejně jako většinu cereálií, ale neobsahuje lepek. Quinoa je díky tomu vhodná i pro celiaky. Ovšem do jídelníčku by ji měli kromě celiaků zařadit všichni, kdo chtějí jíst zdravě. Jak merlík chilský prospívá zdraví? 

Sluneční záření a naše oči – jak je chránit a jak je slunce může ohrožovat?
16/08/2016

Sluneční brýle bychom rozhodně neměli považovat jen za módní doplněk. Samozřejmě to, jak nám sluší, je rovněž důležité, nicméně klíčová je ochrana před UV zářením. Slušivé, ale s nedostatečným UV filtrem mohou totiž našim očím prokázat mnohem horší službu, než když bychom na sluníčko vyrazili bez brýlí. 

Proč a kdo by se měl nechat otestovat na přítomnost viru zika?
15/08/2016

Slovo zika údajně pochází z gandštiny, což je jazyk používaný v africké Ugandě. V překladu tento výraz znamená přerostlý. Zika, tedy přerostlý, je totiž název lesa ve východní Ugandě, kde vědci poprvé ve 40. letech minulého století virus zachytili u makaků. 

Švestky – čím nám prospívají a jak je zpracovat?
12/08/2016

Právě dozrává fialové ovoce nabité vitaminy skupiny B, minerály a antokyany, kterým se připisují antioxidační účinky. Jak nám švestky prospívají? A jak je zpracovat, aby si uchovaly co nejvíc zdravých látek? 

7 zajímavostí o jazyku
10/08/2016

Možná jste také kdysi na internetu zaregistrovali informaci, že nikdo si jazykem nedokáže olíznout vlastní loket. Třeba jste to i vyzkoušeli. A pravděpodobně jste zjistili, že to nezvládnete. My jsme pro vás o jazyku shromáždili i další zajímavosti. 

Jsou houby zdravé? Hodně záleží na tom, jak je upravíte
08/08/2016

Sbírání hub je mezi Čechy zvlášť v létě a na podzim velmi oblíbenou kratochvílí. Jedná se ale jen o vlastnoručně nasbíranou pochoutku, která nám ozvláštní jídelníček, nebo nám houby mohou i zdravotně prospět? Takové houbové řízky smažené v trojobalu nejsou zrovna úplně nejzdravější. Zeleninová polévka z hlívy ústřičné našemu zdraví naopak prospěje. 

Okurka – do limonády, salátu, na pleť, ale i proti únavě
05/08/2016

Salátová okurka obsahuje zhruba 95 % vody, proto je v létě ideální na doplnění tekutin. Dá se použít k přípravě salátů nebo limonád, ale osvěžit nás může i zvenčí. Plátky okurky zvlhčí pleť a přinesou úlevu pokožce spálené sluncem. Jak dál nám může v létě prospět? Shrnuli jsme pro vás pár tipů. 

Léto a salmonelóza – pozor na kontaminovaná vajíčka
03/08/2016

Špagety carbonara, vejce Benedikt, majonéza, holandská omáčka nebo zmrzlina připravená z čerstvých vajec. Všechny tyhle pochoutky představují potenciální riziko nakažení infekčním onemocněním zvaným salmonelóza. Během teplých letních dnů se bakterie rodu Salmonella rychle množí, a proto obvykle během prázdnin počet nákaz tímto průjmovým onemocněním stoupá. Jak se před ním chránit? 

První pomoc při spálení od sluníčka
01/08/2016

I když odborníci každý rok připomínají, jak důležité je chránit se před slunečními paprsky krémy s ochranným filtrem a varují před přehnaně dlouhým pobytem na slunci, stejně se mnoho lidí v létě na slunci spálí. Jak potom pokožku ošetřit? Pomůžou bílý jogurt i okurka. Ovšem jen u lehčích případů. 

Jak se chránit před dotěrným hmyzem a co s nepříjemnými štípanci?
29/07/2016

Levandule, máta nebo bazalka nejenže zkrášlí okno či zahradu, ale dokonce nám pomohou chránit se před dotěrným hmyzem. Pokud už nás ale komár, ovád nebo například vosa štípne, hodí se mít po ruce cibuli nebo olej z australského čajovníku. 

Tipy na zdravé dipy
29/07/2016

Dip je ideální způsob, jak zdravě dochutit maso. Můžete do něj ale namáčet i syrovou zeleninu, která díky němu zachutná třeba i těm, kteří jí jinak moc neholdují. Připravili jsme pro vás pár snadných kuchařských tipů. 

Pět zajímavostí o lidském oku
25/07/2016

Orgán, který nelze transplantovat a jehož podoba je unikátnější než otisk prstu. Věděli jste, že zatímco otisky prstů se posuzují zhruba podle 40 jedinečných parametrů, duhovka podle více než 250? I proto se v zabezpečovacích systémech stále častěji využívá právě sken oka. Přečtěte si další zajímavosti o očích. 

Tipy na zdravější grilování
22/07/2016

Grilování k létu neodmyslitelně patří, i když všichni víme, že to není úplně nejzdravější způsob stravování. Jak na to, abyste si po grilování nemuseli vyčítat, že jste jedli až příliš nezdravě?

Jak v létě bojovat s nadměrným pocením?
20/07/2016

Mokré podpaží či propocené tričko na zádech dokáží v létě leckomu znepříjemnit život. Jak pocení regulovat a kdy je na čase obrátit se kvůli němu na lékaře? 

Meruňky dodají organismu železo, ale i celou řadu vitaminů
18/07/2016

I když už na našich talířích naprosto zdomácněly, původem jsou meruňky až z východní Asie a do Evropy se s největší pravděpodobností dostaly přes Arménii. Napovídá tomu i latinský název – Prunus armeniaca. Plody meruněk prospívají zdraví nejen v syrovém stavu, ale i sušené. Při jejich konzumaci bychom si ale měli dát pozor, protože se někdy ošetřují sířením. 

Rybíz je ideální při křečových žilách a snižuje krevní tlak
15/07/2016

Zhruba od poloviny června začíná sezóna rybízu. Bílý, červený i černý je nejen plný vitaminů, ale obsahuje také významné množství vlákniny. Na vitamin C je nejbohatší rybíz černý. Bílý je zase nejsladší. Nejčastěji se ale na českých zahrádkách a v obchodech setkáte s červeným rybízem. Co drobné, barevné kuličky přinesou našemu zdraví? 

Angrešt prospěje cévám a trávicímu traktu
13/07/2016

Plody angreštu, zvlášť pokud nejsou zcela zralé, mohou být v porovnání s jiným drobným ovocem o poznání kyselejší. Angrešt, jehož sezóna právě začíná, totiž obsahuje hned několik ovocných kyselin – zejména vinnou, jablečnou a šťavelovou. Tyto kyseliny jsou pro náš organismus prospěšné v mnoha směrech. Například tím, že podporují správné zažívání a díky mírně diuretickým účinkům pomáhají očistě těla. 

Třešně pomohou očistě těla a ochrání srdce a cévy
11/07/2016

Kdy jindy je ten pravý čas dopřát si čerstvé třešně v co největším množství než teď v červenci? Mají diuretické účinky, a proto pomáhají v očistě organismu od škodlivin. Protože jsou vydatným zdrojem draslíku, působí jako prevence kardiovaskulárních chorob a jsou ideální pochoutka pro všechny, kdo trpí vysokým krevním tlakem. A jak dál prospívají zdraví? 

Nepříjemný letní problém, o kterém se těžko mluví – mykózy mezi prsty u nohou a na nehtech
08/07/2016

Léto je tu a s ním slunné počasí a čas strávený na koupalištích. S horkými dny u bazénu jsou ale bohužel spjaté i zdravotní potíže způsobené mykózami a plísněmi. Teplé a vlhké prostředí totiž podporuje růst houbovitých organismů na naší pokožce, a proto se plísním v létě obzvlášť daří. 

7 potravin, které v létě pomohou hydrataci organismu
04/07/2016

Dodržovat pravidelný pitný režim je nutné po celý rok, tím spíše v letních měsících, kdy je lidský organismus vystaven nadměrné zátěži vlivem vysokých teplot. Příjemnou výhodou však je, že hydratovat se můžeme nejen pitím, ale i jídlem. Mnoho druhů sezónního ovoce a zeleniny, tolik bohatých na vitaminy a další živiny, totiž obsahuje velké množství vody. V případě okurky a melounu to pro vás asi nebude nic nového, ale poslední položka na našem seznamu potravin, ideálních k zavodnění, vás možná překvapí. 

Čerstvý hrášek je zdravá pochoutka s mnohostranným využitím
01/07/2016

Vzpomínky na hrachovou polévku či kaši ze školní jídelny mohou u někoho vyvolat spíš negativní asociace. Čerstvý zelený hrášek, jehož sezóna je v plném proudu, by ovšem mohl tuto nepříjemnou vzpomínku změnit v pozitivní zkušenost. Hrášek je totiž nejen zdravý, ale i velice chutný. 

Jak poznáte zánět žaludeční sliznice od lehčích žaludečních obtíží? A jak ho léčit?
29/06/2016

Tlačí vás žaludek a je vám nevolno, nebo dokonce na zvracení? Může se jednat jen o chvilkový problém vyvolaný například příliš mastnou nebo ne zcela čerstvou potravinou. Měli byste dost pít, omezit příjem jídla, případně si dát jen suché pečivo. Pokud se ale vaše obtíže nezlepší ani za 24 hodin, můžete trpět zánětem žaludeční sliznice. 

Hlávková kapusta by si zasloužila víc naší pozornosti
27/06/2016

Hlávková kapusta se bohužel u řady lidí netěší zdaleka takové oblibě, jakou by si zasloužila. Přitom jsou látky v ní obsažené pro lidský organismus víc než prospěšné, a navíc ve větší koncentraci než u jiné zeleniny. Vedle vitaminů C, B, E a K se může pochlubit i vysokým podílem vlákniny, jež podporuje správné fungování trávicí soustavy. 

Mrkev prospívá očím a vařená se doporučuje při potížích se žlučníkem
24/06/2016

Od dětství slýcháme, že mrkev je dobrá pro zdravý a ostrý zrak. Díky betakarotenu nás chrání před šeroslepostí a negativními účinky slunečního záření. Vitamin A, který si naše tělo vytváří z betakarotenu, navíc výrazně napomáhá při fungování našeho imunitního systému.

Zajímavosti o kostech aneb Mohou těžší kosti za obezitu?
22/06/2016

Určitě už jste od někoho aspoň jednou v životě zaslechli, že má vyšší hmotnost proto, že má těžké kosti. Ale může mít skutečně někdo těžší kosti než jiní lidé? Nebo se jedná jen o rozšířený mýtus, kterým si lidé omlouvají přebytečné kilogramy? Pravda je, že stejně vysocí lidé opravdu mohou mít různě těžké kosti. Ale aby byl někdo obézní proto, že má těžké kosti? To je nesmysl! 

Jak si uspořádat potraviny v lednici, abyste jedli zdravěji?
21/06/2016

Napadlo vás někdy, že i to, jak si uspořádáte jídlo v ledničce, má vliv na vaše stravování? Přinášíme vám několik snadných tipů, jak potraviny v lednici uspořádat, aby pro vás bylo zdravé stravování snazší. 

Užíváte antikoncepci? Měla byste si nechat vyšetřit krev
17/06/2016

Užíváte antikoncepci už delší dobu? Nebo teprve přemýšlíte, že si ji necháte předepsat? V obou případech je vhodné nechat se vyšetřit, abyste vyloučila zvýšené nebezpečí trombózy. Takzvané trombofilní mutace v genech se týkají asi 8 % obyvatel ČR. Jste si jistá, že to nejste zrovna vy? A víte, jaké nebezpečí by vám hrozilo? 

Ředkvičky pomohou tělu s plísněmi i škodlivými bakteriemi
15/06/2016

Začátkem léta vrcholí sezóna červených ředkviček. Křupavá kořenová zelenina obsahuje nezanedbatelné množství vitaminu C, kyselinu listovou a v neposlední řadě antibakteriálně působící silice a oleje. Chroupáním ředkviček navíc tělu dodáte potřebnou vlákninu.

Kedlubny hrají roli v prevenci rakoviny a tělu dodají vitaminy i minerály
13/06/2016

Kedlubna je nenápadná a cenově dostupná zelenina, která ale skýtá mnohem víc vitaminů a minerálů, než byste možná tušili. Obvykle se konzumují pouze její hlízy, kedlubnové listy ale obsahují ještě vyšší množství zdravých látek. Je proto škoda do jídelníčku je nezařadit. Omyté a nakrájené listy, které neprošly chemickým postřikem, můžete přidat do zeleninových salátů, do polévky nebo nadrobno nasekané nasypat na chléb. 

Kdy je vhodné laboratorní vyšetření psů?
10/06/2016

Stejně jako u lidí hrají v diagnostice mnoha chorob u našich čtyřnohých přátel velkou roli laboratorní rozbory. Jaké jsou ty nejčastější a o jakých by měli majitelé psů vědět? 

Jak překonat jet lag?
08/06/2016

Pásmová nemoc, a také desynchronóza – to jsou další názvy obtíží, které nejčastěji souhrnně označujeme jako takzvaný jet lag. Každý, kdo někdy cestoval víc než přes 2 časová pásma, se s tímto nepříjemným jevem nejspíš setkal. Jak se s ním vyrovnat? 

Jahody jsou nízkokalorická pochoutka, zásobí vás vitamíny a minerály
06/06/2016

Sezóna jahod je tu! Někteří z vás si je možná pěstujete sami a máte díky tomu možnost dopřát si je každý den úplně čerstvé. I když ale vlastní záhon jahod nemáte, pořídíte je v současné době téměř všude. Věděli jste, že jejich příznivé účinky na lidský organismus vyzdvihoval už slavný antický lékař Hippokrates? 

Odběr krve – pravidla, která je třeba dodržovat
03/06/2016

Pokud se chystáte na laboratorní vyšetření, měli byste kvůli přesnosti výsledků dodržet před odběrem několik jednoduchých zásad. V opačném případě totiž mohou být výsledky testování zkreslené. Jaká pravidla byste měli mít na paměti?

Příjemná vůně a potěcha pro oko
01/06/2016

Bylinky – koření na maso, těstoviny, saláty či skvělé doplnění limonád a ovocných šťáv.

 
Vegetariánství – módní výstřelek, nebo zdravá strava?
30/05/2016

Trend vyhýbat se konzumaci masa je v posledních letech na vzestupu. U mnoha lidí se jedná jen o módní výstřelek, jiní maso nechtějí jíst z etických důvodů a někomu jednoduše nechutná. Je ale tento způsob výživy zdravý? A na co bychom si měli dát v jídelníčku pozor, pokud se takto chceme stravovat? 

5 potravin, které vás před létem nabijí energií a ještě prospějí vašemu zdraví
27/05/2016

Dny se prodloužily, večer je déle světlo, ale vy jste po práci tak unavení, že už téměř na nic nemáte energii? Zkuste do jídelníčku přidat nepražené ořechy, dýňová semínka, vajíčka a banány. Snižte podíl polotovarů, tepelně zpracovaných potravin a pokuste se konzumovat co nejvíc potravin v syrovém stavu. A v neposlední řadě nezapomínejte na dostatek tekutin!

5 důvodů, proč začít každý den vypitím sklenice vody s citronem
25/05/2016

„Je to malý krok pro člověka, ale obrovský skok pro lidstvo.“ Tento legendární výrok astronauta Neila Armstronga bychom si pro účely aktuálního článku mohli parafrázovat následovně: „Je to malý krok pro člověka, ale obrovský skok pro zdraví.“ I tak jednoduchá a banální věc, jako vypít každé ráno sklenici vlažné vody s citronem, totiž může vašemu organismu výrazně prospět. Jak? 

Proč a jak byste se měli nechat vyšetřit na přítomnost viru zika?
23/05/2016

Navštívili jste během dovolené oblasti, kde se vyskytuje virus zika? Cítíte se po návratu unavení, bolí vás hlava či klouby, máte zvýšenou teplotu nebo se vám na těle objevila vyrážka? Pak je určitě namístě nechat se laboratorně vyšetřit na přítomnost nebezpečného viru. Zvýšenou pozornost by vyšetření měly věnovat těhotné ženy. 

Jak poznat alergii u psa? A jaké typy jsou u nich nejčastější?
20/05/2016

Stejně jako my lidé, trpí dnes naši čtyřnozí přátelé ve zvýšené míře různými alergiemi. A jako u nás, může se i u nich alergie objevit kdykoliv během života a může mít celou řadu spouštěčů. Jaké jsou ty nejčastější? 

Zdravotní přínosy včelího medu a proč by si na něj měli dávat pozor alergici
18/05/2016

Sladký med je zdrojem okamžité energie, ale kromě toho se mu připisuje celá řada pozitivních účinků na lidské zdraví. Například podporuje imunitní systém a působí protizánětlivě. I proto se jeho užívání doporučuje při chřipkách a nachlazení. Milovníci medu dokonce radí vypít každé ráno nalačno sklenici vlažné vody s citrónovou šťávou a lžící medu. Je to prý vynikající prevence před těmito nemocemi.

Co jste možná nevěděli o krevních skupinách
16/05/2016

V České republice je nejrozšířenější krevní skupina A, kterou má něco málo přes 40 % lidí. Druhé místo v četnosti výskytu náleží 0, následuje skupina B a nejvzácnější je tu skupina AB. Přinášíme o krevních skupinách pár dalších údajů, které by vás mohly zajímat. 

Začalo období aktivity klíšťat. Co byste o těchto parazitech měli určitě vědět?
13/05/2016

Pokud si myslíte, že když se pohybujete jen po městě nebo po vlastní zahrádce, klíště není váš problém, jste na omylu. Narazíte na ně totiž i v městských parcích, pouliční zeleni a samozřejmě i na vlastní zahrádce. Navzdory rozšířenému mýtu klíšťata nepadají ze stromů, ale číhají na svou oběť na stéblech trávy nebo na nízkých keřích. 

Petržel a petrželová nať pomohou mimo jiné při problémech s močovým měchýřem
11/05/2016

Zelenina a zároveň koření. Zdraví prospěšné jsou jak kořen, tak i zelená nať. Obsah blahodárných látek je ale v syrové nati vyšší než v tepelně zpracovaném kořeni. Protože listové petrželi se dobře daří i doma v květináči, můžete mít čerstvou nať neustále k dispozici. Organismu dodá vitamin C, provitamin A, železo, draslík, hořčík a je vydatným zdrojem kyseliny listové. 

Co je paleo dieta a v čem spočívají její rizika?
09/05/2016

Způsoby stravování podléhají v dnešní době různým módním trendům. Momentálně je hodně v kurzu takzvaná paleo dieta. Zjednodušeně řečeno, tento typ jídelníčku se skládá hlavně ze zeleniny, masa, ryb, vajec, ovoce a ořechů. Zastánci paleo diety omezují příjem obilovin, cukru a také luštěnin a mléčných výrobků nebo se jim zcela vyhýbají. V čem spočívají její rizika, a v jaké podobě naopak může zdraví prospět? 

Odpovědi MUDr. Ducháčka na téma očkování dospělých proti tuberkulóze a tetanu
06/05/2016

V druhém článku z našeho nového seriálu, ve kterých různá zdravotní témata komentuje MUDr. Aleš Ducháček, praktický lékař ze synlab czech, se věnujeme očkování v dospělosti. Víte, zda jsou očkování proti tuberkulóze a tetanu v dospělosti povinná? Nebo kdy je nutné se nechat přeočkovat? To a další užitečné informace se dnes dozvíte v našem článku.

Chřest – květnová sezónní zelenina
04/05/2016

Květen je období chřestu, a protože sezónní a čerstvé potraviny prospívají zdraví, měli byste nyní tuto zeleninu zařadit do svého jídelníčku.  Jak chřest připravit, aby si zachoval co nejvíc vitaminů? 

Co je zkřížená alergie a jaké její typy jsou nejčastější?
02/05/2016

Alergií na pyl trpí v Evropě až 40 % lidí. Zhruba polovina z nich má ještě ke všemu takzvanou zkříženou alergii pyly – potraviny. Co to znamená? Kromě pylových zrn u nich může negativní reakci vyvolat třeba obyčejné rajče. 

Kelímek jogurtu denně pro zdravé zažívání
01/05/2016

Slovo jogurt údajně pochází z turečtiny. V Turecku i Řecku ho konzumují od nepaměti, avšak teprve na začátku 20. století se začal vyrábět ve velkém. Během klíčového procesu, takzvaného kysání, přemění přítomné bakterie laktózu na kyselinu mléčnou. Díky tomu získá jogurt svou typicky nakyslou chuť a zároveň celou řadu příznivých účinků. Jaké to jsou? 

Odpovídá MUDr. Aleš Ducháček – jaké jsou největší zdravotní nešvary?
29/04/2016

V našem novém seriálu bude MUDr. Aleš Ducháček, praktický lékař společnosti synlab czech, komentovat nejčastější zdravotní problémy, s nimiž se setkává u svých pacientů.  Jaké chyby jsou ve vztahu k vlastnímu zdraví nejčastější? 

Potraviny pro snadné usnutí a kvalitnější spánek
27/04/2016

Věděli jste, že tím, co jíte, mimo jiné ovlivňujete i kvalitu svého spánku? Proč se vyplatí dát si před usnutím, ale i přes den banán nebo celozrnné pečivo? A proč byste se naopak měli vyhnout třeba sušenkám nebo řízku? Na náš spánek má totiž mimo jiné vliv hormon zvaný serotonin. A ten zase velice ovlivňuje právě strava. 

Jak na jaře ozdravit svá játra?
25/04/2016

Játrům škodí alkohol a hodně tučná jídla. Neměli bychom je ale zbytečně zatěžovat ani velkým množstvím soli a cukru. Jaké potraviny a nápoje naopak působí na tento orgán blahodárné? Věděli jste, že činnost jater můžete podpořit také různými bylinkami? 

Co je metabolický syndrom? A jak poznáte, že ho máte?
21/04/2016

Napadlo vás někdy, že metabolickým syndromem můžete trpět, aniž byste to věděli? Soubor několika závažných zdravotních problémů, který nazýváme metabolickým syndromem, totiž zpočátku nijak nebolí. Jeho neléčené důsledky ale mohou ohrozit život. Jak poznáte, že jím trpíte? 

Proč zažíváme déjà vu?
20/04/2016

Zdálo se vám někdy, že znovu zažíváte situaci, kterou jste však ve skutečnosti ještě prožít nemohli?  S takzvaným déjà vu se údajně aspoň jednou v životě setkalo až 80 % zdravých lidí. Zcela přesnou příčinu tohoto fascinujícího psychologického jevu vědci dodnes neznají, a tak je stále částečně zahalen rouškou tajemství. 

Typické sezónní potraviny dubna – jarní cibulka, nové brambory a řeřicha
18/04/2016

Jarní cibulka, nové brambory a řeřicha jsou cenově dostupné potraviny nabité zdravím. Protože jejich sezóna je právě nyní, přinášíme pár informací, jak a čím nám mohou prospět. Výhodou je i to, že všechny tři můžete v kuchyni dobře kombinovat. 

Čím můžete nahradit kávu, pokud ji chcete pít méně?
15/04/2016

Máte potíže se srdcem? Vysoký krevní tlak? Trápí vás žaludeční vředy? Pak vám už lékař pravděpodobně doporučil omezit pití kávy. Tipy, čím se dá nahradit, přijdou vhod i těm, kteří ji pít mohou, ale chtěli by vyzkoušet nějakou alternativu. Slyšeli jste o cikorce nebo o žaludové kávě?

Méně známé luštěniny – cizrna, červená čočka a žlutý hrách
13/04/2016

Prevence diabetu, rakoviny a kardiovaskulárních chorob. Luštěniny našemu zdraví prospívají v mnoha směrech. Přesto jich Češi nejedí tolik, kolik by měli. 

Nechte si otestovat játra, ať víte, že vám správně fungují
11/04/2016

Sáhněte si do svědomí – jak dobře se staráte o svá játra? Dopřáváte si tučná jídla a občas se napijete alkoholu? Pak byste měli vědět, že obojí játra nadměrně zatěžuje. Pokud chcete zjistit, jestli jsou vaše játra zdravá a zda je zbytečně nepřetěžujete, využijte možnosti nechat se bezplatně otestovat v rámci programu Zdraví národa společnosti synlab czech. 

Pylová alergie trápí čím dál víc lidí
08/04/2016

Vodnatá rýma, zarudlé oči, kýchání, zhoršené dýchání a v neposlední řadě kožní projevy, jako třeba silný atopický ekzém. To jsou nejčastější obtíže lidí alergických na pyl. Takzvanou polinózou trpí v Evropě údajně až 40 % lidí. Za posledních dvacet let alergiků rapidně přibylo. Například na pyl břízy jich v současnosti negativně reaguje dokonce trojnásobek. 

Proč tmavé pečivo neznamená automaticky zdravé pečivo?
06/04/2016

Kupujete raději tmavé pečivo než bílé, protože si myslíte, že je zdravější? To jste na omylu. Jeho barva totiž nic nevypovídá o obsahu vlákniny a tmavé pečivo se rozhodně automaticky nerovná zdravé. 

9 potravin pro zdravé srdce a cévy
04/04/2016

Strava je jedním z hlavních faktorů, které ovlivňují naše zdraví. Vzhledem k tomu, že v ČR patří kardiovaskulární choroby k nejčastějším příčinám úmrtí, sestavili jsme pro vás seznam potravin, které slouží jako jejich prevence. Kromě rajčat, mořských ryb a brokolice náleží do tohoto seznamu také česnek. 

Jak může lupénka souviset s depresí?
01/04/2016

Lupénka neboli psoriáza postihuje v Evropě zhruba 2 až 3 % obyvatel. Laická veřejnost ji často považuje jen za onemocnění kůže, to ale není pravda. Může totiž vážně ovlivnit i psychické zdraví a zhruba v pětině případů ji provází i bolestivý zánět kloubů. Spouštěcím mechanismem tohoto autoimunitního onemocnění můžou být stres, infekce nebo třeba těhotenství. 

Květák chrání před rakovinou a kardiovaskulárními chorobami
30/03/2016

Víte, že květák obsahuje větší množství vitaminu C než citróny a díky draslíku pomáhá udržet zdravé cévy a srdce? Navíc sloučenina indol – 3 – karabinol, kterou obsahuje, má silné protirakovinné účinky. Květák zkrátka právem můžeme považovat za zázračnou potravinu. 

Jak našemu zdraví prospívá pórek?
28/03/2016

Cenově dostupná zelenina dodá organismu draslík, vápník, fosfor, železo a spoustu vitaminů. Pochutnávali si na ní už ve starověkém Egyptě, v antickém Řecku a starém Římě. Kromě chuti už tehdy lidé oceňovali zdravotní přínosy pórku. Jaké to jsou? 

Jak prospívají zdraví slepičí vejce?
24/03/2016

Možná si ještě pamatujete doby, kdy se o vejcích mluvilo hlavně v souvislosti s cholesterolem a také se tvrdilo, že bychom je neměli konzumovat každý den. V současné době ale odborníci na výživu tvrdí, že konzumace 1 – 2 slepičích vajec denně organismu nijak neškodí, ale naopak mu může prospět. Jaké užitečné látky pro zdraví se skrývají pod skořápkou? 

První jarní byliny, jako mladá kopřiva, medvědí česnek a pampeliška, nastartují organismus po dlouhé zimě
23/03/2016

Probouzející se příroda v sobě má obrovskou sílu. Díky bylinkám jí můžeme částečně čerpat i my. Jak využít mladé kopřivové lístky, čím tělu prospěje aromatický medvědí česnek nebo žluté květy pampelišky? 

Ženám tluče srdce rychleji než mužům a další zajímavosti o tomto klíčovém orgánu
21/03/2016

Víte, že vaše srdce je velké zhruba jako vaše ruce propletené dohromady, nebo že srdeční choroby jsou staré jako civilizace sama, protože stopy po nich se našly už v tělech egyptských mumií? Je jedním z nejdůležitějších orgánů v těle, neúnavně a bez přestávky pracuje celý život, a proto vám přinášíme několik zajímavých informací, které jste možná nikdy neslyšeli. 

Čtyři překvapivé spouštěče infarktu, o kterých jste možná nevěděli
18/03/2016

Máte vysoký tlak a lékař vás varoval před nebezpečím infarktu? Víte, že byste se proto měli vyhnout například nárazovému přejídání se těžkými jídly a zvýšené nebezpečí pro vás představuje i fyzická námaha v chladném počasí?

Jak organismu prospívají méně známé rostlinné oleje?
16/03/2016

Zatímco pupalkový olej pomůže metabolismu, arganový zregeneruje roztřepené vlasy. Olej ze semen granátového jablka se doporučuje jako prevence proti stárnutí pokožky. Jak ještě mohou netradiční rostlinné oleje prospět zdraví? 

Netradiční citrusy, které jsou dnes již běžně k sehnání – pomelo, červený pomeranč, kumquat a mineola
14/03/2016

V obchodech dnes už pohodlně seženete citrusové plody, které u nás ještě před pár lety byly téměř neznámé. Největší z nich, pomelo, vám kromě vitaminu C dodá i potřebný draslík. Antioxidanty skvěle doplníte červeným pomerančem a pokrmy z ryb pomůže ozvláštnit kumquat. 

Syndrom suchého oka dokáže velice znepříjemnit život
11/03/2016

Pocity pálení, řezání a sucha v očích často provází nejrůznější alergie. Může se ale jednat také o typické příznaky syndromu suchého oka. Ten patří k nejčastějším potížím, s kterými lidé přichází do ordinace oftalmologa. Jak poznáte, že tímto syndromem trpíte? A jak ho řešit? 

Světový den ledvin připomíná, že nemoci ledvin nemusí zpočátku vůbec bolet
09/03/2016

Světový den ledvin, který letos připadá na 10. března, připomíná, jak důležitá je v případě jejich onemocnění prevence. Protože nemocné ledviny často vůbec nebolí, dokáže prvotní problémy tohoto orgánu odhalit jen laboratorní vyšetření. Lékaři upozorňují, že na preventivní vyšetření správné funkce ledvin by si měli zajít zvlášť lidé s nadváhou a kuřáci. 

Jak netradiční druhy rostlinných olejů pomáhají našemu zdraví?
07/03/2016

Zatímco dýňový olej může zlepšit různé kožní problémy, sezamový dokáže pomáhat při zvýšeném nervovém vypětí a lněný zase dodá tělu prospěšné omega-3 mastné kyseliny. Který z méně tradičních rostlinných olejů se hodí k tepelné přípravě pokrmů, a který bychom naopak vůbec zahřívat neměli? A který z nich má nejdelší dobu trvanlivosti? 

Co způsobuje záškuby při usínání?
04/03/2016

Možná to znáte z vlastní zkušenosti, pomalu se propadáte do spánku a najednou vás probudí spontánní a rychlé trhnutí svalstva. Někdy se přidá ještě pocit, že někam padáte. Co tyto svalové záškuby, které se nejčastěji objevují na nohách, způsobuje? 

Kurkuma neboli indický šafrán je chutné koření s řadou léčivých účinků
02/03/2016

Kurkuma je sytě žluté koření, které se vyrábí z rozemletého oddenku kurkumovníku dlouhého. V Indii, která je největším světovým producentem kurkumy, ovšem tento žlutý prášek nepoužívají jen k dochucování pokrmů, ale také k léčení celé řady nemocí a při různých obřadech. Například na svatbách si nevěsta a ženich nanášejí na čelo pastu obsahující právě kurkumu. Její léčivé účinky potvrzují i západní vědci. 

Rok 2016 je Mezinárodním rokem luštěnin
29/02/2016

Letošní rok vyhlásila OSN Mezinárodním rokem luštěnin. Proč? Luštěniny jsou celosvětově životně důležitým a cenově dostupným zdrojem rostlinných proteinů. Jako součást zdravého jídelníčku pomáhají při prevenci diabetu, kardiovaskulárních chorob a rakoviny. Přes všechny tyto výhody Češi v jejich konzumaci pořád zaostávají. Proč? 

Jak poznáte, že máte osteoporózu?
26/02/2016

Základním projevem osteoporózy je nadměrný úbytek kostní hmoty. Že kostní hmoty ubývá, je od určitého věku normální jev, a to u mužů i žen. Zhruba od čtyřicítky to bývá 0,3 – 0,5 % ročně. Problém je, když jí začne ubývat rychleji a ve větším množství. Za patologickou se považuje demineralizace kostí o 2 % za rok. Jak se osteoporóza diagnostikuje a jak jí můžeme předcházet? 

Nenápadný celer prospívá zdraví víc, než byste mysleli
24/02/2016

Bulvový, řapíkatý i listový celer jsou zdrojem mnoha vitaminů, minerálních látek a vlákniny. Jeho výhodou je i příznivá cena. Tato vydatná vitaminová injekce vám tedy rozhodně nezruinuje rodinný rozpočet. Jak se účinky jednotlivých druhů celeru na lidské zdraví liší? A jak nejlépe různé celery použít? 

Rady a tipy, co byste měli určitě říct svému lékaři
22/02/2016

Víte, že každé dva roky byste si měli zajít na preventivní prohlídku? A to i v případě, že se subjektivně cítíte zcela zdraví. Řada nemocí se zpočátku nemusí projevovat nijak výrazně, nicméně lékař je během vyšetření odhalit dokáže. A vždy je lepší začít zdravotní problémy řešit v raném stádiu, než když už se zcela rozvinou. Na základě informací ministerstva zdravotnictví přinášíme několik užitečných tipů, které vám při návštěvě lékaře mohou výrazně pomoci. 

Trápí vás bolest za krkem? Pár snadných tipů, jak jí předcházet
19/02/2016

Bolest šíje a potíže s krční páteří mohou mít celou řadu nepříjemných komplikací. Migréna, závratě, hučení v uších, a dokonce i nepříjemné brnění v rukou jsou jen některými z nich. Na vině bývají kromě sedavého zaměstnání i špatná poloha při spánku nebo nevhodně zvolený polštář. Jaké jsou nejčastější příčiny bolestí za krkem a jak jim jednoduše předcházet?

6 čajů pro zdraví – zelený, matcha, bílý, mátový, ibiškový, heřmánkový
17/02/2016

Jaký čaj uleví při bolestech břicha a který vám pomůže usnout? V čem se liší zelený od čaje matcha? A proč by si lidé s vysokým krevním tlakem měli často dopřávat sytě červený ibiškový čaj? Přečtěte si přehled šesti čajů, které můžou podpořit vaše zdraví. 

Seriál o antioxidantech – kustovnice čínská, bobule açai a spirulina
15/02/2016

S potravinovými doplňky jakoby se posledních pár let doslova roztrhl pytel. Pestrou stravu s dostatkem ovoce a zeleniny sice nenahradí, zdrojem antioxidantů a vitaminů nicméně celá řada z nich být může. Slyšeli jste někdy o exotických bobulích açai, asijských plodech goji nebo  sladkovodní sinici spirulině? 

Jak poznáte alergii na chlad? Nejčastějším příznakem je kopřivka
12/02/2016

Pokud někdo oznámí, že trpí alergií na pyl nebo na roztoče, asi vás to nijak nezaskočí. Tyto alergie jsou bohužel v populaci celkem běžné. Slyšeli jste ale někdy o alergii na chlad? Pokud vám během zimy praská kůže na rukou nebo se vám během pobytu venku v chladnějším počasí najednou objeví na těle kopřivka, je možné, že trpíte právě takzvanou chladovou alergií. Jak jinak se ještě projevuje a jaká je léčba? 

Fyzická aktivita a zdravý jídelníček omezí nepříjemné průvodní jevy menopauzy
10/02/2016

Menopauza je období, o kterém panuje celá řada mýtů a ze kterého má většina žen obavy. Čím více toho ale o menopauze víte, tím méně se jí budete obávat. Existuje kupříkladu celá řada prostředků, které pomohou obtíže s ní spojené překonat. Návalů horka a nočního pocení vás zbaví šalvějový čaj, správnou funkci termoregulačních mechanismů pomáhá udržovat také pravidelná fyzická aktivita. Jak menopauzu co nejlépe zvládnout? 

Seriál o antioxidantech ̶ borůvky, brusinky, maliny, jablka a červená řepa
08/02/2016

Věděli jste, že pokud chcete získat maximum antioxidantů z jablek, měli byste je jíst i se slupkou? V případě červené řepy si zase dejte pozor, abyste to nepřehnali s délkou tepelné úpravy. Další díl našeho seriálu o potravinách bohatých na antioxidanty připomene i fakt, že lidé s nedostatkem vápníku by se měli vyhnout nadměrné konzumaci brusinek. 

Přijďte na bezplatné preventivní vyšetření kardiovaskulárních chorob
05/02/2016

Kardiovaskulární choroby patří k největším zabijákům Čechů. Například infarkt myokardu postihne každoročně v ČR víc než 22 tisíc lidí. Asi 6 tisíc na jeho následky zemře. Proto jsme v termínu 15. až 29. února připravili bezplatné laboratorní vyšetření, které zjistí rizikové faktory právě pro nemoci srdce a oběhové soustavy. V odběrových pracovištích společnosti synlab czech si můžete nechat vyšetřit hladinu krevních tuků. Její vyšší hodnoty jsou totiž jedním z hlavních ukazatelů možných zdravotních problémů s kardiovaskulárním systémem. 

Světový den proti rakovině připomíná, že klíčové je zdravě jíst a nekouřit
03/02/2016

4. únor je tradičně Světovým dnem boje proti rakovině. Letošní ročník se zaměřuje mimo jiné na to, co může každý z nás udělat, aby riziko nemoci snížil. Organizátorem celosvětové akce je Mezinárodní unie proti rakovině se sídlem ve Švýcarsku. Dle jejích aktuálních údajů zemře ročně na rakovinu víc než 8 milionů lidí. Co může každý ve svém životě změnit, aby přispěl k poklesu tohoto čísla? 

Seriál o antioxidantech – zelený čaj, červené fazole, oregano a hřebíček
01/02/2016

Věděli jste, že nenápadné červené fazole jsou jednou z potravin s rekordně vysokým obsahem antioxidantů? Ve třetím pokračování našeho seriálu si kromě fazolí přiblížíme také účinky zeleného čaje a představíme si dvoje koření, která nejenže dochutí jídlo, ale hlavně dodají organismu vysoké množství antioxidačních látek. 

Samovyšetření prsou a varlat byste měli provádět aspoň jednou měsíčně
29/01/2016

Včasné preventivní vyšetření dokáže zachránit život. Společnost synlab czech si to moc dobře uvědomuje, i proto se kromě bezplatného laboratorního testování v rámci svého projektu Zdraví národa stala generálním partnerem „spřátelené“ kampaně prsakoule.cz. Iniciativa, za kterou stojí skupina mediků a zdravotních sestřiček, upozorňuje na důležitost samovyšetření při prevenci rakoviny prsou a varlat. Víte, že vyšetření prsou a varlat byste si měli sami provádět aspoň jednou měsíčně? 

Co přibalit do lékárničky na hory
27/01/2016

Zdravotních obtíží, které dokážou pokazit pobyt na horách, je celá řada. Obyčejné nachlazení, zažívací obtíže či závažnější chřipka, angína a nakonec i puchýře z lyžařských bot nebo třeba obličej spálený od slunce nikdo zažít nechce, ale je dobré se na všechno připravit. Protože začínají jarní prázdniny, je čas si připomenout, co přibalit s sebou do příruční lékárničky, abyste si horský vzduch a zimní sporty užili ve zdraví. 

Seriál o antioxidantech – rajčata, nepražené kakaové boby, avokádo
25/01/2016

V druhém díle seriálu o antioxidantech si představíme další potraviny, které jsou ideálním zdrojem látek chránících buňky před volnými radikály. Protože v zimních měsících je ovoce bohaté na antioxidanty hůře dostupné, vybrali jsme pro vás tři potraviny, které jsou běžně k sehnání i v lednu a zároveň lidskému zdraví prospějí minimálně stejně jako čerstvé letní ovoce. 

Kokosový olej – pro zdravou kůži, vlasy, nehty a proti ekzémům
22/01/2016

Máte zkušenosti s kokosovým olejem? Má skutečně všestranné využití. Zvláční například vysušenou pokožku, ozdraví roztřepené vlasy, promastí rozpraskané rty, doporučuje se na ekzémy a v neposlední řadě se dá používat také k přípravě pokrmů. Pokud jste ho ještě nezkusili, přinášíme vám několik tipů, jak se dá kokosový olej využít pro zdraví. 

Jak pečovat o pleť v zimě? A na co si dát pozor v případě dětské pokožky?
20/01/2016

Mrazivý vzduch, řezavý vítr, vysoké teplotní rozdíly při pobytu venku a uvnitř a v neposlední řadě suchý a přetopený vzduch v místnostech – v zimě je pleť dospělých a dětí vystavena mnoha vlivům, které jí mohou uškodit. Výsledkem bývají začervenání, šupinky, ale také rozšířené žilky nebo častější ekzémy. Náchylnější dětská pleť navíc může v zimě poměrně snadno omrznout. Jaká je prevence? 

Seriál o antioxidantech – vlašské a pekanové ořechy, brokolice, artyčoky
18/01/2016

Antioxidanty si určitě každý spojí s ochranou buněk lidského těla před stárnutím. Víte ale, v jakých potravinách jich najdete nejvíce? Ideální je konzumovat antioxidanty v jejich přirozené podobě – tedy jako součást zdravé stravy, která kromě antioxidantů navíc obsahuje celou řadu vitaminů a minerálních látek. V následujících týdnech vám přineseme sérii článků, které právě takové zdravé potraviny s vysokou koncentrací antioxidantů představí. Začínáme s vlašskými a pekanovými ořechy, brokolicí a artyčoky.

Ovesné vločky – prevence rakoviny, balzám na nervy a recept na hezkou pleť
15/01/2016

Vysoký obsah bílkovin, nenasycených mastných kyselin, vitaminů skupiny B, vitaminu E, železa a vápníku. Ovesné vločky jsou skutečnou zásobárnou zdraví prospěšných látek. Navíc obsahují velké množství vlákniny, a proto může jejich pravidelná konzumace sloužit také jako prevence rakoviny tlustého střeva. Jak jinak ještě prospívají lidskému organismu? 

Křečové žíly v těhotenství – jak jim předcházet? Hlavní je dostatečná hydratace
13/01/2016

Těhotenství je jedním z rizikových faktorů pro rozvoj křečových žil. Vlivem hormonálních změn ztrácejí cévní stěny nastávajících maminek svou pevnost, a jsou proto náchylnější k rozšiřování. Kromě toho se u těhotných zvyšuje objem krve v cévním řečišti, který následně vyvíjí větší tlak na cévní stěny. Jedná se o další z rizik vzniku křečových žil. Jak se mohou nastávající maminky před rozvojem křečových žil chránit? 

Bazalka zrychlí trávení a pomůže při nachlazení
11/01/2016

Bazalka zrychluje metabolismus a podporuje trávení. Uklidňuje nervy a pomáhá při nespavosti. Mírní bolesti hlavy, je účinná při zánětech dásní a bazalková koupel dokáže ulevit při onemocnění dýchacích cest. Bylinku, která pochází z Indie, snadno vypěstujete i na české zahrádce, výborně prospívá doma v květináči. 

Nejčastější úrazy při zimních sportech a jak jim předcházet
08/01/2016

Začala zimní lyžařská sezóna a řada lidí se po roční pauze opět vydává na sjezdovky. S lyžováním a jízdou na snowboardu je ale spojeno poměrně vysoké riziko úrazů. Co nám vlastně hrozí a jak případným zraněním předcházet? 

Těhotná v zimě – na co si dát pozor?
06/01/2016

Bacily a viry ve vzduchu, zima a sychravo, občas náledí a hlavně velké rozdíly teplot při přechodu z domova ven či naopak. To je jen několik nepříjemností, které na nastávající maminky líčí zimní měsíce. Na co by si v lednu měly dát těhotné ženy obzvlášť pozor? 

Zázračná aloe léčí ekzémy, hojí rány a dá se pěstovat doma v květináči
04/01/2016

Aloe pravá je nenáročná rostlina, kterou zvládne doma v květináči pěstovat téměř každý. Kromě toho, že je pohledná, má celou řadu léčivých účinků. Čerstvě uříznutý list pomůže při hojení popálenin a ran. Vedle desinfekce navíc dokáže proces hojení značně urychlit. 

Novoroční předsevzetí a jak to udělat, abyste ta svoje letos dodrželi?
01/01/2016

Budu jíst zdravě, budu víc cvičit, shodím pár kilo, nebudu kouřit. Začátek roku si tradičně spojujeme s životními změnami k lepšímu. Jen málokdo ale svá novoroční předsevzetí dodrží. Přinášíme vám pár tipů, abyste letos byli s případnou změnou ve svém životě úspěšní. 

Následky pití alkoholu aneb Proč se na Silvestra neopít
31/12/2015

Vítání Nového roku je v České republice tradičně spojeno s popíjením alkoholu. Víte ale, že jeho pitím ubývá mozkové hmoty a někdy bývá spouštěčem depresivních stavů? Navíc jeho konzumace zvyšuje krevní tlak a příliš bujaré popíjení může vést až k infarktu nebo mrtvici. 

Jak nastartovat tělo po prolenošených vánočních svátcích?
28/12/2015

Většina z nás si o svátcích dopřává víc jídla a odpočinku než jindy. Výsledkem kupodivu nemusí být pocit svěžesti a doplněné energie, ale naopak zpomalenost a únava. Přinášíme pár tipů, jak po Vánocích nastartovat metabolismus, cítit se čilejší, případně shodit kila nabraná vánočním hodováním. 

Zdravé versus nezdravé vánoční mlsání
25/12/2015

Některé sušené ovoce ani zdaleka není zdraví tak prospěšné, jak byste tipovali. Naopak hořká čokoláda je zdravější, než byste možná tipovali. Jak tedy o svátcích mlsat zdravě? 

Jak kapří maso prospívá našemu zdraví?
23/12/2015

Kapr stále patří k tradičním štědrovečerním pokrmům. Protože ale jeho maso obsahuje cenné omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které jsou prospěšné v prevenci kardiovaskulárních chorob, měli bychom si ho dopřávat častěji. Proč je jeho maso zdravé a jaká tepelná úprava je ze zdravotního hlediska nejlepší? 

Jak přežít Vánoce bez stresu a omezit tradiční vánoční přejídání?
21/12/2015

Vánoce by měly být svátky klidu. Pro většinu lidí je to ale spíš období nervozity, stresu a následného přejídání nebo popíjení přemíry alkoholu. Přečtěte si pár našich tipů, jak si letos Vánoce užít v poklidu a bez přibírání na váze. 

Priessnitzův obklad – jak ho správně připravit?
18/12/2015

Bolest v krku, horečka, suchý kašel, bolesti svalů a kloubů. Všechny tyto potíže dokáže zmírnit takzvaný Priessnitzův obklad. Víte ale, jak ho správně připravit, aby skutečně fungoval? 

5 jednoduchých tipů pro zdravější den
16/12/2015

Pokud se rozhodneme změnit životní styl, obvykle máme na mysli velké a zásadní změny. To ale moc nefunguje. Lepší je začít po malých krocích, které nám nezaberou moc času ani nevyžadují velké úsilí. Ukážeme vám pět snadných kroků, kterými můžete cestu za zdravějším životem začít. 

Jak vašemu zdraví prospívá cibule? A jak ji co nejzdravěji zpracovat?
14/12/2015

Tahle zelenina vám sice nemusí zrovna vonět, ze zdravotních důvodů se ale vyplatí na vůni nehledět a cibuli konzumovat v hojném množství. Toho, komu její odér nesedí, asi nepotěší, že nejvíc zdravotních benefitů má v syrovém stavu, kdy je její aroma obzvlášť výrazné. V chladných měsících oceníte cibuli při nachlazení. Po celý rok by si ji měli dopřávat pacienti s cukrovkou, protože pomáhá snižovat hladinu glukózy v krvi. 

Antistresové omalovánky pro dospělé – jen móda, nebo skutečně mohou pomoci od stresu?
11/12/2015

Omalovánky pro dospělé jsou jedním z prodejních hitů posledního roku. Zábava určená původně pouze dětem se rozšířila i mezi dospělé. Vybarvování se spojuje se snižováním stresu a s relaxací. Je to jen reklamní trik, nebo omalovánky skutečně fungují? A případně jak? 

Brzlík – orgán, který svůj úkol splní už v dětství
09/12/2015

Brzlík je jediný orgán v našem těle, jehož funkční období vrcholí v dětství. Tehdy v něm dozrávají bílé krvinky, takzvané T-lymfocyty, které jsou klíčové pro obranyschopnost organismu. Po čase tato jeho funkce končí a zcela ho zastoupí mízní uzliny a slezina. Velikost brzlíku se proto v průběhu lidského života mění. Největší je okolo desátého roku věku, kdy váží asi 40 gramů. 

Skořice – může pomoci diabetikům a hodí se také při nachlazení
07/12/2015

Aromatickou kůru stromů, kterým říkáme skořicovníky, si obvykle spojujeme jen s dochucováním potravin a nápojů. Skořice má ale i celou řadu léčivých účinků. V poslední době se mluví hlavně o tom, že by mohla pomáhat lidem, kteří trpí cukrovkou druhého typu. Jak a v jaké formě se dá skořice užívat? 

6 běžných předmětů, na nichž je mnohem víc bakterií, než si myslíte
04/12/2015

Držadla v MHD, mince a bankovky nebo kliky na veřejném WC. U těchto předmětů zvýšený výskyt choroboplodných zárodků přirozeně předpokládáme. U řady jiných věcí, které používáme denně, ale může extrémní výskyt bakterií překvapit. Které to jsou? 

Co vnímá nenarozené miminko? Jak se vyvíjí jeho smysly?
02/12/2015

Od 10. týdne těhotenství se o budoucím miminku už nemluví jako o embryu, ale používá se termín plod. Děťátko začíná mít výrazně lidskou podobu, i když obvykle váží jen něco málo kolem 5 gramů a měří kolem 4 cm. Už se hýbe, ale nastávající maminka začíná jeho pohyby registrovat až kolem 20. týdne. Jak vývoj děťátka v děloze pokračuje? 

Zázračný zázvor – zahřeje, a navíc pomůže při chřipce a nachlazení
30/11/2015

Zázvor, který dnes už běžně koupíme v obchodech s potravinami, je oddenek stejnojmenné vytrvalé rostliny. V asijské kuchyni se dlouhodobě používá jako koření, připravují se z něj ale i čaje, sirupy a v Japonsku se nejčastěji konzumuje nakládaný. V podzimních sychravých dnech nejvíc oceníte jeho schopnost pomáhat při chřipce, rýmě a bolestech v krku. Zázvor vám ale dokáže pomoci také při trávicích potížích a při bolestech šlach a svalů. 

Otrava oxidem uhelnatým – hrozí i vám?
27/11/2015

Odborníci varují, že Češi dlouhodobě podceňují otravu oxidem uhelnatým. Každý rok je při tom jen v Praze zhruba šedesát případů otravy tímto bezbarvým plynem. Nebezpečí otravy vám hrozí nejen tehdy, když máte doma karmu, ale i v případě, že k vytápění používáte kamna na dřevo a uhlí. Protože začala topná sezóna, stoupá i riziko otrav. Jaké jsou příznaky? A víte, jak postiženému poskytnout první pomoc? 

Noční pomočování u dětí – jaké jsou příčiny? A jak se dá tento problém řešit?
25/11/2015

Okolo pěti let věku se noční pomočování týká zhruba 15 % dětí. Právě tuto hranici uvádějí lékaři jako věk, kdy by se rodiče s dětmi trpícími těmito obtížemi měli dostavit k lékaři. U mladších dětí se tato záležitost považuje za normální. Pokud ale potíže neustanou ani po dosažení pěti let, je dobré zajít nejprve k pediatrovi a poté případně i na vyšetření ke specialistovi. 

Šalvěj lékařská - pomáhá při bolestech v krku, proti lupům a při trávicích potížích
23/11/2015

Šalvěj lékařská je účinná při nachlazení, bolestech v krku, nemocích ledvin, střevních potížích, gynekologických zánětech a také při aftech. Je ale potřeba dát si pozor na zásady jejího užívání. Protože obsahuje silici zvanou thujon, která je ve vysokém množství toxická, nedoporučuje se šalvěj v nadměrných dávkách užívat dlouhodobě. Šálek šalvějového čaje ale vašemu zdraví může jen prospět. 

Ovocné šťávy a džusy – připravte si doma chutný zdroj vitaminů
20/11/2015

Vitaminy, minerály a vláknina v tekutém stavu. To jsou doma připravené džusy a ovocné šťávy. Pokud vašim dětem nechutná ovoce či zelenina v klasické podobě, může být doma připravený fresh ideální způsob, jak do nich v sychravých podzimních dnech jejich dávku přece jen vpravit. Našli jsme pro vás několik zajímavých receptů. 

5 tipů, jak přirozeně posílit imunitu dětí
18/11/2015

Pokud máte děti, určitě potvrdíte, že školky a školy jsou místa, kde se různé nemoci šíří velmi rychle. Stejně tak sourozenci od sebe velmi rychle chytí jakoukoliv nemoc a místo jednoho nemocného potomka najednou musíte léčit dva a možná i víc. Jak posílit imunitu dětí přirozeným způsobem, aby nechytily každou nemoc, která prolétne kolem? 

Preventivní vyšetření rakoviny prostaty máte v rámci Movemberu zdarma
16/11/2015

Název Movember vznikl spojením anglického výrazu pro knír (moustache) a pro listopad (November). Hlavním cílem Movemberu ovšem není nechat si narůst mohutný knír, i když i to je součástí této celosvětové akce, ale upozornit na význam prevence rakoviny prostaty. Letos se k charitativnímu projektu připojila i společnost synlab. Muži od 35 do 50 let věku se mohou v našich vybraných pracovištích nechat zdarma vyšetřit a ujistit se, zda jim tento typ karcinomu nehrozí. Test nabízený v rámci této akce zdravotní pojišťovny běžně nehradí.

Ledviny – jejich porucha nemusí bolet a může ji odhalit až laboratorní vyšetření
13/11/2015

Na přelomu listopadu a prosince si budete moci v rámci bezplatného programu Zdraví národa nechat otestovat ledviny. Věděli jste, že nemocné ledviny nemusí vůbec bolet? Onemocnění může být skryté a řada lidí proto o něm dlouho nemusí ani vědět. Ve chvíli, kdy se objeví první příznaky, už ale může být na záchranu plné funkčnosti tohoto orgánu pozdě. Laboratorní vyšetření je tak unikátní možností, jak si ověřit, že zrovna vaše ledviny jsou v pořádku. 

Březová míza – zdroj vitaminů a minerálů z přírody
11/11/2015

V Pobaltí, Skandinávii a v Rusku je březová míza tradiční přírodní léčivý prostředek a mnozí jí připisují téměř zázračné účinky. Možná si někteří z vás vzpomenou, že dřív se u nás březová voda používala jako podpůrný prostředek pro růst vlasů. Její vnitřní užívání je ale v České republice relativně málo známá věc. I když v obchodech se zdravou výživou už dnes tento nápoj běžně seženete. Jaké jsou jeho účinky na zdraví a jak se březová míza sbírá? 

Začíná ideální období pro očkování proti klíšťové encefalitidě
09/11/2015

Chladné měsíce roku jsou optimální k aplikaci vakcíny proti klíšťové encefalitidě. Proč? Je lepší, aby se člověk nechal očkovat, kdy klíšťata nejsou aktivní. Pro ty, kdo to nestihnou, existuje řešení v podobě takzvaného zrychleného schématu očkování. Co vás čeká, pokud se teď na podzim na očkování chystáte?  

Zdravé mlsání (nejen) pro děti – tipy na chutné svačinky, které prospívají zdraví
06/11/2015

České děti tloustnou. Obézních jich je podle lékařů už víc než 20 % a další k obezitě rychle spějí. Dětská nadváha je při tom jednou z nejčastějších příčin rozvoje nevyléčitelné cukrovky druhého typu v dospělosti. Tím, co dětem dáváme k jídlu, zásadně ovlivňujeme kvalitu jejich budoucího života. Na to bychom neměli zapomínat! Proto přinášíme pár zdravých a chutných tipů na dětské svačinky. 

Mozartův efekt – o vlivu hudby v těhotenství
04/11/2015

Slyšeli jste někdy termín Mozartův efekt? Velmi zjednodušeně řečeno se jedná o tezi, která tvrdí, že poslech klasické hudby může u dětí v raném věku zvyšovat inteligenci. Někdy se dokonce hovoří o tom, že by stejný vliv mohla mít klasická hudba i na zatím nenarozené děti v děloze. Vzhledem k tomu, že nenarozená miminka slyší zhruba od 4. měsíce, doporučují skutečně odborníci těhotným ženám hudbu poslouchat. Že by prokazatelně zvyšovala inteligenci budoucích potomků, se ale zatím vědci jednoznačně neshodli. 

Meduňka lékařská – bylinka, která uklidní nervy a pomůže usnout
02/11/2015

Potřebujete po náročném dni zklidnit nervy? Chtěli byste spát, ale převracíte se v posteli a nemůžete zabrat? Pak byste měli sáhnout po meduňce lékařské. Tahle léčivá bylinka je totiž ideální na zklidnění celého organismu. Utiší pocuchané nervy, srovná neklidné myšlenky a pomáhá usnout. Meduňku si při tom můžete pěstovat nejen na zahrádce, ale i doma v květináči. 

Epilepsii může získat každý – jak vypadají její projevy?
30/10/2015

Podle údajů spolku pacientů s epilepsií trpí tímto neurologickým onemocněním v Evropě zhruba 6 milionů lidí. V České republice je jich víc než 70 000. I přes to, že se jedná o poměrně častou neurologickou chorobu, panuje o ní ve společnosti celá řada mýtů. Víte, jak může vypadat epileptický záchvat a co dělat, pokud postihne někoho ve vašem okolí? A věděli jste, že epilepsií může trpět úplně každý? 

Jak zmírnit projevy artrózy? A dá se této bolestivé nemoci předcházet?
28/10/2015

Bolestivým onemocněním kloubů trpí až 12 % české populace. Pravděpodobnost výskytu artrózy se s přibývajícím věkem rapidně zvyšuje. U lidí starších sedmdesáti let už se tento problém dle dostupných údajů týká skoro 90 %. Špatná zpráva je, že zaručený lék na toto degenerativní onemocnění kloubů neexistuje. Pozitivní je, že se projevy této nemoci dají výrazně zmírnit. Jak?

Jak přirozeně posílit imunitu – zázračný šípek a rakytník
26/10/2015

Pošmourné podzimní počasí si žádá odolný organismus. Dvě nejsilnější přírodní zbraně na posílení imunity najdeme i v našich zahradách. Šípky a rakytník jsou doslova napěchované vitaminem C. Konzumovat se dají na mnoho různých způsobů. 

Leidenská mutace – skryté nebezpečí v těhotenství a při delším letu letadlem
23/10/2015

Leidenská mutace je genetická porucha způsobující nadměrné srážení krve. V dávných dobách byla tato mutace poměrně výhodné dědictví. Muži často krváceli v bojích nebo při lovu a ženy při obtížných porodech. Mutace, která způsobila rychlejší zástavu krvácení, tak mnohým lidem zachránila život. Z hlediska přírodního výběru to bylo plus, a proto počet lidí s touto genetickou mutací během tisíců let vývoje lidstva postupně narůstal. Odborné odhady tvrdí, že dnes žije v evropské populaci zhruba 5 – 15 % lidí s Leidenskou mutací. Jaká jsou její rizika? 

Kolik hodin spánku je ideální a jak snáz usínat?
21/10/2015

Britští odborníci na výzkum spánku z univerzity v Oxfordu přišli nedávno s tvrzením, že školákům starším deseti let by vyučování mělo začínat až v deset hodin. Tým vědců v čele s doktorem Paulem Kelleym navíc v závěru své studie tvrdí, že i dospělí by do zaměstnání měli chodit později než na devátou hodinu ranní. Kdyby si prý lidé ráno o hodinu přispali, byli by výkonnější a pro jejich organismus by to bylo zdravější. Kolik hodin spánku je vlastně pro naše zdraví ideální a co dělat, pokud máte se spánkem potíže? 

Celiakie – mnoho Čechů vůbec neví, že tuto nemoc má
19/10/2015

Jste hodně unavení? Míváte často trávicí potíže a nevíte proč? Jste nespokojení s kvalitou vlasů a kůže? To vše mohou být příznaky celiakie. Řadu lidí ale nenapadne, že by mohli tímto autoimunitním onemocněním trpět. Panuje totiž rozšířená představa, že celiakii by lékaři odhalili už v dětství. Bohužel může u lidí, kteří k ní mají genetické dispozice, propuknout i kdykoliv v dospělosti. 

Rakovinu prostaty nejčastěji odhalí laboratorní vyšetření krve
16/10/2015

Podle údajů Masarykova onkologického ústavu zemřou na rakovinu prostaty v České republice každý den zhruba čtyři muži. Mnoho z nich bohužel proto, že se na jejich nemoc přišlo pozdě. Vzhledem k tomu, že se rakovina prostaty dlouhou dobu nemusí navenek nijak výrazně projevovat, je extrémně důležité chodit na preventivní prohlídky. Věděli jste, že jednou z metod vyšetření je preventivní odběr krve? 

Vbočený palec není jen kosmetický problém, ale i značně bolestivá záležitost
14/10/2015

Takzvané vbočení palce u nohy postihuje ve vyšším věku skoro každou druhou ženu. V některých případech se ale tato deformita může projevit už v mládí. Bohužel se nejedná jen o kosmetický problém, který znemožňuje nosit některé typy obuvi, ale v pokročilém stádiu je to i velice bolestivá záležitost. Jaká je prevence? A jak se dá tento zdravotní problém řešit, když už se plně rozvine?

Jak ovlivňuje strava nastávajících maminek chutě a celkový vývoj nenarozeného miminka?
12/10/2015

Že mají životní styl a jídelníček nastávající maminky na vývoj jejího dítěte velký vliv, není pochyb. Škodlivý vliv alkoholu, kouření, ale i znečištěného ovzduší na zdraví nenarozeného miminka už nikdo nezpochybňuje. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, že chuťové a čichové preference každého z nás mohlo ovlivnit i jídlo a pití, které naše matka v době těhotenství konzumovala? 

Houby - jak a které mohou prospět našemu zdraví?
09/10/2015

Jestli rádi houbaříte, letošní sezóna vám asi moc velkou radost neudělala. Pravda ale je, že největší zdravotní přínos pro lidský organismus mají houby, pro které nemusíte do lesa, ale koupíte je v samoobsluze. Jedním z nejlepších přírodních prostředků pro zvýšení imunity je totiž právě běžně dostupná hlíva ústřičná. A jak jsou na tom s prospěšností zdraví lesní houby? 

5 jednoduchých tipů, jak chránit své zdraví při práci
07/10/2015

Pracovním nástrojem mnoha z nás se stal počítač. Většinu své pracovní doby dnes trávíme vsedě a s pohledem přilepeným na monitor. Tato práce sice na první pohled vypadá o dost méně namáhavě, než když se naši prapředkové ve velké míře živili těžkou prací, zdravější ale rozhodně není. Jak chránit své zdraví při kancelářské práci s počítačem? 

Alzheimerova choroba – proč nemocných přibývá a jak nemoc poznáte
05/10/2015

Alzheimerova choroba, která vede k postupné demenci, je velký civilizační problém, o kterém se ale zatím moc nemluví. Podle České alzheimerovské společnosti žije v současné době na světě celkem 46,8 milionů lidí s takzvanou stařeckou demencí. Kvůli stárnutí populace se tento počet každých dalších 20 let téměř zdvojnásobí a v roce 2050 dosáhne víc než 130 milionů. V České republice trpí Alzheimerovou chorobou zhruba každý třináctý člověk starší 65 let. U lidí nad 80 let už je to každý pátý. 

Stévie – ideální náhrada cukru pro diabetiky a pro lidi s nadváhou
02/10/2015

Stévie sladká je přírodní sladidlo, které se na český trh dostalo poměrně nedávno. Během necelých čtyř let si tato původem jihoamerická rostlina získala celou řadu zastánců, kteří jí dávají přednost před klasickým cukrem. Ke slazení se výtažek ze stévie používá buď ve formě tabletek či sirupu, ale můžete ji pěstovat i sami doma a využívat pak její sušené lístky.

Nejčastější příčiny bolesti zad: sedavé zaměstnání, stres, ale i špatná matrace
30/09/2015

Bolest zad je dlouhodobě jedna z nejčastějších zdravotních obtíží v ČR. Když jsme mladí, obvykle jí nepřikládáme moc velkou váhu. Bohužel až příliš pozdě si uvědomíme, že zpočátku banální bolest zad nás může řádně potrápit a omezit kvalitu našeho života. Jaké jsou nejčastější příčiny tohoto problému? Patří sem třeba sedavé zaměstnání, stres, nedostatek pohybu nebo naopak nevhodná sportovní zátěž, ale i špatně zvolená matrace. 

Preventivní prohlídky – na jaká bezplatná vyšetření máte ze zákona nárok?
29/09/2015

Sáhněte si do svědomí – chodíte na preventivní prohlídku k lékaři i tehdy, když se cítíte zcela zdraví? Většina lidí ví, že čím dřív jim lékař diagnostikuje zdravotní problém, tím větší je šance na vyléčení. V praxi se tím ale moc lidí neřídí. Podle statistiky chodí na pravidelnou preventivní prohlídku jen pětina lidí. Víte, na co máte během preventivních prohlídek ze zákona nárok? 

Při infarktu rozhodují o přežití vteřiny – jak poznat jeho příznaky?
25/09/2015

Víte, že polovina všech úmrtí na srdeční infarkt nastává během prvních 3-4 hodin od nástupu prvotních příznaků? Proto je klíčové umět tyto příznaky včas rozpoznat a rychle jednat. Typickým příznakem infarktu je pocit tlaku, svírání nebo tísně na hrudi. Bolest ale může vystřelovat i do levé paže, krku a dolní čelisti.

Zázračná kopřiva – pomáhá při diabetu i anémii
23/09/2015

Mladé jarní kopřivy se tradičně přidávají do velikonoční nádivky. Věděli jste ale, že kopřivu můžete sbírat i teď na podzim? Rostlina, které se obvykle na zahradě zbavujeme jako nechtěného plevele, má celou řadu zdraví prospěšných účinků. Mimo jiné je to ideální bylinka pro diabetiky a pro ty, kteří mají potíže s játry. Těhotné a maminky po porodu, které někdy trápí úbytek vlasů, by zase mohlo zajímat, že kopřivový výluh podporuje jejich růst.

5 tipů, jak si i ve vyšším věku udržet zdravé kosti
21/09/2015

Naše kosti s přibývajícím věkem ztrácejí pevnost a řídnou. Kostní buňky odumírají a nové je už nestačí nahrazovat. Kosti kvůli tomu ztrácejí hustotu a jsou křehčí. V případě poklesu jejich hustoty o 10 – 25 % se mluví o takzvané osteopenii. Ta bývá považována za předstupeň osteoporózy. Jak s řídnutím kostí bojovat? Přinášíme vám pět snadných tipů.

Teplý nebo studený obklad - při jakých obtížích použít ten či onen druh obkladu?
18/09/2015

Bolest hlavy, bolesti zad, menstruační bolesti, bolavé svaly po sportovním výkonu, artritida – každý z nás se v životě už určitě potýkal s jedním z těchto zdravotních problémů. Jedna z prvních rad je, abyste použili teplý nebo studený obklad. Víte ale, kdy použít ten či onen? Třeba při bolesti hlavy můžete použít oba dva. Záleží ale na příčině potíží. 

Dýně, kapusta, cukety, květák – jak prospívá sezónní zelenina zdraví?
16/09/2015

Vařte z primárních surovin, omezte konzumaci polotovarů a přidejte do jídelníčku víc ovoce a zeleniny. To je jednoduchý návod, jak jíst lépe a zdravěji. Teď na podzim je ideální čas s tímhle zdravějším jídelníčkem začít. V prodeji je totiž celá řada sezónní zeleniny a ovoce. Dýně, růžičková kapusta, cukety, květák. Jak prospívají našemu zdraví? 

Usherův a Sticklerův syndrom – vzácné choroby spojené s hluchoslepotou
14/09/2015

Světová zdravotnická organizace považuje za nejtěžší zdravotní postižení hluchoslepotu. Žádné jiné postižení nepřináší do života tolik bariér jako právě ona. Jedním z hlavních problémů hluchoslepých je jejich sociální izolace a jejich obtížné začlenění do společnosti. Rozhodně ale není nemožné. U dětí v raném věku může být hluchoslepota bohužel zaměněna za mentální retardaci. Správná a včasná diagnóza je ale pro kvalitu života dětí s tímto postižením velmi důležitá. 

Nechte si vyšetřit kosti
14/09/2015

Nejjednodušší cestou, jak se dozvědět o fungování svého kostního metabolismu, a zjistit, jak jsu na tom se zdravím vaše kosti, je zajít si do jednoho z našich odběrových pracovišť. Jejich seznam naleznete ZDE.

 
Jak bojovat se zvýšenou potivostí a zápachem nohou?
11/09/2015

Zvýšená potivost nohou a s ní spojený nepříjemný zápach jsou potíže, za něž se mnozí stydí a nechtějí o nich mluvit. Je to ale celkem běžná záležitost, kterou lze snadno řešit. Stud vůbec není na místě. Přinášíme vám několik tipů, které vám od podobných problémů mohou pomoci. 

Změny nálad v těhotenství – pozor na těhotenskou depresi
09/09/2015

Nastávající maminka i její okolí si často myslí, že těhotenství automaticky přináší duševní pohodu a pocity štěstí. Všichni se přece těší na miminko, tak proč by se měla těhotná žena cítit psychicky na dně? Celá řada těhotných žen je ale v jiném stavu podrážděná a smutná. Některé se dokonce cítí tak špatně, že se v jejich případě mluví o těhotenské depresi. 

Nechte si v září otestovat kostní metabolismus zdarma!
07/09/2015

Napadlo vás někdy, že byste mohli trpět nedostatkem vitaminu D a že to může ohrozit zdravou funkci vašeho kostního metabolismu? Jedním z mála přirozených zdrojů vitaminu D, který je potřebný k jeho správné funkci, je totiž sluneční svit. Bohužel v dnešní hektické době tráví jen málokdo celoročně dostatek času na čerstvém vzduchu. Přijďte si proto v září bezplatně vyšetřit kostní metabolismus v rámci preventivního programu Zdraví národa.

Opar – nepříjemný společník, kterého se těžko zbavuje
04/09/2015

Hned na úvod jedna nepříjemná zpráva – pokud se vám do těla dostane virus, který je za opary zodpovědný, už se ho nikdy nezbavíte. Dobrá zpráva ale je, že u řady přenašečů tohoto viru se opar nikdy nemusí objevit. Ti, kdo oparem trpí opakovaně a často, by měli posílit svou imunitu. Protože jedním z faktorů, které zvyšují riziko aktivace oparu, patří nadměrné slunění. U řady lidí se proto bolestivý puchýřek na rtu objevuje častěji v létě. 

Malá chia semínka v sobě skrývají velký potenciál
31/08/2015

Semena šalvěje hispánské neboli chia semínka jsou oblíbený potravinový doplněk běžců. Oceníte je ale i během náročného pracovního dne v kanceláři, na delším výletě nebo prostě kdykoliv se cítíte vyčerpaní – a to jak fyzicky, tak psychicky. Chia semínka příznivě ovlivňují hladinu krevního cukru, energie z přijaté potravy se díky tomu uvolňuje postupně a tělo ji dokáže lépe využít. Kromě toho jsou nabitá prvky prospěšnými zdraví. 

Jak se diagnostikuje a léčí těhotenská cukrovka?
28/08/2015

Diagnóza těhotenská cukrovka vás sice může zprvu vylekat, ale možná vás uklidní, že se v 90 % léčí pouze úpravou jídelníčku a pravidelným pohybem. Pouze ve zbývajících zhruba 10 % případů je nezbytné podávat nastávajícím maminkám inzulín, a to obvykle třikrát denně před jídlem. Jak těhotná žena pozná, že tento typ cukrovky má? A co by následně měla dodržovat? 

5 jednoduchých tipů, jak bojovat s únavou
24/08/2015

Po návratu z dovolené bychom se sice měli cítit odpočinutí, ale obvykle náš elán během pár dní vyprchá. Po náročné cestě domů jsme možná někdy ještě unavenější, než když jsme odjížděli. V práci se pak proléváme kávou, mlsáme sladkosti, večer padneme před televizi a o víkendu si přispíme. Tyhle metody nás ale v boji s únavou spíš brzdí. Co tedy funguje? 

Ostružiny – chrání cévy a posilují imunitu
21/08/2015

Posilují cévní stěny, pomáhají při nachlazení a trávicích potížích, přispívají k budování obranyschopnosti organismu a dávají se do souvislosti s prevencí rakoviny. Řeč je o ostružinách, jejichž sezóna je v plném proudu a které by díky svým blahodárným účinkům na zdraví neměly chybět ani ve vašem jídelníčku. 

Co slyší nenarozené děti v děloze?
17/08/2015

Zhruba od 5. měsíce začíná nenarozené dítě vnímat zvukové podněty. Nejvýraznější součástí každodenní zvukové kulisy je pro něj tlukot matčina srdce, zvuky trávení potravy, šumění krve a matčin dech. Další zvuk, který nenarozené děti vnímají zvlášť intenzivně, je matčin hlas. I proto je pro nenarozené miminko a náš budoucí vztah s děťátkem dobré mluvit na něj nebo mu třeba zpívat, i když se vám to může zdát zvláštní. 

Zdravé versus nezdravé tuky – které omezit a které si dopřát?
14/08/2015

Grilované klobásy a krkovičky, vuřty na ohni, nanuky s polevou a sladké dortíky. Sáhněte si do svědomí – jak vypadá váš prázdninový jídelníček? Určitě v něm některá z výše uvedených věcí nebude chybět. Věděli jste, že všechny zmiňované potraviny obsahují hodně nasycených mastných kyselin, které jsou při nadměrné konzumaci jedním z těch největších stravovacích prohřešků? A víte, že existují i zdraví prospěšné tuky? Přečtěte si víc o takzvaně dobrých a špatných tucích a o tom, v jakém jídle je najdete. 

Zánět močového měchýře – jedno z častých rizik letního koupání
10/08/2015

Zánět močových cest trápí ženy až 50x častěji než muže. Je to proto, že ženská močová trubice je kratší a bakterie jí snáz pronikají dál do těla. Cystitida neboli zánět močového měchýře vás sice může postihnout kdykoliv během roku, v létě se ale výskyt tohoto onemocnění zvyšuje. Může za tím stát zdánlivě nevinné letní koupání.  Jaká je prevence? 

Borůvky – prevence rakoviny a ideální potravina pro diabetiky
07/08/2015

Borůvek se prý letos sice neurodilo tolik jako jiné roky, i tak si ale tyto lesní plody nyní můžete koupit, nebo sami nasbírat na celé řadě míst ČR. Díky vysokému obsahu antioxidantů borůvky posilují imunitní systém, pomáhají detoxikovat organismus a navíc jsou ideální pochoutka pro diabetiky. Přečtěte si víc o tom, jak prospívají zdraví. 

3 potraviny, které jsou mnohem nezdravější, než myslíte
03/08/2015

Rozhodnete se, že budete jíst zdravěji. A tak si místo smažených brambůrků dáte sušené banány, čokoládu nahradíte jogurtovými müsli tyčinkami a ledničku si naplníte ovocnými nápoji. Jsou ale tyto potraviny skutečně tak zdravé, jak by se na první pohled mohlo zdát? 

Nadýmání – rady jak se ho zbavit (nejen) pro nastávající maminky
31/07/2015

Nastávající maminky trápí nadýmání poměrně často. Jednou za čas tenhle nepříjemný problém postihne i ostatní. Třeba po vydatném a mastném nedělním obědě. Pokud ale nespadáte do kategorie těhotných a nadýmání se u vás objevuje pravidelně nebo trvá několik týdnů, může jít i o vážný zdravotní problém, který byste měli určitě řešit s lékařem. 

4 tipy, jak udržet mozek co nejdéle zdravý a funkční
29/07/2015

Napadlo vás někdy, že o mozek je potřeba se starat? Zřejmě moc dobře víte, že byste měli pravidelně cvičit, abyste si udrželi optimální hmotnost a zdravé srdce. Víte ale, že i mozek potřebuje pravidelné cvičení a soustavnou péči, aby zůstal zdravý? Přečtěte si pár tipů, jak na to. 

Jak se chovat během bouřky? Zapomeňte na romantické koupání v záři blesků
24/07/2015

Letní bouřky plné blesků přicházejí často náhle a bez varování. Blesk sice lidi zasáhne poměrně výjimečně, ale pokud už se tak stane, většinou se jedná o životu nebezpečný úraz. Jaké zásady bychom tedy měli za bouřky dodržovat, abychom zbytečně neohrozili své zdraví a život? 

Pitný režim v létě – kolik a co bychom měli denně vypít?
20/07/2015

Všichni víme, že zvlášť v horkých dnech bychom měli dodržovat pitný režim. Většina z nás si taky hned při tom vzpomene na rozšířenou poučku, že bychom za den měli přijmout dva litry tekutin. Rozhodně to ale neznamená vypít večer během hodiny dva litry studené limonády nebo piva. Takový náhlý příjem tekutiny nám dokonce může spíš uškodit než pomoct. Jak tedy v praxi vypadá zdravý pitný režim? 

Co dělat, když vás uštkne zmije? Málo se hýbat a jed rozhodně nevysávat
17/07/2015

To, že vás, vaše děti nebo domácí zvíře uštkne zmije, je sice málo pravděpodobné, ale určitě se hodí vědět, co v takovém případě dělat. Zvlášť pro malé děti, seniory a alergiky představuje zmijí jed nebezpečí, které není radno podceňovat. Abychom vás ale jenom nestrašili – ne každé uštknutí znamená, že se do těla dostane jed. Zmijovití hadi totiž vypouštění jedu regulují a při obranném nebo zastrašujícím kousnutí ho užijí asi v 50 % případů.

Těhotenství v létě – na co dát pozor a jak si ulehčit život?
13/07/2015

Pro nastávající maminky jsou letní vedra ještě náročnější než pro ostatní. Často je trápí otoky, ztížená termoregulace a na místě jsou taky obavy z gynekologického zánětu nebo pigmentových skvrn. Jak si těhotenství v létě co nejvíc zpříjemnit a na co si dát za slunečných dní pozor? 

Canisterapie aneb Jak psi pomáhají nemocným?
10/07/2015

Slovo canisterapie vzniklo ze spojení latinského slova canis, pes, a slova terapie, které označuje léčebný postup. Léčebné využití psů je nesmírně široké. Psi mohou pomáhat dětem, dospělým, ale i seniorům a canisterapie se využívá jak u duševně, tak u fyzicky nemocných. 

Co o vašem zdraví vypoví nehty?
08/07/2015

Možná jste už někdy během života měli na nehtech bílé skvrnky. Obvykle tato bílá skvrnka časem odroste, někdy se ale po čase objeví na jiném nehtu. Pokud bílý flíček najdete jen jednou, může se jednat o projev menšího poranění nehtového lůžka, kterého jste si ani nemuseli všimnout. Problém nastane, pokud se bílé skvrny na nehtech objevují opakovaně, nebo ve větším množství, aniž byste se před tím poranili. 

Nejčastějším kloubním onemocněním je artróza – jak na ni?
07/07/2015

Přesné příčiny artrózy zatím lékaři neznají. Jisté ale je, že podstatnou roli hraje genetika. Pokud vaši rodiče nebo prarodiče tímto kloubním onemocněním trpěli, pravděpodobnost, že vás artróza bude trápit, se rapidně zvyšuje. Další rizikové faktory jsou nadváha a nadměrné zatěžování kloubů. Nejčastěji tato nepříjemná nemoc postihuje klouby kyčelní a kolenní. Obvyklé je také onemocnění drobných kloubů rukou a meziobratlových plotének páteře. 

Jak našemu zdraví prospívají jahody?
03/07/2015

Řada lidí si tohle oblíbené červené ovoce pěstuje na vlastní zahrádce. Kdo tuto možnost nemá, může si v současné době jahody koupit téměř všude. Jahodová sezóna je v plném proudu. Věděli jste, že je to jedna z nejzdravějších potravin, jaké si začátkem prázdnin můžete dopřát? Jahody obsahují dokonce větší množství vitamínu C než citrony a pomeranče! 

Jak vypadá očkování proti žloutence a kdo by se měl nechat očkovat?
01/07/2015

Očkování proti žloutence typu A a B patří mezi takzvané cestovatelské minimum. Znamená to, že pokud se chystáte strávit dovolenou v exotických zemích, měli byste očkování určitě podstoupit. Vakcína proti žloutence typu A se vám vyplatí i tehdy, když vyrážíte na prázdniny ke Středozemnímu moři nebo když budete dovolenou trávit v České republice. S nakažlivou žloutenkou se totiž můžete setkat všude. Jak očkování funguje? 

Co si nezapomenout přibalit do lékárničky na prázdniny?
30/06/2015

Chystáte se na letní dovolenou? Pak kromě oblečení a sportovního vybavení nezapomeňte přibalit taky prázdninovou lékárničku. Může vám nejen ulevit při zdravotních potížích, ale v zahraničí můžete díky vlastním lékům a zdravotnickým potřebám taky dost ušetřit. Co byste si určitě měli vzít s sebou? 

Zásady zdravého opalování
26/06/2015

Nastává čas prázdnin a dovolených. Sluníčko začíná hřát a láká, abychom se vystavili jeho paprskům. Řada lidí se chystá k moři, kde je sluneční záření ještě intenzivnější. Proč je nezbytné při chytání bronzu vždycky dbát na ochranu kůže? Protože i jednorázové spálení zvyšuje riziko rakoviny. Zvlášť náchylná je v tomto ohledu dětská pokožka. 

Cyklistická přilba snižuje riziko úmrtí devatenáctkrát
24/06/2015

Začíná sezóna cyklistických výletů. Na kolo často usedají i ti, kteří na něm po zbytek roku moc nejezdí. Proto je důležité připomenout si některé bezpečnostní zásady, na které možná někteří přes zimu pozapomněli. Věděli jste třeba, že přilba sníží při těžkém pádu riziko úmrtí až 19x a že nejvíc nehod se cyklistům stává na vedlejších silnicích s malým provozem? 

Jaký typ cvičení pomůže při problémech s křečovými žilami?
22/06/2015

Křečové žíly nejsou jen estetický problém, ale přinášejí s sebou i závažné zdravotní problémy. Můžou se zanítit, další komplikací jsou bércové vředy a v neposlední řadě životu nebezpečná trombóza. Proto se vyplatí začít křečové žíly léčit co nejdřív. V pokročilém stavu už je nutná chirurgická léčba. V počátečních fázích ale hodně pomáhá pohyb. Jak na to? 

Nordic walking – jak správně zvládnout techniku chůze s holemi?
19/06/2015

Leckdo se v létě věnuje pěší turistice se speciálními holemi. Nordic walking, česky severská chůze, si v posledních letech získala řadu příznivců. Lidi s holemi potkáte nejen v přírodě, ale i v městských parcích a na cyklostezkách. Jaká je historie této fyzické aktivity a co byste při severské chůzi měli dodržovat, abyste si neublížili? 

Štítná žláza: jen problém žen nad padesát let?
17/06/2015

Víte, že porucha štítné žlázy může mít vliv i na problémy s početím a že bývá dědičná? Při příležitosti bezplatného testování tohoto orgánu v rámci projektu Zdraví národa vám přinášíme několik zajímavých informací, které jste možná o štítné žláze nevěděli. Třeba to, že se dá žít i bez ní a že nejvíc problémů s ní mívají ženy nad padesát let.

Světový den dárců krve – co vás čeká při odběru?
16/06/2015

V neděli jsme si připomněli Světový den dárců krve. Česká republika se v současné době potýká s nedostatkem prvodárců. Jaké jsou důsledky? V horizontu několika let může kvůli věku výrazně ubýt pravidelných dárců. Proto je pro lékaře důležité, aby se pro darování krve rozhodli hlavně mladší lidé. Právě z mladé generace by se totiž do budoucna mohli rekrutovat noví pravidelní dárci. Co vás čeká, pokud se rozhodnete jít darovat krev? 

Jak poznáte, že máte klíšťovou encefalitidu nebo boreliózu?
12/06/2015

Bolesti hlavy, kloubů a svalů, únava, nevolnost a zvýšená teplota. To jsou první příznaky klíšťové encefalitidy. Nemoci, kterou přenáší klíště a hrozí všem, když proti ní nejsou očkováni a najdou na svém těle přisáté klíště. Druhou závažnou nemocí přenášenou klíšťaty je borelióza. Jejím prvním příznakem je červená skvrna v místě, kde bylo klíště zakousnuté. 

Nemoci z klimatizace – jak se jim vyhnout?
10/06/2015

Kanceláře, obchody, automobily. Tady všude je dnes běžné používat klimatizaci. V letních dnech je pro mnohé lidi příjemné ve studeném klimatizovaném vzduchu se zchladit. Vysoké teplotní rozdíly a nesprávná údržba klimatizačního systému ale mohou způsobit i řadu zdravotních problémů. Jaké zásady byste při používání klimatizace měli dodržovat? 

Tři bylinky, které si můžete vypěstovat doma – meduňka, šalvěj, máta
08/06/2015

Abyste pěstovali vlastní zdravé bylinky, nepotřebujete zahradu, a dokonce ani balkon. Mátě, meduňce a šalvěji stačí květináč za oknem. Každý den si díky tomu můžete připravit vlastní bylinný čaj, který má řadu účinků příznivých pro zdraví. Meduňka pomáhá proti nespavosti, šalvěj se doporučuje při nachlazení a máta uleví při zažívacích obtížích. 

Jak začít s plaváním, aby vás bavilo? A jak plavat správně?
05/06/2015

Plavání je ideální fyzická aktivita v každém věku. Díky tomu, že voda tělo nadnáší, jedná se o vhodný sport i pro lidi s nadváhou a pro seniory. Na rozdíl od běhání nezatěžuje plavání klouby a díky tomu klesá riziko jejich poškození i u silně obézních jedinců. Jak s pravidelným plaváním začít? 

Parazit ze Středomoří je nebezpečný nejen pro lidi, ale i pro psy
03/06/2015

Už plánujete, kam se o prázdninách vypravíte na dovolenou? Myslete i na prevenci onemocnění způsobených parazity. Možná si říkáte, že pokud se nechystáte cestovat do tropických zemí, nákaza vám nehrozí. Omyl. I ve Středomoří, kam míří o prázdninách většina českých turistů, číhají nebezpeční parazité. Jedním z nich je prvok ničivka. 

Jak poznáte, že vaše štítná žláza není v pořádku?
02/06/2015

Do 30. června si díky projektu Zdraví národa můžete nechat bezplatně vyšetřit hladinu hormonů štítné žlázy. Onemocněním této žlázy trpí v České republice zhruba 5 % obyvatel, nejčastěji ženy starší 50 let. Řada lidí bohužel o své nemoci zpočátku neví, první příznaky totiž mohou být nenápadné. Jak poznáte, že je s vaší štítnou žlázou něco v nepořádku? 

Proč máme husí kůži a zíváme? Chladíme si tak mozek a zastrašujeme nepřátele
29/05/2015

Všichni známe tyto tělesné projevy moc dobře. Aspoň jednou za den si zívneme, a protože je to nakažlivé, někteří z vás už určitě zívají i při čtení téhle věty. Stejně jako zívání i husí kůže je něco, co nás nijak nepřekvapí. Naskočí nejen tehdy, když je nám chladno, ale taky když něco silně zasáhne naše emoce. Víte ale, co je příčinou zívání a husí kůže? 

Jakých “éček“ v potravinách se nemusíme obávat, protože se běžně vyskytují v přírodě?
27/05/2015

Ne všechny látky, které se přidávají do potravin, se vyrábí uměle. Některé se běžně vyskytují v přírodě a lidé jen využívají jejich přirozené vlastnosti. Jsou to třeba zelená barviva z rostlin, která se kromě potravin přidávají taky do ústních vod a deodorantů. A věděli jste, že jako zdraví neškodné barvivo se používá i vitamín B2? 

Čeká nás invaze klíšťat. Jak se před nimi chránit?
22/05/2015

Letos se prý dočkáme skutečné invaze klíšťat. Může za to mírná zima. Krvežízniví paraziti přenášejí klíšťový zánět mozku (encefalitida), před nímž se dá chránit očkováním, a boreliózu, proti níž vakcína zatím není. Jak riziko onemocnění snížit a jak se před klíšťaty chránit? 

Glutaman sodný – nejpoužívanější dochucovadlo s velmi špatnou pověstí
20/05/2015

Nejpoužívanějším a zároveň nejčastěji diskutovaným dochucovadlem ze všech je glutaman sodný. Látka, která mnohonásobně zvýrazňuje původní chuť a vůni pokrmů, se hodně využívá hlavně v asijské kuchyni. O jakých negativech se v souvislosti s ním mluví? 

Jak to udělat, aby pro vás cvičení nepředstavovalo zbytečné utrpení? Zkuste začít chodit
18/05/2015

Odborníci se shodují, že v případě fyzické aktivity je důležitá pravidelnost. Pokud se jednorázově zničíte v posilovně, a pak se do ní další dva měsíce nevypravíte, je vaše snažení k ničemu. Možná si naopak spíš ublížíte. Natáhnete si sval nebo si poškodíte vazy a tím spíš už se ke cvičení na dlouhou dobu nevrátíte. Jak to udělat, aby vás cvičení bavilo a měli jste do něj chuť častěji než jen jednou za měsíc? 

Seriál o "éčkách" – Barviva aneb pěkná červená díky dehtu
15/05/2015

Hezky barevné potraviny se lidem více líbí. Výrobci to vědí, a proto se dnes řada potravin uměle dobarvuje. Sytě červený jahodový kompot tak svou barvu získává díky barvivu, které se vyrábí z dehtu. Stejně tak třeba krásně žlutý je vanilkový pudink díky chemii. Za všemi těmito barevnými kouzly stojí potravinářská barviva. Mohou nám škodit? 

Průjem, slepota, selhání jater – co dokáže cestovní suvenýr v podobě nebezpečného parazita?
12/05/2015

Odborníci z oboru cestovní medicíny připomínají, že před cestou do exotických krajů byste rozhodně měli zajít na konzultaci ke svému lékaři. Ten by vás měl informovat o tom, jestli je nutné nechat se před dovolenou očkovat. Když chcete vyrazit do zemí takzvaného třetího světa, je očkování obvykle naprosto nezbytné. O jaké země se jedná? Je to většina států Afriky a Latinské Ameriky, Thajsko, Vietnam, ale také celá Indonésie nebo Filipíny. Očkování vás nicméně neochrání před některými parazity. 

Začínáme běhat: Jak si neublížit, když jsme úplnými začátečníky
08/05/2015

Možná jste to už sami někdy zažili. Řekli jste si, že běhání je ideální způsob, jak shodit přebytečná kila a navíc prospět svému zdraví. Ovšem po pár minutách běhu se vám začalo špatně dýchat a navíc vás začalo píchat v boku. Pokud ano, zřejmě jste se ptali sami sebe, co ostatní na tom běhání vlastně vidí, když je to ve skutečnosti tak nepříjemná věc. 

Seriál o "éčkách": K čemu slouží konzervanty a mohou škodit?
06/05/2015

Lidový název éčko používáme pro širokou škálu látek přidávaných do potravin. Zjednodušeně řečeno „éčka“ zlepšují jejich vlastnosti. Jak už název napovídá, látky ze skupiny konzervantů mají za úkol udržet jídlo déle čerstvé. Dnes, kdy se většina potravin kupuje balená a počítá se s tím, že je spotřebitel hned nezkonzumuje, najdete konzervační látky skoro všude. Na jaké byste si měli dát pozor? 

Co o vašem zdraví prozradí vaše oči?
04/05/2015

Lidové rčení říká, že oko je do duše okno. Jestli se podle očí pozná dobrý člověk, zatím žádný vědecký výzkum neověřil. Pravda ale je, že mohou prozradit řadu zdravotních problémů. Seznam nemocí, které se kromě jiných příznaků projevují i na vzhledu a funkci očí, je poměrně dlouhý. Patří sem třeba problémy s játry, se štítnou žlázou nebo žloutenka či cukrovka. 

Sezóna pylové alergie graduje – pár užitečných tipů pro alergiky
01/05/2015

Bříza, jasan, jilm, vrba, habr a dub. Koncentrace pylu stromů v ovzduší je v těchto dnech na vrcholu. Pokud jste alergičtí na pyl, asi to pociťujete na vlastní kůži. Nepříjemné pálení očí a rýma jsou nejtypičtější příznaky pylové alergie. Jak si život s ní ulehčit? 

Do tří let bude své zdraví přes chytrý telefon hlídat každý druhý Čech
30/04/2015

Podle aktuálních průzkumů používá aplikace na sledování zdravotního stavu zhruba každý sedmý majitel chytrého telefonu nebo tabletu. Do roku 2018 by pak měl své zdraví takovým způsobem monitorovat každý druhý majitel těchto zařízení.

Mezinárodní den boje proti hluku – jak může hluk poškodit náš sluch?
29/04/2015

Dnes si připomínáme Mezinárodní den boje proti hluku. Možná si říkáte, že vy ani vaše rodina nepracujete v extrémně hlučném prostředí. Nenavštěvujete rockové koncerty, nebydlíte blízko dálnice, a proto pro vás hluk není nebezpečný. To je ale omyl. Ohroženi hlukem jsou dnes hlavně ti, kteří často poslouchají hudbu ve sluchátkách. Tedy převážně mladí lidé a děti. Co všechno v takovém případě jejich sluchu hrozí? 

Proč se nechat laboratorně vyšetřit? A jak se před vyšetřením chovat?
24/04/2015

Laboratorní vyšetření jsou nedílnou součástí moderní diagnostiky a léčby. Věděli jste však, že je můžete absolvovat i bez vyplněné žádanky od svého lékaře?  Cena takových preventivních vyšetření nemusí být vůbec vysoká. Do svých automobilů nebo zvířecích mazlíčků jsou Češi zvyklí investovat, ale na své vlastní zdraví často nemyslí. Jak vám může být laboratorní testování užitečné? 

Mobilní aplikace vám pomohou cvičit a zdravě jíst
23/04/2015

Nejčastěji využívané sportovní mobilní aplikace jsou ty pro běžce nebo cyklisty. Aplikace jako třeba Endomondo, Runtastic, Run Keeper nebo Sports Tracker však nemusíte používat jenom při běhu nebo jízdě na kole, ale poslouží i při zdravotních procházkách. Snadno díky nim zjistíte, kolik kilometrů jste ušli, kolik jste spálili kalorií a jaké tempo jste nasadili. Sportovní a výživové aplikace prostě nejsou jen pro špičkové sportovce, ale pomáhají s motivací i těm, kteří sportují rekreačně.

Mýty o hubnutí: Existují negativní kalorie? Skutečně musíme ráno snídat, když chceme zhubnout?
22/04/2015

Negativní kalorie. Určitě už jste také někdy slyšeli o potravinách, jejichž konzumací spálíte víc kalorií, než kolik jich přijmete. Pokud by takové potraviny skutečně existovaly, mohli byste se jimi každý den přecpávat, a ještě byste hubli. Nejčastěji se jako příklad takových zázračných potravin uvádí řapíkatý celer, citrusové plody nebo brokolice. Jak je to ale s kalorickou hodnotou takových potravin opravdu? 

Co si zjistit před cestou za exotikou?
20/04/2015

Možná si říkáte, že na dovolenou se chystáte až za měsíc, a tak je na očkování ještě brzy. Omyl. Některé vakcíny se aplikují ve více dávkách, a proto se měsíc před odjezdem na cestu uvádí jako potřebné minimum. Ideální ale je začít se zdravotní přípravou ještě dřív. Lékaři obvykle doporučují zajít si na konzultaci ohledně očkování tři měsíce před plánovanou cestou. 

Kneippův chodník a kryokomora – víte, oč se jedná?
17/04/2015

Pobyt v mínus 120 °C nebo přešlapování ve studené vodě s oblázky. I takové léčebné procedury dnes najdete na seznamu regeneračních metod. Jak vám může pomoct Kneippův chodník a pobyt v takzvané kryokomoře?

Bolestivý syndrom karpálního tunelu může zapříčinit častá práce s počítačem
13/04/2015

Pálení, brnění a mravenčení v prstech. Následný otok a omezení hybnosti ruky. To jsou jen některé z nepříjemných projevů syndromu karpálního tunelu. Při tomto onemocnění je poškozen střední nerv, který prochází úzkou štěrbinou v oblasti zápěstí. Právě tato štěrbina, která je obklopena zápěstními kůstkami a zápěstním vazem, se jmenuje karpální tunel.

Začínající Parkinsonovy choroby si nemocný dlouho nemusí všimnout
10/04/2015

Zítra, tedy 11. dubna, si připomínáme Mezinárodní den Parkinsonovy choroby. Tento den má šířit osvětu o nemoci, o níž toho Češi pořád moc nevědí. Mnozí si Parkinsona dokonce pletou s Alzheimerovou chorobou. Obě nemoci sice postihují hlavně lidi ve vyšším věku a jedná se choroby nervového systému, přesto jsou to dvě odlišná onemocnění. Co je tedy Parkinsonova choroba zač? Koho postihuje a dá se jí předcházet? 

Vitamín B12 potřebujeme pro zdravé nervy a správnou krvetvorbu
08/04/2015

Stres, dlouhodobé psychické vypětí, užívání hormonální antikoncepce a většího množství léků proti překyselení žaludku, konzumace alkoholu, vyšší věk. To vše zvyšuje potřebu vitamínu B12. Pokud se vás týká byť jen jedna ze zmíněných skutečností, je možné, že vaše tělo potřebuje tohoto vitamínu o trošku víc, než je obvyklé. Kde vitamín B12 najít a k čemu slouží? 

Nechte se v dubnu zdarma vyšetřit na cukrovku
07/04/2015

Celý duben si díky projektu Zdraví národa společnosti synlab můžete nechat zdarma změřit hladinu cukru v krvi. Toto bezplatné vyšetření ukáže i počáteční stádium cukrovky. Tu dnes právem nazýváme epidemií třetího tisíciletí, diabetes dnes totiž postihuje stále víc lidí. Čím to je? A dá se této nemoci předcházet? 

Co mají za úkol takzvaná éčka v potravinách? A jaký mají vliv na zdraví?
03/04/2015

Lidový název éčko používáme pro širokou škálu látek přidávaných do potravin. Zjednodušeně řečeno éčka zlepšují jejich vlastnosti. Jídlo vydrží déle čerstvé, vypadá hezčí na pohled, má lepší chuť. Někteří lidé se jim snaží co nejvíc vyhýbat. Jiní věří, že právní předpisy zajistí, že se nám do těla dostanou jen ta, která nám neuškodí. Co víte o takzvaných éčkách vy? 

Vitamín H pro pevné nehty a silné vlasy
01/04/2015

Vitamín H, biotin a vitamín B7 jsou různá pojmenování pro týž vitamín. A proč tolik názvů? Vitamín H totiž popsalo a pojmenovalo hned několik vědců nezávisle na sobě a až později se zjistilo, že se jedná o jednu látku. Vícero pojmenování se už ale mezitím vžilo. 

Brambory vám dodají vitamín C a dostatek draslíku
27/03/2015

V průměru sní jeden obyvatel Česka ročně 70 kilogramů brambor. Řadí se proto na přední příčky nejčastěji konzumovaných potravin u nás. Málokdo si ale uvědomuje, že nenápadné hlízy jsou obrovským zdrojem vitamínů a jsou nutričně velmi hodnotné. Víte, jak a v jaké formě brambory mohou prospět vašemu zdraví? 

Infekční odpad – vše od použitého skalpelu až po zbytky od oběda
25/03/2015

Napadlo vás někdy, kolik nemocnice a ordinace lékařů denně vyprodukují infekčního odpadu? Zamyslete se nad tím, kolik odpadků za jeden den vytvoří vaše domácnost. Docela dost, že? A to se nejedná o žádný rizikový a infekční odpad. To v nemocničních zařízeních tvoří velkou část právě nebezpečný infekční odpad, jehož likvidace podléhá přísným zákonným normám. 

Víte, že zpočátku může tuberkulóza připomínat běžnou chřipku?
23/03/2015

Zítra, tedy 24. března, si připomínáme Světový den tuberkulózy. Česká republika sice patří ke státům s nejnižším výskytem této choroby, přesto bychom ji neměli podceňovat. Jak se tuberkulóza projevuje a jak vypadá vyšetření v případě podezření na tuto závažnou chorobu? 

Mezinárodní den spánku – víte, že kvůli nedostatku spánku můžete přibrat na váze?
20/03/2015

Zítra, tedy 21. března, si připomínáme Mezinárodní den zdravého spánku. Věděli jste, že člověk je jediný živý tvor, který si dokáže spánek vědomě odpírat a oddalovat ho? A napadlo by vás, že zvýšená chuť k jídlu může souviset s tím, že jste se špatně vyspali? Přečtěte si víc zajímavostí o spánku. Vyplatí se to – přeci jen prospíme skoro třetinu života. 

Vitamín E – jak nejlíp doplníte tento důležitý antioxidant?
18/03/2015

Jeden z nejdůležitějších antioxidantů v lidském těle se hojně vyskytuje v nerafinovaných rostlinných olejích, v ořeších, v celozrnných obilovinách a některých typech zeleniny. Vitamín E je velmi citlivý na působení světla a kyslíku, vadí mu i dlouhodobé skladování. Proto je nejlepší doplňovat ho z právě naloupaných vlašských ořechů a čerstvé zeleniny, jako jsou třeba špenát či avokádo.  

Jak na jarní únavu?
16/03/2015

Řada z nás je v těchto dnech oslabena kvůli prodělané chřipce. I mnozí, kterým se tato nemoc vyhnula, se ale často cítí unavení, nic se jim nechce dělat a nejraději by celý den prolenošili v posteli. Zima byla dlouhá, přísun vitamínů a slunečního svitu v uplynulých měsících skromné. S přicházejícím jarem proto přepadá mnoho lidí pocit vyčerpání a malátnosti. Jak vyzrát na nepříjemný stav, kterému říkáme jarní únava? 

Jaký vliv mají pokojové rostliny na lidské zdraví?
13/03/2015

V dnešní moderní době trávíme většinu svého života zavření v místnostech – doma, ve škole nebo v práci. Asi málokoho by napadlo, že i přes pravidelný úklid může vzduch uvnitř bytu nebo v kanceláři obsahovat různé zdraví škodlivé látky. Čím to je? A jak nám v tomto ohledu mohou pomáhat pokojové rostliny?

Vitamín K – najdete ho v brokolici, ale i v kopřivách
11/03/2015

Název vitamínu K odvozujeme od německého výrazu koagulation. To v překladu znamená srážení krve. Právě pro správně fungující proces srážení krve je vitamín K klíčový. Kromě toho je nezbytný pro mineralizaci kostí, buněčný růst a metabolismus proteinů cévní stěny.  Vitamín K je rozpustný v tucích.

Astma - chronické celoživotní onemocnění, které trápí čím dál víc lidí
09/03/2015

Astma bronchiale je jedno z nejčastějších onemocnění moderní doby. Nemoc postihuje dýchací cesty a především průdušky. Příčinou dýchacích obtíží při astmatu je zánět způsobený nesprávnou reakcí imunitního systému. Jak s astmatem žít tak, aby byla zdravotní omezení co nejmenší?

Světový den jódu – víte, že v těhotenství jeho potřeba roste víc než o polovinu?
06/03/2015

6. března si připomínáme Den jódu. Tento prvek je pro zdravý vývoj organismu nezbytný a jeho deficit během těhotenství dříve často způsoboval těžké poruchy intelektu u dětí. Navenek se nedostatek jódu projevoval takzvanou strumou, které se lidově říká vole. Dnes už naštěstí většině lidí v České republice problém nedostatečného příjmu jódu nehrozí. Přesto není od věci připomenout si jeho význam. Sáhněte si do svědomí – co o jódu vlastně víte?

Vitamín D – jen sluneční svit na jeho dostatečné množství nemusí stačit
04/03/2015

Zázračný, podceňovaný, nepostradatelný. I takto je charakterizován vitamín D. Nedostatek vitamínu snižuje imunitu, způsobuje vyšší lámavost kostí a kazivost zubů. S přibývajícím věkem může jeho nedostatek vést až k nebezpečnému řídnutí kostí, které nazýváme osteoporóza. Dobré zásobení tímto vitamínem proto u starších lidí významně snižuje riziko zlomenin. Aktuální výzkumy navíc ukazují, že léčba nedostatku vitamínu D může mít pozitivní vliv i na potíže s otěhotněním nebo pomáhat s hubnutím. Víte, jaké jsou zdroje tohoto důležitého vitamínu?

Čtyři jednoduché kroky, jak snížit hladinu nezdravého cholesterolu
02/03/2015

Hned na úvod bychom si měli připomenout, že rozlišujeme dva základní typy cholesterolu – „dobrý“ (HDL) a „špatný“ (LDL). HDL cholesterol vrací přebytek tuku do jater a tím brání jeho usazování v tepnách. Je třeba, aby v poměru vůči „špatnému“ cholesterolu významně převažoval. Jak ukázala data společnosti synlab získaná při bezplatném testování hladiny tuků v krvi v rámci projektu Zdraví národa, Češi mají problém hlavně se špatným cholesterolem. Hladina LDL cholesterolu nebyla v normě u 61 % testovaných Čechů. I proto se vyplatí nechat si měřit hladinu cholesterolu pravidelně. Ale i se špatným cholesterolem lze vcelku jednoduše bojovat. Přečtěte si snadný návod, jak snížit jeho množství v krvi.

Zelený ječmen a chlorella – skutečně tyto módní potravinové doplňky fungují?
27/02/2015

Do českých obchodů se v poslední době dostala řada nových potravinových doplňků, kterým reklama přisuzuje téměř zázračné účinky. Tak například zelený ječmen a chlorella. Skutečně tyto výrobky fungují, nebo je to jen trik, jak lidem vytáhnout z kapes peníze? 

Vitamíny skupiny B ovlivňují vzhled kůže, ale i naši náladu
25/02/2015

V našem seriálu o klíčových vitamínech pokračujeme vitamíny skupiny B, které možná znáte taky pod názvem B-komplex. Krvetvorba, buněčné dýchání, látková výměna ve svalech a správné fungování nervového systému – vitamíny skupiny B zkrátka mají v našem těle mnoho různých funkcí. Proto může mít jejich nedostatek rozličné projevy. Jaké? A jak tělu tyto vitamíny přirozenou cestou dodat? 

Zuby trhal kovář, anestezie neexistovala aneb několik zajímavostí z historie medicíny
23/02/2015

Kdyby naši předkové mohli vidět možnosti dnešní medicíny, velmi pravděpodobně by jim připadaly jako zázrak. Vždyť oni znali amputace končetin bez anestezie, léčbu chorob přikládáním pijavic a pouštěním žilou a vypalování zkažených zubů žhavým drátem… Vydejte se s námi na chvilku na cestu do minulosti a přečtěte si, jak těžké to dříve nemocní měli. 

Co dělat při alergii na roztoče?
20/02/2015

Roztoči, drobní příbuzní pavouků, jsou malí, okem neviditelní spolubydlící. I když to mnozí neslyší rádi, nacházejí se v každé domácnosti a nesou lví podíl na nejednom našem trápení - pokud tedy patříme mezi alergiky. Přestože ale mluvíme o alergii na roztoče, nejedná se o alergii na ně samotné. Alergenem jsou jejich výkaly a sliny. I když roztočům vadí slunce a mráz, v zimních měsících se obvykle alergické příznaky zhoršují. Lidé totiž tráví víc času v bytech. Jak příznaky alergie na roztoče minimalizovat? 

Vitamín A aneb Proč nikdy nejíst játra ledního medvěda
18/02/2015

Časté záněty spojivek, kožní problémy a šeroslepost, celkové oslabení imunitního systému člověka. To jsou nejtypičtější projevy nedostatku vitamínu A. Zároveň patří mezi ty, kterými je možné se předávkovat. Smrtelné nebezpečí je ale v našich podmínkách vyloučeno. Hrozí totiž jen tomu, kdo by naráz zkonzumoval jeho skutečně enormní dávku. 

Proč se vyplatí chodit na preventivní prohlídky?
16/02/2015

Podle statistiky chodí na pravidelné preventivní prohlídky jen pětina lidí. A přitom se spousta nemocí léčí nejlépe právě v raném stádiu. Proto by mnohým pacientům mohla taková prohlídka ušetřit řadu trápení. Někdy může preventivní vyšetření dokonce zachránit život!

Česká transplantologie má za sebou nejúspěšnější rok
13/02/2015

V roce 2014 se na seznam čekatelů na transplantaci nově dostalo 808 pacientů a lékaři provedli 846 orgánových transplantací. Je to poprvé v naší historii, kdy se uskutečnilo víc transplantací, než kolik přibylo čekatelů. Podle aktuálních informací ministerstva zdravotnictví tak má česká transplantologie za sebou historicky nejúspěšnější rok. 

Vitamín C – ochránce před chřipkou a nachlazením
11/02/2015

Věděli jste, že většina živočichů si vitamín C syntetizuje sama a nepotřebuje ho získávat z vnějších zdrojů? Člověk je jedním z mála savců, kteří to nedokážou. Tento klíčový vitamín tak lidé přijímají z potravy. Doporučená denní dávka je zhruba 80 mg. Lidé ve stresu, kuřáci a oslabení jedinci by ale měli přijímat dávku vyšší. Tímto vitamínem se nelze předávkovat, protože jeho přebytek se vyloučí močí. 

Jak na chřipku a jaká jsou rizika, když ji přecházíme?
09/02/2015

Počet nemocných chřipkou v posledních dnech rapidně roste. Odborníci očekávají, že počet nakažených poroste ještě zhruba dva týdny. Je tedy možné, že postihne i vás nebo vaše blízké.  Jak chřipku léčit a čemu se při ní určitě vyhnout? 

Jsou biopotraviny skutečně zdravější než ty konvenční?
06/02/2015

Podle českého ministerstva zemědělství, je prokázáno, že biopotraviny mají lepší výživovou hodnotu než potraviny klasické. Věděli jste třeba, že biopotraviny mají citelně vyšší obsah vitamínů a vyšší obsah minerálních látek?  Například ekologicky vypěstovaná zelenina obsahuje v porovnání s konvenční zeleninou až o 50 % míň dusičnanů, a dokonce o 90 % méně pesticidů! 

Světový den boje proti rakovině upozorňuje na nádory reprodukčních orgánů
04/02/2015

Víte, že každý muž by si měl jednou měsíčně provádět samovyšetření varlat? A že každá žena by měla chodit pravidelně na gynekologické prohlídky, i když nepociťuje vůbec žádné obtíže? Letošní Světový den boje proti rakovině mimo jiné upozorňuje na klíčovou roli prevence v případě nádorů reprodukčních orgánů. 

Několik skutečností o nadváze, které jste možná nevěděli
03/02/2015

Víte, že když máte nadváhu, zvyšuje se riziko nejméně padesáti různých zdravotních problémů? U obézních lidí stoupá šance, že onemocní cukrovkou, dostanou srdeční infarkt, mozkovou mrtvici a odborníci se domnívají, že stoupá i riziko některých nádorových onemocnění. Možná jste ale nevěděli, že nadváha může souviset taky s depresí. Naznačuje to studie vědců z Harvadovy univerzity. 

Luštěniny by měly být na talířích v Česku častěji
30/01/2015

Málo tuků, hodně bílkovin, spousta zdravých minerálních látek a vitamínů, dostatek vlákniny. Luštěniny jsou jedna z nejvíc zdraví prospěšných potravin na trhu, a navíc jsou obvykle cenově dostupné. I přes všechny tyto klady nepatří mezi Čechy zrovna k oblíbeným pochoutkám. Za rok jich v průměru sníme jen necelé dva kilogramy, což je v porovnání s jinými státy podprůměrný výsledek. 

Escherichia coli – stejný nůž na maso a zeleninu? Ne!
28/01/2015

Escherichia coli je bakterie, která se zcela běžně vyskytuje ve střevech teplokrevných živočichů včetně člověka. Je obvyklou součástí lidské střevní mikroflóry. Některé kmeny této bakterie jsou ale nebezpečné a mohou způsobit řadu onemocnění. Nejčastěji to jsou silné průjmy, zvracení a horečky. Pro oslabené jedince nebo novorozence může být nákaza některým z nebezpečných kmenů této bakterie smrtelným rizikem. 

Češi a léky – kterých spotřebujeme nejvíc a proč?
26/01/2015

Spotřeba léků vzrostla v České republice za deset let o třetinu. Nejviditelnější je nárůst v oblasti antidepresiv. U těch se spotřeba dokonce ztrojnásobila. Jen loni distributoři dodali do lékáren a nemocnic přípravky proti depresím za 960 milionů korun. Ukázaly to podrobné statistiky datových žurnalistů Českého rozhlasu. Jaké další velké změny v konzumaci léků během deseti let proběhly? 

Porucha funkce štítné žlázy u psů
23/01/2015

Stejně jako lidi může i čtyřnohé společníky sužovat onemocnění štítné žlázy. Příznaků takové choroby si zpočátku vůbec nemusíme všimnout, včasná diagnóza je ale klíčová pro prodloužení a zkvalitnění života psů. Jak tedy u nich poruchu štítné žlázy rozpoznat co nejdřív?  

Kapky do nosu - znáte rizika jejich užívání?
22/01/2015

Ucpaný nos, ztížené dýchání a kapsy plné kapesníků. Nepříjemná rýma občas potrápí každého. Hodně lidí při její léčbě sáhne po kapkách nebo sprejích do nosu. Obvykle si ani nepřečtou příbalový leták a začnou lék hned používat. Věděli jste ale, že při nesprávném dávkování a dlouhodobém užívání mohou nosní kapky vážně poškodit sliznici? 

Mýty rozšířené o potravinách – je hnědý cukr zdravější než bílý?
19/01/2015

Stále víc lidí se dnes začíná zajímat o zásady zdravé výživy. Bohužel tento trend už zaregistrovali i obchodníci a snaží se v nakupujících všemožně vyvolat dojem, že zrovna jejich výrobky jsou ty nejzdravější. Myslíte si, že hnědý cukr je automaticky zdravější než hnědý? A co když to tak není? 

5 zajímavých faktů o lidském mozku
16/01/2015

Necelé kilo a půl vážící orgán, který připomíná želatinu, je nejkomplexnější a nejsložitějších věc v našem těle. Fungování mozku je dosud opředeno mnoha tajemstvími, a i přes masivní technologický pokrok zůstává mozek mnohem sofistikovanější a komplikovanější než jakýkoliv počítač. A přitom je jeho hlavní složkou obyčejný tuk. Věděli jste, že mozek je vlastně nejtučnější orgán ze všech? 

Jak se dostat do formy po vánočním přejídání a lenošení? 
14/01/2015

Vánoční svátky a novoroční oslavy jsou definitivně pryč a řada z nás se teď chce vypořádat nejen s nadbytečnými kily, která jsme si během nich pořídili, ale také bychom se chtěli zbavit všudypřítomné malátnosti a únavy. Věřte, že tyhle pocity jsou úplně normální a každý, kdo si svátky užil doma u televize s mísou cukroví na klíně, je teď zažívá. Přečtěte si, jak se dostat zpátky do formy. 

Novoroční předsevzetí pro zdraví – jak to udělat, abyste je neporušili?
12/01/2015

Řada lidí si počátkem nového roku dává nejrůznější předsevzetí. A to i přes to, že mnohé studie ukazují, že víc než polovina lidí je nevydrží plnit déle než týden. Možná i vy máte podobnou zkušenost z loňského roku. Jak to udělat, aby to v roce 2015 bylo jinak? Našli jsme pro vás pár tipů. 

Jak přežít svátky v psychické pohodě a bez stresu?
23/12/2014

Období mezi vánočními svátky a Novým rokem je plné rodinných návštěv a přátelských setkání. Ta by nám sice měla dělat radost, ale občas mohou přinášet i řadu stresujících momentů. Kromě toho mezi Štědrým dnem a novoročními oslavami obvykle jíme hodně nezdravého jídla a pijeme víc alkoholu než běžně. Jaký vliv má tohle období na naše zdraví a jak mírnit negativní dopady? 

Zdravé vánoční mlsání - kokos, fíky, datle a další ovoce
19/12/2014

K Vánocům tradičně patří i prohýbající se stoly a neustálé mlsání. Vedle cukroví, smažené ryby a bramborového salátu si ale můžeme dopřát i pochoutky, které kromě chuťových pohárků potěší taky zdraví. Jaký je zdravotní přínos datlí, fíků a dalšího tradičního vánočního ovoce? 

Zdravotní preparáty – jsou to vhodné dárky?
17/12/2014

Říká se, že zdraví si za peníze nekoupíš. Ovšem před Vánoci se nás řada výrobců různých zdravotních doplňků snaží přesvědčit o opaku. Různé preparáty pro bystřejší mozek, pohyblivější klouby a obecně zdravější život se v poslední době objevují pod vánočními stromky celkem často. Zejména babičky a dědečkové dnes od svých příbuzných dostávají k Vánocům hned několik přípravků z lékárny. Jsou to ale skutečně tak ideální dárky, jak by se mohlo zdát? 

Pálení žáhy – nepříjemná banalita nebo vážný zdravotní problém?
12/12/2014

Aspoň jednou za život se s pálením žáhy potká téměř každý. Denně údajně tento zdravotní problém postihne každého desátého člověka. Před pár dny se objevily zprávy o tom, že zpětný tok žaludečních šťáv do jícnu a s ním spojené pálení žáhy, pravidelně trápí taky amerického prezidenta Baracka Obamu. U většiny postižených je pálení žáhy jen nepříjemná a dočasná záležitost. V některých případech je to ale závažný zdravotní problém, který se musí řešit operací. 

Jak se vyhnout předvánočnímu stresu?
10/12/2014

Vánoce a čas adventu by měly být obdobím klidu, rozjímání a setkávání s rodinou a přáteli. Přiznejme si ale, že pro většinu lidí je to nejhektičtější a nejvíc stresující období roku. Nedostatek slunečního svitu a hon za vánočními dárky nikomu na klidu moc nepřidají. Jak dopady stresu na organismus co nejvíc zmírnit? 

Až pětina lidí užívá antibiotika zbytečně
08/12/2014

Podle aktuálních informací Ministerstva zdravotnictví se téměř polovina Evropanů mylně domnívá, že antibiotika působí proti nachlazení a chřipce. Z dalších údajů ministerstva vyplynulo, že většina lidí vůbec neví, k čemu jsou antibiotika dobrá, a až pětina lidí je užívá úplně zbytečně. 

Zázvor – jak může v chladných měsících prospět našemu zdraví?
05/12/2014

Zázvor obecný je vytrvalá tropická rostlina, jejíž oddenky se už ve starověku používaly k dochucování pokrmů a k léčení různých zdravotních neduhů. Zázvor pomáhá při nachlazení, ulevuje od bolestí hlavy a kloubů, odstraňuje pocity nadýmání a zmírňuje nevolnost. Jak jeho zdravotní přínos co nejlíp využít? 

5 tipů na posílení imunity přírodní cestou
03/12/2014

Chřipková sezóna nabírá na obrátkách. Kolem nás všichni pokašlávají, smrkají nebo leží s teplotou v posteli. Možná i vy právě bojujete s nějakou chorobou. Předcházet chřipce, nachlazení a angíně můžete díky celé řadě přírodních prostředků. Vybrali jsme pro vás ty nejúčinnější. 

Světový den boje proti AIDS: Češi začali smrtelnou nemoc trochu podceňovat
01/12/2014

První prosinec si každoročně připomínáme jako Světový den boje proti AIDS. Podle nejnovějších zjištění se nemoc začala šířit  z hlavního města Konga - Kinshasy. Tým vědců k tomu dospěl na základě výzkumu, který sledoval genetický původ viru HIV. Nemoc se podle nich začala masově šířit v roce 1920. Oficiálně ji ale lékaři diagnostikovali až v roce 1981 v USA. 

Myslíte si, že protahování svalů je zbytečné? Jste na omylu!
28/11/2014

Strečink neboli protažení svalů je činnost většinou značně neoblíbená. I proto ho mnoho lidí po fyzickém výkonu buď vynechává úplně, nebo ho aspoň co nejvíc zkrátí. To je ale špatně. Proč se správné protahování vyplatí? 

Proč byste neměli podceňovat kornatění tepen?
26/11/2014

Ateroskleróza je jeden z nejčastějších zdravotních problémů ve vyspělých zemích. Kornatění cév si dlouho nemusíte vůbec všimnout. Tepny se nenápadně zanáší, až se jednoho dne krevní řečiště ucpe. Pak už ale může být na léčbu pozdě, protože mozková mrtvice nebo srdeční infarkt mohou skončit tragicky. 

Ploché nohy dokážou hodně potrápit
24/11/2014

Bolí vás chodidla při delším stání nebo náročnějším výletu? Máte často pocit těžkých nohou a otékají vám? Příčina takových potíží se může skrývat ve zborcené nožní klenbě. Ploché nohy dnes patří k nejčastějším civilizačním nemocím. Jaká je prevence a co dělat, když už se klenba začala propadat? 

Cibule pomáhá diabetikům i lidem s vysokým krevním tlakem
21/11/2014

Cibule je zelenina, koření i lék. Protože se většina prospěšných látek v cibuli ničí teplem, prospívá zdraví hlavně tehdy, pokud ji konzumujeme syrovou. Cibule s medem jako lék proti nachlazení je notoricky známá věc. Víte ale, že cibule úspěšně bojuje s vysokou hladinou cholesterolu a pomáhá diabetikům? 

Jaký vliv má inverze na zdraví?
19/11/2014

K chladným měsícům inverze neodmyslitelně patří. Protože se během ní vzdušné vrstvy hůř promíchávají, stoupá ve velkých městech koncentrace škodlivých látek v ovzduší, a to má negativní dopad na zdraví. Jak konkrétně inverze organismu škodí a co přesně se během tohoto meteorologického jevu děje? 

Jak předcházet rakovině tlustého střeva a konečníku?
14/11/2014

Do pátku 28. listopadu můžete díky projektu Zdraví národa absolvovat bezplatnou diagnostiku kolorektálního karcinomu. Každoroční preventivní vyšetření okultního krvácení ve stolici by mělo být pro lidi starší 50 let samozřejmostí. Včasná diagnóza rakoviny tlustého střeva nebo konečníku totiž může zachránit život. Chodíte na preventivní vyšetření? A víte, jak kolorektálnímu karcinomu předcházet? 

Víte, jak zabránit ztrátě zraku v dospělosti?
12/11/2014

13. listopadu si každoročně připomínáme Den nevidomých. Někteří lidé se už nevidomí narodí, jiní přijdou o zrak až v dospělosti nebo ve stáří. Jaké jsou nejčastější příčiny ztráty zraku? A víte, že jim můžete aspoň částečně sami předejít? Přečtěte si jak. 

V testech hladiny minerálů dopadly české ženy hůř než muži
11/11/2014

Bezplatné testování hladiny minerálů v rámci preventivního programu Zdraví národa ukázalo, že Češi by si měli minerály v krvi mnohem lépe hlídat. Téměř 32 % účastníků zářijového vyšetření mělo nejméně jeden ze sledovaných prvků mimo referenční mez. Hůř v testování dopadly ženy, které měly problémy s hladinou chloridů, ale i s draslíkem a vápníkem.

Jak si chránit sluch a proč s ním dnes má problém víc lidí než dřív?
05/11/2014

Získané poškození sluchu nebo nedoslýchavost trápily dřív zejména ty, kteří dlouhodobě pracovali v hlučném prostředí, a také lidi v seniorském věku. Dnes jsme ale v běžném životě vystaveni mnohem vyšší hladině hluku než kdykoliv dřív. Poruchy sluchu jsou proto stále častější a objevují se u stále mladších lidí.  Vzhledem k tomu, že působení hluku na náš sluch se sčítá, měli bychom myslet na prevenci jeho poškození i tehdy, když s ním zatím žádné problémy nemáme. 

Začíná bezplatný screening rakoviny tlustého střeva a konečníku
03/11/2014

Česká republika dlouhodobě patří k zemím s nejvyšším výskytem rakoviny tlustého střeva a konečníku. I proto se společnost synlab rozhodla další bezplatné vyšetření zaměřit na okultní krvácení ve stolici, které je jedním z příznaků této nemoci. Na screening kolorektálního karcinomu se můžete zdarma dostavit do 28. listopadu. 

Jakou teplotu udržovat v bytě a proč nemít „přetopeno“?
31/10/2014

Začala topná sezóna, a proto je ideální čas zjistit, jaká je optimální teplota v jednotlivých místnostech v našich domovech. Řada lidí má totiž tendenci mít doma v podzimních a zimních měsících mnohem vyšší teplotu, než je třeba. Kromě toho, že se přetopené místnosti odrazí na našich financích, není dlouhodobý pobyt v nich vhodný ani pro naše zdraví. 

Proč zánětem močového měchýře trpí hlavně ženy?
29/10/2014

Akutní zánět močového měchýře trápí ženy 50x častěji než muže. Aspoň jednou za život se s ním setká téměř každá žena, bohužel u řady z nich se následně tato nemoc vrací a v krajním případě může přejít do chronické formy. Proč jsou ženy k této nemoci náchylnější a co dělat pro to, aby se zánět močového měchýře neopakoval? 

Seznam zlozvyků, kvůli kterým se nám nedaří zhubnout
27/10/2014

Snažíte se jíst méně a zdravěji, přesto kila nejdou dolů? Podívejte se na zlozvyky, které si často vůbec neuvědomujeme, ale které obvykle stojí za tím, proč se nám nedaří zhubnout. 

Chronický únavový syndrom vás může vyřadit ze života
24/10/2014

Chronický únavový syndrom neboli myalgická encefalomyelitida je i přes řadu odborných výzkumů stále zahalen tajemstvím a přesnou příčinu tohoto velmi nepříjemného onemocnění zatím neznáme. Řada nemocných se kromě vlastní choroby musí potýkat i s nepochopením ze strany svého okolí. Lidé totiž často mají pocit, že se nemůže jednat o nijak závažný problém a že nemocný své obtíže přehání. Tak tomu ale v případě chronického únavového syndromu rozhodně není. 

Co jíst, abyste měli lepší náladu?
22/10/2014

Potraviny, které jíme, mají vliv nejen na naše fyzické zdraví a fyzickou kondici, ale zásadním způsobem mohou ovlivňovat i naši náladu. Pokud se tedy často cítíte nervózní, podráždění a chybí vám radost ze života, může na tom svůj podíl mít i jídlo, které během dne sníte. Jaké potraviny dokážou náladu zlepšit a proč? 

Jak léčit doma nachlazení a kdy se už vydat k lékaři?
20/10/2014

Rýma, kašel, chrapot, kýchání, mírná bolest v krku, bolesti hlavy, zvýšená teplota, únava – všechny tyto symptomy obvykle lidově označujeme souhrnným pojmem nachlazení. S přicházejícím sychravým počasím se jedná o celkem běžnou věc, kvůli které se řada lidí ani nechce vypravit k lékaři a spoléhá se na léčbu vlastními silami. Jaké prostředky při léčbě nachlazení fungují a kdy už bychom raději měli přece jen k lékaři zajít? 

Světový den úrazů připomíná, jak je důležitá prevence
17/10/2014

Od roku 1992 si 17. říjen připomínáme jako Světový den úrazů. U dětí jsou podle údajů Státního zdravotního ústavu úrazy nejčastější příčinou úmrtí, u dospělých je to důvod třetí nejčastější. I když v dlouhodobém měřítku počet těchto úmrtí klesá, protože se zlepšuje zdravotní péče, počet úrazů se bohužel nesnižuje. Kde nám nejčastěji hrozí nebezpečí a jak se rizika liší s přibývajícím věkem? 

Histaminová intolerance – nebezpečí ryb a měkkých sýrů
15/10/2014

Histaminová intolerance je výsledkem nerovnováhy mezi histaminem nahromaděným v těle a schopností organismu tuto látku odbourávat. Histamin je organická sloučenina, která se v lidském těle přirozeně vyskytuje a zároveň se do něj dostává v potravě. U zdravých osob se může histamin přijímaný ve stravě rychle odbourat pomocí enzymů, kterým říkáme aminoxidázy. Lidé se slabou aminoxidázovou aktivitou můžou při nahromadění histaminu v těle zaznamenat různé zdravotní obtíže. 

Meningokoková nákaza
14/10/2014

Meningokoková nákaza nejčastěji postihuje malé děti a dospívající. Alarmující je, že její příznaky jsou shodné s těmi u obyčejné chřipky nebo angíny, ovšem nemoc se velmi prudce rozvíjí a v řadě případů může být dokonce smrtelná. Jak se přenáší a jaké jsou možnosti prevence? 

Světový den duševního zdraví se letos zaměřuje na schizofrenii
10/10/2014

Světový den duševního zdraví připadá každoročně na 10. října. Akce by měla odstraňovat dosud panující předsudky o duševních nemocích a také zmírňovat ostych, jejž stále lidé pociťují, když mají vyhledat pomoc psychiatra nebo psychologa. Tradice vyhlašování Světových dnů duševního zdraví na 10. října se zrodila v roce 1992 jako jedna z aktivit Světové federace pro duševní zdraví. Letošní ročník má podtitul Život se schizofrenií. 

Hrozí vám cukrovka?
08/10/2014

Věk nad 40 let, nadváha, nedostatek pohybu, nezdravé stravování, vysoký krevní tlak. Je vám to povědomé? Jedná se o rizikové faktory pro vznik cukrovky 2. typu. Zatímco cukrovka 1. typu se projeví v dětství nebo v pubertě, diabetes 2. typu postihuje dospělé pacienty. Důležité je připomenout, že značně si k této nemoci můžeme sami „dopomoct“ tím, že se špatně staráme o své zdraví. 

Čtyři druhy koření pro lepší zdraví
06/10/2014

Většina Čechů přijímá mnohem víc kuchyňské soli, než je zdravé. Důsledkem zvýšené hladiny sodíku v organismu je potom vysoký krevní tlak, který značně zvyšuje riziko kardiovaskulárních chorob. Zkuste proto místo přisolování pokrmů sáhnout po jiných druzích koření, řada z nich má totiž, na rozdíl od soli, na náš organismus příznivý vliv. 

Školní svačiny – jak by mělo vypadat zdravé stravování školáků?
03/10/2014

Počet obézních dětí v České republice soustavně roste. Na vině jsou zejména špatné stravovací návyky a nedostatek pohybu. Vzhledem k tomu, že děti tráví velkou část svého času ve škole, je důležité dbát na to, aby měly s sebou dostatek zdravého jídla k svačině. Doma připravenou zdravou svačinu by rozhodně neměly suplovat cukrovinky a obložené bagety ze školních automatů nebo bufetů. 

Chřipka nebo angína - jak je rozpoznat a jaký je rozdíl v léčbě?
01/10/2014

Chřipku a angínu řada lidí dodnes považuje za jednu a tu samou chorobu. Bohužel pak tito lidé někdy svou nemoc léčí naprosto nevhodnými prostředky. S příchodem sychravého počasí na nás mohou víc než jindy zaútočit jak viry chřipky, tak bakterie způsobující angínu. Jak se obě nemoci liší a jak je správně léčit? 

Zdravotní přínosy podzimní zeleniny a ovoce
29/09/2014

Některé výzkumy z posledních let nasvědčují tomu, že v průmyslově pěstovaném ovoci a zelenině může být méně vitamínů a živin než v tom, které mělo možnost dozrát tradičním způsobem. I na podzim přitom můžete sehnat řadu druhů sezónního ovoce a zeleniny. Jaký přínos pro naše zdraví mají například dýně, brokolice nebo brambory? 

Bradavice – prevence a léčba
26/09/2014

Společné šatny, veřejné sprchy, bazény, sauny, tělocvičny – to jsou nejčastější místa, kde se můžeme nakazit bradavicemi. Toto virové onemocnění se totiž šíří zejména v teplém a vlhkém prostředí a hlavně tam, kde chodíme bosí. Jaká je prevence a jak se bradavic zbavit? 

Počítačové klávesnice jsou ráj pro celou řadu bakterií
22/09/2014

Je možné, že by na počítačové klávesnici bylo víc bakterií než na záchodovém prkénku? Zní to neuvěřitelně, ale je to tak. Výsledek studie britských vědců tvrdí, že v klávesnicích může žít dokonce pětkrát víc bakterií než na WC! Jak jejich množství snížit?

Jak moc rizikové je opalování v soláriu?
19/09/2014

S příchodem podzimu ubývá i přirozeného slunečního záření a někteří se proto vydávají do solárních studií, aby nepřišli o celoroční bronzové opálení. S pobytem v soláriu je ale spojeno celé množství zdravotních rizik. Kdo by se měl návštěvy solária rozhodně vyvarovat a proč?

Útrobní tělesný tuk – neviditelné zdravotní riziko
17/09/2014

Tuk v lidském těle se vyskytuje ve dvou odlišných formách. Přítomnost nebo spíš nadbytek tzv. podkožního tuku si většina z nás velmi dobře uvědomuje. O přítomnosti orgánového neboli viscerálního tuku ale mnoho lidí neví. A to někdy až do doby, kdy se objeví první zdravotní problémy spojené s jeho zvýšeným množstvím.

Zdravotní přínosy podzimní zeleniny a ovoce
15/09/2014

Některé výzkumy z posledních let nasvědčují tomu, že v průmyslově pěstovaném ovoci a zelenině může být méně vitamínů a živin než v tom, které mělo možnost dozrát tradičním způsobem. I na podzim při tom můžete sehnat řadu druhů sezónního ovoce a zeleniny. Jaký přínos pro naše zdraví mají například dýně, brokolice nebo brambory?

Jaké jsou zásady zdravého saunování?
12/09/2014

Prevence proti chřipce a nachlazení, detoxikace organismu, uvolnění a regenerace svalů, psychická relaxace – všechny tyto pozitivní účinky se pojí s pravidelnými návštěvami sauny. Je ale nutné mít na paměti, že pobyt v sauně není vhodný pro všechny a že pro zdravotní přínos je třeba dodržovat během saunování určité zásady. 

Nadměrný příjem kuchyňské soli je rizikovější, než si řada lidí myslí
10/09/2014

Zatímco Světová zdravotnická organizace doporučuje dospělým přijmout denně maximálně cca 5 gramů soli, průměrný denní příjem soli na osobu se v ČR pohybuje okolo 15 gramů. Zvýšený příjem soli je přitom ze zdravotního hlediska velmi rizikový. Nadměrný příjem sodíku, který se v kuchyňské soli neboli v chloridu sodném vyskytuje, se totiž podílí na zvyšování krevního tlaku a ten může zapříčinit vážná kardiovaskulární onemocnění.

Jak zvládnout návrat z dovolené ve zdraví?
08/09/2014

Září je přelomová doba nejen pro školáky, kteří po prázdninách znovu usedají do školních lavic. Často znamená návrat k pracovním povinnostem i pro dospělé, jimž končí dovolená. S přechodem z odpočinkového do pracovního režimu bývá spjato značné psychické vypětí, které se může odrazit i na našem fyzickém zdraví. Jak zvládnout návrat do práce nebo školy co nejlépe? 

Začalo bezplatné testování hladiny minerálů v krvi
03/09/2014

Po mimořádném testování tuků v krvi, které se uskutečnilo v srpnu, se preventivní program společnosti synlab Zdraví národa zaměřil na hladinu minerálů v krvi. Bezplatné testování hladiny minerálů začalo 1. září a bude probíhat až do konce měsíce. 

Zpátky do školy – jak posílit imunitu školáků?
01/09/2014

Po prázdninách, kdy se děti vrací do školy, se může lehce stát, že po pár dnech skončí místo v lavici doma v posteli s nějakou infekční chorobou. V dětských kolektivech se nemoci šíří rychle, kromě toho přichází chladnější podzimní počasí a svou roli může hrát i stres spojený s návratem z prázdnin. Jak podpořit dětskou obranyschopnost tak, aby nástup do školy přečkaly ve zdraví? 

Jak předejít otravě houbami a jaká je první pomoc?
28/08/2014

Houbařská sezóna je v plném proudu. Češi patří celosvětově mezi nejnáruživější sběrače hub, bohužel si ale dosud řada lidí neuvědomuje, že sbírat se mají jen ty houby, u kterých jsme si stoprocentně jistí, že jsou jedlé. Jak rozpoznat otravu houbami a co udělat, když k ní dojde? 

Bolesti na hrudi, akné ale i depresivní stavy – rozmanité projevy nedostatku minerálů
27/08/2014

Další bezplatné testování projektu Zdraví národa se zaměří na hladinu minerálů v našem těle. Chybí-li nám totiž některý minerální prvek nebo máme-li naopak hladinu některého z nich zvýšenou, můžeme si zadělat na řadu zdravotních problémů. Některé problémy byste možná zrovna s nedostatkem minerálů ani nespojovali. Přečtěte si víc o roli zinku, hořčíku a selenu v našem těle. 

Maliny - chutný zdroj antioxidantů a prevence řady chorob
25/08/2014

Prevence Alzehimerovy choroby, snížení hladiny krevního cukru, podpůrná léčba při zánětech, silné antioxidační účinky – s konzumací malin bývá spojována celá řada pozitivních účinků na naše zdraví. Přečtěte si o tomto vitamíny nabitém ovoci víc.

MUDr. Bečvářová: Laboratorní testování vám může zachránit život
22/08/2014

Vedoucí laboratoří synlab a mikrobioložka MUDr. Jarmila Bečvářová byla hostem vysílání Českého rozhlasu Region. V rozhovoru vysvětlila, proč je důležité chodit na preventivní zdravotní prohlídky a jak nám včasné laboratorní testování může zachránit život. Řada těžkých chorob se totiž dlouho nemusí nijak projevit, ale lékař a laboratorní testy nás na ně mohou včas upozornit. 

Roupi a tasemnice – jak se bránit těmto nevítaným hostům?
20/08/2014

Zatímco roupi jsou jedním z nejčastějších parazitárních onemocnění u dětí, tasemnice bezbranná se vyskytuje hlavně u dospělých. Čím je to způsobeno a jaká je prevence těchto parazitárních infekcí? 

Správný poměr minerálů v těle je klíčový pro naše zdraví
18/08/2014

Minerály jsou anorganické látky, které si naše tělo neumí samo vyrobit. Musíme je proto přijímat hlavně v potravě a v nápojích nebo ve výjimečných případech ve formě potravinových doplňků. Nedostatek minerálů v našem těle se může projevovat různě. Může být příčinou nejen lehčích obtíží, ale i závažných zdravotních problémů. 

Jak grilovat zdravěji?
15/08/2014

Grilování k teplým letním večerům neodmyslitelně patří a to i přesto, že tomuto typu přípravy masa bývá přičítána řada zdravotních rizik. Při tepelné úpravě potravin živočišného původu na prudkém ohni totiž v mase vznikají karcinogenní látky. Pokud ale při grilování dodržíme některé zásady, můžeme tvorbu těchto nebezpečných látek značně snížit. Jak?

Mezinárodní den leváků – co jsou příčiny levorukosti a proč se nemá přeučovat?
13/08/2014

Mezinárodní den leváků, který připadá na 13. srpen, má připomenout, že leváci mají dodnes život v řadě ohledů trochu těžší. I přes to, že levoruký je přibližně každý desátý člověk, naprostá většina přístrojů a nástrojů je vyrobena pro praváky. Co levorukost způsobuje a proč je dřív časté přeškolování leváků nebezpečné pro mozek? 

Chcete vědět, jestli vám nehrozí infarkt? Nechte si zdarma vyšetřit tuky v krvi
11/08/2014

Nemoci srdce a oběhové soustavy patří mezi největší zabijáky Čechů. Proto společnost synlab do svého preventivního programu Zdraví národa zařadila mimořádně vyšetření výskytu tuků v krvi zdarma. Od 11. do 22. srpna mohou všichni zájemci navštívit odběrové místo společnosti synlab a nechat si vyšetřit krev.

MUDr. Jarmila Bečvářová: Preventivní biochemické vyšetření bychom čas od času měli podstoupit všichni
08/08/2014

MUDr. Jarmila Bečvářová, vedoucí laboratoře synlab v Českých Budějovicích, mluvila o projektu Zdraví národa a o klíčové roli preventivního testování pro naše zdraví ve vysílání Českého rozhlasu. Proč bychom měli všichni docházet na pravidelné testování orgánů? Přečtěte si článek plný zajímavých informací, které v rozhovoru zazněly.

Proč nosit na kole přilbu, i když nejedete nikam daleko?
06/08/2014

Dle údajů Ministerstva dopravy ČR výsledky odborných studií prokázaly, že cyklisté, kteří nosí přilbu, podstupují 19x menší riziko úmrtí než ti, kteří ji nepoužívají. S pomocí cyklistických přileb lze předejít 83 % fraktur lebky a téměř o polovinu snížit riziko poškození mozku při pádu z kola.  

4 druhy semínek pro lepší zdraví
04/08/2014

Omega3-mastné kyseliny, minerály a řada vitamínů – věděli jste, že už dvě lžíce semínek denně vám mohou citelně zlepšit zdraví? Která semínka jsou pro nás zdravotně nejpřínosnější a jak velké množství bychom jich měli každý den zkonzumovat? 

Trpíte alergií na mléko? Jaké jsou příčiny a co dělat
01/08/2014

Příznaky podobné, příčiny jiné. Alergie na kravské mléko a intolerance laktózy jsou dva odlišné zdravotní problémy, které ale lidé někdy zaměňují. V čem spočívají jejich rozdíly a jak tyto obtíže řešit?

Rady a tipy pro lepší zdraví od MUDr. Ducháčka
30/07/2014

Jak poznáte, že vaše játra nejsou zcela zdravá? Co jsou příznaky špatně fungující slinivky? Co je to australský antigen a jak vysoké množství alkoholu denně už nevratně poškozuje vaše játra? Na tyhle a další otázky odpovídal MUDr. Aleš Ducháček ze společnosti synlab na serveru tyden.cz. Přečtěte si několik zajímavých informací a faktů, které v diskuzi zazněly. 

Světový den hepatitidy zvyšuje povědomí o této rozšířené nemoci
28/07/2014

28. červenec je Světový den hepatitidy. Celosvětová akce si klade za cíl zvýšit povědomí veřejnosti o této skupině chorob, které jsou sice v populaci velice časté, nicméně povědomí lidí o nich zůstává poměrně nízké. Přečtěte si několik klíčových informací o virových hepatitidách, kterým se lidově říká žloutenky. 

Na co by si měli kardiaci dávat v létě pozor?
25/07/2014

Počet smrtelných případů infarktu myokardu v ČR už několik let klesá. I tak ale zůstávají ischemické choroby srdce jednou z nejčastějších příčin hospitalizace a úmrtí u nás. Trpí-li někdo srdeční chorobou, představuje pro něj letní horké a dusné počasí zvýšenou zátěž. Na co by si kardiak měl dát v létě pozor a čemu se úplně vyhnout? 

Středomořská strava - recept na dlouhý a zdravý život?
23/07/2014

Středomořská kuchyně je tak vyhlášená, že se dokonce dostala na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Pravidelně se ale v souvislosti se středomořskou stravou mluví nejen o její chuti, ale také o zdravotních benefitech, které přináší. Podle některých studií funguje středomořská kuchyně jako prevence kardiovaskulárních chorob, rakoviny a zvyšuje průměrný věk. Co je jejím základem?

Rettův syndrom – stovky dívek a žen v ČR ho mohou mít, aniž by se to vědělo
21/07/2014

Rettův syndrom je velmi závažné geneticky dané neurologické onemocnění, které postihuje téměř výhradně dívky. Bohužel nejsou příznaky Rettova syndromu ve většině případů zjevné hned od narození a někdy navíc lékaři kvůli nedostatku informací stanoví dítěti špatnou diagnózu. Přečtěte si víc o této málo známé neléčitelné nemoci.

Sinice – jak nám při koupání mohou uškodit?
17/07/2014

Rybníky, jezera a přehrady lákají v letních dnech k příjemnému osvěžení. Při déle trvajícím teplém počasí se ale u řady přírodních koupališť objeví varování před sinicemi. Co jsou vlastně tyhle organismy zač? A jaké zdravotní komplikace nám mohou způsobit? 

5 zajímavostí o spánku
16/07/2014

Prospíme skoro třetinu života – většina dospělých totiž spí 6 – 9 hodin denně. Člověk je při tom jediný živý tvor, který si dokáže spánek vědomě odpírat a oddalovat ho. Přečtěte si některá další zajímavá fakta o spánku. 

Jak omezit zdravotní rizika při cestování za exotikou?
14/07/2014

Prázdniny a dovolené jsou v poslední době pro řadu z nás spojeny s cestováním do exotických zemí. Pobyt v cizokrajných destinacích ale souvisí vždy i s určitým zdravotním rizikem. Může se jednat o úrazy, zhoršení stavu chronických onemocnění a cestovatelé jsou ohroženi také infekcemi. Pro minimalizaci zdravotních rizik je klíčová prevence, vhodná příprava na cestu a důsledné dodržování hygienických zásad. Jak na to, aby se vaše exotická dovolená vydařila bez zdravotních potíží? 

Prevence ledvinových kamenů – hodně pít, málo solit
11/07/2014

Ledvinové kameny se během života vyskytnou údajně až u 4 % obyvatel ČR. Dvakrát až třikrát častěji se kameny objevují u mužů než u žen a některé výzkumy ukazují, že první bolestivé příznaky ledvinových kamenů se nejčastěji dostavují v teplém letním počasí. Proč? A jaká je prevence jejich vzniku? 

Proč by Češi měli přijímat víc vlákniny?
09/07/2014

Podle údajů Masarykova onkologického ústavu je v ČR ročně zjištěno cca 5500 nových případů rakoviny tlustého střeva a více než 2000 lidem je nově diagnostikována rakovina konečníku. Dlouhodobě tak ČR patří přední místa na smutném žebříčku těchto typů nádorů. Řada odborníků to dává do souvislosti s tím, že Češi konzumují málo vlákniny. 

5 druhů extra zdravého ovoce, které dozrává v létě
07/07/2014

Jak asi víte nejvíc vitamínů a zdraví prospěšných látek obsahuje ovoce, které zrálo přirozeným způsobem – venku na čerstvém vzduchu a na sluníčku. V létě dozrává takovým způsobem celá řada plodů– borůvky, višně, třešně, maliny a ostružiny. Kdy je jejich sezóna a jaký je jejich význam pro zdraví? 

Úpal a úžeh – jaký je v nich rozdíl a jaká je první pomoc?
04/07/2014

Vysoké teploty, dehydratace sluneční záření a zvýšená vlhkost vzduchu – všechny tyhle faktory mohou v letních měsících způsobit úpal, úžeh nebo dokonce oboje dohromady. Jaký je rozdíl mezi úpalem a úžehem? A co dělat poté, co se u nás objeví jejich příznaky? 

Jak v létě snížit riziko bodnutí včelou, vosou nebo sršněm?
02/07/2014

Včely, vosy, sršni – hmyzí bodnutí je bolestivé a nepříjemné pro všechny. U lidí, kteří jsou alergičtí na hmyzí jed, ale může takové bodnutí vyvolat anafylaktický šok, který je životu nebezpečný. Jaká je prevence?

 
2 melounové recepty, která zachutnají vám i vašim dětem
30/06/2014

Šťavnatý vodní meloun patří k létu stejně neodmyslitelně jako zmrzlina, koupání a opalování. Můžete si ho vychutnat samotný nebo zkuste některý z našich jednoduchých melounových receptů! 

Lékárnička na dovolenou – na co byste neměli zapomenout?
27/06/2014

Potíže se zažíváním, horečka, alergie, spáleniny od sluníčka, štípance od hmyzu – to všechno může znepříjemnit dovolenou. Všechny tyto zdravotní obtíže ale můžete zmírnit v případě, že si do lékárničky na dovolenou přibalíte některé nezbytnosti. Přečtěte si několik tipů, na co nezapomenout. 

MUDr. Aleš Ducháček odpovídal na vaše dotazy – na co jste se ptali?
25/06/2014

MUDr. Aleš Ducháček ze společnosti synlab odpovídal celý minulý týden na dotazy, které jste mu zaslali prostřednictvím naší facebookové stránky Zdraví národa. Otázek dorazilo skutečně hodně a pan doktor na všechny velmi pečlivě odpověděl. Dotazy, které MUDr. Ducháčkovi dorazily, se týkaly jak výsledků bezplatného laboratorního testování v rámci projektu Zdraví národa, tak obecných medicínských problémů, ale i velmi specifických zdravotních obtíží. A na jaké konkrétní dotazy MUDr. Ducháček odpovídal? Vybíráme velmi malou ukázku:

Jak rozpoznat příznaky klíšťové encefalitidy?
24/06/2014

Každý rok v ČR onemocní klíšťovou encefalitidou několik stovek lidí. V rámci EU se ČR pohybuje na předních příčkách ve výskytu této virové nemoci, jejímž hlavním přenašečem je klíště. Jak včas poznat, že jsme infikování tímto virem? 

6 zásad zdravého opalování
20/06/2014

Dovolenou a prázdniny bez slunění si většina z nás asi nedokáže vůbec představit. Víte ale, jaké zásady byste měli dodržovat, aby vaší pokožce pobyt na sluníčku neškodil? 

Co byste měli dodržovat, když máte v létě předepsaná antibiotika?
18/06/2014

I během prázdnin a dovolených se řadě z nás nevyhnou různá vážná bakteriální onemocnění, která se musí léčit pomocí antibiotik. Jaké zásady byste měli dodržovat, aby antibiotika správně působila a aby vám místo pomoci spíš neuškodila? 

Jak včas rozpoznáte příznaky Lymské boreliózy?
16/06/2014

Odborné odhady mluví o tom, že až 30% klíšťat na území České republiky je promořeno Lymskou boreliózou. Víte, jak včas rozpoznat příznaky této závažné nemoci, kterou na vás může infikované klíště přenést? 

Co možná nevíte o darování krve
13/06/2014

14. červen je Světový den dárcovství krve. Víte, jakou máte krevní skupinu nebo kolik je v ČR dárců krve? Přečtěte si několik zajímavostí o naší nejcennější tělní tekutině.

Bazény a koupaliště – ráj pro kožní plísně?
09/06/2014

Léto bez koupání v osvěžujícím bazénu si asi těžko umíme představit. Vlhko, teplo a velká koncentrace lidí ale představují ideální podmínky pro množení kožních plísní. Jak se před nimi chránit? 

Salmonelóza – jedno z nejčastějších letních onemocnění
06/06/2014

Zmrzlina, grilované maso, zeleninové saláty s majonézou a ovocné dorty se žloutkovým krémem – všechny tyhle pochoutky, které máme spojené s časem prázdnin a s letní dovolenou, mohou být zdrojem bakterií rodu Salmonella. Jak se před salmonelózou v létě chránit?

Proč je důležité znát svůj srdeční tep?
04/06/2014

Řada studií nasvědčuje tomu, že nižší srdeční tep souvisí s dlouhověkostí. Čím pomaleji vaše srdce tepe, tím lépe pro vás. Pomalá srdeční frekvence je navíc jedním z ukazatelů fyzické zdatnosti. Srdce trénovaných sportovců totiž bijí téměř dvakrát pomaleji než srdce lidí, kteří vůbec necvičí. 

4 zásady, které byste měli dodržovat, když nosíte kontaktní čočky
02/06/2014

Během letních dovolených a prázdnin stoupá počet uživatelů kontaktních čoček. Sáhnou po nich často i ti, kteří jinak v práci nebo ve škole nosí raději brýle. Plavání, potápění, plážový volejbal – to je jen zlomek letních aktivit, při kterých se brýlí obvykle vzdáme ve prospěch kontaktních čoček. Víte ale, jak se o kontaktní čočky správně starat, aby se vám jejich nošení nevymstilo? 

5 zdravých potravin, které vás okamžitě nabijí energií
30/05/2014

Většina lidí ve chvílích únavy sahá po šálku kávy, po energetickém nápoji nebo po čemkoliv sladkém. Existují ale mnohem zdravější zdroje energie, které vás nabudí a zaženou únavu. Zkuste třeba banán nebo nesolené mandle. Jaké další zázračné potraviny vás nabijí energií? 

Případů roztroušené sklerózy přibývá. Postihuje hlavně mladé lidi.
28/05/2014

Každou čtvrtou středu v květnu si celosvětově připomínáme Den roztroušené sklerózy. Nemoc, která se obvykle poprvé projeví mezi dvacátým a třicátým rokem života, je zatím nevyléčitelná. Odhadovaný počet pacientů v ČR je téměř dvacet tisíc. Nemoc při tom častěji postihuje ženy, které tvoří cca 70% nemocných.

 
Výsledky testování slinivky a ledvin jsou alarmující!
26/05/2014

Ve druhém kole preventivního testování v rámci projektu Zdraví národa si nechalo zdarma otestovat slinivku a ledviny celkem 2770 lidí. Každý druhý člověk při tom neměl výsledky zcela v pořádku. U 51% testovaných se minimálně v jednom sledovaném parametru potvrdil pozitivní nález. 

Černý kašel je na vzestupu
21/05/2014

Mnozí lidé se domnívají, že nebezpečné bakteriální onemocnění už nás ve 21. století nijak zvlášť neohrožuje. Opak je pravdou. Počet nakažených v roce 2013 totiž dosahuje rekordních čísel. Údaj z listopadu loňského roku hovoří o 880 nemocných.

Vysoký krevní tlak je nenápadný zabiják
16/05/2014

17. květen je Světovým dnem hypertenze. Odborníci chtějí touto celosvětovou akcí upozornit na to, že vysoký krevní tlak je v současnosti ve vyspělých zemích jednou z nejčastějších příčin kardiovaskulárních chorob. Odborné odhady hovoří o tom, že až 25% všech úmrtí v populaci nad 40 let věku souvisí právě s vysokým krevním tlakem.

Vitamín D je důležitější, než jsme mysleli
14/05/2014

Vysoký krevní tlak, cukrovka 2. typu, kardiovaskulární choroby, negativní dopad na plodnost. Aktuální výzkumy ukazují, že nedostatek vitaminu D v lidském těle může mít vliv na mnohem víc zdravotních problémů, než jsme si dosud mysleli.

Co byste měli vědět o klíšťatech
12/05/2014

Jaro, léto a začátek podzimu je doba, kdy jsou klíšťata nejvíc aktivní. Přezimují v jakémkoliv stavu stádiu vývoje - jako larvy, nymfy nebo jako dospělí jedinci. Když se teplota stabilně dostane nad 6°C začínají být klíšťata aktivní a hledají si vhodného hostitele. Kromě toho, že na něm pak parazitují a sají jeho krev, mohou na něj přenést i řadu nemocí. Přenosu nemoci ale můžete zabránit včasným a správným odstraněním klíštěte. Zapomeňte na potírání olejem a na otáčení parazitem proti směru hodinových ručiček! Tyhle metody odstraňování klíšťat vám mohou totiž mohou víc uškodit než pomoct.

Laboratorní testování jako klíč k delšímu a zdravějšímu životu
09/05/2014

Co se v praxi skrývá za širokým pojmem laboratorní testování? Co všechno se díky němu dá zjistit a jaká vyšetření jsou nejčastější? A víte, že laboratorní testy už dnes nejsou určeny jen pro lékaře, ale že nabídky testování mohou využít také sami pacienti – samoplátci?

Antikoncepce a riziko vzniku krevní sraženiny
07/05/2014
Pokud se chystáte začít užívat kombinovanou hormonální antikoncepci, nebo máte před zahájením hormonální substituční léčby, je vhodné podstoupit vyšetření, které zjistí, zda netrpíte zvýšenou tendencí k tvorbě sraženin v cévním systému - tzv. trombofilií. Při používání kombinované hormonální antikoncepce totiž riziko vzniku krevních sraženin v žilách stoupá a v kombinaci se zvýšeným sklonem ke vzniku krevních sraženin se ještě mnohokrát znásobí.
3 sporty, díky kterým zaručeně zhubnete
05/05/2014

Škodolibé lidové rčení praví “sportem ku zdraví, nebo k trvalé invaliditě.“ Řada lidí v dobré víře, že sportuje směrem k prvnímu jmenovanému, směřuje kvůli nevhodně zvolené sportovní aktivitě spíš k druhé variantě. Pokud chcete zhubnout, zlepšit si kondici a prospět svému zdraví, měli byste se zaměřit na tzv. aerobní pohyb. Patří sem třeba chůze, pomalejší běh nebo jízda na kole. Zničit se jednou týdně během půl hodiny na tenise nebo na squashi rozhodně není to pravé. Pokud nejste trénovaní a máte nadváhu, je pro vás naopak podobný druh sportu nevhodný.

 
8 praktických rad pro pylové alergiky
02/05/2014

Pylová sezóna je v plném proudu a pylová zrna ztěžují život všem, kdo trpí alergií na pyl. Rýma, nesnesitelné svědění a pálení očí, kýchání, kašel - to jsou typické projevy pylové alergie. Existuje ale pár snadných tipů, jak si život s pylovou alergií můžete ulehčit.

Tělo bez orgánů - bez kterých se dá normálně žít?
30/04/2014

V běžné řeči se nejčastěji setkáme s absencí srdce nebo mozku. Říkáme, že někdo snad nemá srdce nebo je bez mozku. Bez těchto dvou orgánů se ale ve skutečnosti opravdu žít nedá. Díky unikátní operaci sice bez srdce půl roku žil hasič Jakub Halík, kterému v pražském IKEMU místo srdce voperovali mechanická čerpadla, jednalo se ale o opravdu ojedinělý případ. Bez některých orgánů v těle se ale skutečně žít dá. Které to jsou?

Jak chránit své oči a zápěstí při práci s počítačem?
28/04/2014

28. duben je Světový den bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Vzhledem k tomu, že stále víc lidí během své pracovní doby používá počítač a někteří před ním dokonce v práci tráví celý den, je dobré si připomenout zásady, které nám během práce s počítačem pomohou chránit naše zdraví. Oči a zápěstí - hlavně ty dostávají při práci s počítačem pořádně zabrat. Jak zdravotní potíže při časté práci s počítačem omezit? Stačí dodržovat několik jednoduchých zásad.

Proč máme škytavku a jak se jí co nejrychleji zbavit?
25/04/2014

Prudké, mimovolní stahy bránice, které jsou vyvolané podrážděním bráničního nervu. Tyto záškuby  bránice vedou k prudkému nasávání vzduchu do plic. Vzduch, který tímto způsobem míří do našich plic,  způsobí při průchodu hrtanem rychlé uzavření hrtanové příklopky a tím vzniká typický zvuk škytavky. Tímto krátkodobým uzavřením průdušnice se škytavka liší od normálního dýchání. Přesné příčiny a důvody škytavky jsou ale stále předmětem vědeckého zkoumání. 

Skutečný příběh - souhra laboratoře a call centra synlab zachránila život mladého sportovce
24/04/2014

Všechno začalo banálním a vcelku běžným vyšetřením. Mladý sportovec, říkejme mu třeba Pavel, byl alergologickou ambulancí sledován kvůli zvýšené citlivosti na více  alergenů. Šlo hlavně o travní pyly, prach a roztoče. Vyšetření prokázala také začínající astma sezónního typu. I když alergie mohou značně znepříjemnit život, u zdravého mladíka v kondici, který se aktivně věnuje kulturistice, se nejednalo o žádný závažný nález.

Diabetiků v ČR přibývá. Řada lidí bohužel o své nemoci ani neví.
22/04/2014

Za posledních třicet let se počet diabetiků v České republice víc než ztrojnásobil. Při tom přes 92 % nemocných cukrovkou trpí diabetem 2. typu. Tento typ cukrovky se obvykle projeví až po čtyřicátém roce života a k jeho vzniku výrazně přispívá nadváha, nezdravá strava a nedostatek pohybu. Nebezpečí této choroby spočívá v tom, že řada lidí o svém onemocnění dlouho neví a k lékaři přijdou až tehdy, když se objeví závažné zdravotní komplikace. To už je ale pozdě. V případě diabetu 2. typu totiž platí, že brzké odhalení nemoci a včasné zahájení léčby zásadně prodlužuje a zkvalitňuje pacientův život.

Bolí vás hlava? Může to signalizovat vážnou nemoc.
18/04/2014

Bolestí hlavy už někdy trpěl každý z nás. Obvykle je pro nás sice nepříjemná, ale nepřikládáme ji žádný větší význam. Ti, kteří nikdy nezažili opravdu silnou bolest hlavy, mají dokonce tendenci tyto zdravotní obtíže zlehčovat a dívají se na ty, které tento problém trápí, trochu spatra. Bolest hlavy bychom ale v žádném případě neměli podceňovat. Včasné vyšetření nám totiž v krajním případě může zachránit život.

Máte v těle dostatek vitamínů a co vám hrozí, pokud ne?
16/04/2014

Naše tělo si až na několik málo výjimek neumí vitamíny samo vyrobit. Proto je musíme přijímat v potravě. Dnes existuje i celá řada potravinových doplňků a vitamínových preparátů. Nejlepším způsobem, jak tělo zásobovat vitamíny, ale stále zůstává vyvážená a pestrá strava. Jak poznáte, že vám některý z klíčových vitamínů chybí? A víte, že některými vitamíny se můžete předávkovat?

Jak si udržet zdravé ledviny? Pít hodně vody nestačí.
14/04/2014

Hlavní funkcí našich ledvin je filtrace krve. Ledviny totiž fungují podobně jako průmyslová čistička vod. Naše krev do nich dorazí plná škodlivin a odpadních látek z metabolismu a opouští je vyčištěná. Jakýkoliv zdravotní problem, který postihne ledviny, proto má vliv na celý organismus. Co bychom měli dodržovat, aby naše krevní čistička fungovala bez poruchy co nejdéle?

První příznaky Parkinsonovy choroby jsou nenápadné
11/04/2014

11. duben je Světový den Parkinsonovy choroby. Datum není vybráno náhodně. V tento den v roce 1755 se totiž narodil James Parkinson – anglický lékař, který jako první onemocnění popsal. Dodnes nevíme, co přesně rozvoj nemoci způsobuje, ani jak se jí dá předcházet. Zatím se také jedná o nevyléčitelné onemocnění. Při včasném zahájení léčby se ale dá jeho průběh značně zpomalit. Jak vypadají první příznaky Parkinsonovy choroby?

5 potravin pro lépe fungující mozek
09/04/2014
Taky vám to někdy tzv. nemyslí? Máte před sebou důležitý úkol v práci a zdá se, že váš mozek funguje na půl plynu? Obvykle se v takové chvíli snažíme povzbudit tím, že si dáme šálek kávy, napijeme se energetického nápoje nebo si dáme sladkou limonádu s kofeinem. Kdybychom ale dlouhodobě svůj mozek krmili správnými potravinami, tyhle krátkodobě fungující berličky bychom vůbec nepotřebovali. Jaké potraviny jsou pro mozek ideální?
Anafylaktický šok – noční můra alergiků
07/04/2014

Slyšeli jste někdy o anafylaxi? A víte, že jí můžou způsobit i obyčejné burské oříšky? 7. dubna začíná Světový týden alergie. Mezinárodní akce se letos koná už počtvrté a chce upozornit na to, že celosvětově počet alergiků narůstá a že je třeba začít alergiím věnovat víc pozornosti. Hlavní téma letošního ročníku je právě anafylaxe – akutní alergická reakce, která v krajním případě může být smrtelná. 

V jakém stavu mají Češi játra? 40 % testovaných nemá tento orgán zcela v pořádku
04/04/2014

První část projektu Zdraví národa se zaměřila na největší žlázu v lidském těle. Správně fungující játra jsou pro náš život nepostradatelná, protože jednou z jejich hlavních funkcí je odbourávání škodlivin a detoxikace organismu. Možnost nechat zdarma si vyšetřit játra v rámci kampaně Zdraví národa využilo 1673 lidí. Převažovaly ženy, kterých se na bezplatné otestování dostavilo 1087, mužů bylo 586. A jak vypadají výsledky, které z vyšetření vyplynuly?

Smích léčí – a nejen na apríla
01/04/2014

1. duben je už tradičně dnem, kdy si lidé navzájem provádí různé aprílové žerty. První zmínka o aprílu na našem území prý pochází už ze 17. století, masový rozvoj téhle tradice ale nastal až ve 20. století. Pokud už během aprílového dne někomu naletíte, nejlíp pro své nervy a zdraví uděláte, když se sami sobě dokážete od srdce zasmát. Rčení “smích léčí“ se totiž skutečně zakládá na pravdě.

Nemocné ledviny nebolí. Nechte si je vyšetřit, ať víte, že ty vaše jsou zdravé.
31/03/2014

Odborné odhady tvrdí, že téměř každý desátý obyvatel ČR nemá ledviny úplně v pořádku. Mnoho lidí o svém problému s tímto orgánem vůbec neví. Špatnou funkci ledvin totiž nemocný člověk zpočátku nemusí vůbec pociťovat. Když se dostaví první problémy, může už být na záchranu jejich funkčnosti pozdě. Řešením je preventivní vyšetření, které dokáže odhalit i počínající onemocnění ledvin.

Má přechod na letní čas vliv na naše zdraví?
28/03/2014

Poslední neděli v březnu si každoročně ve dvě hodiny ráno posunujeme ručičku na hodinkách o hodinu dopředu. Někdo letní čas vítá, protože je večer déle světlo. Jiní posun kritizují, protože musí ráno o hodinu dřív vstávat. Argumentem zastánců letního času jsou úspory elektrické energie. Odpůrci tvrdí, že tyto úspory jsou diskutabilní. Kritici zavádění letního času navíc tvrdí, že změna času přináší lidem celou řadu zdravotních problémů fyzického i psychického rázu.

Nechte si preventivně otestovat slinivku. Vyplatí se to
26/03/2014

Slinivka břišní neboli pankreas je laločnatá žláza, která je součástí trávicího ústrojí. Relativně malý orgán o délce okolo patnácti centimetrů má dvě hlavní funkce. První z nich je tvorba pankreatické šťávy, která nám pomáhá správně trávit a štěpit živiny. Druhou je produkce hormonů, které regulují hladinu cukru v krvi. Když jsme zdraví a slinivka správně funguje, obvykle si ani neuvědomujeme, že ji v těle máme. Pokud ale tato žláza onemocní, může nám to přinést velmi závažné problémy.

Chřipka - 5 věcí, které jste o ní nevěděli
24/03/2014

1. Chřipku nevyléčíte pomocí antibiotik. Antibiotika totiž pomáhají při bakteriálních infekcích. Jsou to léky, které zabíjejí mikroorganismy - tedy bakterie - nebo zabraňují jejich množení. Chřipka je ovšem onemocnění, které způsobují viry. Proti virům antibiotika nefungují, a proto jimi nelze žádné virové onemocnění včetně chřipky léčit.

Máte v těle nedostatek minerálů? Jak to zjistit a co s tím
19/03/2014

Chronická únava, padání vlasů, zvýšená nervozita, poruchy paměti, chudokrevnost ale i snížená imunita nebo rozvoj závažných onemocnění jako třeba cukrovka.  Nedostatek minerálů v lidském těle se může projevovat různě. Může být příčinou nejen lehčích obtíží, ale i závažných zdravotních problémů. 

Zdravý spánek je víc, než si myslíte
18/03/2014

Ať už jste se vyspali dobře nebo probděli celou noc, minulý pátek byl mezinárodním dnem spánku. I přes příchod teplejších dnů a slunečních paprsků, se na jaře cítíme mnohem více unavení, než v jiných ročních obdobích a často se nám nedopřává ani klidného spánku. Přitom málo spánku je pro naše tělo velice rizikové. Věděli jste například, že člověk zemře na nedostatek spánku dříve, než na nedostatek potravy?

První část projektu Zdraví národa je úspěšně za námi
17/03/2014

V pátek skončilo testování jater. Potěšilo nás, jak hojná byla účast.
A nebojte se, výsledky, jak jsme na tom všeobecně s játry, na sebe nenechají dlouho čekat.

Pylové alergeny nastupují v březnu
13/03/2014

Přicházející jaro nám sice dělá radost svým slunečným počasím, ale pokud jste alergici, už jste možná pomalu zpozorněli. V březnu totiž začínají lidé citliví na pyly stromů pociťovat průvodní znaky alergie. A na jaké alergeny bychom si měli dávat pozor v březnu? Podívejte se na naši přehlednou infografiku!

Cholesterol v játrech
12/03/2014

Cholesterol, respektive jeho zvýšená hladina v krvi, je pro mnoho lidí velkým strašákem. Není však cholesterol jako cholesterol. Věděli jste, že totiž existují dva typy cholesterolu? Jeden je našemu tělu blahodárný, ale druhý nám škodí. Podívejme se podrobněji na to, jaký mají vliv na naše zdraví.

 
Co udělá doping (nejen) na olympiádě s naším tělem?
10/03/2014

Doping a vrcholový sport je zřejmě věčné téma. Ani nedávno skončená zimní olympiáda v Soči nezůstala ušetřena dopingových skandálů, chyceni byli biatlonisté, bobista i hokejisté. Velké otázky navíc vyvolala látka, která přímo na seznamu zakázaných prostředků není. Ruští sportovci totiž prý inhalovali jeden ze vzácných plynů - xenon. 

Chystáte se na exotickou dovolenou? Přemýšlejte o očkování včas
05/03/2014

Jihoafrická republika, Thajsko nebo třeba Indie. Exotická dovolená je snem mnoha lidí. Co ale většinu z nás napadne ve spojení s takovou dovolenou je kromě slunce, pláží a moře také hrozba nakažení exotickými nemocemi. A samozřejmě ochrana proti nim – tedy očkování. Jak na něj? A kdy se nechat očkovat a co takové očkování obnáší?

Jarní únava je fenomén. Co proti ní zabírá?
26/02/2014

S přicházejícím jarem na mnohé z nás padá podivná těžkost. Nic se nám nechce, jsme unavení, nejraději bychom strávili celý den v posteli. Jarní únava je celospolečenský fenomén, potýká se s ní velká část naší populace. Co na ní zabírá, a jak s ní bojovat?

Teplá zima přinese více klíšťat v létě
24/02/2014

Letošní zima, pokud se zimou vůbec dá nazývat, nám pomalu ale jistě končí. Ač možná byli mnozí, s výjimkou lyžařů, rádi, že jsme příliš nemrzli, jedním z důsledků této teplé zimy bude zvýšený počet klíšťat ale i dalšího hmyzu v letním období. Jak se nejlépe před klíšťaty chránit?

Játra a nezřízený způsob života
21/02/2014

Asi většina lidí má někdy potřebu se trochu odvázat, nehledět na to, co sní a vypije. To je úplně normální. Jenže žít takto prakticky každý den už hraničí s hazardem s vlastním zdravím. Čeho bychom se měli vyvarovat, pokud chceme mít zdravá játra?

Infekční nemoci jater. Co nám hrozí?
19/02/2014

V dnešní době trpí naše civilizace mnoha chorobami. Některé jsou vážné, a jsou tak i chápány, některé jiné jsou ovšem podceňovány. Dnes se podíváme na to, jakými infekčními onemocněními mohou trpět játra, a jak nás to ovlivní.

Nemoc z líbání
18/02/2014

Užili jste si pátečního svátku svatého Valentýna? Doufáme, že ano, a že jste „vyvázli“ bez jakékoliv úhony. Naším dnešním tématem totiž je herpes – jedna z nejrozšířenějších infekcí. Toto nakažlivé puchýřnaté onemocnění vyvolává Herpes simplex virus (HSV). V dnešním článku si o něm řekneme něco víc, a také se podíváme, jak jsme na tom v České republice.

Láska je droga, kterou nás mozek dopuje
14/02/2014

„Láska je láska…“ zpívá ve slavném stejnojmenném hitu Lucie Bílá. Co je ale láska z pohledu chemiků? Vlastně jen (ne)obvyklé chemické reakce v našem mozku. Podívejme se na to, jaké.

Očista jater pro nadcházející jaro
12/02/2014

Játra patří k velmi důležitým lidským orgánům. Zajišťují totiž očistu organismu. Co ale játra samotná? Víme, že jim škodí přemíra alkoholu, ale zatěžují je i nemoci, které člověk prodělá. Jednou za čas si také zaslouží pročistit. Jak na to a čeho se vyvarovat? 

Jak fungují játra, a co o nich možná nevíte
10/02/2014

Játra, největší žláza lidského těla, klíčový orgán pro očistu organismu. Jak vlastně fungují? Pojďme se podívat na pár zajímavých faktů o nich, některé vás možná překvapí.

Zdraví národa - projekt pro všechny, komu záleží na vlastním zdraví
07/02/2014

Rok 2014 bude ve znamení projektu Zdraví národa – jeho prostřednictvím společnost synlab podporuje preventivní zdravotní péči obyvatel České republiky a zároveň poukazuje na význam laboratorních vyšetření v procesu starosti o zdraví. Zdraví národa je jedinečným prostředkem pro všechny otestovat si, jak jim funguje jejich tělo. A pro lékaře je vítaným pomocníkem při prosazování preventivních vyšetření a pro včasný záchyt případných nemocí a zdravotních problémů.

Jak projekt Zdraví národa funguje?
05/02/2014

Celý systém, na základě kterého projekt probíhá, je velmi jednouchý a byl konstruován tak, aby nezatěžoval ani pacienty, ani lékaře. Jediné, co musíte udělat, je dostavit se do odběrového místa (laboratoře) společnosti synlab v Praze a Brně (jejichž seznam najdete na webu synlab.cz). Zde vám personál vysvětlí celý projekt a požádá vás o podpis speciální předvyplněné žádanky. 

Začínáme s játry, opomíjeným orgánem
04/02/2014

První oblast, na kterou se projekt Zdraví národa, který realizuje společnost synlab, zaměřil, jsou játra. Ta jsou často opomíjeným orgánem a lidé mají pocit, že o ně není potřeba pečovat, nebo že o ně nelze pečovat. Navíc – nemoci jater přímo nebolí a jejich projevy se navenek objevují až později, což může vést k mylnému dojmu, že játra „vydrží všechno“. Opak je pravdou.

ZDRAVÍ NÁRODA VÁM POMŮŽE HLÍDAT SVÉ ZDRAVÍ
31/01/2014

Společnost synlab spouští unikátní program zaměřený na preventivní zdravotní péči pro širokou veřejnost. V rámci pilotní části dlouhodobého screeningu české populace mají obyvatelé celé České republiky možnost nechat si zdarma vyšetřit játra. V dalších čtvrtletích se potom stejný preventivní program zaměří na slinivku, ledviny, hospodaření s minerály a okultní krvácení ve stolici, které indikuje možnou rakovinu tlustého střeva. 

Zvýšený výskyt černého kašle
27/01/2014

Přestože mnozí považují černý kašel za nemoc minulosti, počet nakažených v roce 2013 mluví o opaku.